občine

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

V teh krajih je zaradi dežja potrebno prekuhati vodo
Zaradi presežene mejne vrednosti motnosti vode, ki je posledica deževja, je v nekaterih slovenskih krajih že potrebno prekuhavanje pitne vode. Preverite, ali je med njimi tudi vaš kraj.

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?
Marsikdo misli, da je fasada le izraz za zunanjo barvo hiše ali stanovanjskega objekta. Fasada je zunanja arhitektonska stran zgradbe, dejanska zunanja stena, katero ločimo po zgradbi, materialu in konstrukciji in je mnogo več kot le barva zunanje stene bivanjskega objekta. Je ogledalo, obleka in prvi stik doma z okoljem, v katerem prebivamo, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da predstavlja pomemben vidik toplotnega udobja.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse
»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?
Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu
V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe
Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?
Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake
Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno.

Zaradi prekomernega hranjenja v Velenju poginili labodi
V zadnjih dneh je na Velenjskem jezeru zaradi zaužitja prevelike količine hrane poginilo nekaj labodov, so sporočili iz občine Velenje.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Obvezno označevanje psa že v leglu
Državni zbor sprejel novelo zakona o zaščiti živali. Tako bodo predlagane rešitve spodbujale k odgovornemu lastništvu domačih živali in njihovi zaščiti in dobrobiti.

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe
Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Ponovno na voljo boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk
V medijih in tudi sicer se vedno znova poudarja pomen sterilizacije in kastracije domačih živali zaradi zmanjšanja števila zapuščenih živali. Mestna občina Novo mesto letos, tako kot pretekla leta, ponovno poziva in spodbuja k odgovornemu lastništvu živali. Na voljo so tudi boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk.

V Pivki odpirajo center za ozaveščanje o velikih zvereh
Konec meseca se zaključuje evropski projekt Carnivola Dinarica, v okviru katerega bodo v Pivki odprli Center Dina. V njem bodo obiskovalce ozaveščali o treh velikih zvereh - medvedu, volku in risu. Namen projekta je izboljšati varstveno stanje velikih zveri ter ljudem omogočili boljše pogoje sobivanja z njimi.

Vode iz sistema Golo-Zapotok ni treba več prekuhavati
Občina Ig je preklicala ukrep prekuhavanja vode na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok. Še vedno pa ostaja v veljavi ukrep varčevanja z vodo, je objavljeno na spletni strani občine.

Jeseni nepovratna sredstva za gradnjo ničenergijskih stavb
Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu).

Veter odkrival strehe, lomil drevje, voda zalivala kleti
V nedeljskih nalivih so imeli največ težav na območju Koroške in na širšem celjskem območju. Narasle so reke Mislinja, Dravinja in Oplotnica s pritoki, ki so poplavljale. Zalitih je bilo veliko objektov, poplavljalo je ceste, veter je podrl več dreves.

Zaradi onesnaženja prepovedana uporaba vode iz sistema Golo-Zapotok pri Igu
Iz Občine Ig so sporočili, da je na vodnem viru Šumnik na vodovodu Golo-Zapotok, ki oskrbuje naselja Zapotok, Golo, Škrilje, Podgozd, Dobravica, Sarsko in Suša, prišlo do onesnaženja z naftnimi derivati.

V Celju in Žalcu še vedno težave pri ravnanju s komunalnimi odpadki
Celjski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v okviru poostrenega nadzora ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga je prejšnji teden na več lokacijah v Celju in Žalcu izvedel skupaj s komunalnim podjetjem Simbio, ugotovil, da ljudje pogosto ne vedo, kaj odlagati v rumen in kaj v zelen zabojnik. Ponekod odpadkov še vedno tudi ne ločujejo.

V hrvaški vasi prodajajo stare hiše za eno kuno
V občini Legrad na severozahodu Hrvaške za eno kuno (13,3 centa) prodajajo prazne in zapuščene hiše, da bi povečali število prebivalcev kraja, ki leži blizu sotočja Mure in Drave ob hrvaško-madžarski meji. Doslej so prodali 17 hiš, za nakup pa se zanimajo tudi posamezniki iz Rusije, Turčije, Kolumbije in še nekaterih držav.

Ekološka katastrofa: strupene snovi onesnažile zajetje vode
V preteklih dneh je bilo v občini Hoče-Slivnica v povirju Pivolskega potoka na treh lokacijah namerno odloženih približno 200 m3 organskega blata, domnevno dehidriranega blata iz komunalne čistilne naprave.

Pozor, tigrasti komarji že na delu
Občine slovenske Istre vnovič organizirajo preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev, ki je namenjena predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarjev. Ti so nadležni zaradi svojega agresivnega hranjenja podnevi in posledično alergijskih odzivov gostiteljev na pike. Samice se hranijo s krvjo ljudi in toplokrvnih živali, zato lahko prenašajo tudi različne virusne bolezni.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

V Sodražici bodo obnovili tamkajšnji kostanjev park
V Občini Sodražica so se odločili za prenovo tamkajšnjega kostanjevega parka, kjer med letom potekajo številni družabni dogodki, med njimi vsakoletni Psoglavski dnevi, največja kulturno-etnološka prireditev v občini. Vrednost celotne naložbe znaša nekaj manj kot 96.000 evrov, so sporočili z občine.

Previdno pri kurjenju prvomajskih kresov
Uprava za zaščito in reševanje pred prihajajočimi prvomajskimi prazniki poziva vse organizatorje kresovanj, naj pri tem upoštevajo varnostne ukrepe. Zagotovljena mora biti požarna straža, ob požaru v naravnem okolju pa je treba poklicati na telefonsko številko 112 in nemudoma obvestiti pristojni regijski center za obveščanje, so še sporočili.

Krajinski park Sečoveljske soline praznuje dvajseto obletnico
V Krajinskem parku Sečoveljske soline si preteklost in sedanjost še vedno podajata roko. Pradavni način solinarjenja, ki so se ga piranski solinarji pred davnimi časi naučili od svojih učiteljev, solinarjev z otoka Paga, je še danes nekaj posebnega, tudi v sredozemskem merilu.

Čebelam trda prede, svoje zelenice pokosite čim kasneje
Letošnja pozeba je v sadovnjakih pustila katastrofalno škodo, ki pa ne bo vplivala le na plodove. Ta škoda pa bo zaznamovala celoten ekosistem.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki
Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.