Dominvrt.si

rast rastlin

Ste že slišali za 'pica' vrt?

Le kaj je boljše od sveže, vroče pice – še posebej tiste, ki jo naredimo sami doma? Čeprav bo beseda pica v naslednjih vrsticah uporabljena precej pogosto, pa ne bomo govorili o hrani, ampak o vrtu in vrtnarjenju. Takšnem, ki je v zadnjem času postal velik trend in s katerim je to opravilo še bolj zabavno, tako za odrasle kot otroke. Poglejmo torej, kaj ima vrt sploh lahko skupnega s pico in kako tak vrt ustvarimo na svojem koščku zemlje.

5 najpogostejših napak pri sajenju visokih gred in kako se jim izogniti

Visoke grede so postale priljubljen način vrtnarjenja, ki ne le estetsko obogati naš vrt, ampak omogoča tudi boljši nadzor nad zemljo in olajša skrb za rastline. Kljub številnim prednostim pa se lahko ob nepravilni postavitvi in uporabi soočimo z izzivi, ki zmanjšajo učinkovitost in uspešnost našega vrtnarjenja. Preverite najpogostejše napake pri sajenju visokih gred in izvedite, kako se jim izogniti.

Skrivna sestavina, s katero obogatite vrtno zemljo

Zeolit je naravni mineral, ki lahko izboljša kakovost vaših tal in spodbudi rast rastlin. Če je vaša vrtna zemlja trda in zbita, pa zato ne more absorbirati in zadrževati vode ter hranil, lahko poskusite težavo rešiti z dodajanjem zeolita. Preverite, katere so še druge prednosti in kakšen je postopek dodajanja te snovi na vrt.

Tudi vam težave povzroča plevel?

Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Znanilci pomladi, ki se jih razveselimo vsako leto

Trobentice, zvončki, kronce, pomladanski žafran in telohi spadajo med najzgodnejše in najbolj trdožive znanilce pomladi. V članku si preglejte njihove kratke predstavitve, izvedeli pa boste tudi, kje jih najti v naravi in kako njihovo svežino vnesti v svoj vrt in dom.

Drevo, ki tvori užitne plodove, podobne jagodam

Jagodičnica (Arbutus menziesii) je širokolistno zimzeleno drevo, ki spada v družino vresovk. Njeno naravno okolje so mešani gozdovi severozahoda ZDA. Pogosto jih najdemo poleg duglazij, sekvoj in drugih iglavcev. Ker so odporne na sušo, ne prenašajo pa zmrzali, so pri nas bolj primerne za predele ob obali, kjer zime niso tako ostre.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Zdrav vrt se začne z zimskim obrezovanjem

Obrezovanje dreves in vzdrževanje vrta zagotavljata zdravje, bujnost in estetiko rastlin. S pravilnim obrezovanjem, drobljenjem in kompostiranjem bo vaš vrt postal prava oaza.

Kako urediti stanovanje po feng šuju v enem dnevu

Starodavna kitajska filozofija feng šuj sloni na ideji, da življenjski prostor odraža – in vpliva – na celotno naše življenje. Kljub temu, da ima ta več kot 3000 let stara praksa cel kup pravil in smernic, ki naj bi vodile do uravnoteženega in harmoničnega doma, pa obstaja nekaj osnovnih pravil, ki jih je mogoče vpeljati brez velikih premikov in z minimalnimi stroški. Uskladite svojo okolje z notranjostjo in zaživite po načelih feng šuja v enem dnevu!

5 najlepših in nezahtevnih sobnih rastlin

Dom je prostor, v katerem se hočemo počutiti prijetno in udobno, a priznajmo si, da nam veliko pomeni tudi, da je videti lepo. In sobne rastline so kot nalašč, da z njimi polepšamo izbrane prostore, sočasno pa bodo v naš dom prinesle več življenja.

Ljubka majhna rastlinica, ki je primerna za vsak prostor

Eševerije so hitro rastoče sukulente, priljubljene zaradi svojega edinstvenega videza in nezahtevnosti za vzdrževanje. Njihova osupljiva oblika rozete, debeli listi in široka raznolikost barv dajejo vtis, kot da tvorijo en sam velik cvet. Najlepše so poleti, ko se na njih lahko pojavijo čudoviti cvetovi. Čeprav v svojem naravnem okolju zraste tudi do 60 centimetrov, večina sobnih eševerij vse svoje življenje ostane ljubka majhna rastlinica, primerna prav za vsak prostor.

Kakšne prednosti ima zelena streha?

Zelene strehe so še posebej dragocene v urbanih okoljih, kjer omogočajo več narave. A njihova prednost ni le lep izgled, ampak še veliko več.

Šest najpogostejših napak, zaradi katerih sobne rastline pozimi odmrejo

Neugodne vremenske razmere so lahko za sobne rastline precej stresne, saj imajo zunanji pogoji vpliv tudi na svetlobo, temperaturo in vlago v stanovanju. Naj vaše rastline ne postanejo žrtve slabe nege v hladnejšem delu leta. Da bi se izognili raznim boleznim ali pa celo odmiranju, bodite pozorni na teh šest napak, ki jih najpogosteje delajo neizkušeni lastniki sobnih rastlin.

Tako bi morali skrbeti za orhidejo, ko ta cveti

Cvetoča orhideja je vse, kar si ljubitelj te sobne rastline lahko želi. A pot do tja je pogosto težka in naporna, še posebno če je orhideja enkrat že cvetela in jo želite pripraviti do ponovnega cvetenja. A ko vam to uspe, je pomembno, da cvetove in celotno rastlino ustrezno negujete. Ključ do tega, da orhideja ostane živa in razvije lepe, bujne cvetove, ki se obdržijo čim dlje, je zagotoviti najboljše možno rastno okolje in se pri tem držati dosledne rutine.

Drevesa in grmovnice, ki jih obrezujemo v decembru

Z decembrom za večino rastlin na vrtu nastopi obdobje mirovanja, kar pomeni, da je to pogosto tudi za vrtnarja čas sprostitve. A bolj izkušeni vedo, da jih pozimi na vrtu še vedno čaka veliko opravil, vključno z nego dreves in grmovnic, ki jih je morda treba obrezati.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju

Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Velika sobna rastlina, ki lahko ob ustreznih pogojih uspeva tudi več let

Šeflera je ena bolj priljubljenih velikih sobnih rastlin, ki lahko ob ustrezni negi uspeva tudi več let. Spada v rod tropskih rastlin in vključuje dve najbolj pogosti sorti. Večja šeflera, včasih imenovana tudi 'dežnikarka' ali 'dežnikovo drevo', ima dolge, sijoče, ovalne zelene liste, ki elegantno padajo z osrednjega stebla in spominjajo na dežnik. Odrasla rastlina ima lahko na eni veji od 12 do 16 lističev na enem peclju. Pritlikava šeflera z latinskim imenom Schefflera arboricola ima manjše, bleščeče liste, pogosto v kombinaciji svetle in zelene barve. Razen velikosti se ti dve sorti ne razlikujeta niti po videzu niti po rastnih pogojih.

Tako bomo iz ene dobili kar dve orhideji

'Keiki' je izraz, ki po Havajsko pomeni otrok, a se v svetu botanike uporablja tudi za označevanje nove rastline, ki zraste na matični orhideji. Orhideje Phalaenopsis in Dendrobium, ki jih pogosto gojimo kot sobne cvetlice, so še posebej nagnjene k proizvodnji tako imenovanih 'keikijev.' Ti poganjki lahko rastejo naravno, njihovo rast pa je mogoče spodbuditi tudi z uporabo 'paste keiki', ki jo lahko pripravimo sami doma. Poglejmo, kako.

Jesenska saditev čebule in česna – nasveti, prednosti in napake!

Če ste mislili, da se s prihodom jeseni vrtnarska sezona zaključuje, ste se motili. V jesenskem času vrtnarji ne počivajo, saj je to idealen čas za sajenje čebulnic, predvsem česna in čebule.

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Vam je zmanjkalo gnojila? Uporabite vžigalice.

Svet vrtnarstva je poln idej in trikov, ki so, čeprav so na prvi pogled lahko nekoliko nenavadni, še kako uporabni. Želite izvedeti, zakaj bi morali v zemljo poleg rastlin postaviti vžigalice? Za to obstaja več razlogov.

Kaj delamo na vrtu oktobra?

Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Vam nagajajo listne uši? Tako se jih lahko znebite.

V resničnostnem šovu Kmetija, ki ga na POP TV lahko spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, se tekmovalci s pomočjo Kmečke pratike pripravljajo na dvoboje znanja. Kmečka pratika v sebi skriva vse potrebne informacije, ki tekmovalcem lajšajo življenje na posestvu, prav tako pa vsebuje tudi pester nabor nasvetov, kot je denimo ta, kako se lahko znebimo listnih uši.

Zdaj je čas, da posejete rukolo

Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt

Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Zato morate na dvorišče postaviti žličko s sladkorjem!

Včasih so majhne stvari tiste, ki lahko rešujejo življenja. Ne boste verjeli - to lahko storite že tako, da na dvorišče postavite žličko s sladkorjem.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?

Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030