Dominvrt.si

električne naprave

Hollywoodski igralec se aktivno bori proti zlorabi živali

Dvakratni nagrajenec na oskarjih Casey Affleck se že več let aktivno bori proti krutosti do živali. Zavzema se predvsem za pravice velikih mačk, ki jih uporabljajo potujoči cirkusi za zabavo občinstva, zaradi slabega ravnanja z živino pa je bojkotiral tudi mesno industrijo.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?

Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

S preprostimi triki do prihranka pri elektriki

Vas ob pogledu na položnico za elektriko začne boleti glava? Za vas smo zbrali smo nekaj nasvetov, s katerimi lahko zmanjšate porabo električne energije in prihranite.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

5 izdelkov, ki lastnikom montažnih bazenov lajšajo življenje

Poglejte si seznam dodatkov za montažni bazen, brez katerih dandanes skorajda ne gre več!

Tudi vi delate to napako?

Vročinski valovi in visoke poletne temperature povzročajo neprijetnosti tudi v stanovanju, zato je klimatska naprava eden od nujnih elementov vsakega doma. S pravilno uporabo te naprave boste poskrbeli za optimalno temperaturo in čist zrak.

Kakovostni pripomočki za vse vrste hišnih opravil

Opravljanje manjših in večjih hišnih del je lahko enostavnejše s pravim orodjem, s katerim boste z veseljem popravljali, žagali in vijačili.

Kako si je družina uspela stroške energentov znižati za več kot tretjino

Cene ogrevanja so se v zadnjih mesecih občutno povišale. Poznavalci pa opozarjajo, da cen energentov, kot smo jih poznali doslej, v prihodnje zagotovo ne bo več. Na višje cene ogrevanja, elektrike in pogonskih goriv se bomo očitno prisiljeni navaditi. Kljub temu pa lahko marsikaj naredimo, da privarčujemo pri porabi energentov. Preverili smo, kako.

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro

Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi

Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike

Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje. 

Kako pa bi vi ravnali ob potresu?

Potres je naravna nesreča, pri kateri seizmično valovanje povzroči neželene posledice na ljudi, objekte in naravo. Gre za pojav, ki ga ne moremo natančno napovedati in preprečiti, lahko pa se določi območja, na katerih je največja verjetnost pojava potresa in njegovih posledic.

Proizvodnja električne energije v avgustu 2021 manjša kot v avgustu 2020

Proizvodnja električne energije se je v avgustu 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala, oskrba z energenti pa se je povečala.

Majhni triki za velike prihranke

Vsaka sprememba se začne z majhnimi koraki. Tako obstaja kar nekaj vsakodnevnih 'majhnih' stvari, ki jih lahko naredite ter s tem prihranite energijo in denar, hkrati pa naredite tudi nekaj dobrega za okolje.

Naredite doma več za bolj zdravo okolje

Dobra stran prizadevanja za bolj zdravo okolje je nemalokrat še prihranek denarja. Velikokrat bi se pred nakupom morali vprašati, ali to res potrebujete. Boste stvar uporabljali dolgo časa ali bo hitro končala v smeteh? Bi si kakšno orodje lahko denimo od koga izposodili? Boste komu kupili darilo, ki ga morda ne bo nikoli uporabil? Treba je začeti razmišljati drugače.

Trendi, ki bodo oblikovali naše domove v prihodnjem desetletju

Dom je naše kraljestvo in v zadnjem letu se je naša pozornost preusmerila v to, kako se počutimo v njem. Pokukali smo v "prihodnost" in preverili, kakšni trendi pri urejanju in gradnji domov se obetajo v naslednjem desetletju.

Kaj se lahko mladi naučijo od starejših?

Vsaka generacija se lahko od predhodnih veliko nauči. In tudi starejši se lahko od mladih marsikaj naučijo, predvsem na področju uporabe modernih tehnologij. Kaj pa se lahko mladi glede gospodinjenja naučijo od svojih staršev in starih staršev?

Miti in resnice o klimatskih napravah

Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale

Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Evropski energetski trend – zemeljski plin

Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko

Čeprav nam je električna energija močno olajšala življenje na vsakem koraku, pa ima tudi negativno stran – visoke račune. Sploh v tem času, ko je ogrevalna sezona na višku in nam sive lase povzročajo tudi računi za ogrevanje. Poglejte, kako lahko zmanjšate račun za elektriko.

Predmeti, ki predstavljajo požarno nevarnost, če jih ne čistite

Ko končamo z zajtrkom, se vedno spomnimo, da drobtine očistimo z mize, in ko operemo posodo, vedno pobrišemo vodne kapljice okoli umivalnika. Toda nekateri deli doma niso tako očitno umazani in če jih predolgo ne očistimo, so lahko resnično nevarni.

Kako ravnati ob potresu?

Zaradi potresa, ki je pretresel Hrvaško, je Uprava RS za zaščito in reševanje objavila navodila, kako ravnati ob potresu. Kajti tudi Slovenija leži na potresno nevarnem območju, zato so potresi pogosti, ker ga ne moremo preprečiti, pa se lahko nanj pripravimo.

Najboljše rešitve za vaš dom

Dom je naše varno zavetje, zato je še kako pomembno, da poskrbimo za celovito področje energetskih rešitev, s katerimi bomo v svoj dom vnesli pravo energijo, toplino in svežino. V nadaljevanju vam zato predstavljamo vse prednosti, ki jih ima posamezna energetska rešitev, kar vam bo zagotovo koristilo pri iskanju najboljše celostne rešitve za vaš dom.

Kam z odpadno elektroniko?

V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

To imata skupno spalnica in dober spanec

Ko kakšno noč ne moremo zaspati ali pa imamo celo daljše obdobje nespečnosti, se velikokrat vprašamo, kaj vse vpliva na dober spanec. Verjeli ali ne, razlog se lahko skriva tudi v sami spalnici.

Sanjska kombinacija za denarnico in okolje

Danes imamo na trgu na voljo številne kakovostne ogrevalne sisteme, a kvaliteta ni edino, kar navadno odtehta, ko se odločamo za nov energent. Vsak od nas si v hladnejših mesecih želi nižjih stroškov, topel dom, v poletnem času pa hladno zavetje pred vročino. Bi verjeli, da dejansko lahko dobite vse?

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984