
Kljub stavki veterinarji izvajajo vse nujne ukrepe v primeru izbruha določenih bolezni živali in nujne ukrepe za zaščito živali skladno z zakonodajo. "Vsa ostala dela pa dobesedno stojijo," je poudarila Ajdičeva.
Na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so za STA pojasnili, da poleg tega izvajajo tudi naloge v okviru evropskega sistema hitrega obveščanja. Ta dela se lahko po njihovih pojasnilih uvrščajo v nujna dela, ki jih je treba izvajati tudi v času stavke zaradi zaščite zdravja potrošnika.
Med dejavnostmi, ki se v času stavke ne izvajajo, so po besedah Ajdičeve celostni nadzori klavnic ter redni pregledi živilskih obratov, trgovcev z živalmi in prevoznikov. Ne izdajajo veterinarskih spričeval, kar po besedah Ajdičeve pomeni popoln zastoj izvoza živil in živali.
Veterinarji prav tako ne sprejemajo vlog, spremljajo registrov, izdajajo potrdil in izvajajo prekrškovnih postopkov.
Koliko veterinarjev stavka, Ajdičeva ne ve, saj zaposleni udeležbe v stavkovnih aktivnostih niso dolžni napovedati vnaprej. Na upravi za varno hrano odgovora na vprašanje, koliko zaposlenih stavka, niso posredovali.
V Sloveniji je po besedah Ajdičeve sicer 193 veterinarskih inšpektorjev, današnjega protestnega shoda pred vladnim poslopjem pa se jih bo po njenih ocenah udeležilo okoli 80, pri čemer so v to številko zajeti tudi drugi uslužbenci uprave z veterinarsko izobrazbo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV