AvtorMa.K.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon
September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Razkrita skrivnost mojstrov Delovne akcije
Večina ljudi ima precej podobne navade: vse, kar nam pride pod roke in česar trenutno ne potrebujemo, enostavno vržemo v predal. To seveda ne bi bil problem, če ne bi bilo tam že na stotine drugih stvari, ki čakajo na trenutek, ko jih bomo rabili. Sčasoma v predalih zavlada nered, v katerem se je skorajda nemogoče znajti. Zveni znano? No, ni treba, da je tako. Ponujamo rešitev, na katero pri prenovah stavijo tudi mojstri Delovne akcije!

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

Delovna akcija: kakšno je življenje družin danes?
Ta konec tedna se je zaključila že peta sezona izjemno uspešne oddaje Delovna akcija, v kateri so Ana Praznik in njeni pridni mojstri iz tedna v teden dokazovali, da zanje ni ovir in nemogočih izzivov. S svojimi prenovami so slovenskim družinam pomagali izboljšati standard življenja in jim tako povrniti vero v boljši jutri. V petih sezonah so obnovili že 35 domov in ta poseben jubilej so se odločili proslaviti na prav poseben način – s piknikom, pri organizaciji katerega pa so jim, tako kot pri delu, na pomoč priskočili dobri prijatelji Delovne akcije.

Delovna akcija: Poglejte si to neverjetno prenovo!
Pretekla dva tedna se je ekipa Delovne akcije mudila v Mariboru pri družini Perko, katere življenje je bilo doslej vse prej kot pravljično. Dejan in soproga Jenebeth sta se namreč morala v preteklosti soočiti s številnimi tragedijami in izzivi, Ana in njeni mojstri pa so jima s čudovito prenovo povrnili upanje v lepše in boljše dni. Poglejmo, kaj je nastalo iz nekdanjega labirinta hodnikov!

Vrtna prha, ki bo navdušila tudi vaše sosede
Poletje nam običajno postreže s kar nekaj vročinskimi valovi in prepričani smo, da tudi letos ne bo nič drugače. Ob ekstremno visokih temperaturah in sopari je težko najti ustrezno osvežitev, saj večina nima možnosti, da bi se vsake toliko namočila v bazenu. Prav vsi pa imamo čez dan na voljo nekaj minutk, da skočimo pod prho. Da ne bi večkrat na dan zasedali kopalnice, si lahko tuš z malo spretnosti postavite kar na prostem. Ne veste, kako? Ponujamo enostaven načrt!

Vid (Delovna akcija) je bil nad spremembo šokiran
V tokratni oddaji Delovna akcija smo spoznali 25-letnega Vida, ki mu življenje ni prizanašalo. Po številnih težkih preizkušnjah je ostal povsem sam in s skromnimi dohodki ni mogel prenoviti svojega dotrajanega stanovanja ali najti prostor za dnevno sobo, ki je bila združena s spalnico. Bojan in njegovi mojstri so mu med prenovo zato postavili predelno steno in iz enega velikega naredili dva manjša prostora. Gre za odlično rešitev, za katero ne potrebujete nujno gradbenega materiala: Dovolj je že nekaj lesa in pravo orodje. Ne verjamete? Preverite v nadaljevanju!

Delovna akcija: Vid ni bil prepričan, ali je vstopil v svoje stanovanje
Vid je star šele 25 let, a ga je življenje že postavilo pred izjemno težke preizkušnje. Na srečo mu niti bolezen niti dejstvo, da je ostal povsem sam, nista zbrisala nasmeha z obraza; ohranil je dobro voljo in pozitivno zre v prihodnost. Prav zato je bila Ana že ob prvem obisku njegovega temačnega domovanja odločena, da prostori ne potrebujejo zgolj temeljite prenove, temveč tudi več svetlobe in življenja, da se bodo skladali z njegovo vedro osebnostjo. Preverite, kako se je skupaj z mojstri Delovne akcije lotila podviga in kdo je poskrbel, da ima mladenič končno tako spalnico, kot tudi dnevno sobo.

Delovna akcija: tik pred koncem so ugotovili, da manjka pomemben kos opreme
Ekipa delovne akcije se je pretekle tedne mudila na Štajerskem koncu. Lotili so se obnove hiške, v katero sta se nameravali vseliti Polona in Larisa, mati in hči, ki jima življenje ni prizanašalo. Zaradi zelo slabega stanja domovanja je bilo klasičnih pet dni prenove potrebno nekoliko podaljšati, tik pred koncem pa je Ana ugotovila, da so pozabili še na en izjemno pomemben kos opreme – pralni stroj. Kako so rešili zagato?

Mojstri, ga že imate?
Ste se tudi vi ob gledanju oddaje Delovna akcija kdaj vprašali, kako Bojanu in njegovim mojstrom uspe domovanja v celoti prenoviti v vsega nekaj dneh, ko pa tovrstna dela običajno trajajo več mesecev? Odgovor je sila preprost: timski duh, izredna motiviranost, nekaj iznajdljivosti in pravo orodje. Vse to verjetno premorete tudi sami, zato ni nobenega razloga, da se ne bi lotili kakšnega svojega, domačega projekta. Če nimate idej, vam eno ponudimo mi: ustvarite čudovito otroško posteljico iz evropalet.

To je zmagovalec proti plesni v vašem domu
Babice so nas učile, da je potrebno doma vsak dan zjutraj in zvečer za nekaj minut na široko odpreti okna, da se zamenja zrak in se v stenah ne bo nabirala vlaga, ki bi povzročila plesen. A žal kljub vestnemu prezračevanju v mnogih domovih stene sčasoma postanejo vlažne, prostor pa zatohel in odvraten. Zakaj se to zgodi in kako si lahko pomagamo?

Katero cvetje nasaditi na balkon, teraso?
Sedaj je čas, da začnete (če še niste) izbirati cvetje, ki bo to poletje krasilo okolico vašega domovanja. Kaj izbrati, kako kombinirati? Poglejmo ...

Tako lahko tudi s točenjem goriva prihranite!
Slovenci smo zelo navezani na svoje jeklene konjičke, ki jih z veseljem čistimo, poliramo in skrbimo, da so v dobri življenjski kondiciji. Nekoliko manj veseli smo, ko se na armaturki prižge lučka za gorivo, a če znamo pametno izbrati, lahko tudi s točenjem goriva ogromno prihranimo ter se obenem potegujemo za bogate nagrade. Preverite, kako!

Lastniki pozor! Na to morate paziti
Praznični čas ni naporen in stresen samo za nas, temveč tudi za naše hišne ljubljenčke. Ti namreč ne razumejo našega mrzličnega tekanja po nakupih in pripravljanja pojedin, ob tem jih vznemirja še pirotehnika, ki kljub številnim pozivom prenehanja uporabe še vedno močno zaznamuje konec leta. Stres in občutek zanemarjenosti lahko preženemo na več načinov, najpomembnejši med njimi pa je, verjeli ali ne – hrana!

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro
Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Kako se učinkovito zavarovati pred roparji in vlomilci?
Ljudje smo družabna bitja, a se po napornih delovnikih, številnih opravkih in druženju s prijatelji vedno radi vrnemo v toplo in udobno zavetje doma. Gre za naš varen pristan, v katerem so dobrodošli le povabljeni gostje, pred ostalimi, zlasti vlomilci in tatovi, pa ga je treba ustrezno zavarovati in zaščititi.

Tudi Slovenci imamo svojega
Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Tega o uvoženi hrani še niste vedeli
Če ste že kdaj imeli priložnost poskusiti paradižnik z domačega vrta, se boste najbrž strinjali, da je ta neprimerljivo boljšega okusa od tistega uvoženega, ki kraljuje na večini trgovskih polic. Tudi pri drugih pridelkih in predelanih izdelkih je slika precej podobna, a se kljub temu na koncu še vedno večina odloča za nakup surovin in izdelkov, ki ne izvirajo iz lokalnega okolja. Zakaj je temu tako in kako lahko to spremenimo?

Miti in resnice o klimatskih napravah
Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.

Kaj morate vedeti pred nakupom klimatske naprave
Letošnje poletje je eno izmed toplejših v zadnjem obdobju, kar pomeni, da se lahko tudi v prihodnjih tednih nadejamo temperatur krepko čez 30 stopinj Celzija. Pri takem vremenu ni pregreto le ozračje, temveč tudi naši domovi, zato ne čudi, da so klimatske naprave eden najbolj iskanih izdelkov ta hip. Vsak si namreč želi hlajenih bivalnih prostorov, v katerih bo lahko užival vroče poletje. In ker gre za nekoliko višjo investicijo, si je pred nakupom pametno odgovoriti na nekaj ključnih vprašanj.

Toplotna energija, ki je najbolj podobna sončni energiji
Poletje je resda čas, ko nam naj ne bi bilo treba ogrevati nič drugega kot vodo, a vsi vemo, da ni čisto tako. Že ena sama nevihta nas prisili, da oblečemo dolge rokave, dolgotrajnejša obdobja deževnega in nestabilnega vremena pa lahko dom ohladijo do te mere, da je treba vključiti ogrevanje. Za take primere je dobro imeti zvestega in varčnega 'partnerja', na katerega se lahko vedno zanesete – tako ob nenadnih poletnih vdorih hladnega zraka kot v dolgih mrzlih zimah.

Ščitil vas bo pred soncem in pred padavinami
Dnevi so vse daljši, večeri pa vse toplejši, zato je sezona zabav na prostem tako rekoč pred vrati. Po daljšem obdobju omejitev stikov že vsi močno hrepenimo po druženju, pa naj si bo to zgolj z najdražjimi, s prijatelji ali razširjeno družino. To poletje se bo za vse našel čas in prostor na domači terasi ali vrtu. In da bo srečanje zares tako, kot se spodobi, smo pripravili nekaj nasvetov, kako organizirati prostor za tri najpogostejše vrste zabav.

Takšno visoko gredo si lahko omisli vsak!
Življenje v mestu ima svoje prednosti in slabosti. Res je, da ima človek na dosegu roke večino osnovne infrastrukture, najbrž je blizu tudi delovno mesto. Vsekakor pa v mestih ni ravno veliko prostora za zelene površine, zato ljudje ne morejo imeti vrta, gredic, rastlinja. A to se lahko z nekaj domišljije in iznajdljivosti hitro spremeni. Predstavljamo vam namreč postopek izdelave visoke grede, ki jo lahko postavite tudi na najmanjši balkon ali teraso, jo okrasite po svojih željah in vanjo posadite vse, kar vam poželi srce.

Kako pravilno organizirati hladilnik?
Ko se s polnimi vrečkami vrnemo iz živilske trgovine, največkrat ne razmišljamo preveč, kam bi pospravili izdelke. Za nekatere imamo stalno določeno mesto, druge odlagamo tja, kjer je pač prostor in kjer se nam zdi, da bodo kar najdlje ostali uporabni. Običajno vsaj polovico nakupov pospravimo v hladilnik, ki je zagotovo eden najbolj nepogrešljivih in hkrati najbolj obremenjenih aparatov vsake kuhinje. Še posebej tisti, ki ima spodaj še zamrzovalni del. A njegovo funkcionalnost lahko zares dobro izkoristimo samo, če ga znamo pravilno uporabljati.

Preprosto se znebite trdovratnega plevela
Kisli dnevi so kot kaže za nami, zadostna količina vlage in višje temperature pa bodo naše vrtnine končno spodbudile k rasti. S tem pa žal tudi trdovratni plevel, ki lahko hitro zaduši oziroma omeji razvoj vrtnih posevkov. Preverite torej, kako se ga učinkovito znebiti brez uporabe škodljivih kemikalij.

5 korakov do čistih tlakovcev
Spomladi je okolico doma treba pripraviti na novo toplo sezono, prekopati in na novo zasaditi gredice ter urediti vrtne poti. Številna slovenska dvorišča prekrivajo tlakovci in tudi te je treba ustrezno pripraviti na novo aktivno sezono ter z njih očistiti vso umazanijo, ki se je nabrala skozi zimo. A s tem delo ni končano – za lep videz je namreč tlakovce treba skrbno čistiti vse leto.

Tako bo vaša zelenica še lepša
Zelena vrtna trata že dolgo ni več le podlaga za okrasna korita in gredice, polne cvetja. Gosta, urejena in enakomerno razraščena trava je vrtni okras že sama po sebi in je ponos marsikaterega lastnika doma. Poleg tega mora biti tudi dovolj trpežna, da lahko po njej brezskrbno hodimo, na njej poležavamo, se igramo ter si privoščimo piknik. Za to pa potrebuje skrbno nego ter v toplejšem delu leta tudi redno in pravilno košnjo.

Kopalnica, ki si jo želijo vsi!
Pomlad je običajno čas za urejanje in preurejanje doma ter njegove okolice. Nekateri zgolj osvežijo dom z novo preprogo, drugi pa se lotijo večjih projektov, kot je denimo prenova kopalnice. Ta zahteva skrbno načrtovanje in vključuje precejšen časovni ter finančni vložek, zato se je dela treba lotiti premišljeno in po korakih, predvsem pa izbrati strokovnjake, ki jim zaupate in za katere veste, da bodo kos zaupani nalogi.

Enostavne trendi police, ki jih lahko izdelate sami
Kljub poplavi zanimivih in uporabnih izdelkov za dom v pohištvenih salonih velikokrat enostavno ne najdemo točno tistega, s čimer bi radi okrasili svoj prostor - pa naj gre za kakšen večji kos pohištva ali zgolj majhen dekorativni element. A če smo vsaj malo iznajdljivi, to ni težava. Z malo spretnosti, nekaj brskanja po kleti, shrambi ali drvarnici ter ob pomoči pravega orodja lahko za opremo svojega domovanja poskrbimo sami. Danes vam predstavljamo tri ideje za izdelavo stenskih polic iz recikliranih materialov.

Tako bo vino še boljšega okusa
Na slovenskem podeželju velja rek, da nisi pravi Slovenec, če nimaš doma zasajenih vsaj nekaj trsov vinske trte. Dovolj je že domača brajda, ki v poletnih dneh nudi prijetno senco, jeseni sladko grozdje, pozimi pa rujno vino. A čeprav se sliši sila enostavno, je tisto pravo vinarjenje vse prej kot to. Tako nega trte kot tudi predelava in pravilno skladiščenje žlahtne kapljice zahtevajo veliko pozornosti in natančnosti. To pa še ni vse: tudi za ljubitelje vina je pomembno, da steklenice vina hranijo na pravilen način. Le tako bodo namreč lahko zares uživali v njegovih okusih in aromah.