Dominvrt.si

okolje

Vse se je začelo z darilom ob prvi obletnici poroke

Neydi in Carlos Romero iz Teksasa sta poročena tri leta in imata doma tri pse. In ne, to ni naključje! Vsak izmed štirinožnih kosmatincev je k hiši prišel na obletnico njune poroke, tradicija pa se bo še nadaljevala.

Eko sklad s posojili za različne okoljske naložbe

Eko sklad je v uradnem listu objavil javni poziv, katerega predmet so ugodni krediti občanom za različne okoljske naložbe. Za naložbe je namenjenih šest milijonov evrov, najvišji znesek dodeljenega posojila na posamezno vlogo pa je 40.000 evrov oz. najmanj 1500 evrov.

Dogodek bo velika promocija za Ajdovščino

V Ajdovščini bodo prihodnje leto zadnji aprilski teden pripravili svetovno prvenstvo belgijskih ovčarjev, ki ga organizira Športno kinološko društvo Ajdovščina. Predsednik društva Roman Hoefferle ocenjuje, da se bo prvenstva udeležilo okrog 700 tekmovalcev, z njimi pa bodo prišle številčne spremljevalne ekipe.

To je najboljše mesto za bivanje

Avstralski Melbourne je glede na raziskavo britanskega tednika Economist že sedmo leto zapored najboljše mesto za bivanje na svetu. Med najslabšimi mesti pa je sirski Damask.

Brez nje si več ne predstavljamo poletja, a lahko škodi našemu zdravju

Kot vsaka stvar ima tudi klima svoje dobre in slabe strani. Čeprav si brez nje skoraj več ne predstavljamo življenja, ta lahko resno ogrozi naše zdravje, v kolikor je redno ne čistimo in vzdržujemo, predvsem pa zna biti škodljiva, če je ne uporabljamo pravilno.

Pri suši se bližamo ekstremnemu stanju

Sredina lokalna neurja, ki so za nekaj ur osvežila ozračje in ponekod prinesla nekaj kapelj dežja, niso pomagala pri blaženju suše. Kot je za STA pojasnila agrometeorologinja z Agencije RS za okolje (Arso) Andreja Sušnik, kaže, da bo to spet leto, ki bo blizu ali celo na vrhu lestvice najmočnejših suš v državi.

Sanjski otok za ljubitelje psov

Če imate radi pse, še posebej mladičke, bi morali vsaj enkrat v življenju obiskati otok Providenciales, ki spada pod Turks in Caicos. Na njem namreč domuje več sto psičkov, ki jih turisti lahko sprehajajo, se z njimi igrajo in jih tudi posvojijo.

Kmetijska suša na jugovzhodu že drsi v ekstremne razmere

Lokalne padavine so ponekod sicer popravile stanje vodne bilance površinskega sloja tal, a kmetijska suša se od aprila predvsem na jugovzhodu države močno zaostruje. Na Dolenjskem, delu Posavja (Krško-Brežiško območje) in v delu Bele Krajine stanje površinskega sloja tal tako že od sredine junija drsi v ekstremne sušne razmere, opozarjajo na Arsu.

Čudovite ideje za vsak vrt

Ribnik je čudovit okras vsakega vrta, še posebej če je lično urejen, bodisi s kamenjem bodisi s fontanami ali drugim dekorjem. Če bi tudi vi radi okolico hiše ali teraso popestrili z ribnikom, a nimate idej, v nadaljevanju najdete nekaj predlogov.

Noro, kakšna kmetija!

Daleč stran od mestnih luči in prometnega kaosa, globoko v gozdu na jugu Švedske, bo čez nekaj dni svoja vrata odprla permakulturna kmetija z restavracijo in prav posebnimi kabinami, ki že zdaj navdušuje svet. Mette Helbaek in Flemming Hansen, ki sta si projekt zamislila, želita gostom ponuditi čim bolj pristen stik z naravo v vseh pogledih.

Kaj storiti, če klimatska naprava ne deluje dobro?

Imate občutek, da vaša klimatska naprava ne hladi tako, kot bi morala? Je glasnejša kot običajno? Se iz nje širijo neprijetne vonjave? Potem je skrajni čas za redni letni servisni pregled in čiščenje naprave, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Moderna hiša, v kateri bi vsak hotel živeti

V arhitekturnem studiu Buro 108 so nedavno končali projekt opremljanja družinske hiše v okolici Moskve. Zakonca srednjih let sta želela moderno, luksuzno in minimalistično opremljeno bivalno okolje. Kako je arhitektoma uspelo, preverite v galeriji.

Kakšne spremembe se obetajo?

Ministrstvo za okolje in prostor je pripravilo javno predstavitev izhodišč za prenovo stanovanjske zakonodaje po posameznih področjih. Izzivi bodo med drugim pri prehodu z neprofitne na stroškovno najemnino ter ureditvi razmerij med upravniki in etažnimi lastniki v večstanovanjskih stavbah, je pokazala predstavitev.

Združenje etažnih lastnikov želi sodelovati pri spremembi zakonodaje

Združenje etažnih lastnikov Slovenije od ministrstva za okolje in prostor zahteva, da jih vključi v pripravo sprememb stanovanjske zakonodaje, ne da jih vabi le na predstavitve že izdelanih izhodišč. V zakonu želijo rešitve, ki bodo omogočile nadzor nad delom upravnikov, da bi bilo upravljanje večstanovanjskih stavb bolj pregledno in učinkovito.

Kako izolirati podstrešje?

Bralec ima težave zaradi neogrevanega in neizoliranega ostrešja, zato razmišlja o izolaciji zadnje betonske plošče. Plošča je izvedena s sistemom 'monta' (nosilne gredice in opečnata polnila), čezenj pa je nanešen izravnalni sloj betona. Obstoječe stanje želi izolirati, saj prihaja do velikih izgub, izolacija naj bi bila pohodna. Razmišljal je o sistemu lesenih moralov, med katere bi napolnil mehko izolacijo (steklena volna ali nekaj podobnega) oziroma o izvedbi s stiroporjem brez moralov. V obeh primerih bi zadevo pokril z 22 mm debelimi OSB ploščami tipa utor-pero. Zanima ga, kako se zadeve lotiti, kakšen tip izolacije bi bil najbolj primeren, kakšna bi morala biti minimalna debelina ter ali je treba na beton namestiti parozaporno folijo. Kar se tiče stiroporja, je zadovoljiva izbira navaden ali je boljši tlačno odporen stiropor? Poudarja še, da podstrešje uporablja predvsem za odlaganje stvari, morda pa ga bo kasneje po potrebi preuredil v bivalno okolje.

Je zdravilna, osvežilna, zmanjšuje stres ...

Meta je izjemno zdravilna in osvežilna, zato jo je priporočljivo imeti na domačem vrtu ali balkonu. Ni zahtevna za vzgojo, bo pa popestrila marsikatero jed in tudi napitek.

Po tem jih ne boste več metali v smeti

V gospodinjstvu je s pametno uporabo nekaterih stvari, ki običajno pristanejo v košu za smeti, med drugim mogoče privarčevati nekaj denarja. Če vam to ni motivacija, pomislite na to, koliko boste naredili za okolje, če boste zmanjšali število embalaž in izkoristili kuhinjske odpadke. Ponujamo vam nekaj koristnih idej.

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?

Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

Presenečeni boste, koliko lahko prihranite

Ob gori položnic, ki nam vsak mesec povzročajo sive lase, najbolj izstopata položnici za ogrevanje in elektriko. Sicer je mogoče s pametnim ravnanjem in varčnimi napravami kar nekaj privarčevati, a roko na srce, investicije v nove energetsko bolj učinkovite in varčne naprave si marsikdo ne more privoščiti, če to ni nujno potrebno, zato je najbolj preprost in tudi s finančnega vidika dolgoročno najbolj učinkovit ukrep zamenjava dobavitelja.

Nič več plavanja z delfini?

Francoska vlada je prepovedala vzrejo delfinov in ork v ujetništvu in neposreden stik občinstva z njimi. Nova zakonodaja, ki je začela veljati po sobotni objavi v francoskem uradnem listu, uvaja tudi strog nadzor nad reprodukcijo teh živali ter zahteva večje bazene zanje. Aktivisti za pravice živali novo zakonodajo označujejo za zgodovinsko zmago.

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!

Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Tako se pravilno očisti akvarij

Da bi bil akvarij lep na pogled, predvsem pa zato, da bi bile ribe in rastline v njem zdrave, voda bistra ter bi filtrirni sistem deloval brezhibno, ga je vsake dva do tri tedne potrebno očistiti. Strokovnjak Klemen Gorenc iz podjetja Tukano je tokrat obiskal gospoda Denisa Zdešarja iz Kočevja, da bi ga podučil, kako se akvarij pravilno očisti.

Odslej so obvezni. Ga že imate?

Prostori s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, morajo imeti po novem nameščene senzorje ogljikovega monoksida. To naj bi pripomoglo k preprečevanju zastrupitev z dimom in k večji požarni varnosti. Nadzor in sankcije sicer niso predvidene, bodo pa na namestitev opozarjali dimnikarji ob rednih pregledih malih kurilnih naprav.

Presenečeni boste, kaj se skriva za tole ograjo

Pred kratkim je arhitekturno podjetje De Rosee Sa končalo projekt prenove stare lope iz 18. stoletja v lično sodobno pritlično hišo. Kljub nehvaležni parceli in številnim omejitvam so uspeli dokazati, da je v še tako oteženih okoliščinah mogoče ustvariti prijetno bivalno okolje.

Svetovni dan Zemlje letos v znamenju okoljske in podnebne pismenosti

22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje, ki je letos izpostavil pomen okoljske in podnebne pismenosti. Kot poudarjajo okoljevarstveniki, je za učinkovito varovanje okolja nujen izobražen posameznik, ki se zaveda pomena celostne skrbi za planet. K čistejšemu planetu lahko prispeva tudi krožno gospodarstvo.

Na prvi pogled nič posebnega, notranjost pa je naravnost osupljiva

Prostorna, moderna, živahna, osupljiva ... S temi pridevniki lahko opišemo notranjost hiše, ki je v lasti mladega poslovneža. Le kdo si je ne bi želel?!

Kaj je dobro vedeti pred nakupom kosilnice?

Spomladi se marsikdo odloča za nakup nove kosilnice, a ker je na trgu malo morje različnih modelov, je pred končno odločitvijo pametno razmisliti, kakšna bi bila za naše potrebe in površine najprimernejša. Na ZPS so podrobneje predstavili tri različne modele ter pojasnili prednosti ter slabosti.

Obetajo se spremembe

Pogajalci Sveta Evropske Unije in Evropskega parlamenta so sprejeli dogovor o spremembah energijske nalepke.

Zgrozili se boste

Ni lepšega kot po napornem dnevu leči v toplo posteljo ter se potopiti v sanje. Ta ’obred’ je že tako rutinski, da se sploh ne zavedamo, da v postelji še zdaleč nismo sami. Pa tokrat ne govorimo o boljši polovici na drugi strani postelje, naših malčkih ali mački, ki se v klobčič zvije k našim nogam in zaprede. Med spanjem si namreč ležišče delimo z milijoni pršic in bakterij.

Kako pri nizkih temperaturah prati perilo, da bo higienično neoporečno?

Na spodnjem perilu se lahko zadržujejo bakterije Staphylococcus aureus in E. coli, zato ga je treba prati ločeno ali v kombinaciji s posteljnino ter vedno pri visokih temperaturah. Prav tako je nujno posebej prati oblačila dojenčkov in majhnih otrok, saj se njihov imunski sistem še razvija in so izjemno dovzetni za okužbe.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984