manjša

Dokončanih stavb v 2020 manj kot v 2019, stanovanj pa več kot v 2019
V 2020 je bilo dokončanih 8.965 stavb, kar je za 3 % manj, kot jih je bilo v 2019, in 3.540 stanovanj, kar je za 4 % več, kot jih je bilo v 2019. Nedokončanih je ostalo še 12.858 stavb.

To je nov trend urejanja okolice in doma
Pred nami so vse toplejši dnevi, ki so kot nalašč, da uredimo okolico in notranjost svojega doma. Kljub poplavi zanimivih in uporabnih materialov je med najbolj priljubljenimi beton, ki je postal nepogrešljiv celo v domači uporabi.

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano povprečno 119 kg zelenjave
Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano tudi povprečno 116 kg žit, 88 kg mesa, 84 kg svežega sadja, 64 kg krompirja, 10 kg jajc, 5 kg riža in malo manj kot 1 kg medu.

V letu 2020 je bila energetska odvisnost Slovenije za 7 odstotnih točk manjša kot v prejšnjem letu
Več kot polovica potreb po energiji je bila zagotovljena iz domačih virov.

Kako vemo, ali je naša stavba ali hiša potresno varna?
O potresu najbrž ne razmišljamo veliko – vse do trenutka, ko pride do njega. Ampak vsi, ki so morali obnavljati ali na novo graditi domove po potresih, se strinjajo, da po tistem še kako dobro vedo, kako pomembna je protipotresna varnost.

Kaj prinaša novi gradbeni zakon?
Ministrstvo za okolje in prostor je v vladno obravnavo predložilo predlog novega gradbenega zakona. Ta bo med drugim upošteval odločbo ustavnega sodišča glede posega v pravico do spoštovanja doma ter uvedel določene spremembe in novosti, da bi bili postopki enostavnejši in hitrejši.

Pozeba povzročila 50 milijonov evrov škode
Državni sekretar Anton Harej si je ogledal nastalo škodo na sadnem drevju zaradi pozebe v Vipavski dolini. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Tako boste zaščitili svoj dom
Dom je naše varno zavetje, prava oaza miru, kjer se lahko popolnoma sprostimo in brezskrbno uživamo s svojimi bližnjimi. Pri tem je treba upoštevati, da je življenje včasih polno nepredvidljivih dogodkov, ki lahko v hipu uničijo tisto, kar nam je najbolj dragoceno – naše varno pribežališče.

4 triki za hitro čiščenje avtomobila
Nekateri svojim jeklenim konjičkom posvečajo več, nekateri pa manj pozornosti, a na vsake toliko časa bi prav vsi morali svoj avto temeljito oprati – zunanjost in notranjost. Poglejmo si nekaj preprostih trikov, zaradi katerih se bo naš avto bleščal.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Skupna poraba električne energije najmanjša aprila 2020
Čeprav so gospodinjstva leta 2020 porabila več električne energije kot leta 2019, je bila skupna mesečna poraba večinoma manjša kot leta 2019, najverjetneje zaradi epidemije (obseg dela v industriji, storitvah in drugih dejavnostih je bil manjši). Oskrba z motornimi gorivi je bila večinoma manjša kot leta 2019.

Ni potrebe, da bi nas bilo strah prenove
Čim starejši smo, bolj si želimo, da v našem življenju ne bi bilo stresnih sprememb. Spremembe v stanovanjskem okolju prinašajo prilagajanje in mnogi to zavračajo, še posebej starejši. Prenova ali prilagoditev posameznih delov stanovanja pa je kljub temu mnogokrat edini način, kako lahko ostanemo v domačem okolju do pozne starosti.

Odlična ideja, kako polepšati in odišaviti stanovanje
Čudovitih barv in omamno dišeče. Hijacinte vam bodo zagotovo polepšale vrt ali stanovanje ter ga odišavile, hkrati pa vam bodo pričarale pomlad, še preden ta pride v deželo.

Neto proizvodnja električne energije v decembru 2020 manjša kot v decembru 2019
Proizvodnja električne energije se je v decembru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala za 1 %, zmanjšala se je tudi oskrba z energenti.

Kdo kroji zimo? Tudi pri nas
Letos bi lahko rekli, da je zima znova zima – sneg, veliko snega ter zelo nizke temperature so zagotovo zaznamovale januar. Pa veste, kdo je krivec zanj?

Število gradbenih dovoljenj za stavbe manjše že četrto leto zapored
V letu 2020 je bilo izdanih za 6 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v 2019, v njih pa je bilo načrtovanih za 8 % več stanovanj kot z gradbenimi dovoljenji, izdanimi v 2019. Število gradbenih dovoljenj za stavbe je bilo tokrat že četrto leto zapored nižje kot v letu prej.

Najbolj prezrt del opremljanja domovanja
Da bi ustvarili domovanje, ki je prijetno za bivanje, moramo razmišljati o različnih elementih notranjega oblikovanja – eden od bolj prezrtih je tekstura. Kaj ta je in kako jo uporabiti?

Osvetlitev še kako vpliva na počutje
Pozimi je naravne svetlobe manj in bolj smo se prisiljeni zanašati na svetila, ki so v domovanju. Zavedati se je treba, da osvetlitev prostora vpliva na naše počutje. Ne le prešibka, tudi premočna svetloba ima lahko negativen učinek.

Cene krompirja precej nižje kot v oktobru 2019
Cene kmetijskih pridelkov so bile v oktobru 2020 v povprečju za 5,9 % nižje kot v oktobru 2019. Tako so bili cenejši krompir, sadje, cvetje in žito.

Prebivalec Slovenije je leta 2019 povprečno zavrgel 67 kg hrane
V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov.

Nas čaka mokra zima s snegom? Vsaj december bi lahko bil zimski
Zunaj je zadišalo po zimi, torej je čas, da resno spregovorimo o (letošnji) zimi in snegu.

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna
Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

Ko zavlada megla
"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

To je najbolj sramežljiva rastlina na svetu
Na prvi pogled sramežljiva mimoza sicer ne izstopa od ostalih rastlin, v resnici pa je še kako zanimiva. Če se je dotaknemo, se namreč odzove tako, da se zapre oziroma potegne lističe skupaj. Kot da bi jo bilo res sram. Spoznajte jo ...

Naredite med epidemijo dom udobnejši in prijetnejši
Veliko časa preživimo doma, zato je toliko pomembnejše, da prostore, ki so nam na razpolago, napravimo kar se da udobne in prijetne.

Na te stvari morate biti pozorni, ko se odločite za psa
Imeti hišnega ljubljenčka, s katerim se lahko sprehajate in ga crkljate, njegove simpatične fotografije pa lahko objavljate na družbena omrežja, se zdi izredno lepo in enostavno, a ob tem ne smemo pozabiti, da gre za živo bitje, ki ima svoje potrebe in ki čuti prav tako kot mi.

Vaš partner smrči? Poskusite s tem
V hladnih jesenskih in zimskih mesecih boste morda opazili, da je zrak v vašem domu suh. Suh zrak pa lahko povzroči draženje nosu in oči ter smrčanje, počitek tako hitro postane nočna mora. Ena od dobrih rešitev, da se spočijemo in lažje zadihamo, je uporaba vlažilnika.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Podjetje Airabela prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover
Prejemnik letošnje Daikinove nagrade Highest Turnover za najvišji letni promet v 2019 je podjetje Airabela.

Kaj početi na vrtu oktobra?
Oktobra je vrt videti že zelo jesensko, vreme pa je zelo muhasto – en dan je vroče, naslednji dan sledi zmrzal, vmes pa pridejo deževna obdobja.