Dominvrt.si

a

Teh 7 trendov se v prihodnjem letu poslavlja

Okusi so različni in čeprav naj se o njih ne bi razpravljalo, tudi v notranjem oblikovanju ne moremo mimo trendov, ki pridejo in gredo. In včasih čez nekaj časa spet pridejo, a teh sedem, vsaj po navedbah strokovnjakov, počasi tone v pozabo.

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja

Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev

Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Mačehe niso samo za na grobove

Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Bo energetska kriza pospešila prehod na obnovljive vire energije?

Zima bo, kot kaže, dolga in mrzla, vendar pa ta novica ne prihaja s strani meteorologov, ampak je le posledica aktualnih družbenih dogodkov, ki smo jim priča v zadnjem času. Vojna v Ukrajini, okrevanje gospodarstev po pandemiji in naraščajoča inflacija, nenazadnje pa tudi motena oskrba z energenti že terjajo svoj davek. V luči tega potekajo številne konference in zasedanja EU, na katerih stroka v sodelovanju s politiko skuša najti najbolj ugodne rešitve za izhod iz energetske krize.

Vse o uporabi ognjiča

Tanja Postružnik Koren je v tokratni epizodi priljubljene oddaje Zelena dežela obiskala družino Kalan, ki že več kot 40 let gospodari na največji ekološki zeliščni kmetiji pri nas. Poklepetala je z Milanom in Jasno, ki sta razkrila inovativne nasvete o raznoliki uporabi ognjiča. Preberete si jih lahko v nadaljevanju.

Predvsem v tem času naj bo redno na vašem jedilniku

Ni pomembno, ali uživamo svežo ali kislo, repa je prava zakladnica vitaminov in mineralov, ki pa je dolga leta zaradi priljubljenosti drugih vrtnin ostala nekoliko zanemarjena. Na srečo se je v zadnjih letih vrnila na naše krožnike, njeno uporabnost in okus pa cenijo tudi najbolj vrhunski kuharji. V prihajajočih zimskih mesecih vam bo predvsem kisla repa popestrila jedilnik.

Kako lahko v smeteh konča manj embalaže?

Čedalje bolj se zavedamo, da smo se razvadili z uporabo embalaže, ki se zavrže takoj, ko proizvod uporabimo ali porabimo. Količine odpadkov se tako večajo, a po drugi strani včasih niti nimamo druge možnosti in proizvoda (denimo novega sesalca) enostavno ne moremo kupiti brez embalaže.

Pri uživanju gob bodite previdni

Gobarska sezona je na vrhuncu, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) znova opozarja na previdnost pri uživanju gob, saj so številne med njimi strupene. Zastrupitve z gobami so pogoste v poznem poletnem, predvsem pa v jesenskem času. Vzrok za zastrupitev pa je velikokrat zamenjava strupene gobe z užitno, so pojasnili na NIJZ.

V hladnem vremenu prilagodite prehrano vašega ljubljenčka

Prav vsak pes, pa naj gre za mešanca ali čistokrvnega psa, pozimi zahteva dodatno nego. Za razliko od mačke, ki bo zimo, če je vajena življenja v stanovanju, z veseljem preživela na toplem, pes potrebuje sprehode včasih tudi večkrat na dan in to ne glede na zunanje razmere. Zato imamo za vas nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi mu boste tudi v hladnejšem delu leta zagotovili zadostno količino svežega zraka.

Razkrila zdravilne lastnosti nekaterih zelišč

Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren vsako nedeljo odkrivata lepote Slovenije v novi magazinski oddaji Zelena dežela. Kaj zanimivega sta se tokrat naučila in katera zelišča sta spoznala?

Rastlina, ki tvori dolge in čudovite nize zelenih biserov

Rastlina z nekoliko nenavadnim poimenovanjem Rovlejev grint, ali 'string of pearls' kot jo bolj smiselno poimenujejo v angleško govorečih deželah, spada v družino sukulent. Njena posebnost je opazna že na daleč, saj tvori liste v obliki kroglic, podobnih grahu. Če vas je zamikalo, da bi jo imeli tudi sami doma, v spodnjih vrsticaj izveste nekaj zanimivosti o njej.

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom pralnega stroja?

Prišli ste iz službe in v kopalnici vas je pričakala poplava, sredi nje pa pokvarjen pralni stroj. Torej je čas, da ga zamenjate. Čeprav nakup tega gospodinjskega aparata ni najbolj vznemirljiva stvar, pa si brez njega danes težko zamišljamo vsakdan. Vas zanima, na kaj morate biti pozorni pred nakupom in na kakšen način se lotiti izbire? Za vas imamo nekaj praktičnih nasvetov, kako med vso ponudbo izbrati pravi pralni stroj zase.

Kmetija: naložite si brezplačno PRATIKO 2022

Tekmovalci v priljubljenem šovu Kmetija se morajo pogosto boriti za pratiko, saj jo vedno znova kdo skrije. Kako tudi ne, ko pa velja za neprecenljiv vir znanja in koristnih informacij, ki pa jih lahko zdaj dobite tudi vi! Vse informacije o priljubljenih vrtninah, zeliščih, drugih rastlinah, konec koncev pa tudi o domačih in divjih živalih, ki nas spremljajo na vrtu in izven njega, lahko zdaj najdete na enem mestu, poleg tega pa imate tam na voljo še številne recepte starih tradicionalnih jedi in celo otroških iger. Brezplačno si prenesite letošnjo Pratiko 2022, ki jo uporabljajo tudi letošnji tekmovalci Kmetije.

Kako do bolj enostavnega, prijetnega in zdravega bivanja?

Na kakovost in udobje našega bivanja vplivajo številni dejavniki, med drugim zagotovo zdravo in čisto bivalno okolje ter sodobni gospodinjski in drugi pripomočki, s pomočjo katerih prihranimo ogromno časa, energije in tudi denarja.

Nekaj idej za bolj jesensko dekoracijo

Ste med tistimi, ki se veselijo jeseni? Ali med tistimi, ki obžalujejo, da se je poletje izteklo? V katero koli skupino spadate – v vsakem primeru je prehod iz poletja v jesen čas, ko je treba nekoliko prilagoditi dekoracijo. Zakaj? Ker je bila do sedaj prilagojena višjim temperaturam, zdaj pa bo morala postati prilagojena nižjim.

Katera zelišča je treba prestaviti na toplo?

Ko na vrata potrka jesen, z njo pa nizke temperature, je čas, da nekatera zelišča prestavite na toplo. Le tako vas bodo lahko razveseljevala tudi čez zimo. Za nekatera izmed njih pa je to nujno potrebno, v nasprotnem primeru ne bodo preživela.

Živčna rastlina, ki navdušuje družbena omrežja

Morda ste na družbenih omrežjih v zadnjem času tudi sami zasledili navdušenje nad fitonijo, zeleno rastlino, ki jo številni poznajo tudi pod imenom živčna rastlina. To ime si je zaslužila, ker je zelo zahtevna, na neljube spremembe pa se odzove precej burno.

S pravo posodo za kuhanje do boljših kulinaričnih podvigov

Kuhanje je lahko pravi užitek, če zanj uporabljamo kakovostne pripomočke. Kakšen okus bo imela hrana namreč ni odvisno le od vaših kuharskih spretnosti, poznavanja kuharskih tehnik in odlično razvitega okusa. Zelo pomembno vlogo pri tem igra tudi posoda za kuhanje in ostali kuharski pripomočki.

Vsi koristni učinki divjega kostanja

Kostanj velja za enega najbolj priljubljenih jesenskih darov narave. A če se boste sprehajali po gozdu, poleg pravega naberite tudi divji kostanj. Sicer ni primeren za uživanje, a je vsestransko uporaben in izjemno zdravilen. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj receptov za domače pripravke iz divjega kostanja.

To sta kosmata ljubljenčka, ki se selita v Buckinghamsko palačo

Novi kralj Karel III. po mami, pokojni kraljici Elizabeti II., očitno ni podedoval le plemiškega naziva, ampak tudi ljubezen do živali. Znano je, da je kraljica oboževala corgije in da je prav vse svoje pse smatrala za del družine. Prav to ljubezen do psov pa je predala tudi na svojega sina Charlesa, ki je nedavno zasedel prestol. Charles in Camilla v britansko prestolnico tako ne prihajata sama, z njima si bosta poleg osebja palačo delila dva psa Beth in Bluebell. Po gradu se tako po dolgem času ne bodo sprehajali le corgiji, ampak tudi dva posvojena kužka pasme Jack Russell.

Ali naložba v rekuperacijo odtehta ceno?

Za prav vsako bitje na našem zeleno-modrem planetu obstajajo optimalni pogoji, v katerih najbolje uspeva in se razvija. Za razvoj razvejanega in globokega koreninskega sistema neke rastline je na primer pomembno, da je primerno zalita, ima zadosten vir svetlobe in po potrebi posebno nego ob ekstremnih vremenskih pogojih.

Dizajnerski trendi za jesen in zimo

Čeprav je vedno pomembno, da prostor oblikujete na način, ki se vam zdi najboljši, so trendi odličen vir idej, ki mu lahko sledite, ali pa preprosto vznemirljiv način, da popestrite prostor, ki je v zadnjem času morda nekoliko dolgočasen.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Televizor Samsung The Terrace obiskovalcem Postojnske jame sedaj omogoča še bolj pristen stik s človeško ribico

Samsung z vsestranskimi napravami navdušuje številne uporabnike po vsem svetu. Mesto so našle celo v Postojnski jami - eni najatraktivnejših jam na svetu s čudovitimi kapniškimi strukturami in živalskim svetom.

Spoznajte inovativne rabe za domača zelišča

Pretekli konec tedna smo na POP TV lahko prvič spremljali novo magazinsko oddajo Zelena dežela, v okviru katere sta se voditelja Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren odpravila odkrivat lepote Slovenije. Kaj zanimivega sta se naučila o zeliščih in njihovi vsestranski uporabi, lahko izveste v nadaljevanju.

Kako pravilno shraniti rdeče zelje?

Rdeče zelje, ki ga poznamo tudi po imenu Blaukraut, navadno dozori bolj pozno, in sicer 140 dni po setvi. Najbolje uspeva na soncu in v polsenci, največ pa ga pridelajo na Kitajskem. Vsebuje kar nekaj vitaminov iz skupine B, vitamin C (skoraj toliko kot limone), kalij, kalcij, folno kislino in pa beta karoten. Čeprav je kot pri ostalem sadju in zelenjavi najbolj zdravo sveže zelje, pa imamo za vas nekaj nasvetov, kako najustrezneje shraniti rdeče zelje, da ga lahko jeste skozi vse leto.

Pripravite sobne rastline na jesen in zimo

Sobne rastline ne doživijo prave jeseni in zime, mnoge neugodnosti so jim prihranjene.

7 razlogov, zakaj bi si morali kostanj večkrat privoščiti

Pravi kostanj raste na drevesu (Castanea sativa) iz družine bukev. Značilni rdečkasto rjavi plodovi rastejo predvsem v južnem delu Evrope in v Sredozemlju. Nekateri zapisi trdijo, da je bil kostanj eno prvih živil, ki so ga ljudje zaužili - pečen, kot ga poznamo danes, pa je bil priljubljen že v 16. stoletju. Je več kot le okusen prigrizek, ima tudi številne koristi za zdravje. Tukaj je 7 zanimivih dejstev, zakaj bi si ga morali večkrat privoščiti.

Jesenska vresa je rastlina tega letnega časa

Jesenska vresa je precej nezahtevna rastlina, ki lahko jeseni krasi tako vrtove kot terase in balkone. Zacveti lahko že konec avgusta in razveseljuje celo do novembra, zato se mnogokrat znajde tudi na grobovih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030