minerali

Kako očistiti električni grelnik za vodo?
Električni grelniki za vodo so priročni in enostavni za uporabo, a kot vsak kuhinjski aparat tudi ta slej ko prej potrebuje čiščenje. Ker gre za električno napravo, moramo z njo ravnati še posebej previdno, hkrati pa nam sama oblika kotlička nikakor ne lajša čiščenja. Bistvenega pomena je, da sproti odstranjujemo vodni kamen, ki se kopiči v notranjosti in lahko privede do pojava plesni ter ustvarja idealno okolje za razvoj bakterij.

Čas trgatve je tukaj, to morate vedeti
Slovenija je majhna, a kljub temu izvrstno bogata vinorodna država. V septembrskem času se na vinorodnih območjih v Sloveniji vse vrti okoli prijetnega, a ne tako lahkega opravila – trgatve. Čeprav je ta v osnovi eden pomembnejših korakov na poti do žlahtne kapljice, Slovenci trgatev jemljemo tudi kot nekakšen praznik, kjer se na kupu zberejo ožji in širši člani družine, sosedje, prijatelji in znanci. Združimo se ob delu, dobri jedači in pijači ter se veselimo.

Zdaj je čas za motovilec
Motovilec je ena izmed najbolj priljubljenih zelenih 'listnatih' poslastic, ki nam v zimskih mesecih odlično popestri jedilnik, predvsem zato, ker nam sicer pozimi sveže, doma pridelane zelenjave primanjkuje. Je izjemno okusen, bogat z vitamini in minerali ter nezahteven za gojenje. Zdaj je čas za prvo poletno setev ...

Preprečite trdovratne madeže ostankov mila
Kako doseči, da bo kopalnica resnično čista, in ne polna madežev? Si je takšen cilj sploh smiselno zastaviti? Odgovor je pritrdilen, a le, če ste pripravljeni nekaj časa redno namenjati čiščenju. Kako se denimo spopasti z umazanijo, nastalo zaradi pripomočka, ki ga – paradoksalno – uporabljamo za lastno umivanje?

Okusna in odlična za zdravje. Posadite jo!
Zakaj bi v okusnih figah uživali le na dopustu v kakšnem obmorskem letovišču, če jo lahko posadite kar na domačem vrtu? Res da je pametno počakati do zgodnje pomladi, da začnete z gojenjem, a vam kljub temu ponujamo nekaj nasvetov, da bo bo kar najbolje uspevala.

Na kaj morate biti pozorni pri gojenju paradižnika v rastlinjaku
Paradižniki so najbolj priljubljena vrtnina za gojenje v rastlinjakih. Pogoji v zaprtem prostoru pa zahtevajo bolj skrbno ravnanje in posebne pogoje, da preprečite bolezni in plesen.

Zelenjava v pasji prehrani - da ali ne?
Zelenjava je bogata z vitamini in drugimi hranili, zato je priporočljivo, da jo vključimo tudi v vsakodnevno prehrano naših štirinožnih kosmatincev. Katera in kako pripravljena zelenjava je za pse najbolj primerna ter v kakšnih količinah jo ponuditi psu, nam je pojasnila svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot..

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite
Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Popolno živilo, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu
Mleko je eno izmed tistih živil, ki je v prehrani Slovencev prisotno že od nekdaj. Uživati ga je priporočljivo kot del pestre in uravnotežene prehrane, saj je dober vir kalcija in vitamina D, pri izbiri pa velja prisegati na kakovostno mleko in mlečne izdelke iz slovenskih kmetij. Na ta način ne bo potrebe, da bi si belili glavo s številnimi miti, ki krožijo o tem skoraj popolnem živilu za naš organizem.

Delovna akcija: kakšno je življenje družin danes?
Ta konec tedna se je zaključila že peta sezona izjemno uspešne oddaje Delovna akcija, v kateri so Ana Praznik in njeni pridni mojstri iz tedna v teden dokazovali, da zanje ni ovir in nemogočih izzivov. S svojimi prenovami so slovenskim družinam pomagali izboljšati standard življenja in jim tako povrniti vero v boljši jutri. V petih sezonah so obnovili že 35 domov in ta poseben jubilej so se odločili proslaviti na prav poseben način – s piknikom, pri organizaciji katerega pa so jim, tako kot pri delu, na pomoč priskočili dobri prijatelji Delovne akcije.

Lastniki pozor! Na to morate paziti
Praznični čas ni naporen in stresen samo za nas, temveč tudi za naše hišne ljubljenčke. Ti namreč ne razumejo našega mrzličnega tekanja po nakupih in pripravljanja pojedin, ob tem jih vznemirja še pirotehnika, ki kljub številnim pozivom prenehanja uporabe še vedno močno zaznamuje konec leta. Stres in občutek zanemarjenosti lahko preženemo na več načinov, najpomembnejši med njimi pa je, verjeli ali ne – hrana!

Lastniki psov, na te sestavine morate biti posebej pozorni!
Ko pomislimo in začutimo, kaj vse nam psi vsakodnevno dajejo in kako so vedno ob nas, se tudi vam zagotovo porodi želja, da jim del tega povrnemo in zanje izbiramo le najboljše sestavine. Za psa je najpomembnejše prav to, da je zadovoljen in zdrav, saj bo lahko le s tem uresničil ves svoj potencial, prav tako pa bo z nami in ob nas še dlje, kot bi bil morda sicer.

Obožujete kostanj? Potem morate vedeti ...
Letošnje leto nas je razveselilo s sončnim in zelo vročim poletjem, kljub hladu pa ima tudi jesen ima svoje čare. Razveselili smo se gob in dobrot z domačega vrta, sedaj pa bodo na svoj račun prišli tudi ljubitelji kostanja. Ga imate radi? Potem berite dalje ...

Že babice so ga kovale v zvezde
Kot eliksir zdravja so ga opevale že naše babice, še vedno pa se kljub poplavi najrazličnejših zdravil v primeru mnogih zdravstvenih težav priporoča uživanje medu, sploh v času, ko so na pohodu prehladi in druga sorodna obolenja.

Zajtrk z medom – super dan
Letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk izpostavlja slogan 'Zajtrk z medom – super dan' in se vrača k svojim začetkom.

'Če pred Martinom zmrzuje, je pred božičem povodenj'
Pravijo, da korenine martinovanja segajo vse do keltskega praznika, ko so se ljudje poklonili rodovitnosti jesenskega časa na poljih in v vinogradih. Sv. Martin, škof iz francoskega Toursa, z madžarskimi koreninami, je tedaj bil najprimernejši naslednik in zaščitnik tega pomembnega časa.

Se sploh zavedate, kaj imate doma?
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

V jesenskem času si ga morate privoščiti
Letošnje leto nas je razveselilo s sončnim vremenom in toplimi temperaturami, a tukaj je že jesen z vsemi svojimi čari. V jesenskem času uživamo v različnih dobrotah, od gob do grozdja, ne smemo pa pozabiti niti in predvsem kostanja. Smo v času, ko se bodo ljubitelji lahko naužili kostanja in prišli na svoj račun.

Verjetno se sploh ne zavedate, kaj imate doma
Ste vedeli, da so nam nekatera med najbolj učinkovitimi zdravili, ki jim znanstveniki pripisujejo celo vlogo preprečevalcev bolezni, ključno vlogo pa naj bi igrali tudi pri zdravljenju številnih bolezni, praktično na dosegu roke? Da, prav ste prebrali, tudi vi imate doma pravo ’domačo lekarno’.

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!
V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja
Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

Katere kozarce izbrati za katero vino?
Če pripravljate romantično kosilo ali večerjo za Valentinovo, se spodobi, da poleg izbrane hrane postrežete primerno vino. Kaj pa kozarci? Veste katere izbrati?

Privoščite si jih v izobilju!
Le kdo ne mara lešnikov?! Z vitamini in minerali bogati plodovi leske nas vsako leto razveselijo konec poletja oziroma v začetku jeseni, zato si jih v času, ko jih je v izobilju, le privoščite brez slabe vesti. Če še nimate leske na svojem vrtu, je skrajni čas, da si jo omislite.

Vrhunske stvaritve iz buč
Zdaj je čas, ko se na njivah in vrtovih bohotijo oranžne buče. Poglejte si nekaj stvaritev, ki so jih na ogled postavili v Nemčiji.

Mačka v otroški sobi: da ali ne?
Naš namen nikakor ni strašiti, a če imate doma majhnega otročka in mačko, previdnost nikoli ni odveč. Iz tujine namreč poročajo o novem primeru zadušitve dojenčka, vzrok pa maček, ki je legel nanj.

Koristen za odrasle in otroke
Koromač je zelenjava, ki jo prepoznamo po mesnatem belem gomolju, ki ga tvorijo tesno prilegajoči se listi, iz stebel pa poganja izjemno nežno zelenje, ki je, tako kot gomolj, užitno. Zakaj bi si ga sploh omislili?

Tega verjetno niste vedeli!
Med lastniki psov, strokovnjaki in prodajalci pasjih prehranskih izdelkov se veliko govori o vključevanju surovih ali termično obdelanih, naravnih in umetnih kosti v prehrano psov. Nekateri lastniki poleg druge hrane svojim psom redno dodajajo kosti, drugi temu odločno nasprotujejo.

10 napak, ki jih delamo lastniki psov
Žal lastniki prepogosto pri prehrani psa delamo osnovne napake, s čimer našemu ljubljenčku le škodimo. Svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot., pojasnjuje, katerim napakam se moramo izogibati, če želimo zdravega psa s sijočo dlako.

Kako vzgojiti kalčke?
Čeprav v tem času na našem vrtu ni veliko sveže zelenjave, lahko na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogate kalčke, ki so vsestransko uporabni in izjemno zdravi. Nasveti Tine in Metke vam bodo prišli še kako prav ...

S tem boste poskrbeli za zdravje vaše mačke
Svojim mačkam želimo zagotoviti aktivno in dolgo življenje. Da bi to lahko dosegli, je dobro, da se podučimo o njihovih resničnih potrebah. Pri tem naj izpostavimo predvsem vitamine in minerale, ki so za zdravje mačk izjemnega pomena. Katere in v kakšnih količinah jih dodajati v mačjo prehrano, pojasnjuje svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot..