hitro

To morate vedeti, če delate od doma
Zaradi epidemije koronavirusa se vsa podjetja nagibajo k delu od doma, saj naj bi bil tak način, vsaj v trenutnih časih, varnejši. Četudi so v preteklosti že mnoga podjetja poudarjala pozitivne posledice dela od doma, le to, ne ustreza vsakomur. Poglejmo si nekaj zlatih nasvetov, da bo delo od doma lažje.

Kakšen je interjer kopalnic danes?
Če smo bili še pred nekaj desetletji navajeni, da kopalnice niso bile čisto nič estetsko urejene in so bile tako rekoč le dodaten in nepotreben prostor v domu, se danes prav vsi zavedamo, da je to prostor higiene, ki mu moramo posvetiti še največ pozornosti. Kakšen interjer prevladuje danes v tem prostoru v našem domu?

Preberite, če si želite mačko
Če ste se odločili, da boste v svoj dom sprejeli novega družinskega člana, in če bo to mačka, si preberite nekaj bistvenih nasvetov in usmeritev, ki jih mora vedeti vsak lastnik.

Ali res veste vse o pranju perila?
Ko perete brisače ali športna oblačila, ne uporabljajte mehčalca. Kavbojke in bombažne majice pa, preden jih položite v pralni stroj, obrnite od znotraj navzven. Kaj bi še lahko vedeli o pranju perila, a morda ne veste?

Po mestih poteka 'čistilna akcija'
Po 11 mestnih občinah bodo danes potekale čistilne akcije, s katerimi bodo občani tudi v teh časih omejitev zaradi epidemije novega koronavirusa krepili zavest o skrbi za čisto okolje. Bo pa zaradi trenutnih ukrepov izvedba čiščenja okolja prilagojena trenutnim zaščitnim ukrepom in ponekod tudi bolj individualno usmerjena.

''Po epidemiji bo čas za razvoj gospodarstva na okoljskih temeljih''
Čas okrevanja po epidemiji je čas za dolgoročni razvoj gospodarstva na zdravih temeljih, ki upoštevajo okoljske omejitve, so poudarili v Eko krogu.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'
Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Na svetovni dan Zemlje podjetja opozarjajo o odgovornem ravnanju z odpadki
Na današnji dan obeležujemo 50. svetovni dan Zemlje, ki vsako leto opozarja na pomen varovanja narave in okolja in ohranjanja naravnih virov ter trajnostnega prizadevanja za složno bivanje med človekom in Zemljo v luči hitrih globalnih sprememb.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Kako na domačem vrtu pridelati hren?
Preberite si nekaj razlogov, zakaj bi hren morali uživati vse leto in kako ga pridelati kar na domačem vrtu.

Železo - kdaj se je pojavilo v gradbeništvu?
Železo je kemični element. Je kovina iz prvega niza prehodnih elementov. Po masi je najpogostejši element na Zemlji, saj tvori večino Zemljinega zunanjega in notranjega jedra.

Kaj je bilo prej, kokoš ali jajce?
Med velikonočnimi prazniki v ZOO Ljubljana ustvarjamo raznovrstne pirhe in jih na veselje otrok pogosto skrivamo med spomladansko rastlinje, da jih nato poiščejo. Otrokom lahko tudi omogočite, da pokukajo v surovo jajce in ga raziščejo. Seveda se tudi živali močno potrudijo, da skrijejo in zaščitijo svoja jajca in jajčeca. V ZOO Ljubljana ne rešujejo uganke, kaj je bilo prej, kura ali jajce, temveč so se vprašali, ali vsi nastanemo iz jajčeca, razkrivajo pa tudi, kateri mladiči so se v ZOO Ljubljana v teh dneh razvili iz njih.

8 najbolj priljubljenih in prikupnih pasem psov ta hip
Ameriška kinološka zveza (American kennel club) na začetku vsakega leta izda seznam najbolj priljubljenih pasem psov za preteklo leto. Kot zanimivost lahko povemo, da prvo mesto že vse od leta 1991 zasedajo labradorci, druga mesta pa se nekoliko spreminjajo, a spet ne tako zelo. Poglejmo si, katerih osem pasem psov je v 2019 veljalo za najbolj priljubljene in prikupne.

Ministrstvo svetuje: poskrbite za zdrava semena in sadike
Zdravo seme in drug razmnoževalni material je pogoj za zdrav pridelek in je tudi ključnega pomena za kmetijsko proizvodnjo, kot tudi za okolje in gospodarstvo.

Zadnji korak spomladanskega čiščenja
Pomlad se bo kmalu prevesila v poletje, kmalu pa bo konec tudi tako imenovane čistke stanovanja. Če ste med tistimi, ki ste že poskrbeli za globinsko čiščenje doma, ne pozabite na še eno stvar in na zadnji korak spomladanskega čiščenja – čiščenje radiatorjev.

Ideje za najlepšo velikonočno dekoracijo
Bliža se velika noč, poleg božiča največji krščanski praznik. Za tiste, ki svoje domove radi okrasite v skladu z letnim časom, s katerimi so povezana tudi različna praznična obdobja, smo pripravili nekaj najbolj domiselnih idej za osvežitev dnevnih prostorov, zaradi katerih bodo prihajajoči dnevi zagotovo še lepši.

Ne boste verjeli, kaj je naredil trgovec
Kot je pred kratkim za naš portal povedal dr. Andrej Perko, znani slovenski psiholog – ljudje smo v paniki in splošni histeriji pripravljeni narediti marsikaj. Med drugim pokupiti vse pakete straniščnega papirja v trgovini. Takšne histerije je imel trgovec v Sydneyju dovolj.

Nekatera velika mesta so zavzele divje živali
Medtem ko se ljudje po vsem svetu zaradi pandemije novega koronavirusa zapirajo med štiri stene, divje živali prihajajo iz svojih skrivališč in raziskujejo prazne ulice velikih mest.

Zakaj je pomembno kakovostno prezračevanje doma?
Dom naj bi bil prostor, kjer se počutimo sprejeto, kjer se lahko sprostimo in napolnimo z energijo, prostor, kjer se počutimo varni. Na žalost pa je veliko domov vse prej kot varnih, kar lahko vidimo tudi v oddaji Delovna akcija. Veliko družin in posameznikov velik poudarek daje primerni izolaciji, načinu ogrevanja, seveda tudi izbiri pohištva, pozabljamo pa na bistveno stvar, ki vpliva na kakovost našega bivanja.

DoPrinesi.si: portal, ki krepi samooskrbnost Slovenije
Kriza, ki jo je v svet pognal virus Covid-19, je prizadela vse. Vse nas, ki prebivamo v Sloveniji, vse gospodarske dejavnosti, vsako poro naše družbe. V razmerah, kjer se temelji, ki povzročajo krizo, gibljejo po eksponentni krivulji, je nujno reagirati in delovati s hitrostjo in učinkovitostjo, ki je prav tako eksponentna. Bližje kot smo razlogom za krizo, bolj je hitrost in učinkovitost pomembna.

Družina rabi pomoč - v požaru so izgubili streho nad glavo
Pravijo, da nesreča nikoli ne počiva, posebej pa ne že v tako stresnih in hudih časih. Štiričlanska družina iz Lokovca je včeraj v požaru izgubila svoj dom. Ajdovska občina jim je že zagotovila začasno nadomestno stanovanje, stekla pa je neverjetno hitra akcija, kjer lahko prav vsi pomagamo družini, ki je praktično čez noč ostala brez vsega!

Kakšne bodo posledice epidemije za kmetijski in ribiški sektor?
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec se je udeležila avdio-video konference ministrov EU, pristojnih za področje kmetijstva in ribištva. Ministri so se seznanili posledicami epidemije koronavirusa na kmetijstvo, živilsko industrijo in ribištvo.

Kako prilagoditi kuhinjo starostniku?
Na starost lahko sicer zelo praktična in dobro zamišljena kuhinja postane manj uporabna, prevelika ali pa celo nevarna za starostnika. Način kuhanja se spremeni iz več razlogov. Oseba morda ostane sama, poenostavi se kuhanje, mnogi upokojenci na žalost morda varčujejo tudi pri hrani. Kadar starejši in slabotnejši starostniki sicer še živijo doma, jim lahko hrano pripeljejo od drugod in tako ne uporabljajo veliko kuhinje za pravo kuhanje.

Dr. Andrej Perko: Večje zaloge WC papirja padejo v oči
Dr. Andrej Perko je psiholog, ki že vrsto let pomaga ljudem v stiski. Ima trdna prepričanja, o katerih govori brez dlake na jeziku – jasno, iskreno in direktno.

Kaj lahko naredimo, ko nas grabi tesnobnost?
Trenutno smo sredi okoliščin, ko prav vsak med nami potrebuje psihološko podporo. Poskrbeti moramo za dobro delujoč imunski sistem, a tudi za dobro počutje. Več tednov ne moremo preživeti v paniki in strahu. Psihologinjo in psihoterapevtko mag. Majo Bajt smo prosili za nekaj misli, ki so nam lahko v pomoč.

Kako pripraviti zalogo živil, da bodo obroki hranljivi in raznoliki?
V času izolacije so lahko okusni in hranljivi obroki uteha, hkrati pa ohranjajo naš imunski sistem zdrav. Kako smiselno opraviti nakupe živil, da ne boste v samoizolaciji jedli samo testenin in kruha, po nakupih pa se boste odpravili le enkrat na teden?

Če ste doma, bodite pozorni na naslednje stvari
Do nadaljnjega oz. do preklica se je zaustavilo javno življenje v Sloveniji. Danes do druge ure opoldan je bilo namreč potrjenih že 253 okužb z novim koronavirusom, 29 okuženih je hospitaliziranih, dvema pa se stanje hitro poslabšuje. Stroka je jasna - ostanimo doma in preprečimo širjenje virusa. Medtem ko smo v samoizolaciji, upajmo, da zdravi lahko postorimo vse, za kar prej nismo imeli časa, a na nekaj stvari moramo tudi paziti.

Zakaj je pomembna dobra osvetlitev stanovanja?
Vemo, kako pomembno vpliva svetloba na naše počutje, tako naravna kot umetna. Dobro naravno osvetljeni prostori delujejo večji in v njih se počutimo prijetneje.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!
V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!