Dominvrt.si

doba

Leopardji gekon

Naseljuje puščavske ter polpuščavske predele Afganistana, Iraka, Indije in Pakistana. Je nočna žival. Je nočni kuščar, ki se prebudi ob mraku in je aktiven vse do jutra. Spada med srednje velike gekone in zraste do 30 cm.

Veliki aleksander

Naravni življenjski prostor velikega aleksandra so gozdovi in pragozdovi jugovzhodne Azije. Aleksandri so izredno barvite ptice, osnovna barva je zelena, značilen za njih je barvni obroč okoli vratu, ki se pojavi pri starosti 1-1,5 leta.

Ameriški gož

Ameriški gož naseljuje gozdna sušna področja severne Amerike in bližino polj ter travnata področja od New Jerseyja na severovzhodu do severne Mehike na jugu. Ameriški gož je ena najbolj priljubljenih vrst podganaric. Odrasel meri v dolžino maksimalno 1,7 m, povprečna velikost se giblje okoli 1,3 m. Je izredno mirna vrsta in se hitro navadi na človeka.

Bradata agama

Obe vrsti živita v puščavah in polpuščavah centralne Avstralije. Obe vrsti sta dnevni živali. Manjša pritlikava agama zraste do 35 cm, navadna bradata agama do 60 cm. Obe sta izrazito toploljubni, manjša pritlikava agama potrebuje še nekoliko višje temperature od navadne bradate agame.

Grebenasti gekon

Naseljuje pragozdove Nove Kaledonije. Je nočni drevesni kuščar, ki se prebudi ob mraku in je aktiven vse do jutra. Zadržuje se na grmičevju, drevesastih praprotih ter drevju. Spada med manjše gekone in zraste do 20 cm.

Nimfa

Naravni življenjski prostor nimf so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost nimfe v naravi je siva z oranžnimi lički, samčki dobijo pri starosti nekaj mesecev rumeno glavico in izraziteje oranžna lička.

Činčila

Domovina činčile so kamnite puščave in polpuščave visokogorja Andov. Živijo na višini 3000 - 5000 metrov, kjer so izrazito hladne noči ter zmerno topli dnevi. Dan preživijo v rovih in skalnih razpokah. V naravi živita dve vrsti činčile in sta izredno ogroženi ter zaščiteni. Domača činčila ima z njima skupne prednike.

Mali Aleksander

Naravni življenjski prostor aleksandrov so gozdovi in pragozdovi Afrike ter jugovzhodne Azije. Aleksander se lahko nauči zelo dobro oponašati človeški glas, druge glasove ter glasbo.

Skobčevka

Naravni življenjski prostor skobčevk so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost skobčevke v naravi je živo zelena z rumeno zeleno glavico, samčki dobijo pri starosti nekaj tednov na nosnicah nad kljunom modro ali vijolično barvo.

Kanarček

Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika hitro navadijo, z malo potrpljenja se navadijo prileteti na roko in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob človeku. Znani so primeri, da je pobegli kanarček ob klicih lastnika priletel nazaj. Kanarček izvira iz Madeirskih, Azorskih in Kanarskih otokov.

Velike papige

Velike papige naseljujejo različna področja srednje in južne Amerike, Afrike, Azije in Avstralije ter Nove Zelandije. Velike papige so po večini barvite ptice, odvisno od vrste. Po naravi so zelo radovedne in imajo močan značaj.

Avstralska zebrica

Naravna razširjenost zebrice so sušni predeli Avstralije. Najdemo jo v sušnih gozdovih, travnatih planjavah z redkimi drevesi, polpuščavah. Pogoj za preživetje je bližina pitnega vira vode. Ne najdemo je le na jugu ter skrajnem severu Avstralije.

Mongolski skakač

Mongolski skakači živijo v polpuščavah in stepah Mongolije, kjer so mrzle zime in vroča poletja. So miškam podobni glodavci, imajo dolge skakalne noge, ter dolg poraščen rep.

Kopenske želve

Vrste rodu testudo naseljujejo obalna področja Mediterana, Jadranskega morja in Črnega morja. Najdemo jih vse od Portugalske na zahodu do Turčije na vzhodu, preko male Azije vse preko severne Afrike do Maroka na zahodu.

Hrček

Hrčkov je več vrst: ruski pritlikavi hrček, pritlikavi hrček, pritlikav Campbellov - moder hrček, pritlikav Roborowski hrček in zlati hrček. Zlati hrček je tudi najbolj pogosta domača žival. Je srednje velikosti in posebej uživa v plezanju po zidovih kletke.

Mošusna želva

Mošusne želve so skoraj popolnoma vodne in se le redko sončijo na kopnem. Najraje se zadržujejo v plitvi vodi ali molijo iz vode le glavo ter del oklepa. So ene najprimernejših vrst želv za gojenje v stanovanju.

Budra ali morski prašiček

Izvorne vrste tega južnoameriškega glodavca ne poznamo živečega v divjini, verjetno so jih Perujci vzgojili s križanjem ali pa s selekcijo različnih vrst buder v domačo budro kakršno poznamo sedaj. So zelo inteligentna bitja, kar jim daje poseben čar.

Pritlikavi kunec

Evropski ali navadni kunec je edini predstavnik svojega rodu in je prednik domačega kunca, katerega so že v rimskih časih vzgojili za potrebe prehrane. Iz domačega kunca smo v zadnjem stoletju vzgojili pritlikavega okrasnega kunca, ki nima več pomena za prehrano, temveč kot domači ljubljenček. Za vse kunce je značilno, da so izredno udomačljivi, nežni in neverjetno inteligentni, kar jim daje prav poseben čar.

Sibirski burunduk

Burunduk naseljuje iglaste in mešane gozdove severne Azije, od koder ga je človek naselil še po nekaterih predelih severne Evrope. Čeprav je izredno dober plezalec, se najraje zadržuje na gozdnih tleh, kjer brska za hrano. V zemlji si koplje plitke rove, v katerih spi in shranjuje hrano.

Sprehajalec odkril nekaj izjemnega

Britanski sprehajalec je na svojem običajnem obhodu opazil nenavadno kamenje. Radovednost ga je gnala dlje, in vse kaže, da je odkril izjemno arheološko najdbišče. Poglejte!

Kitajci šokirali z najdbo!

Tokratna zanimivost prihaja s Kitajske in bo prav gotovo posebej pritegnila vse ljubitelje gozdov in gozdnih plodov. So se na Kitajskem uresničile sanje vsakega gobarja?

VIDEO: Polaganje laminata

V našem video prispevku si poglejte, kako enostavno in hitro je polaganje laminata, če se ga seveda lotimo na pravi način in z ustreznim orodjem. Izvedeli boste tudi, katere so njegove glavne prednosti in kako ga vzdrževati.

Oblazinjeno pohištvo Klun v Big Brotherju

Družinsko podjetje KLUN ambienti, lastnik in ustanovitelj blagovne znamke KLUN, že vse od samostojnega začetka leta 1980 skrbi za programe oblazinjenega pohištva, arhitekture in oblikovanja, ki so funkcionalno prilagodljivi.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984