Dominvrt.si

plevel na vrtu

Drobnjak ima številne koristi za zdravje

Drobnjak v Sloveniji poznamo tudi pod imenom šnitloh. Je trajna čebulnica, pravzaprav najmanjša vrsta užitnih čebul, ki je bogata z vitaminoma B2 in C ter s karotenom. Vsebuje kalij, kalcij, natrij, železo in fosfor, zaradi vseh opisanih značilnosti pa blagodejno vpliva na človeško telo.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite

Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Vzgojite jih lahko tudi na domačem vrtu

Čeprav mogoče niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov najdete v nadaljevanju.

Čas je za vrtnarjenje!

Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Ali razmišljate o preureditvi vrta?

Oblikovalci vrtne in krajinske arhitekture svetujejo, kako se izogniti najpogostejšim napakam pri oblikovanju ali preureditvi vrta.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?

V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Delo na vrtu še ni končano

Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

Kako se znebiti polžev na vrtu?

Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Preprosto se znebite trdovratnega plevela

Kisli dnevi so kot kaže za nami, zadostna količina vlage in višje temperature pa bodo naše vrtnine končno spodbudile k rasti. S tem pa žal tudi trdovratni plevel, ki lahko hitro zaduši oziroma omeji razvoj vrtnih posevkov. Preverite torej, kako se ga učinkovito znebiti brez uporabe škodljivih kemikalij.

Balkon: naj bo lep tudi jeseni!

Ni treba, da jeseni vaš balkon, terasa ali vrt popolnoma izgubi ves žar. Jesen je pravzaprav idealen čas, da nekaj pozornosti namenimo okrasnemu vrtu.

Uporaba jesenskega listja na vrtu 

Nobene potrebe ni, da bi odpadlo listje tlačili v vreče za smeti in vrgli stran. Mnogo bolje je, če jih preprosto uporabite. Ker se listi razgradijo in vsebujejo veliko ogljika, naredijo odlično zastirko, kompost in celo gnojilo za trate. 

Začetniške napake pri vrtnarjenju

Ne glede na to, ali vrtnarite dva meseca ali že 20 let, so napake pri vrtnarjenju neizogibne. Poglejte si, katere so najpogostejše in kako se jim lahko izognete.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!

Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Tako se na vrtu znebimo polžev!

Prihaja čas, ko se boste morali spopasti z invazijami polžev, da bi rešili svoj pridelek, v katerega ste vložili ogromno truda in ljubezni.

Pravijo jim celo hrana angelov

Sladke, slastne, vsestransko uporabne, zdrave. Vse to so fige, ki si jih v poletnih mesecih le privoščite. A čeprav figa uspeva večinoma v slovenski Istri, na Goriškem in v Brdih, pa na Krasu in celo v Beli krajini, jo lahko poskusite vzgojiti tudi na domačem vrtu.

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Ljubitelji lubenic boste navdušeni

Vrtičkarji imamo radi izzive in marsikdo je že poskušal na domačem vrtu pridelati sočne lubenice. Žal pa jih večina izbere bodisi napačno sorto ali semena, pa jim zato rastline oziroma plodovi ne zrastejo, kot bi želeli, ali pa zaradi krajše pridelovalne sezone plodovi sploh ne dozorijo. Tina in Metka sta se odpravili v Prlekijo k prijateljici Anki, ki ju je seznanila z osnovnimi pravili o gojenju lubenic.

Čim večkrat naj se znajde na vašem krožniku

Špinača ni le izjemno okusna, ampak se lahko ’pohvali’ s številnimi učinkovinami, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Da jo boste imeli ves čas pri roki, pa ji le namenite kakšno gredico na vrtu.

Da boste imeli šparglje ves čas na zalogi

Čeprav niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov, vam bosta v 8. oddaji 4. sezone Vrtičkanje razkrili Tina in Metka.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Vrtnarjenje malo drugače

Ravnovesje je vrednota, ki jo potrebujemo tako ljudje kot narava, nanj pa naj bi vplivale tudi lunine mene. Kako doseči, da bo ta na vrtu 'delala' nam v prid?

Lahko jih uživate brez slabe vesti

Ste vedeli, da so med nekaterimi vrtnimi in travniškimi cvetlicami tudi takšne, ki so užitne in ki jih lahko brez težav uporabimo v kuhinji ali za dekoracijo jedi? Poglejte, katere to so in jih poizkusite tudi pri vas doma.

Spoznajte njegovo zdravilno moč

Nekateri bezeg preganjajo, ker ga imajo za plevel, drugi ga obožujejo, ker ga imajo za zdravilo in ga uporabljajo kot naravni osvežilec domačega prostora. Nad njim sta navdušeni tudi Tina in Metka, zato sta se v 12. oddaje tretje sezone Vrtičkanje odpravili nabirati bezeg.

Ne smejo manjkati na vašem vrtu

Sveže jagode niso le dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Čim večkrat naj se znajde na vašem krožniku

V 7. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Metka in Tina pripravili piknik s prav posebnimi dobrotami, med katerimi bo glavno besedo imela špinača. Ni namreč le izjemno okusna, ampak se lahko ’pohvali’ s številnimi učinkovinami, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje.

Ni še prepozno!

Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Kaj je treba jeseni postoriti v sadovnjaku?

Dela v sadovnjaku se lotimo, ko drevesa mirujejo, se pravi po odpadanju listja, kar je običajno konec oktobra, s sajenjem grmovnic in sadnega drevja počakajmo do prvega novembra. Takrat za mlade rastline izkopljemo veliko sadilno jamo, sadikam namestimo primerno podporo in drevesa posadimo v zemljo, bogato z gnojilom.

Spoznajte njegovo zdravilno moč

Nekateri bezeg preganjajo, ker ga imajo za plevel, drugi ga obožujejo, ker ga imajo za zdravilo in ga uporabljajo kot naravni osvežilec domačega prostora. Pravzaprav ni čisto jasno, od kod izvira, a ta trpežna in odporna rastlina je bolj pogosta na toplih območjih.

Zaščita pred klopi na vrtu

Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030