Napadi medvedov so praviloma redki, žal pa jih je težko povsem preprečiti. Še posebej, kadar zahajamo v gozd na območjih, kjer je prisotna večja populacija rjavega medveda. Zato je res pomembno, da poznamo osnovna pravila varnosti. S pravilnim ravnanjem namreč obstaja velika verjetnost, da srečanje preprečimo ali pa se ob njem ustrezno odzovemo.

Zbrali smo najboljše nasvete za zaščito pred medvedom – od preventivnih ukrepov do konkretnih korakov v primeru neposrednega srečanja. Podrobneje pa se dotaknemo tudi uporabe spreja za zaščito pred medvedi in drugimi večjimi zvermi, ki ga je priporočljivo imeti ob sebi, če radi zahajate v gozd.

Zapomni si: najboljša zaščita je, da do srečanja sploh ne pride!
Bodi glasen, povzroči hrup
Medvedi ne marajo presenečenj. Če se jim približamo tiho, lahko sprožimo obrambno reakcijo. Zato je priporočljivo govoriti naglas, peti ali žvižgati, občasno ploskati, še posebej na mestih z gosto vegetacijo ali slabšo vidljivostjo.
Hodi v paru ali skupini
Več ljudi pomeni več hrupa in večjo možnost, da se bo medved pravočasno umaknil. Srečanja so redkejša pri skupinah kot pri posameznikih.
Pravilno shranjuj hrano in smeti
Medvedi imajo izjemno razvit voh. Vabe, kot so ostanki hrane, smeti, celo zobna pasta ali deodoranti, jih lahko privabijo. Zato imej hrano in odpadke v neprepustnih posodah, ne jej v šotoru in ne puščaj hrane znotraj njega, smeti vedno odnesi s seboj.

Uporaba medvedjega spreja
Ena najučinkovitejših zaščit je sprej proti medvedom (bear spray). Nositi ga moraš na hitro dostopnem mestu (npr. pripetega na pas ali naramnico nahrbtnika) in ga znati pravilno uporabljati.
Sprej za medvede ni povsem enak kot solzivec, pač pa gre za poseben obrambni aerosolni sprej, namenjen odvračanju napada medvedov in drugih velikih živali. Gre za močnejše in posebej formulirano sredstvo, namenjeno uporabi na prostem proti velikim živalim.

Aktivni snovi v spreju sta kapsaicin in sorodni kapsaicinoidi. To so naravni ekstrakti iz čili paprik. Vsebnost kapsaicinoidov je praviloma od 1 do 2 %, kar je več kot pri običajnih solzivcih.
Sprej povzroča intenziven pekoč občutek v očeh, nosu, grlu in dihalnih poteh živali, prav tako draži živčne končiče na koži, zaradi česar postane žival dezorientirana, kar začasno onemogoči njeno napadalno vedenje in jo prisili, da se za trenutek umakne oziroma zapusti območje, mi pa se lahko varno umaknemo.
Če je sprej uporabljen pravilno, torej v skladu z navodili, žival ne bo utrpela trajnih poškodb.
Kot smo že napisali, je pomembno, da imamo sprej ves čas na lahko dostopnem mestu in na dosegu roke. Pred uporabo je dobro, da ga kdaj uporabite za vajo in s tem spoznate moč potega varovala, ki ga je treba odstraniti, saj boste v primeru napada tako zelo v šoku, da bo ravnanje s sprejem takrat še težje, če ga že prej niste kdaj uporabili.
Pri morebitnem napadu medveda najprej odstranimo varovalo na spreju. Če je medved med 10 in 30 metri oddaljen od nas, usmerimo šobo spreja rahlo proti tlom v smeri medveda in s kratkimi curki - 1 do 2 sekundi - naredimo neke vrste zid oziroma oblak med nami in medvedom. Če pa se medved še vedno približuje, je treba sprej usmeriti proti medvedovi glavi in očem ter močno pritiskati.
Seveda ima vsak proizvajalec sprejev proti medvedom svoja navodila, ki jih je treba poznati in upoštevati, prav tako je doseg spreja odvisen od znamke in modela, načeloma pa je doseg med 6 in 12 metri.

Sprej lahko kupite v specializiranih trgovinah z lovsko opremo, pa tudi ponekod z opremo za gibanje na prostem. V Sloveniji je medvedji sprej opredeljen kot obrambni pripomoček in ni orožje, zato je zakonit za nošenje in uporabo v naravi, ni pa primeren za nošenje v javnih prostorih (npr. v mestih, šolah). Po slovenski zakonodaji je sprej za medvede na voljo zgolj osebam, starejšim od 18 let.
Še nekaj ključnih navodil ob morebitnem napadu:

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV