plenilci

Slovenija je za ptice selivke izjemno pomembna država
Jesen ni samo v znamenju priprave narave na počitek, ampak tudi čas, ko se ptice selijo.

To je zelo dober razlog, zakaj jih ne ubijati
Poleg tega, da ima pajek kosmat trup ter dolge grozeče noge, se večina ljudi boji pajkov iz enega razloga – bojijo se njihovega ugriza.

Gozdni požari v Avstraliji: Vmesne ugotovitve so pretresljive
V obsežnih gozdnih požarih v Avstraliji, ki so divjali konec lanskega in v začetku letošnjega leta, je poginilo ali ostalo brez svojega življenjskega prostora skoraj tri milijarde živali. Požari, ki so prizadeli deželo tam spodaj, veljajo za ene najhujših v sodobni avstralski zgodovini.

V živalskem vrtu na ogled novi mladički
V Živalskem vrtu Ljubljana so na ogled novi mladiči, ponovno je mogoč vstop v vivarij in otroški živalski vrt, junija pa odpirajo tudi vsa igrišča.

Kaj je bilo prej, kokoš ali jajce?
Med velikonočnimi prazniki v ZOO Ljubljana ustvarjamo raznovrstne pirhe in jih na veselje otrok pogosto skrivamo med spomladansko rastlinje, da jih nato poiščejo. Otrokom lahko tudi omogočite, da pokukajo v surovo jajce in ga raziščejo. Seveda se tudi živali močno potrudijo, da skrijejo in zaščitijo svoja jajca in jajčeca. V ZOO Ljubljana ne rešujejo uganke, kaj je bilo prej, kura ali jajce, temveč so se vprašali, ali vsi nastanemo iz jajčeca, razkrivajo pa tudi, kateri mladiči so se v ZOO Ljubljana v teh dneh razvili iz njih.

Nova pošiljka dobrih novic iz živalskega vrta Ljubljana
V začetku pomladi so v živalskem vrtu Ljubljana mladiče skotile tudi mare, zebre in indijski ježevci. Živalski vrt Ljubljana trdi, da so se novi starši z vso predanostjo lotili svojih dolžnosti. Pravijo, da odrašča tudi Leona, ki je letos upihnila že štiri svečke!

Družinsko življenje živali v Živalskem vrtu Ljubljana ob materinskem dnevu
Ob materinskem dnevu ZOO Ljubljana čestita vsem mamam, pa tudi očkom, ki v teh zahtevnih časih skrbite za svoje drage in hkrati opravljate več služb. Ob tej priložnosti bi radi z vami delili skrivnostno družinsko življenje nekaterih živali. Ob koncu precej tople zime se jim je v živalskem vrtu povečalo število članov pri črnih čopičarkah, divjih svinjah in dvogrbih kamelah!

Kako zavarujemo dom pred nepovabljenimi gosti?
Vsi, ki so že imeli v svojem domu nepovabljene in nezaželene obiskovalce, vedo, kako težko se jih znebimo. Govora je predvsem o miših, ali še huje, o podganah. Značilnost teh dveh vrst živali je, da izjemno hitro spolno dozorita, posledično pa se nam lahko kaj hitro naredi, da v dom dobimo celotno 'družino'. Kaj storiti, kako se jih znebiti? Kakšna je preventiva, kakšna kurativa? Berite dalje.

Študija pokazala, da je pamet psov precenjena
Veliko lastnikov psov verjame, da so njihovi ljubljenčki najpametnejši. A je sedaj analiza številnih študij o pameti psov pokazala, da se njihove sposobnosti pogosto precenjuje in da je veliko drugih živali v resnici pametnejših.

Poskrbite za živali
Letošnja zima bo glede na trenutne napovedi postregla z obilico snega in nizkimi temperaturami, zato Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na primerno skrb za živali. Tako hišnim kot rejnim živalim je treba namreč v času nizkih temperatur zagotoviti primerno okolje za bivanje, nuditi jim je treba tudi več hrane oz. krme.

Zaradi ene neposekane okužene smreke do 150 milijonov novih lubadarjev na sezono
Visoke poletne temperature so kot nalašč za razvoj smrekovih lubadarjev, saj samica hitreje zalega jajčeca, veliko hitrejši pa je tudi celoten razvoj, je za STA pojasnila Andreja Kavčič z Gozdarskega inštituta Slovenije. Zaradi ene neposekane z lubadarji napadene smreke se lahko v sezoni število hroščev poveča za več kot 150 milijonov.

Nujno jih zaščitite!
Slovenija se je v teh dneh znašla v primežu nizkih temperatur, zato Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je treba živali zaščititi pred škodljivimi vremenskimi vplivi. V času hudega mraza je pomembno, da so živali čiste in suhe, saj ima mokra in z blatom zamazana dlaka manjšo izolacijsko sposobnost.

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače
Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

FOTO: Jo vidite?
Le kaj si je zaželela majhna miška, ko je upihnila regratovo lučko? Gotovo je šlo za veliko željo, da je v vetru splezala na rastlino in se je močno oprijela z repom.

Zasledili hišo pod vodo …
Medtem ko mnogi sanjajo o podvodnem življenju, je morda bolje priskočiti na pomoč tistim bitjem, ki tam že bivajo. Ravno to je imel v mislih kipar Jason deCaires Taylor, ko je pripravljal razstavo Urban Reef (Mestni greben).

Miš v stanovanju! Kaj storiti?
Letos ljudje po vsej Sloveniji opažajo izjemen porast miši v svojih domovih. Za nasvet, kakšna je najboljša preventiva proti njim ter kako se jih znebiti, smo se obrnili na naravovarstvenika Ivana Esenka. Preberite!

Kopenske želve
Vrste rodu testudo naseljujejo obalna področja Mediterana, Jadranskega morja in Črnega morja. Najdemo jih vse od Portugalske na zahodu do Turčije na vzhodu, preko male Azije vse preko severne Afrike do Maroka na zahodu.

Orjaški morski pes na obisku
Ne, ni fotomontaža. Iz stolpnice v Marylandu prav zares štrli na eni strani rep, na drugi pa režeče se čeljusti velikanskega morskega psa.

Najlepše hišice na drevesih
Članek namenjamo vsem, ki še vedno gojijo željo, da bi si kdaj naredili svoj edinstven kotiček v krošnji drevesa. Oglejte si nekaj najlepših hišic na drevesu z vsega sveta, pa še eno za prihodnost!