Morski zmaj je majhna, a strupena riba, ki se najpogosteje skriva v pesku in blatu na morskem dnu, tudi ob peščenih plažah. Večina ljudi je niti ne opazi, dokler ne stopi nanjo. Velika je približno kot ptičji vrabček, na hrbtni plavuti in škržnih poklopcih pa ima ostre bodljice, napolnjene s strupom. Vbod je izredno boleč, zato je pomembno, da veste, kako jo prepoznati in kaj storiti, če slučajno stopite nanjo.
V naši bližini najpogosteje najdemo dve vrsti te ribe: manjši morski zmaj se navadno nahaja bližje obalam, medtem ko večjemu morskemu zmaju bolj ustrezajo globlje vode. Obe vrsti se pogosteje srečata v poletnih mesecih.
Kje jih najpogosteje najdemo?
Morski zmaji so plenilci, ki čakajo skriti. Ker nimajo plavalnega mehurja, se ne morejo prosto gibati v vodi in večino časa preživijo zakopani v pesku ali blatu. Na površini pustijo samo oči in usta, da lahko ujamejo majhne ribe ali rake. Presenetljivo je, da so najbolj aktivni ponoči, saj je takrat manj aktivnih naravnih plenilcev.
Vbod morskega zmaja povzroči neverjetno bolečino
Strup morskega zmaja povzroči takojšnjo, zelo močno bolečino, ki se širi in traja do 24 ur, včasih tudi dlje. Ta bolečina je posledica visoke vsebnosti serotonina v strupu, ki deluje na živčni sistem in povzroči močno pekoč občutek. Poleg bolečine se na mestu vboda pojavijo še oteklina, pordelost in nasploh težave z gibanjem. Ti lokalni simptomi lahko trajajo od nekaj dni do več tednov. V redkih primerih se lahko pojavijo tudi splošni simptomi, kot so vrtoglavica, slabost, bolečine v trebuhu in bruhanje. Pomembno je vedeti, da čeprav je vbod zelo boleč, je le redkokdaj sam po sebi smrtno nevaren. Vendar pa lahko povzroči posledice, ki niso zanemarljive.
Kako ukrepati ob vbodu morskega zmaja?
Ob vbodu morskega zmaja je ključnega pomena hitra in ustrezna prva pomoč. Prvi in najpomembnejši korak je potopitev prizadetega uda - npr. noge v čim bolj vročo vodo, ki jo je še mogoče tolerirati, približno 40-45 stopinj Celzija.
Tu velja previdnost, da ne pride do opeklin. Cilj vročine je denaturacija proteinov v strupu, kar zmanjša njegovo toksičnost in nekoliko ublaži bolečino. Območje je priporočljivo segrevati vsaj 30 do 45 minut, v nekaterih primerih tudi dlje, dokler bolečina ne popusti.
V primeru, da bolečina vztraja ali se pojavi hudo splošno slabo počutje (npr. slabost, vrtoglavica, bruhanje, bolečine v trebuhu ali, v redkih primerih, dihalne težave), je nujno čim prej poiskati zdravniško pomoč.


Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV