Dominvrt.si

Jajca

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca

V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Ko mošt postane vino

11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?

V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

To se je lani najbolj podražilo

V letu 2020, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19, se je večina osnovnih živilskih izdelkov podražila. Poglejte, katerim živilom je cena najbolj narasla.

Gospodarica Nada: Izgovor na izgovor

Veste, da so bili Kitajci prvi, ki so udomačili kokoš, približno 6000 let pred našim štetjem? Kokoši so na večini kmetij stalnica, kajti ni jih čez domača jajca. Tako je tudi na Kmetiji, kjer je Nada naročila tekmovalcem, da zanje postavijo zelo poseben kokošnjak. Jim bo uspelo?

Teh živil nikoli ne pogrevajte v mikrovalovni pečici

Čeprav se zdi, da je najhitrejša in najlažja možnost, ko ste zelo lačni in se vam mudi, pogrevanje hrane v mikrovalovni pečici ni vedno najboljša ideja - še posebej, ko gre za ta živila.

Podeželje je postalo njen dom

Natalija Bratkovič, vedno nasmejana, odločna voditeljica, je ponosna, da je del Kmetije, tudi zato, ker ji oddaja omogoča, da je takšna, kot je tudi v resnici – klepetava, radovedna, nasmejana, a hkrati tudi resna, stroga, zahtevna in skrivnostna.

Fantastična reakcija ujetega rakuna vas bo nasmejala do solz

Majhnemu lačnemu rakunu je uspelo storiti 'prekršek' v iskanju hrane in potem, ko so ga ujeli, je postal spletna zvezda. Poglejte njegovo zelo simpatično reakcijo v trenutku, ko je bil ujet.

Pod posteljo našla kačo in njenih 17 mladičev: Še vedno se bojim ...

Strah pred kačami je nekaj, s čimer se sooča veliko ljudi. Po navadi nas je strah, če smo kje na sprehodu, v naravi, na morju ali hribih. Toda, kaj če vas pričaka kača (ali še huje več kač), kar v lastnem domu?

Organiziran hladilnik prihrani čas in denar

Priznajmo si, čiščenje hladilnika in organizacija stvari v hladilniku najbrž nista naše najljubše opravilo. V resnici pa nam dobro organiziran hladilnik prihrani tudi čas in denar. Če natančno veste, kaj je notri, postanejo nakupi živil in obroki bolj učinkoviti, z manj odpadne hrane in neprijetnih vonjav.

Kako dolgo traja hrana v zamrzovalniku?

Zamrznete lahko skoraj vsa živila (razen nekaterih, na primer jajc v lupini, ki se razširijo in razpokajo). Hrana lahko ostane neskončno zamrznjena in je tehnično varna za uživanje, saj bakterije ne bodo rasle. Vendar se bo sčasoma vsa zamrznjena hrana poslabšala in postala neprijetna za uživanje.

Jure skrbi tudi za nepokretnega dedka

23-letni Jure je moral že zgodaj odrasti, kajti prevzel je skrb za kmetijo in starega očeta. Tako je njegov dan razpet med službo in kmetijo, a najde si tudi nekaj časa zase, ko sede na motor. Na lepi kmetiji pa manjka le še simpatično dekle, ki ima na svet enak pogled kot simpatičen Jure.

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano povprečno 119 kg zelenjave

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano tudi povprečno 116 kg žit, 88 kg mesa, 84 kg svežega sadja, 64 kg krompirja, 10 kg jajc, 5 kg riža in malo manj kot 1 kg medu.

Ohladitev: Za veliko noč bo dišalo po potici, za njo pa po snegu?

Pred nami je praznik, ko se zbere vsa družina, oživijo običaji. Pred nami pa miza različnih dobrot, ki jih pripravimo s srcem. Posebna pozornost je namenjena pirhom, kakšni bodo oziroma kakšnih barv bodo letos, bo seveda odločal vsak zase. Domišljija ima prosto pot. Kakšno barvo neba pa bomo imeli nad Slovenijo in ali bo morda celo kaj pocukralo pri tleh, pa bo odločala mati narava. V naslednji minutah vam bomo razvozlali podrobnosti, kaj se obeta.

Velikonočni pirhi - otroci bodo uživali pri ustvarjanju

Zakorakali smo v pomlad in tudi vreme nam končno dopušča, da uživamo v vseh lepotah, ki jih prinaša ta letni čas. Čez nekaj dni pa bomo praznovali tudi praznik velike noči, ko bomo na mizi postregli z dobrotami, ki so tipične za ta praznik. Med njimi so tudi velikonočna jajca oziroma pirhi.

Prikupna in unikatna roža za vašo najdražjo

Pred nami je dan žena in za vas smo pripravili nekaj idej, kako lahko lepo darilo ustvarite kar sami oziroma še boljše - darilo ustvarite kar z otroki. Tako bo vaša partnerica, prijateljica ali mamica dobila unikatno darilo, hkrati pa boste svojega otroka naučili recikliranja.

Poglejte, kaj ustvarja iz odpadnega materiala

Dejstvo je, da kljub ozaveščanju še vedno proizvedemo veliko odpadkov. Tako se je gospa Gorana odločila, da bo iz odpadnega materiala ustvarjala umetniška dela in s tem ozaveščala ljudi.

Mala kepica - velike težave

Mačke in psi so daleč najbolj priljubljeni hišni ljubljenčki, ki v naše življenje prinesejo veliko ljubezni, veselja in topline, žal pa mnogim lahko povzročajo tudi hude težave. S tem mislimo predvsem na alergije. Ste vedeli, da je alergija na mačke ena najpogostejših alergij? Kakšno je življenje z alergijo in kaj lahko storimo, če imamo kljub temu doma mačko ali psa, nam je zaupala ena naših bralk.

Nikar jih ne zavrzite, ko se strgajo

Hlačne nogavice, sploh če niso kvalitetne ali pa če smo malce bolj grobe oziroma nerodne, se hitro strgajo in nam pogosto ne preostane drugega kot da jih vržemo v smeti. No, lahko pa smo iznajdljive in jih uporabimo za druge namene.

Znate hrano pravilno shraniti?

Kako shraniti čebulo in česen, kako jabolka in kako denimo oreščke? V sedanjih okoliščinah, ko pogosto kupujemo večje količine, je toliko pomembnejše pravilno shranjevanje, da bodo živila zdržala čim dlje. 

Tega s praznimi jajčnimi lupinami nikakor ne počnite

Jajca so zagotovo živilo, ki je skoraj vsakodnevno v uporabi, od pečenih jajčk do palačink in premaza za kruh, da se bo njegova skorja po peki lepo svetila ...  Toda pri praznih lupinah moramo biti previdni.

Kako narediti svoje aromatično čistilo za vse namene

Večina komercialnih čistilnih raztopin vsebuje sintetične kemikalije, ki imajo neprijetne vonjave in lahko ogrožajo zdravje. Obstaja pa nekaj zelo učinkovitih naravnih nadomestkov, ki jih lahko poskusite uporabiti.

Najboljši domači priboljški za psa

Zakaj bi sami izdelovali priboljške za psa, če jih lahko kupimo na vsakem koraku? Nekateri se zato odločajo zaradi zdravstvene indikacije psa, drugim je to čisto veselje, spet tretji pa preprosto obožujejo izdelovanje podobnih stvari. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj najboljših domačih priboljškov za psa.

Kaj je bilo prej, kokoš ali jajce?

Med velikonočnimi prazniki v ZOO Ljubljana ustvarjamo raznovrstne pirhe in jih na veselje otrok pogosto skrivamo med spomladansko rastlinje, da jih nato poiščejo. Otrokom lahko tudi omogočite, da pokukajo v surovo jajce in ga raziščejo. Seveda se tudi živali močno potrudijo, da skrijejo in zaščitijo svoja jajca in jajčeca. V ZOO Ljubljana ne rešujejo uganke, kaj je bilo prej, kura ali jajce, temveč so se vprašali, ali vsi nastanemo iz jajčeca, razkrivajo pa tudi, kateri mladiči so se v ZOO Ljubljana v teh dneh razvili iz njih.

Najboljši način barvanja pirhov

Od naših babic in dedkov smo nasledili veliko koristnih nasvetov, ki so nam v pomoč v vsakdanjem življenju. Sodoben tempo je nekatere potisnil na stran in v pozabo, mnogi pa so ostali nezamenljivi. Med njimi je tudi barvanje pirhov s čebulnimi olupki.

Ideje za najlepšo velikonočno dekoracijo

Bliža se velika noč, poleg božiča največji krščanski praznik. Za tiste, ki svoje domove radi okrasite v skladu z letnim časom, s katerimi so povezana tudi različna praznična obdobja, smo pripravili nekaj najbolj domiselnih idej za osvežitev dnevnih prostorov, zaradi katerih bodo prihajajoči dnevi zagotovo še lepši.

Najpogostejše napake pri kuhanju

Prepoznajte, ali tudi vi delate nekatere pogoste napake, zaradi katerih jedi na koncu niso takšne, kot bi lahko bile.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?

V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

To hrano je dobro 'uskladiščiti' v primeru epidemije

Če so naši dedki in babice še vedeli, kako je, ko ostaneš brez osnovnih življenjskih dobrin, si današnje generacije, ne glede na to, kaj govorimo, preprosto ne moremo in ne znamo predstavljati tega. A glede na trenutne razmere po svetu in pri nas je morda dobro, da se seznanimo, katero hrano je dobro uskladiščiti.

Kdaj bi si morali takoj umiti roke?

Redno umivanje rok je pomembno ne le v času izbruha novega koronavirusa, temveč bi nam moralo biti tako samoumevno kot dihanje zraka. Umivanje rok je pomembno za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, za zmanjšanje tveganja, ki ogroža naše lastno zdravje in zdravje drugih ljudi, pa je pomembno, da si roke umivamo pravilno. Poglejmo si, kaj imajo zapisano na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, in navsezadnje, kateri predmeti so za bakterije najbolj na udaru.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984