Dominvrt.si

žuželk

Pomagajmo opraševalcem

20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

So v vaš dom vdrli 'nepovabljeni gosti'?

Če so vaš dom napadli škodljivci, se vam ni treba takoj zapoditi v trgovino po preparate za deratizacijo, niti ni nemudoma potrebna pomoč strokovnjaka. V večini primerov lahko poizkusite z nekaj triki, ki ne vključujejo škodljivih kemikalij.

V Škocjanskem zatoku postavili hotel za žuželke

V naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru je zrasel hotel za žuželke. Gre za objekt iz naravnih materialov, ki različnim vrstam žuželk nudi primeren prostor za gnezdenje. Kot opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je v naravi za to primernih območij zaradi človekovih posegov vse manj.

Svoj poklic je združil z rastlinami in ustvaril hudomušen 'rastlinski strip'

Marko Rop je ilustrator, sicer pa človek, ki ga zanima res veliko različnih področij in ima temu primerno veliko hobijev. Eden od njegovih konjičkov je povezan tudi z ljubeznijo do sobnih rastlin.

19 zanimivih hotelov za žuželke

Pikapolonice, pajki, čmrlji, čebele in številne druge in celo ogrožene vrste žuželk potrebujejo svoj mikrohabitat. Pri tem jim lahko pomagate tudi vi, če jim zgradite hotele, izdelane iz starih lesenih delov, opeke in celo plastičnih steklenic ...

Ženska živi z gigantskim pajkom, ki se prosto sprehaja po hiši

V Avstraliji živi Annette Gray, ki ima nenavadnega 'ljubljenčka' – velikanskega pajka, ki se je pred časom naselil v njen dom. Ogromen pajek je dobil celo ljubkovalno ime.

Nekoč so ji rekli celo rastlina nesmrtnosti

Stari Egipčani so jo imenovali rastlina nesmrtnosti, Arabci puščavska lilija, Hindujci tihi zdravilec, pri nas pa ji preprosto rečemo zdravilna aloja ali kar čudežna rastlina. In s čim si je prislužila te veličastne nazive?

Top ideje za jesensko dekoracijo

Če svoj dom radi okrasite v duhu letnega časa, potem je zdaj čas, da vanj vnesete tople barve jeseni. Najboljšo dekoracijo nam ponuja kar narava sama, le na sprehod v bližnji gozd, park ali na domači vrt se je treba odpraviti. Zbrali smo nekaj idej, kako z jesenskimi plodovi polepšati v svoj dom.

Če nas obletavajo, ne smemo brezglavo kriliti z rokami

V zadnjem času pogosto opazimo ose, ki nas rade obletavajo predvsem, medtem ko jemo ali pijemo. A vseeno jih ne ubijajte. Poglejte zakaj.

Ko jih opazite na vrtu, se ne ustrašite

Pikapolonice so nadvse prisrčne žuželke, medtem pa ličinke pikapolonic niso ravno privlačne, a mnogi ne vedo, kako zelo so koristne.

Kaj vam grize paradižnik?

Poleg raznih bolezni tudi žuželke lahko poškodujejo paradižnik. Niso vsi hrošči slabi – toda nekatere žuželke lahko naredijo veliko škode.

Kaj najbolj škoduje vašim pridelkom?

Vse več ljudi se zaveda pomena zdravega načina življenja, zato je vrtičkanje vedno bolj priljubljeno. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako lahko zaščitite svoje rastline pred najpogostejšimi škodljivci in boleznimi.

Zato je na vrtu dobro imeti krta!

Na vrtu najdemo nešteto živali, čeprav jih naše oči le redko uspejo ujeti. Medtem ko nam nekatere delajo nepopravljivo škodo in se jih moramo še v pravem času znebiti, nam druge živali prinašajo velike koristi.

Družinsko življenje živali v Živalskem vrtu Ljubljana ob materinskem dnevu

Ob materinskem dnevu ZOO Ljubljana čestita vsem mamam, pa tudi očkom, ki v teh zahtevnih časih skrbite za svoje drage in hkrati opravljate več služb. Ob tej priložnosti bi radi z vami delili skrivnostno družinsko življenje nekaterih živali. Ob koncu precej tople zime se jim je v živalskem vrtu povečalo število članov pri črnih čopičarkah, divjih svinjah in dvogrbih kamelah!

Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja na alarmantne razmere

Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi, zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Pa vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema postajajo resna okoljska in varnostna grožnja.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk

Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

Izjemen fenomen v globinah morja

Alex Kydd je podvodni fotograf, ki živi in ustvarja v Zahodni Avstraliji. Letos mu je uspelo posneti osupljive fotografije, ki prikazujejo kolektivno gibanje, ki je značilno za določene vrste živali.

Ste vedeli, da delovanje klimatske naprave povečuje fizično in umsko aktivnost posameznika?

Že vrsto let so vplivi delovanja klimatskih naprav v javnosti deležni negativne obravnave. Ampak, ali so klimatske naprave res tako nevarne za naše zdravje kot ponavadi slišimo?

S temi cvetlicami bo vaš vrt resnično čudovit

Prišel je najlepši čas, ko vse zacveti, in zakaj ne bi tudi sami poskrbeli za čudovit vrt ali teraso? Ni lepšega, kot preživljati proste trenutke med številnimi cvetlicami, ki vas bodo zapeljale s svojim vonjem in vas navdušile s svojo lepoto.

Iz svojih zelišč ustvarite edinstvene tinkture

Za vsako bolezen rož'ca raste, pravi stara ljudska modrost. Zdravilne rastline lahko uporabljate na različne načine, ena od pripravkov je tudi tinktura. Ker vsebuje alkohol, boste lahko z njo dobesedno nazdravili, pa četudi samo po kapljicah.

Ščurki: 4 načini, kako se jih znebiti za vedno

Ščurke večinoma povezujemo z umazanijo in so verjetno ene najbolj razširjenih žuželk na svetu. So izjemno odporni na najrazličnejše vplive iz okolja, a vseeno obstajajo načini, kako se jih lahko znebite za vedno.

Pozor! Ugriz povzroča odmrtje tkiva

V sosednji Italiji poročajo o večjem številu oseb, ki so morale poiskati zdravniško pomoč zaradi ugriza pajka.

Prepoznate pike teh žuželk?!

Praktično nemogoče je, da bi se izognili pikom žuželk. Posebej poleti so žuželke bolj dejavne, po drugi strani pa tudi mi preživimo več časa v naravi in smo morebitnim pikom bolj izpostavljeni. Piki so lahko pekoči, boleči, srbeči ... poleg tega pa žuželke prenašajo tudi bolezni. Pa znate že po piku razločiti, katera žuželka vas je obdelala?

Zanimivosti o slovenskih gozdovih

Medtem ko za najvišje drevo na svetu velja 115 metrov visoka sekvoja v narodnem parku Redwood v Kaliforniji, se z naslovom najvišjega v Sloveniji ponaša Sgermova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra. Za primerjavo: Grajski hrib skupaj z Ljubljanskim gradom je visok približno 100 metrov.

Tudi zato jih morate imeti doma ...

Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Številne raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

V tem času še posebej pazite na najmlajše

Otroci poleti večino časa preživijo zunaj in mimogrede se lahko zgodi, da jih piči komar, pajek, mravlja, muha ali osa. Večina žuželk ni strupenih, vendar lahko njihov pik izzove alergično reakcijo.

Preprosto preženite komarje

Topel poletni večer, vi pa udobno zleknjeni v ležalniku na domači terasi uživate ob branju knjige ali v družbi prijateljev. In ko že mislite, da vam nič ne more pokvariti večera, se od nekod pojavi komar. In potem še eden. Pa še eden ... Da bi poletne večere preživljali brez skrbi, si v nadaljevanju lahko preberete, kako uspešno pregnati te male nadležne krvosese.

Presenečeni boste nad najnovejšim odkritjem

Ljudje po svetu na leto pojedo približno 400 milijonov ton mesa in rib, kar se morda sliši veliko, a pajki celega sveta zmorejo še več. Gomazeča bitja s štirimi pari nog na leto pojedo od 400 do 800 milijonov ton pretežno žuželk, so preračunali znanstveniki iz Nemčije, Švedske in Švice.

Spoznajte biocide v vašem domu

Statistični podatki kažejo, da v slovenskih gospodinjstvih v povprečju porabijo največ biocidov z insekticidnim delovanjem in sredstev za razkuževanje. Na Zvezi potrošnikov Slovenije so podrobneje predstavili sestavo nekaterih biocidnih proizvodov, ki jih pogosto uporabljamo in jih lahko kupimo pri nas.

Ne sme manjkati na nobenem vrtu

Stari Grki so iz peteršilja delali vence, s katerimi so okronali zmagovalce športnih iger, peteršilj pa je tudi simbol sreče. Danes je eno najpogosteje uporabljenih zelišč, zato si ga le omislite, če ga še nimate.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984