Dominvrt.si

kurilne

Tihi ubijalec. Ustavite ga!

Ogljikov monoksid je smrtno nevaren plin, ki nastaja ob nepravilnem izgorevanju fosilnih goriv in ga ne moremo zaznati, zazna pa ga lahko merilnik ogljikovega dioksida. A naj bo ta vaš zaveznik v skrajnem primeru, pred tem poskrbite za druge preventivne ukrepe.

Previdnost je nujna!

Kljub prihajajočim toplejšim dnevom je treba še naprej zagotavljati varno uporabo kurilnih naprav, uporabnike kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav opozarja sekcija dimnikarjev pri OZS. Treba je poskrbeti, da ne bo prišlo do zastrupitve z dimnimi plini, dimniškega požara ali do prevelikega onesnaževanja okolja z dimnimi plini.

Pozor, nekateri dimnikarji vsiljujejo svoje storitve!

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) je prejela več opozoril, da nekateri dimnikarji ne upoštevajo proste izbire dimnikarske družbe. Tako nekateri dimnikarji vsiljujejo storitve po telefonu in hodijo na dom uporabnikov, kljub temu da jih uporabnik do določenega datuma ni izbral, so opozorili v sporočilu za javnost.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom

Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Uporabljate lesne pelete? To morate vedeti ...

Kakovost lesnih peletov, ki kot obnovljiv vir energije predstavljajo alternativo sistemom ogrevanja na kurilno olje, se je po slabših rezultatih testiranja izpred dveh let vendarle izboljšala, z zadovoljstvom ugotavlja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS). Z ustreznimi peleti je ogrevanje po njihovem prijazno do okolja, varčno in udobno.

Pozor, čas imate le še do konca meseca!

Uporabniki dimnikarskih storitev morajo najkasneje do 30. junija iz seznama dimnikarskih družb na spletni strani okoljskega ministrstva izbrati dimnikarsko družbo za opravljanje dimnikarskih storitev na njihovi mali kurilni napravi za obdobje najmanj 12 mesecev. V primeru neizbire bo dimnikarske storitve izvedel nekdanji koncesionar.

VIDEO: Na sonce je z elektrarno smotrno priključiti kar največ naprav v domu

Odločitev za sončno elektrarno je odločitev za prihodnost in varčevanje. A da je varčevanje kar najbolj učinkovito je poleg namestitve same elektrarne smotrno razmisliti tudi o nabavi električnega avtomobila in predvsem toplotne črpalke.

Odslej so obvezni. Ga že imate?

Prostori s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, morajo imeti po novem nameščene senzorje ogljikovega monoksida. To naj bi pripomoglo k preprečevanju zastrupitev z dimom in k večji požarni varnosti. Nadzor in sankcije sicer niso predvidene, bodo pa na namestitev opozarjali dimnikarji ob rednih pregledih malih kurilnih naprav.

Pozor, visoka onesnaženost zraka!

Zrak v nižinah celinske Slovenije je te dni znova zelo onesnažen z delci PM10. V ponedeljek so bile mejne vrednosti presežene v več krajih, tudi za včeraj in danes je agencija za okolje izdala opozorilo o visoki onesnaženosti na omenjenih območjih. Zato odsvetujejo kurjenje lesa, uporabo javnega prevoza in zmanjšano fizično aktivnost na prostem.

Nasveti, za katere boste še kako hvaležni

Namesto da bi se veselili zimske idile in prihajajočega prazničnega vzdušja, si mnogi v tem času belijo glavo s previsokimi stroški. Ker največjo težavo v zimskih mesecih predstavljajo stroški ogrevanja, je vsekakor pametno ukrepati. Če si ne morete privoščiti celotne energetske sanacije ali vsaj zamenjave ogrevalnega sistema, lahko s preprostimi triki do neke mere preprečite uhajanje toplote iz stanovanja in na ta način privarčujete kakšen evro.

Kopalnice, kakršnih niste vajeni

Že pred časom so materiali, kot so kovine, polimeri in keramika, pri opremljanju kopalnic izpodrinili les, zadnja leta pa se ta znova vrača. Hit so predvsem lesene kadi, ne zaostajajo pa niti drugi elementi, ki prostoru dajejo toplino in domačnost.

Previdno!

Pri vsakem kurjenju nastajajo zdravju škodljive snovi, od kakovosti kurišča in energenta pa je odvisno, koliko teh snovi bo nastalo, je pred kurilno sezono opozoril Peter Otorepec z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Okoljsko ministrstvo ob tem opozarja na zavedanje, da pravilno kurjenje varuje zdravje, okolje ter da z njim privarčujemo.

Tudi pri ogrevanju lahko ustvarite visoke prihranke

Začetek kurilne sezone za marsikatero gospodinjstvo prinaša višje stroške in dodatne obremenitve za družinski proračun. Kljub temu lahko s premišljeno izbiro ogrevalnega energenta ustvarite visoke prihranke. Vas zanima, kako? Objavljamo izračun, iz katerega je razvidno, da zemeljski plin med vsemi energenti nudi največji izkoristek, hvaležna pa mu bosta tudi okolje in vaša denarnica.

Obetajo se spremembe pravilnika o delitvi stroškov toplote

Ministrstvo za infrastrukturo pripravlja spremembe pravilnika načina delitve in obračuna stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, ki naj bi začel veljati sredi septembra oz. pred začetkom letošnje kurilne sezone. Novosti gredo v smeri spodbujanja racionalne porabe toplote in bolj pravične delitve stroškov.

Čas imate do konca leta

Še do konca leta je čas za namestitev senzorjev ogljikovega monoksida v prostor s kurilno napravo brez zunanjega zračenja. To določa pravilnik o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav, po katerem se v zaprte prostore tudi ne sme vgraditi grelnikov za ogrevanje stavb, ki nimajo urejenega odvoda dimnih plinov neposredno skozi dimovodne naprave.

Previdno pri kurjenju!

Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo poleg ukrepov Eko sklada prebivalcem med drugim priporoča, naj ne kurijo lesa, če imajo druge možnosti ogrevanja, in naj ne kurijo na prostem.

Tako boste znižali stroške ogrevanja za več kot polovico!

Dejstvo, da je domove treba ogrevati celo več kot 200 dni na leto, je za marsikoga zelo stresno, saj to pomeni strošek, ki si ga številni vedno težje lahko privoščijo. V zadnjih letih zato postaja vedno bolj priljubljeno ogrevanje na lesno biomaso, predvsem na pelete, saj velja za najbolj ekološko in varčno. Zato je vsekakor vredno razmisliti o zamenjavi načina ogrevanja, pri izbiri proizvajalca gorilnikov pa je v prvi vrsti treba gledati na kakovost, saj ta zagotavlja vsesplošno zadovoljstvo in dolgoročne prihranke.

Tako boste znižali stroške ogrevanja za več kot polovico!

Dejstvo, da je domove treba ogrevati celo več kot 200 dni na leto, je za marsikoga zelo stresno, saj to pomeni strošek, ki si ga številni vedno težje lahko privoščijo. V zadnjih letih zato postaja vedno bolj priljubljeno ogrevanje na lesno biomaso, predvsem na pelete, saj velja za najbolj ekološko in varčno. Zato je vsekakor vredno razmisliti o zamenjavi načina ogrevanja, pri izbiri proizvajalca gorilnikov pa je v prvi vrsti treba gledati na kakovost, saj ta zagotavlja vsesplošno zadovoljstvo in dolgoročne prihranke.

Predlog zakona o dimnikarjih v javno obravnavo

Ministrstvo za okolje in prostor je pred dnevi objavilo predlog zakona o dimnikarskih storitvah. S tem je predlog stopil v javno obravnavo, ki se bo zaključila 28. avgusta. S predlogom želi ministrstvo zagotoviti javni interes na področju izvajanja dimnikarskih storitev tudi po zaključku sedanje ureditve, ki je v veljavi do 31. decembra.

Na policiji opozarjajo na nevarnost požarov

Gorenjski policisti so od decembra lani obravnavali okoli 20 dimniških požarov, v katerih škoda povečini ni nastala. Manj sreče so imeli v stanovanjski hiši, kjer je sredi decembra zagorelo zaradi pregretja dimnika, nastalo pa je za okoli 15.000 evrov škode. Na policiji opozarjajo na pomembnost rednega čiščenja in vzdrževanja kurilnih naprav.

Pozor, nikar ne kurite lesa!

V petek in soboto je velika verjetnost preseganja mejne vrednosti trdih delcev PM10 v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Novem mestu, Trbovljah, Zagorju, Ljubljani, Kranju in Hrastniku. Na Primorskem so preseganja možna, so sporočili z Agencije RS za okolje.

Pozor, previdno pri kurjenju lesa!

V Celju, Novem mestu in Zasavju je danes velika verjetnost preseganja mejne vrednosti trdih delcev PM 10 v zraku, drugod pa so preseganja mejne vrednosti možna, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. V sredo bo velika verjetnost preseganja mejne vrednosti prav tako v Celju, Novem mestu, Zasavju ter tudi v Ljubljani, drugod pa bodo preseganja možna.

Zakaj je obisk dimnikarja še vedno nujen?

Čeprav danes večina ljudi dimnikarjev skoraj ne vidi več, so v resnici možje v črnem, ob katerih smo se nekoč prijeli za gumb, še kako pomembni, še zlasti med kurilno sezono. Ne le zaradi večje požarne varnosti, temveč tudi zaradi prihranka.

Hitro se prezračite!

Ker so v zadnjih letih okna in vrata izdelana tako, da zelo dobro tesnijo, naravno zračenje, nikakor ne zadostuje več.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984