na prebivalca

Zanimivosti o slovenskih gozdovih
Medtem ko za najvišje drevo na svetu velja 115 metrov visoka sekvoja v narodnem parku Redwood v Kaliforniji, se z naslovom najvišjega v Sloveniji ponaša Sgermova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra. Za primerjavo: Grajski hrib skupaj z Ljubljanskim gradom je visok približno 100 metrov.

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca
Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

Teža e-odpadkov v dveh letih narasla za osem odstotkov
Teža e-odpadkov, ki vključujejo različne pokvarjene, neuporabne in nedelujoče elektronske naprave, se je na globalni ravni med letoma 2014 in 2016 povečala za osem odstotkov na 44,7 megatone. V povprečju je vsak prebivalec lani ustvaril 6,1 kilograma e-odpadkov, kar je pet odstotkov več kot v 2014, kaže poročilo Univerze Združenih narodov.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?
Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

'Uporabljaj manj embalaže!'
Pred nami je letošnji teden zmanjševanja odpadkov. Začel se bo v soboto in bo trajal do prihodnje nedelje, tokratno geslo pa je "Zmanjševanje odpadne embalaže: uporabljaj manj embalaže!" V zadnjih letih se namreč količina odpadne embalaže povečuje, kar pa ne preseneča, saj je naša družba čedalje bolj potrošniško naravnana.

'Pridelamo precej manj zelenjave, kot bi jo lahko'
V Sloveniji imamo dobre podnebne pogoje, zato bi lahko pridelali precej več zelenjave, namesto da dve tretjini potreb pokrijemo z uvozom, meni Miša Pušenjak. Treba pa bi bilo povezati pridelovalce in zvišati zavest o pomenu lokalno pridelane zelenjave, je prepričana.

To je najstarejši prebivalec Evrope
Mednarodna ekipa raziskovalcev je v grškem delu gorovja Pindos odkrila najstarejšega prebivalca Evrope, 1075 let stari iglavec pinus heldreichii oz. bosanski bor. Iglavec, poimenovan Adonis, je zrasel v času bizantinskega cesarstva, raziskovalci pa pričakujejo, da bo razkril okoljsko zgodovino regije, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Podatki statističnega urada RS razkrivajo ...
V prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji nismo dobili nobenega novega naselja. Je pa na novo nastala ena ulica, določenih je bilo skoraj 2100 novih hišnih številk, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Izstopajo jabolka in paradižnik
Jabolka so bila sadje, paradižnik pa zelenjava, ki so ga v EU lani pridelali največ. Med proizvajalkami sadja in zelenjave so izstopale Španija, Italija in Poljska, je ta teden objavil evropski statistični urad Eurostat.

Zanimivosti o slovenskih naseljih
V Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.064.188 prebivalcev v 5977 naseljih; 59 naselij je bilo brez prebivalcev. Najgosteje naseljeno naselje je bil Piran z več kot 5600 prebivalci na kvadratni kilometer. Novoustanovljeno naselje Marendol v občini Sevnica je imelo 17 prebivalcev, kažejo podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Čebelarji letos zadovoljni
Slovenski čebelarji so po nekaj slabših letih vendarle dočakali nekoliko bolj spodbudne novice. Letos so pridelali okoli 2000 ton medu, kar je povprečna letina. "Letos je bilo boljše leto kot lani, ni pa bilo nadpovprečno," je danes na Lukovici dejal vodja opazovalno napovedovalne službe medenja pri ČZS Jure Justinek.

To prenovo morate videti!
V Zupančičevi jami se nahaja stanovanje, namenjeno mlademu kreativnemu paru, ki tam preživi večino svojega časa, saj v njem opravlja tudi svoje delo. Prvotno stanje stanovanja, kljub dobri ohranjenosti, ni bilo primerno za tovrstno uporabo, dokler se ekipa kreativnih arhitektov ni lotila projekta popolne prenove, rezultat pa je naravnost fantastičen.

Kaj jemo v Sloveniji?
Dnevna potrošnja mesa, krompirja in žit na prebivalca se je v preteklih 10 letih zmanjšala, po drugi strani se je povečala dnevna potrošnja druge zelenjave, a še vedno ne dosega prehranskih določil, kažejo statistični podatki, zbrani v brošuri Nekaj ščepcev podatkov o hrani. Stopnja samooskrbe s hrano, zlasti z zelenjavo, krompirjem in žiti, upada.

To, kar počnemo, je grozno!
Če vsak dan pridno odnesete v smetnjak vrečko smeti, v kateri se najde nekaj starega kruha ali hrane iz hladilnika, ki ji je potekel rok trajanja, ste s to vrečo v smetnjak vrgli tudi nekaj denarja. Glede na raziskavo Evropske komisije namreč vsak Evropejec letno odvrže kar za 250 evrov hrane.

Sprehajalec ni mogel verjeti svojim očem!
V angleškem mestu Royal Tumbridge Walls trdijo, da se v njihovi okolici potika velikanska 'pošast', ki je videti kot 2,5-metrski sesalec, podoben opičnjaku.

Kruta kitajska realnost
Kitajska, predvsem pa njena prestolnica Peking, je znana po miniaturnih stanovanjih. Ta so praviloma namenjena mladim diplomantom, ki si zaradi skromnih prihodkov ne morejo privoščiti bivanja v večjem stanovanju.

Država, ki se je pojedla
Sredi Tihega oceana, na pol poti med Avstralijo in Havaji, leži majhna otoška država z zelo zanimivo zgodovino. To je pomagalo ustvariti prav posebno naravno bogastvo, katerega izkoriščanje je po prvotno veliki blaginji v državo pripeljalo stisko. Spoznajte Nauru.

Svet šokiran: Mačji otok preživel cunami
Sliši se skoraj neverjetno, a je res. Čeprav je doživel potres 8,9 stopnje in cunami, ki je rušil vse pred seboj, japonski otok Tashirojima, poznan tudi kot Mačji otok, v nedavni naravni katastrofi ni bil uničen, kot so se sprva bali številni.

Najbogatejša vas na svetu
Namesto kmetij razkošne rezidence, namesto traktorjev in druge kmetijske mehanizacije gliserji in jahte. O živini ne duha ne sluha. Dobrodošli v najbogatejši vasi na svetu!

Japonca, ki vse pokažeta!
Japonski arhitekti Shinichi Ogawa & Associates so naročnikoma uresničili željo, da bi v predmestni soseski Hiroshime imela dom brez sten. Poglejte!