Dominvrt.si

jesenski vrt

Zabavna okrasitev doma za noč čarovnic

Noč čarovnic praznujemo 31. oktobra oziroma v noči iz 31. oktobra na 1. november. Dobeseden prevod angleške besede za ta praznik bi bil bolj: večer vseh svetih oziroma večer pred vsemi svetimi. Začeli naj bi ga praznovati Kelti, seveda so se običaji od tedanjih časov nekoliko spremenili. Stari Kelti tako niso rezljali buč, naj bi si pa nadeli kostume.

Kako uporabiti sveto baziliko?

Matjaž Javšnik in Tanja Postružnik Koren sta se tokrat odpravila na Kras, ki se po grozovitih požarih že počasi postavlja na noge. Obiskala bosta Ferrarijev vrt v Štanjelu, se udeležila trgatve, mojster kamnoseka ju bo poučil o pomenu kamna in raznolikih izdelkih iz tega preprostega, a izredno zanimivega materiala, zeliščarica Magda Rogelja pa bo Tanji izdala skrivnost, kako okrepiti imunski sistem in telo pripraviti na prihajajočo zimo.

10 zanimivih dejstev o jeseni, ki jih morda niste poznali

Glede na to, da je tu jesen, smo za vas pripravili nekaj zanimivih dejstev, ki jih mogoče še ne veste o tem letnem času.

S čim zamenjati nagrobne cvetlice jeseni?

Ko se začnejo listi cvetlic jeseni odevati v nežne jesenske barve, je tudi na pokopališčih čas, da poletne nasade cvetlic na grobovih zamenjate z jesenskimi oziroma jesensko-zimskimi, ki bodo lahko kljubovale snegu in mrazu. Predstavljamo vam nekaj idej, kakšne kombinacije rož to jesen zasaditi na grobove vaših pokojnih.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon

September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Vse kar morate vedeti o česnu

Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Sodi med deset najbolj zdravih zelenjadnic

V hladnih mesecih je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Delo na vrtu še ni končano

Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

To gobo zagotovo poznate!

Jesenski goban, goba, ki največkrat sliši na ime jurček ali smrekovec, je pri nas izjemno cenjena. Nabiramo jo prav v tem času. Vreme je gobarjem in ljubiteljem gob več kot naklonjeno, zato so jurčki že pokukali na plano. Kaj moramo vedeti o njih?

So med desetimi najmočnejšimi antioksidanti na planetu

Če pogledamo v slovar, vidimo, da obstaja beseda naravno in njeno nasprotje nenaravno, umetno. To, da moramo danes razlagati, zakaj je nekaj naravnega pomembno, je le dokaz, do kam je prišlo izumetničeno življenje, ki ga danes živi večina ljudi, začne pogovor Sanja Lončar, ki že 15 let vodi projekt za zdravje človeka in narave.

November – ko listje pada z drevja

Vstopili smo v november, ki ga imenujemo tudi listopad in je torej predzadnji mesec po gregorijanskem koledarju. Je mesec, ko se narava dokončno umiri, zadnjimi listi pokrije tla, leže k počitku in se pripravi na zimo, ki prihaja.

Kaj delamo na vrtu septembra?

September že pridno trka na vrata. Počasi se zaključuje čas dopustov, za šolarje in dijake se začenja pouk, za vrtičkarje pa se prijetno delo, ki traja že vse od zgodnje spomladi, še ne končuje. Ni še čas, da damo vse štiri od sebe in pridno čakamo na novo sezono. September je mesec, ko je treba na vrtu še marsikaj postoriti.

Vroči trendi jeseni 2019

Ko je govor o trendih, ljudje velikokrat mislimo, da moramo popolnoma preurediti svoj dom, ali pa na drugi strani, če je govor o modi, svojo garderobno omaro, a resnica je povsem drugačna. Za osvežitev doma v želji, da bi bili v trendu s samim časom in letnim časom, ne potrebujemo veliko. Poglejte si nekaj trendov te jeseni, ki vam ne bodo vzele veliko časa, niti denarja.

Najlepši jesenski nagrobni aranžmaji

Bliža se praznik vseh svetih. Praznik, ko se spomnimo na pokojne, in praznik, ob katerem se pozorno posvetimo tudi urejanju grobov, mestu njihovega počitka. Kakšni so trendi nagrobnih aranžmajev, ki jih v tem času posebej skrbno izberemo, smo se pogovarjali s cvetličarko Brigito Pšunder.

Poskrbite tudi za okrasni vrt

Oktobra je med drugim potrebno poskrbeti ne le za zelenjavni, ampak tudi za okrasni vrt. V nadaljevanju preverite, kaj vse je pametno postoriti, da bo po koncu zime vaš okrasni vrtiček zacvetel v vsej svoji lepoti.

Niso le čudovit jesenski okras ...

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

To mora vedeti vsak gobar

Čeprav so mnogi nejevoljni zaradi dežja, so ga gobarji komaj čakali. Gobe po dežju namreč rastejo ’kot nore’, da je temu res tako, pa med drugim dokazujejo fotografije polnih košar gob, ki so preplavile družbena omrežja. Če se tudi vi te dni odpravljate v gozd, upoštevajte zlata pravila gobarjenja in spoštujte naravo. Gob je namreč dovolj za vse.

Starši, preprečite najhujše

Igre se selijo v mala zelena kraljestva za hišo ali blokom, ob čemer velja izpostaviti tiste nevarnosti, ki pretijo na še tako nedolžnih zelenicah. Predvsem podučite otroke o tem, da poskrbijo za varnost – da ne dajejo ročic v usta, da ne pokušajo tistega, kar raste ob igralih in da ničesar ne pobirajo s tal.

To morate vedeti vsi ljubitelji buč ...

Ni popolnoma jasno, zakaj so buče v zadnjih letih postale tako priljubljene, toda njihov zmagovalni pohod je nezadržen. Zanimanje vrtičkarjev v zadnjem času žanjejo tako klasične kot tudi nove sorte, in ob tem je na mestu vprašanje, katere izmed njih so pravzaprav namenjene samo dekoraciji in s katerimi lahko obogatimo svoj jedilnik. Pa poglejmo!

Juhuhu, jurčki so tu!

Jurčki z jajci, rižota z jurčki, zrezek v jurčkovi omaki … Se vam že cedijo sline? Nič čudnega, jurčki namreč veljajo za izjemno priljubljeno živilo in po statistikah sodeč naj bi jih ljudje letno zaužili od 20.000 do 100.000 ton. Na srečo je naša lepa zelena dežela bogata z gozdovi, posledično pa seveda poleti in jeseni gobarji uživajo v nabiranju teh izjemno dragocenih gob. Preverite, kaj vse morate vedeti o jurčkih!

To morate vedeti!

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?

Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

To morate vedeti!

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cvete v aprilu in maju v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu! Več o čemažu nam bosta zaupali Tina in Metka v 9. oddaji Vrtičkanje druge sezone.

Jesenski vrtni kotički

Druženje in sproščen pogovor ob razgledu na zelenico, branje knjige na svežem zraku ali opazovanje narave okoli nas. Za marsikoga so to najlepši spomini na minulo poletje. In ni še čas, da jih nehamo ustvarjati. Ne pospravimo še svojih vrtnih stolov, na oddih na vrtu, terasi ali balkonu s sabo vzemimo debelo odejo, ter ujemimo zadnje sončne žarke.

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast S primerno pripravo podlage, bodisi pri sajenju dreves ali sejanju trave, zagotovimo rastlinam optimalno rast. Pomagamo si z izdelki Urbanscape.

Najbolj priljubljene so iz Afrike!

Nihadi Prnjavorac, ki je ena izmed mnogih UNICEF-ovih Staršev otrok sveta, so v Vid in Pero šovu izpolnili dolgoletno željo. Priključila se bo UNICEF-ovi ekipi in obiskala Zambijo ter tamkajšnje otroke. Potovanje bo prav gotovo nepozabno, saj je Zambija kraj, kjer so Viktorijini slapovi in neskončno bogata narava, ki je presenetljivo močno vplivala tudi na videz slovenskih domov. Ugotovili smo, da ene izmed najbolj priljubljenih okrasnih rož slovenskih vrtov, izhajajo ravno iz srednje in južne afriške celine.

Solata je na naši mizi od nekdaj

Solata sodi med vrtnine, pri katerih je zelo pomembna sorta. Ni vseeno, katero sejemo spomladi, katero poleti, vsi pa tudi vemo, da jih le malo prezimi. Specialistka za zelenjadarstvo, Miša Pušenjak, nam je naredila pregled nekaterih najpomembnejših sort solate pri nas.

Poskrbimo za okrasni vrt

V mesecu oktobru lahko sadimo okrasne rastline in presajamo trajnice. Na kratko o tem, kako za okrasni vrt poskrbimo v tem času.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030