Rok

Obvestilo čebelarjem glede dveh javnih razpisov
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča čebelarje, da sta v Uradnem listu RS objavljena dva dodatna javna razpisa za čebelarje za oddajo vlog pri ukrepih: Tehnična pomoč čebelarjem in Racionalizacija sezonske selitve panjev, v skupni vrednosti do 163.000 evrov.

Varna hrana je naša pravica
V teh vročih poletnih dneh je dobra higienska praksa pri ravnanju s hrano še posebej pomembna. Hrana je varna, kadar je ustrezna za uživanje in ne ogroža zdravja, kar predstavlja eno od osnovnih pravic potrošnikov.

Živila, ki pomagajo pri opeklinah
Čas dopustov je tudi čas, ko se sprostimo na dopustu ter uživamo v sončnih žarkih, toda pozor, sončenje in pretirana izpostavljenost soncu na dolgi rok pospešujeta staranje kože, v nekaterih primerih pa lahko povzročita tudi kožnega raka. Če pa se zgodi, da vas opeče sonce, si lahko pomagate tudi z živili, ki jih najdete doma.

Kraljica rož. Jo imate tudi vi na vrtu?
Vrtnica izvira iz Azije, kjer obstaja okrog 250 različnih vrst in več kot 10 000 različnih hibridov. Velja za kraljico med rožami, poleg lepote cveta in omamnih vonjav pa vsaka barva nosi tudi nek simbolen pomen.

Kuhinjski triki, ki bodo preprečili ostanke
Vsi vemo, da včasih, četudi se močno trudimo, vse hrane ne moremo pojesti, in ostanki le te kdaj pa kdaj pristanejo v smeteh. A za to ni potrebe. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj trikov, ki bodo preprečili ostanke.

Če želite, da ta hrana ostane dlje časa sveža, naredite to
Dobro je poznati določene 'trike', ki pomagajo pri tem, da hrana, ki jo kupimo ali pa poberemo z vrta, ostane dlje časa sveža. Nekaj vam jih predstavljamo v nadaljevanju.

6 majhnih korakov, ki jih lahko že danes storite za dobro organiziran dom
Kako organizirati ali pospraviti svoj dom, ne da bi se počutili preobremenjeno in v stresu? Poklicna organizatorka je predlagala šest preprostih pravil, ki se jih držite, da vam bo uspelo urediti in organizirati vaš dom.

3 stvari, ki jih pri tuširanju delamo narobe
Dermatologi razkrivajo najpogostejše napake pri prhanju, za katere morda sploh ne vemo, da jih delamo.

Objavljen javni razpis, rok za prijavo je 21. julij 2020
Za izbor raziskovalnih projektov v okviru programa 'Zagotovimo.si hrano za jutri' je v letošnjem letu namenjenih 4,4 milijona evrov.

Tega bi se morali v kuhinji znebiti
Takoj za garažo ali podstrešjem je kuhinja prostor, kamor odlagamo največ nepotrebne navlake in kopičimo stvari, ki jih resnično ne potrebujemo. Naslednjih stvari bi se, če se jih še niste, morali znebiti.

Izjemno priročno živilo v našem gospodinjstvu
Če rastlinsko olje uporabljate zgolj za kuho in pečenje, je čas, da ga začnete uporabljati še za druge izjemne namene.

7 načinov uporabe, ki jih še ne poznate
Mlečnih izdelkov, predvsem pa samega mleka, se veliko ljudi zaradi različnih razlogov izogiba. A pitje in uživanje le-tega ni edini način uporabe, predvsem, ko je govora o gospodinjstvu.

Zelenjava, ki bi morala biti na vsakem vrtu
Veste, katera zelenjava, ki jo navadno skoraj vsi gojimo na lastnem vrtu, velja za najbolj zdravo?

Top triki, pri katerih uporabite peno za britje!
Večino sredstev, ki jih imamo doma, je mogoče uporabiti na več načinov in za različne namene. Izjema ni niti pena (in ne gel!) za britje.

Začetniške napake pri vrtnarjenju
Ne glede na to, ali vrtnarite dva meseca ali že 20 let, so napake pri vrtnarjenju neizogibne. Poglejte si, katere so najpogostejše in kako se jim lahko izognete.

Trendi, ki smo se jih naveličali
Vsako leto se tudi na področju notranjega opremljanja in dekoracije pojavijo novi trendi. Nekateri so hitro pozabljeni, drugi se obdržijo in ostanejo z nami vrsto let. A pride čas, ko se tudi njih naveličamo. Kar pa seveda ne pomeni, da za vas ne morejo še vedno predstavljati vira navdiha. Vsak naj si dom uredi po svoje.

Objavili dva javna razpisa za nadomestila
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo v današnjem Uradnem listu RS objavilo dva javna razpisa, in sicer za Ukrep I: Finančna pomoč za nadomestilo škode zaradi požara ali strele na kmetijskem gospodarstvu v letu 2020 in Ukrep II: Finančna pomoč ob smrti, invalidnosti ali nezmožnosti za delo v letu 2020

Meghan in Harry z novo potezo?
V zadnjih časih se je v medijih veliko pisalo o Meghan in Harryju, predvsem pa se cel svet sprašuje, kje se bo dokončno zasidral svetovno znani par. Nekateri trdijo, da je ugibanj konec. Predvsem naslednja nepremičnina naj bi kraljevemu paru padla posebej v oči.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

'Grozi nam razprodaja narave!'
Rok Rozman, nekdanji slovenski veslač, ki se danes bori za ohranjanje čistih vodnih virov, opozarja na problematiko, ki smo ji priča v zadnjem času. Vlada naj bi namreč sprejela zakon, ki bi omogočal podjetjem, da nekontrolirano posegajo v naravo.

Teh stvari zaradi koronavirusa v hotelih ne bomo več videli
Med najbolj prizadetimi sektorji zaradi koronavirusa je vsekakor turizem, ki mu na svetovni ravni napovedujejo kar 1,2 trilijone dolarjev izgube, kar je nekaj več kot 1,1 trilijone evrov. Stroka napoveduje, da se bosta v prihodnosti močno spremenila način potovanja in turizem posameznih držav na sploh, prav tako pa bodo veljala nekoliko drugačna pravila v hotelih. Kaj lahko pričakujemo?

Vam pripada solidarnostni dodatek?
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so pripravili vlogo za uveljavljanje enkratnega solidarnostnega dodatka za člane kmetij v Republiki Sloveniji.

Kuharski chef opozoril na problem današnje družbe
Kuharski chef Jose Andres, ki je ustanovitelj Svetovne centralne kuhinje, neprofitne organizacije, ki skrbi za nemoteno dostavljanje in prejemanje hrane v primeru kakršnih koli naravnih in drugih nesreč ter tudi sicer, je na družbenih omrežjih opozoril na precej očiten problem, ki ga imajo v današnjem svetu skoraj vse razvite države.

Predlagajo delo od doma tudi v nadaljnje
Si predstavljate, da bi še naprej delo, tako kot v času karantene, opravljali doma, v službo pa bi se vozili le na sestanke in nujne opravke? Okoljevarstveniki se zavzemajo, predvsem z vidika okolja, za razširjeno delo od doma tudi po koncu epidemije.

Živalski vrt znova odprl svoja vrata
ZOO Ljubljana je na prazničen ponedeljek znova odprl svoja vrata med 9. in 19. uro. Zaradi državnega odloka, ki omejuje potovanja v druge občine, ga bodo sprva lahko obiskali le občani Mestne občine Ljubljana, vendar le na zunanjih površinah. Zaposleni in živali se veselijo obiskovalcev, ki se bodo prvič lahko srečali z letošnjimi mladiči. Ogled so prilagodili tako, da bo varen, tako za obiskovalce kot tudi za zaposlene in živali. Štirinožni spremljevalci zato v živalski vrt za zdaj še ne morejo.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Kaj storiti, če zmanjka toaletnega papirja?
Ljudje smo danes navajeni, da imamo vse na dosegu rok, hkrati pa nekateri v trgovino zahajajo skoraj vsaki dan. V času karantene se je to nekoliko spremenilo, a spet ne pri vseh. Naslednjič, ko vam zmanjka treh najbolj običajnih stvari v gospodinjstvu, kot so pralni prašek, toaletni papir in denimo soda bikarbona, ni treba oditi v trgovino. Nadomestke lahko preprosto izdelate sami ali pa uporabite druge stvari.

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek
V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Koronavirus: ne nasedajte lažnim novicam, ki delajo škodo živalim!
Stroka je enotna - do sedaj ni bila objavljena nobena znanstvena ali strokovna študija, ki bi dokazovala prenos virusa z živali na človeka! Ker so se v zadnjih dneh v tujih medijih pojavile lažne novice, da mačke prenašajo koronavirus, za kar še enkrat ponavljamo, ni nobenega STROKOVNEGA dokaza, opozarjamo, da takšnim novicam ne nasedajte!

Večstanovanjske stavbe se mora razkuževati najmanj dvakrat dnevno
Včeraj je kot eden od ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa začel veljati odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb. Večstanovanjske stavbe se mora razkuževati najmanj dvakrat dnevno.