70.leta

Arktični ocean umira
Največja raziskovalna odprava se je danes s severnega pola vrnila v Nemčijo, potem ko so več kot leto dni zbirali informacije in podatke o vplivu podnebnih sprememb na Arktiko. Raziskovalci iz 20 držav so na severnem polu preučevali, kako toplejše podnebje vpliva na taljenje ledenikov. "Arktični ocean umira," so raziskovalci povzeli ugotovitve.

Spremenimo kopalnico v domači spa
Vsak letni čas ima svoj čar. Jesen naravo obarva v rumene, oranžne in rdeče odtenke. Toda po sprehodu se želimo vrniti v topel in udoben dom.

Poglejte, v kakšni vili je živela zvezdnica
Emma Rose Roberts, ameriška filmska in televizijska igralka, pevka in modna oblikovalka, je prodala svojo vilo, kjer je živela zadnji dve leti.

Princ William: Za 'popravilo' planeta imamo le 10 let
Britanski princ William je ustanovil okoljsko nagrado za inovativne rešitve za največje okoljske težave našega planeta. Kot so sporočili iz njegovega urada v Londonu, bodo naslednjih deset let vsako leto podelili pet nagrad Earthshot po milijon funtov (1,1 milijona evrov) za spodbujanje sprememb in pomoč pri odpravljanju škode na planetu.

Takšna kopalnica je želja mnogih
Kopalnica je eden najintimnejših prostorov, zato bi ji morali zagotovo nameniti več pozornosti. Pred prenovo je priporočljivo razmisliti o vsakem detajlu, od barve, razporeditve do tega, ali si želimo kad ali tuš kabino. Estetsko popoln interjer se seli v kopalnico, ki jemlje dih in osupne vse po vrsti. Več o najnovejših trendih si lahko preberete v nadaljevanju.

9 stvari, ki jih miši ne želijo, da jih veste
S prihodom hladnega vremena se našim domovanjem približujejo tudi miši. Preberite si, kaj jih privlači in kaj jih ne gane.

Neverjetno, kako se je tjulenj razveselil rojstnodnevne torte
Spoznajte Yulelogsa, energičnega tjulnja, ki prigrizku ne bo nikoli rekel ne.

Zdrav jež je vedno lepo okrogel
Leto se je prevesilo v jesen in čas je, da pomislimo tudi na bitja, ki živijo v naši okolici. Ježki se tako že pripravljajo na zimo. Žal se zadnja leta pojavljajo tudi jesenska legla in ti mladiči nimajo nobene možnosti preživetja, razen če jim pomaga človek.

Zapuščene živali iz jeseniške občine od zdaj v Horjul
Iz Občine Jesenice so sporočili, da opravljanje gospodarske javne službe zavetišča za zapuščene živali na območju njihove občine prevzema Zavetišče Horjul.

Tudi Slovenija ima bogato banko semen
Ste vedeli, da imamo v Sloveniji semensko banko za rastline? V hrambi imajo vse od klasičnih vrst do ogroženih vrst in celo endemitov. Preberite si, zakaj je hramba semen pomembna.

Tudi tako boste povečali produktivnost pri delu
Veliko ljudi si je moralo letos delovni prostor urediti doma, kar pomeni, da za lastno pisalno mizo preživljajo več časa kot do sedaj. Primeren stol je pomemben, saj ima preveč sedenja v neudobnem položaju, predvsem v nezdravi drži, lahko negativne posledice. Vpliva lahko na zdravje in tudi produktivnost.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil
V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

Le kako mu to uspe?
Nemški pinči veljajo za zelo inteligentne kosmatince. Buddy pa je zaradi svoje spretnosti postal prava spletna zvezda. Poglejte, zakaj.

Afriška prašičja kuga je bolezen, ki lahko povzroči veliko gospodarsko škodo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin začenjata kampanjo ozaveščanja o afriški prašičji kugi (APK). Namen kampanje je ozaveščanje in spodbujanje rejcev, lovcev in potnikov k preventivnemu ravnanju, s ciljem obdržati status države, proste APK.

Na obali Tasmanije nasedlo 470 kitov
Prva skupina kakih 270 mrkih pliskavk je nasedla v ponedeljek pri kraju Macquarie Harbour, dan zatem pa so okoli 10 kilometrov južneje iz helikopterja odkrili še okoli 200 nasedlih živali. Strokovnjaki domnevajo, da so vsi kiti iz iste jate.

Ljubljana dobila zeleno streho na avtobusni postaji
Ekipa Botaničnega vrta je pričela z zanimivim projektom, in sicer z umestitvijo rastlin na strehe avtobusnih postaj v Ljubljani. Prva streha se nahaja na Aškerčevi ulici, v načrtu pa sta še dve ozelenitvi streh avtobusne postaje.

To so hišni ljubljenčki za vas, če ste alergični na mačke ali pse
Ste vi ali nekdo od vaših bližnjih alergični na dlako, a si še vedno želite hišnega ljubljenčka, potem poglejte, katera žival bi bila za vas.

Odprte so prijave na razpis za evropski zeleni dogovor
Na milijardo evrov vreden razpis za evropski zeleni dogovor, ki naj bi s spremembo t. i. zelenih izzivov v inovacijske priložnosti spodbudil okrevanje Evrope po koronavirusni krizi, se lahko prijavijo raziskovalni in inovacijski projekti za reševanje podnebne krize ter varovanje ekosistemov in biotske raznovrstnosti.

Ustvarite zdrave in ugodne bivalne pogoje
Pred nami so deževni dnevi, jesen že trka na vrata, za vogalom se skriva zima, še malo in bomo znova začeli z ogrevanjem, ki nikakor ni majhen strošek. Poglejte, kako lahko zmanjšate stroške.

Si vaš otrok želi novega ljubljenčka?
Odločili ste se, da boste v vaš dom sprejeli malega glodavca. Ste v precepu, ali bi izbrali hrčka ali morskega prašička? Pred vami je nekaj dejstev, ki vam bodo pomagala pri odločitvi.

16. september – mednarodni dan zaščitne ozonske plasti
Vsako leto 16. septembra obeležujemo mednarodni dan zaščite ozonske plasti. Letos mineva 35 let od sprejetja Dunajske konvencije o zaščiti ozonske plasti, kar pomeni 35 let globalnih prizadevanj za zaščito tega naravnega ščita, navajajo Združeni narodi. A kljub precejšnji uspešnosti konvencije izzivi ostajajo.

Kako pripraviti ozimnico?
Če ste tudi vi ponosno pobrali svoj letošnji pridelek, je zdaj čas, da ga shranite tako, da boste v njem lahko uživali še prihodnje mesece. Kako si pripraviti ozimnico?

Kam z odpadno elektroniko?
V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Tako lahko sami razmnožujemo orhideje
Barvite cvetoče orhideje med okrasnimi lončnicami veljajo za pravo posebnost in nas ob primerni negi s svojimi cvetovi lahko razveseljujejo dobršen del leta. Mnogi med vami ste zagotovo ponosni lastniki vsaj enega, če ne več primerkov te edinstvene rastline, ki jo lahko z malo truda razmnožujemo tudi sami. Preverite, kako.

Zakaj delo z zemljo osrečuje?
Vsak vrtičkar prizna, da ga delo na vrtu resnično osrečuje. A ključ do dobrega počutja se ne skriva le v tem, da s svojimi rokami nekaj pridelajo in nato žanjejo sadove svojega truda, pač pa tudi v sami zemlji oziroma prsti. Mikroorganizmi v njej namreč povzročijo proizvodnjo "hormona sreče" v našem telesu.

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

Kako oprati in razkužiti obrazno zaščitno masko?
Če imate zaščitno masko iz bombaža za večkratno uporabo, je nujno redno pranje in razkuževanje. Predstavljamo vam tri metode za učinkovito razkuževanje vaših mask za obraz.

Dunajčanom milijon evrov za ozelenitev stavb
Mesto Dunaj v okviru številnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam in vročini v mestu spodbuja meščane, da ozelenijo svoje stavbe. Za ozelenitev fasade lahko vsak meščan prejme do 5.200 evrov subvencije, za zeleno streho do 20.200 evrov, za zasaditev notranjih dvorišč pa do 3.200 evrov.

Če nas obletavajo, ne smemo brezglavo kriliti z rokami
V zadnjem času pogosto opazimo ose, ki nas rade obletavajo predvsem, medtem ko jemo ali pijemo. A vseeno jih ne ubijajte. Poglejte zakaj.

Domiselna poučna igrača, ki jo za vašega malčka lahko izdelate sami
Če ste v dilemi, kakšno igračo kupiti svojemu otroku za rojstni dan ali ga preprosto želite razveseliti kar tako, lahko poleg tistih klasičnih posežete tudi po veliko bolj zanimivih didaktičnih igračah. Te krepijo otrokove kognitivne sposobnosti, ob njih lahko spoznava barve, številke in uspešno razvija svojo motoriko. Tiste mamice z bolj spretnimi partnerji pa lahko takšno poučno igračo za svojega malčka z malo domišljije izdelate kar same.