naši

Ukinitev sistema neto meritev povzročila upad povpraševanja po sončnih elektrarnah
V Sloveniji je zadnjih nekaj let strmo naraščalo število gospodinjstev, ki so se odločila za postavitev domače sončne elektrarne, saj ta velja za najboljši način samooskrbe z električno energijo. Ukinitev sistema neto meritev, do katere je prišlo v začetku letošnjega leta, je to rast nekoliko upočasnila, a so izkušeni in inovativni dobavitelji hitro našli odgovor na spremenjene razmere in strankam ponudili sistem pametne samooskrbe. Na kakšen način ta zagotavlja enake prihranke kot v času NET meteringa?

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali
V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

Lastniki sončnih elektrarn res potrebujejo tudi hranilnik?
Sončni kolektorji so v zadnjem času postali priljubljena izbira mnogih lastnikov domov, saj predstavljajo okolju prijazen, obnovljiv vir energije. Toda težava sončnih panelov je ta, da je proizvajanje elektrike neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kar pomeni, da je proizvodnja v oblačnih dneh močno zmanjšana. Preverili smo, kako nam lahko to slabost pomagajo preseči hranilniki energije.

Najnovejši trend med umetnimi božičnimi drevesi vas bo navdušil
Če ste naveličani zelenih iglic po tleh vaše dnevne sobe, nenehnega zalivanja in nenazadnje truda, ki je potreben, da skozi vhodna vrata svojega doma vsak december spravite ogromno drevo, potem je čas, da si omislite umetno božično smrečico. Poglejmo, kateri so še drugi razlogi, zaradi katerih se je večina danes pripravljena odpovedati naravnemu božičnemu, ne moremo pa seveda niti mimo letošnjih trendov.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Veterinarka opozarja na prenagljene odločitve za posvojitev živali
Oskrba domačih živali je ključnega pomena za njihovo zdravje in dobro počutje. Naši ljubljenčki zahtevajo ustrezno nego, ki ni omejena zgolj na hranjenje in sprehode. Na kaj moramo biti še pozorni? To nam svetuje Nuša Schumet, veterinarka in vodja Šolske veterinarske ambulante BIC Ljubljana.

S temi nasveti boste zanesljivo ubežali turobni megli
Megleno in mrzlo jutro, vi pa hrepenite po sončku. Ponujamo vam nekaj praktičnih nasvetov, kako preveriti, do kam sega megla oziroma oblačnost, da boste lažje našli lokacijo, kjer se boste naužili toplega sonca.

To je pogosta napaka novopečenih lastnikov hišnega ljubljenčka
Posvojitev novega ljubljenčka je ena največjih življenjskih radosti, ki pa lahko prinese tudi določene izzive. Na trnih niste samo vi kot novi lastnik, ampak tudi žival, ki prihaja v povsem novo okolje in se mora sedaj navaditi še na nove ljudi. Nekaj trikov, kako živali olajšati prihod v nov dom, nam je zaupala Pšenica Kovačič, certificirana strokovnjakinja na področju dobrobiti, blagočutja in vedenja mačk.

Prerežite kaki in ugotovite, kakšna zima nas čaka
Ljudsko izročilo pravi, da lahko po obliki koščice kakija napovemo, kakšna zima je pred nami. Četudi smo do starih prepričanj, ki nimajo nobene znanstvene osnove, lahko upravičeno malo skeptični, je zanimivo pogledati v notranjost tega sadeža.

7 načinov, kako vašo kuhinjo povzdigniti na višji nivo
Obstaja kar nekaj načinov, kako polepšati kuhinjske police, da bodo izgledale veliko dražje, kot so v resnici. Kako to storiti?

To je kruta realnost slovenskih zavetišč
Prostorska stiska, pomanjkanje finančnih sredstev in preobremenjeno osebje, na drugi strani pa vedno več zavrženih živali – to je kruta realnost slovenskih zavetišč. Kljub grozljivemu stanju se oskrbniki, od katerih je velik del tudi prostovoljcev, ki za svoje delo v zavetišču ne prejemajo nobenega plačila, vsak dan trudijo, da bi tem živali priskrbeli vsaj osnovno oskrbo in jim nenazadnje poiskali tudi nov topel dom.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne
Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Zakaj je priporočljivo, da v stanovanju nosimo copate?
Ne gre zgolj za toksine in bakterije, ki jih prenašamo iz zunanjega okolja v lasten dom, temveč gre tudi za občutek čistoče in urejenosti. Slovenci smo skoraj vsi navajeni, da se ob prihodu domov sezujemo in preobujemo v copate, a tudi med nami je mnogo takšnih, ki tega ne delajo. Poglejmo si, zakaj je to škodljivo iz več vidikov.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?
Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

Zato bi morali v septembru pred vrata položiti palčke cimeta
Cimet je priljubljena sestavina za peko, ki daje občutek topline in domačnosti. Še posebej je priljubljen v hladnejših zimskih mesecih, a staro verovanje pravi, da vam lahko pride prav že v septembru – in to na precej nenavaden način.

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške
Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki
Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

Brez njih sosednji kmetje ne bi mogli iti na morje
Pet prijateljev iz naselja v Občini Sveti Jurij ob Ščavnici močno stoji za načelom 'Vsi za enega, eden za vse.' Svojim sosedom so namreč nesebično priskočili na pomoč in jim omogočili teden dni brezskrbnih počitnic.

Zakaj je Samsung WindFree klimatska naprava najboljša izbira za vsak prostor?
Samsung definira ohlajanje notranjih prostorov že od predstavitve svojega prvega klimatskega sistema leta 1974. Ko gre za sodobne rešitve hlajenja, Samsung WindFree klimatske naprave še naprej premikajo meje in postavljajo nove standarde. S številnimi ključnimi inovacijami ti klimatski sistemi ne zagotavljajo le optimalne temperature, ampak tudi izboljšujejo kakovost življenja na okolju prijazen način. Spodaj navajamo tri ključne razloge, zakaj je ravno WindFree najboljša izbira za vsak prostor.

Pravočasno poskrbite, da vas pozimi ne bo zeblo – HIŠNI SEJEM
Hišni sejem France Turbo - od 26. do 28. avgusta od 8h do 18h do (do 15 % popusta) - vljudno vabljeni!

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Je pametno, da pes spi v naši postelji?
Obstajajo ljudje, ki imajo psa z določenim namenom, največkrat za čuvanje hiše ali pa na primer lovci za sam lov. Priznali ali ne, psi so bili v preteklosti obravnavani predvsem kot nekakšno 'delovno orodje', s katerim so si ljudje pomagali pri vsakdanjih, zahtevnih in malo manj zahtevnih opravilih. Takšno dojemanje psov pa v današnjih časih izpodriva dejstvo, da smo ljudje začeli na psa gledati tudi in predvsem kot na družinskega člana. Nekateri gredo celo tako daleč, da s svojim kosmatincem spijo v isti postelji. Ali je to pretiravanje ali ne, kakšna so realna dejstva in kaj so zgolj miti, si bomo pogledali v nadaljevanju.

Zmešajte si čistilo za dom, ki odbija prah
Izognite se nenehni uporabi kemikalij v vašem domu, tako da si iz naravnih sestavin pripravite domače sredstvo za 'odbijanje prahu'. Potrebovali boste le tri takšne, ki jih zagotovo imate v kuhinji.

To je povedala lastnice psičke, ki jo je ugriznila kača
V gorskem svetu na pohodnike preži več nevarnosti, med drugim tudi kače. Zato je potrebna velika previdnost. Včasih pa se kljub temu lahko zgodi nesreča, kot se je pred dnevi, ko je strupenjača v jezik ugriznila psičko Emmo, aljaško malamutko, ki so ji prisebnost njene lastnice, hitro ukrepanje gorske reševalne službe ter strokovnost veterinarske klinike rešili življenje. "Mogoče nekdo drug težko to razume, ampak v nedeljo ste rešili življenje mojemu najljubšemu bitju na tem planetu," je v čustveni zahvali vsem napisala njena lastnica.

Nov trend: Tako lahko pomagate svojemu psu, da se ohladi
V vročih poletnih dneh si še raje privoščimo sladoled, zdaj pa bodo v njem lahko uživali tudi naši pasji prijatelji. Namreč pasji sladoled postaja vse bolj priljubljen, saj je hranljiv, istočasno pa nudi prijetno osvežitev ob visokih temperaturah. Iz česa je narejen in kaj pravijo o njem veterinarji, pa v nadaljevanju.

Kako garsonjero urediti v skladu s feng shui filozofijo?
Morda se zdi, da je na majhnem prostoru, kot je denimo garsonjera, težko upoštevati pravila feng shuija. A čeprav je potrebno nekaj več premisleka, to ne pomeni, da je nemogoče. Tukaj so naši najboljši feng shui nasveti za vaše majhno stanovanje.

Tako so se od šimpanzinje Mojce poslovili njeni prijatelji
Iz ljubljanskega živalskega vrta poročajo o žalostni vesti. V 50. letu starosti se je poslovila šimpanzinja Mojca, ki so jo zaradi hudih težav s srcem morali evtanazirati.

To je najboljša alternativa belilu, če želite čisto in dišeče stranišče
Za čiščenje stranišča in preostalih delov kopalnice običajno zadostuje, da se znebimo vonja po urinu, včasih pa je potreben drugačen pristop – in močnejša čistila. Belilo in druga agresivna sredstva bodo sicer res pomagala, a so obenem lahko nevarna za zdravje. Na srečo obstaja druga učinkovita alternativa.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso
Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Bi upali zaplavati v takšno morje?
Marsikoga pogled na želatinaste prevleke sluzi na površini morja odvrne od želje po kopanju, čeprav bi v tem vročinskem valu osvežitev v morju (pri trenutni temperaturi morja 25 in več stopinj Celzija je kopanje bolj redko še osvežitev) še kako prav prišla. Te dni je na slovenski obali in marsikje v Istri viden intenziven pojav sluzenja morja, ki je v bistvu naraven pojav in niti ne tako redek, kot bi sprva lahko mislili.