Žuželke

VIDEO: Izdelajte netopirnico
Netopirji v našem okolju opravljajo nevidno vlogo, saj zaživijo šele z nočjo. So edini aktivno leteči sesalci in edini lovci mrčesa, ki letajo ponoči in uničujejo mrčes, medtem ko ljudje (in ptiči) spimo sanje pravičnega.

Pevke ali papige?
Pred nakupom papige moramo temeljito razmisliti, kaj dejansko želimo od ptice. Nas bo v stanovanju ali na vrtu razveseljevalo njihovo petje, ali pa bi radi družabnega govorca, ki nas navdušuje s svojimi vragolijami? Strokovnjaki iz trgovine za male živali Tukano so nam predstavili nekaj temeljnih točk za razmislek.

VIDEO: Kaj se dogaja na poletnem vrtu?
Tudi letošnje poletje je vremensko kar precej muhasto. A ne glede na to, za prave vrtičkarje tudi poleti ni časa za počitek. Na kaj moramo biti vrtnarji in vrtnarke še posebej pozorni, smo vprašali Andrejo Tomšič iz Semenarne Ljubljana. Poglejte!

VIDEO: Esenkov čarobni svet
Obiskali smo Ivana Esenka, naravovarstvenika, pisatelja, fotografa in čebelarja, ki je svoj dom postavil v samoto narave in se naučil sobivati z živalmi.

VIDEO: Sonaravno kmetovanje
Biodinamiki na vrt gledajo kot na organizem, kjer imajo vsa živa bitja pravico živeti na zemlji. Tu gre za sonaravno kmetovanje ljudi, živali in rastlin. Vse na njivi ima svoje poslanstvo. Več v video prispevku!

Odslovite mravlje
Ko se doma pojavijo mravlje, tudi največji ljubitelji živali priznajo, da jim niti na misel ne pride, da bi si z njimi delili vsakdanji kruh. „Pridne“ mravljice najdejo vsako luknjico in odprtino in postanejo precej nadležne gostje. Kako jih vrniti nazaj v naravo, kamor tudi sodijo?

VIDEO: Prehrana in nega ribniških rib
Po navadi v ribniku gojimo različne velikosti in vrste rib: zlate ribice, koi krape, zlate linje in druge. Zato moramo poskrbeti, da vse prejmejo dovolj hrane. Na trgu najdemo zelo kakovostno hrano, posebej prirejeno za hranjenje koi krapov in zlatih ribic. Preberite!

Leteči obiskovalci vrta
Ptice in netopirji so pogosti obiskovalci slovenskih vrtov, ki pomembno prispevajo k naravnemu ravnovesju. Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar odgovarja na vprašanja o (ne)povabljenih živalskih gostih v našem vrtu.

Pridih Azije pri vas doma
Priprava zelenjavnih jedi v voku predstavlja eno bolj zdravih kulinaričnih smernic. Zelenjavo in začimbe, ki so značilne za azijske jedi, si lahko vzgojimo tudi v domačem vrtu.

Čarobnost vrtne mlake
Živahno reganje žab, pisani metulji in skrivnostni kačji pastirji, vse to bo v naš vrt prinesla vrtna mlaka. Naravovarstvenik Ivan Esenko nam je razkril, kam jo postaviti in kako jo načrtovati, da bomo z njo več let imeli veliko veselja, pa ne preveč dela. Poglejte!

Nemci osupnili z dosežkom!
V začetku novembra so nemški znanstveniki javnosti predstavili lepilni trak, ki je zasnovan po principu plezanja žuželk. Njihova iznajdba je navdušujoča v več vidikih. Poglejte!

Ribnik bo počival
Vodne motive na vrtu moramo pravilno vzdrževati, pomembno pa je tudi, kako jih zaščitimo po koncu poletnih dni. Nevenka Breznik, strokovnjakinja Kluba Gaia, priporoča, da svoj vodni kotiček začnemo pripravljati na hladnejše dni v času, ko se listje odene v lepe jesenske barve. V članku več o tem, kako to storimo.

Je za pojav čudnih žuželk kriva Fukušima?
S Šrilanke se v teh dneh širijo vesti o nenavadnih bitjih. Domačini, ki podobnega pojava belih, nitastih stvorov ne pomnijo, so se za pomoč obrnili tudi k oblastem.

Spreminjanje ljudi v čebele
Čeprav se marsikomu morda zdi, da so male žuželke prej nadležne kot koristne, je dejstvo, da izginjanje čebel, na katerega v zadnjih letih opozarjajo številni naravovarstveniki, resna težava, ki lahko ogrozi obstoj ekosistemov na vsem planetu.

Komarji, nočna mora
Poletje prinaša nadležne komarje, ki nas ovirajo pri vsakodnevnih opravilih in prekinjajo nočni počitek. Povzročajo nadležno srbečico, njihov pik pa je v nekaterih deželah lahko tudi usoden. Poglejmo, katere ukrepe priporoča Marko Devetak, strokovnjak Kluba Gaia.

Čebele ga ljubijo
Upokojeni ameriški profesor Norman Gary ima že od rosnih let hobi, ki mu je posvetil celotno življenje in kariero. Norman je „čebelji pastir“.

Anaconda povzroča naravno katastrofo
V tokratnem prispevku predstavljamo nekoliko bolj žalostno zgodbo, in sicer o uničevanju narave. Preberite o toksičnem jezeru, ki je postalo turistična atrakcija zaradi neodgovornega ravnanja predstavnikov industrije.

Kako se zaščititi pred osami?
V toplih poletnih dneh, ko se hladimo v senci dreves na domačem vrtu, nas pogosto zmotijo ose, posebej če je v bližini zrelo sadje ali so na vrtni mizi sladke pijače in hrana. Te žuželke so sicer miroljubne, a kaj hitro postanejo agresivne, ko so razdražene ali kadar branijo svoja gnezda.

Zaščita pred muhami
Topli dnevi prinašajo neželene goste, muhe. Strokovnjak Marko Devetak iz Kluba Gaia, prijaznega izobraževalnega kluba ljubiteljev vrtnarjenja, svetuje, kako se jih najlaže znebimo, saj povzročajo mnoge nevšečnosti in celo bolezni.