Dominvrt.si

Avtor
Tukano

Ko sami vzgajamo psa

Ko se sprašujemo, kaj razumemo pod vzgojo psov, nas večina najprej pomisli na pasjo šolo. Pa to drži? Ne, vzgojo psi pridobijo doma in samo od lastnika je odvisno, v kakšni meri bo ta uspela.

Sobivanje psov

Vse več lastnikov psov svoje ljubljenčke sprehaja na precej majhnem območju, zato je prav, da psa že od mladih tačk privadimo na sobivanje z drugimi psi. V članku si lahko preberete več o pravilni socializaciji psov z drugimi psi in vlogi lastnika oziroma lastnice v tem procesu.

Bolezni akvarijskih rib

Rek "zdrav kot riba v vodi" ni vedno ustrezen, saj tudi naše akvarijske ljubljenčke ogrožajo številne bolezni. Če upoštevamo nekaj osnovnih pravil pri načrtovanju in vzdrževanju akvarija ter namenimo dovolj pozornosti zdravju organizmov, se lahko boleznim popolnoma izognemo.

Sterilizacija in kastracija psov in mačk

Živali so skozi evolucijo postale nepogrešljivi spremljevalci ljudi. Proces udomačevanja je za njih prinesel tudi nekaj novih težav, saj zdaj spolno dozorijo hitreje kot njihovi predniki v naravi, imajo pogostejše gonitve, večja legla mladičev, samci so vse leto sposobni paritve ... Ker je vse te preglavice živalim povzročil človek, jih je tudi dolžan omiliti in to na način, da bo čim več živali zaželenih in da bodo živele današnjemu času primerno in dostojno življenje.

Kraljevi piton

Kraljevi piton je talna vrsta, naseljuje savane in suhe gozdove centralne Afrike, kjer se najraje zadržuje v podrtih deblih dreves. Kraljevi piton je ena najmanjših vrst pravih pitonov, saj odrasel meri v dolžino maksimalno 1,7 m, povprečna velikost se giblje okoli 1,3 m.

Tri zanimivosti o zlatih ribicah

Vas zanima, od kod so prišle k nam zlate ribice in kje se najbolje počutijo? Preberite!

Naš pernati ljubljenček

Ptice so posebna skupina živali, ki zaradi svojega načina življenja, to je zmožnosti letenja ter višje stopnje inteligence, potrebujejo posebne pogoje za življenje v stanovanju. Na njihov prihod v naše življenje se je treba temeljito pripraviti in se o njihovih potrebah tudi podučiti. Preberite, katere stvari je dobro vedeti, če želimo v svojem domu imeti ptiča.

Kam po pasemsko mačko?

Število ljubiteljev pasemskih mačk se iz leta v leto povečuje, zato je pomembno kje in od koga bomo mačko kupili. Za več nasvetov smo se zato obrnili na strokovnjake iz trgovine za male živali Tukano.

Pet največjih zmot o psih

Ljudje se čedalje bolj zavedamo, kako zelo velika odgovornost je skrb za psa, število lastnikov, ki se o pravilni negi in vzgoji temeljito podučijo je v porastu. Kljub doslednosti pa lahko včasih pride do napačnih predstav o tem, kaj je za štirinožne prijatelje koristno in kaj ne.

Pet največjih zmot o mačkah

Mačke s svojim enkratnim značajem, eleganco in lepoto že od nekdaj navdušujejo človeka, hkrati pa so ovite v tančico skrivnosti. O njih krožijo številne legende in vraže, nekatere so se celo ohranile vse do današnjih dni. Pa poglejmo, katere so najpogostejše zmote o mačkah.

Pasemske mačke v Sloveniji

Mačka je ena najbolj priljubljenih hišnih ljubljenčkov pri nas in v svetu. Kljub temu, da že stoletja deli dom s človekom, pa je ostala takšna, kot je že od nekdaj bila - samostojna, ponosna in neodvisna. V njenih očeh je še vedno možno odkriti kanček neobrzdane divje zveri, kar ji daje poseben čar, so nam povedali strokovnjaki za male živali v podjetju Tukano.

Orjaški škorpijoni

Vse v ujetništvu najpogostejše vrste žive v tropskih vlažnih pragozdovih in savanah Afrike ter Azije, kjer se skrivajo med listjem ter podrtimi debli dreves. Vsi škorpijoni so nočne živali, nekatere pragozdne vrste so aktivne tudi podnevi in v mraku.

Rozela in penant

Naravni življenjski prostor rozel in penantov so gozdovi, parki in predmestja Avstralije ter bližnjih otokov. Ploskorepe papige rozele in penanti so izredno barvite ptice in jih glede na vrsto lahko najdemo skoraj v vseh barvah.

Ptičji pajki

Najpogostejše gojene talne vrste naseljujejo polpuščavske predele srednje in južne Amerike, najpogostejše drevesne vrste (avicularia sp.) pa naseljujejo drevesa tropskega pragozda srednje in južne Amerike. Vsi ptičji pajki so nočne živali, nekatere pragozdne vrste so aktivne tudi podnevi in v mraku.

Riževec

Naravna razširjenost so nekateri otoki Indonezije, kot sta Java in Bali. Ptica zraste do 10 cm, je sive barve s črno belim vzorcem, kljun je rdeč in zelo močan, saj ga uporablja za trenje najtrših travnih semen kot je riž.

Naj oblečem svojega psa?

Če ste med skeptiki, ki mislijo, da so pasja oblačila predvsem modna muha, naj povemo, da so zlasti v zimskem času ta lahko pomemben sestavni del pasje opreme. Poglejte!

Degu

Domovina degujev je nižinsko polpuščavsko območje centralnega Čila, kjer je podnebje izrazito mediteransko. Tam živijo v pokrajini gosto poraščeni z raznim nizkim grmičevjem ter redkimi drevesi, prenočujejo v rovih ter skalnih razpokah.

Leopardji gekon

Naseljuje puščavske ter polpuščavske predele Afganistana, Iraka, Indije in Pakistana. Je nočna žival. Je nočni kuščar, ki se prebudi ob mraku in je aktiven vse do jutra. Spada med srednje velike gekone in zraste do 30 cm.

Veliki aleksander

Naravni življenjski prostor velikega aleksandra so gozdovi in pragozdovi jugovzhodne Azije. Aleksandri so izredno barvite ptice, osnovna barva je zelena, značilen za njih je barvni obroč okoli vratu, ki se pojavi pri starosti 1-1,5 leta.

Ameriški gož

Ameriški gož naseljuje gozdna sušna področja severne Amerike in bližino polj ter travnata področja od New Jerseyja na severovzhodu do severne Mehike na jugu. Ameriški gož je ena najbolj priljubljenih vrst podganaric. Odrasel meri v dolžino maksimalno 1,7 m, povprečna velikost se giblje okoli 1,3 m. Je izredno mirna vrsta in se hitro navadi na človeka.

Bradata agama

Obe vrsti živita v puščavah in polpuščavah centralne Avstralije. Obe vrsti sta dnevni živali. Manjša pritlikava agama zraste do 35 cm, navadna bradata agama do 60 cm. Obe sta izrazito toploljubni, manjša pritlikava agama potrebuje še nekoliko višje temperature od navadne bradate agame.

Grebenasti gekon

Naseljuje pragozdove Nove Kaledonije. Je nočni drevesni kuščar, ki se prebudi ob mraku in je aktiven vse do jutra. Zadržuje se na grmičevju, drevesastih praprotih ter drevju. Spada med manjše gekone in zraste do 20 cm.

Nimfa

Naravni življenjski prostor nimf so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost nimfe v naravi je siva z oranžnimi lički, samčki dobijo pri starosti nekaj mesecev rumeno glavico in izraziteje oranžna lička.

Ljubljenčki in njihovo okolje

Vse živali, ki živijo v ujetništvu, so lahko zelo nezahtevni ljubljenčki, če jim uredimo vse osnovne življenske potrebe. Glede na specializacijo živali na določeno življensko okolje pa lahko potem ločimo bolj ali manj zahtevne vrste.

Činčila

Domovina činčile so kamnite puščave in polpuščave visokogorja Andov. Živijo na višini 3000 - 5000 metrov, kjer so izrazito hladne noči ter zmerno topli dnevi. Dan preživijo v rovih in skalnih razpokah. V naravi živita dve vrsti činčile in sta izredno ogroženi ter zaščiteni. Domača činčila ima z njima skupne prednike.

Mali Aleksander

Naravni življenjski prostor aleksandrov so gozdovi in pragozdovi Afrike ter jugovzhodne Azije. Aleksander se lahko nauči zelo dobro oponašati človeški glas, druge glasove ter glasbo.

Skobčevka

Naravni življenjski prostor skobčevk so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost skobčevke v naravi je živo zelena z rumeno zeleno glavico, samčki dobijo pri starosti nekaj tednov na nosnicah nad kljunom modro ali vijolično barvo.

Kanarček

Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika hitro navadijo, z malo potrpljenja se navadijo prileteti na roko in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob človeku. Znani so primeri, da je pobegli kanarček ob klicih lastnika priletel nazaj. Kanarček izvira iz Madeirskih, Azorskih in Kanarskih otokov.

Velike papige

Velike papige naseljujejo različna področja srednje in južne Amerike, Afrike, Azije in Avstralije ter Nove Zelandije. Velike papige so po večini barvite ptice, odvisno od vrste. Po naravi so zelo radovedne in imajo močan značaj.

Avstralska zebrica

Naravna razširjenost zebrice so sušni predeli Avstralije. Najdemo jo v sušnih gozdovih, travnatih planjavah z redkimi drevesi, polpuščavah. Pogoj za preživetje je bližina pitnega vira vode. Ne najdemo je le na jugu ter skrajnem severu Avstralije.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984