gojenje bazilike

Če listov bazilike ne trgate redno, se zgodi tole
Bazilika je priljubljena sestavina v kuhinji in nepogrešljiva začimba na zeliščnem vrtu. Ko temperature dosežejo okoli 25 stopinj Celzija, ta enoletna dišavnica resnično zacveti. Toda če želite obdržati zalogo skozi vso sezono, potrebujete zdravo baziliko, ki jo boste lahko pobirali dolgo časa in bo stalno poganjala nove liste.

Preverite, kdaj je najprimernejši čas za pobiranje in sušenje bazilike
Če imate radi okus bazilike in ste jo v poletnih mesecih pridelali dovolj, si s sušenjem njenih listov lahko zagotovite, da vam bo v kuhinji na voljo skozi vse leto. Pri tem upoštevajte najboljši čas za pobiranje, ne spreglejte pa tudi nasvetov, kako jo shraniti, da bo ohranila čim več vonja in okusa.

Ste že slišali za 'pica' vrt?
Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

Ste vedeli, da lahko nekatera zelišča gojite tudi v vodi?
Da bi lahko v aromi in vonju svežih zelišč uživali celo leto, ne potrebujete velikega vrta – nekatere je mogoče gojiti kar v steklenem lončku, v katerega nalijete nekaj vode. Poglejmo torej, kako si lahko kar na okenski polici v kuhinji ustvarite svoj zeleni zeliščni kotiček.

Nasveti in triki za gojenje bazilike
Bazilika je eno najbolj priljubljenih zelišč in hkrati eno najbolj enostavnih za gojenje. Je tesna sorodnica mete, največkrat pa jo povezujemo z Italijo, čeprav marsikdo ne ve, da v resnici izvira iz Indije. Ne glede na to, ali ste izkušen vrtnar ali začetnik, vam bo naš vodnik za gojenje bazilike pomagal do bujnega dišečega zeliščnega vrta.

Tajsko baziliko lahko gojimo tudi pri nas
Tajska bazilika je vrsta sladke bazilike, ki je še posebej priljubljena v tajski kuhinji in nasploh v predelih jugovzhodne Azije. Na naših vrtovih sicer pogosteje najdemo njeno sorodnico, italijansko baziliko, a vendar ne obstaja prav noben razlog, zaradi katerega tajska bazilika ne bi uspevala tudi pri nas – le zaščititi jo je potrebno v času mrzle zime.

Te vrste zelenjave je mogoče vzgojiti iz delov, ki bi jih sicer zavrgli
Ste že kdaj slišali, da je mogoče zelenjavo gojiti iz podtaknjencev ali delov rastlin, ki jih sicer običajno zavržemo? Prednost gojenja na tak način je, da je hitrejše od razmnoževanja s semeni, slabost pa, da ni primerno za vsako vrsto. Večino teh delov rastlin bi zavrgli, na ta način pa jim damo novo priložnost. Poglejte, katere so tiste vrtnine, ki lahko zrastejo na rastlini, ki smo jo vzgojili na inovativen način.

Posadite ta tri zelišča. Ne bo vam žal!
Bazilika, lovor in koper, obogatijo jedi z edinstveno aromo in svojevrstnim okusom. Vsa tri zelišča so primerna za gojenje v posodah, če so le te dobro odcedne.

Nasveti za gojenje zelišč in zelenjave v blokih
Vsekakor lahko zelenjavo in zelišča, slednje še najlažje, gojimo v omejenih prostorih. Upoštevati moramo le določene zakonitosti in poznati nekaj osnovnih pravil, da nam bodo zelišča in zelenjava dejansko uspevali.

Nasveti in triki za urbane vrtičkarje
Ste tudi vi med tistimi, ki jih življenje v blokovskem naselju ne more odvrniti od želje po čudovitem vrtu? Z urbanim vrtnarjenjem si lahko morda na zelo majhnem balkonu ali okenski polici ustvarite lasten kotiček sreče.

Da vam bodo vedno pri roki ...
Tudi v hladnih mesecih imamo lahko doma sveže začimbe. Ker marsikdo nima prostora, so razne posode, korita ali modularni vrtovi odlična rešitev za gojenje zelišč. V nadaljevanju preverite, katera so najpogostejša zelišča, ki jih je pametno gojiti doma.

Ustvarite si zeliščni vrt kar v stanovanju
Za izboljšanje okusa in arome številnih jedi uporabljamo različna zelišča in dišavnice, zeliščna gredica pa je na naših vrtovih že skoraj pravilo. Če vrta nimamo, si lahko zeliščni vrt omislimo kar na terasi ali okenski polici, zanj pa uporabimo posode, korita, škafe, sode in celo viseče košare.