Dominvrt.si

Avtor
Lina Eržen

Arhitektka svetuje, kako opremiti majhen prostor

Opremljanja majhnega prostora se je treba lotiti previdneje. Vse je treba izbrati s ciljem, da vizualno poveča prostor. Po eni strani so omejitve, po drugi strani obstaja kar nekaj trikov, ki so lahko zelo v pomoč. Arhitektko Tino Semolič smo prosili, da nam jih nekaj zaupa. Ste vedeli, da denimo ni nujno, da mora biti majhen prostor opremljen izključno v svetlih tonih?

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?

Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

Kaj lahko naredimo, ko nas grabi tesnobnost?

Trenutno smo sredi okoliščin, ko prav vsak med nami potrebuje psihološko podporo. Poskrbeti moramo za dobro delujoč imunski sistem, a tudi za dobro počutje. Več tednov ne moremo preživeti v paniki in strahu. Psihologinjo in psihoterapevtko mag. Majo Bajt smo prosili za nekaj misli, ki so nam lahko v pomoč.

Nasveti za opremljanje majhnih kopalnic

Še posebej v stanovanjih so kopalnice pogosto majhne. Toda obstajajo triki, s katerimi je mogoče ustvariti občutek, da je prostor večji, kot je v resnici. Za nekaj takšnih nasvetov smo prosili arhitektko Tino Semolič.

Pokukali smo v dom družine v Mariboru

Že ob vhodu v trisobno prostorno stanovanje je jasno, da vstopamo v zatočišče nekoga, ki ima rad dekoracijo. Veliko dekoracije. Kdo bi temu dejal – lovilci prahu. 35-letna Mateja Hojnik pa pravi, da se le v močno okrašenem domu počuti dobro. "Ni dolgo, kar smo se vselili, in v tem trenutku se mi zdi stanovanje celo prazno," se smeji. "Vsekakor bo dekoracije malo več. Sploh stene se mi zdijo še prazne."

Ustvarjalno opremljen dom mladega para

Pred tem sta živela v stanovanju, ki sta ga najemala. Ko sta se pred dvema letoma lahko preselila na svoje, pa sta lahko dala duška svoji ustvarjalnosti. Rezultat je dom, ki niti malo ne kima minimalizmu. Je eklektična kombinacija starega in novega pohištva ter najrazličnejše dekoracije. Piko na i naredi še nekaj urbane džungle.

Urbana džungla v ljubljanskem stanovanju

Trend urbane džungle že dolgo ni več samo trend. Lahko bi rekli, da je počasi postal kar že ustaljen način dekoracije. Vse več ljudi se vrača k naravi in znova odkriva, kako dobro ta vpliva na nas. In morda je zato jesen prav najboljši čas, da pišemo o tem načinu dekoracije, saj poleti zunaj preživimo več časa, v hladnejšem delu leta pa smo bolj v zaprtih prostorih. To pa lahko postane toliko prijetnejše, če nekaj narave prinesemo tudi vanje. V te naše kotičke sredi mesta.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030