Dominvrt.si

rože za vrt

Če ga opazite, morate o tem obvestiti pristojno službo

K nam je prispel škodljivec, ki si ga nihče ne želi - japonski hrošč. Prvič je bil opažen prav na istem mestu kot lani. Ker predstavlja resno grožnjo za številne rastline v Sloveniji, strokovnjaki pozivajo, da - če ga slučajno opazite - čimprej javite pristojnim službam.

Ena sestavina lahko vrt reši pred vročino in sušo

Ker temperature v zadnjih tednih podirajo vse rekorde, se mnogi vrtnarji sprašujejo, kako pred ekstremno vročim in sušnim obdobjem zavarovati svoj okrasni in zelenjavni vrt. Rešitev se morda skriva v vaši kuhinji. Britanski vrtnarji so namreč iznašli inovativen način, kako rešiti svoje rastline pred posledicami rekordne vročine.

Najlažji način za temeljito čiščenje vrtnega orodja

Ko gre za gospodinjska ali pa zunanja opravila, čiščenje vrtnega orodja pri večini ni visoko na seznamu nujnih obveznosti. Toda če želite podaljšati njegovo uporabnost, je dobro, da ga redno temeljito čistite, kar sicer ni edini razlog, zakaj bi to morali početi.

Razlog, zakaj vaša sadna drevesa odvržejo plodove – in kako to odpraviti

Normalno je, da sadno drevje zgodaj poleti odvrže nekaj plodov, da ostane zdravo in uravnoteženo. Toda nekateri dejavniki lahko povzročijo, da drevesa začnejo pretirano izgubljati plodove, še preden ti dozorijo.

Te grmovnice poleti občudujte samo od daleč

Poleti dela na vrtu in v okolici hiše nikakor ne zmanjka. Toda, če veliko pozornosti zahteva vaš vrt in košnja trave, je nekatere grmovnice bolje pustiti pri miru. Obrezovanje določenih rastlin poleti jih namreč lahko pusti brez cvetnih popkov, kar pomeni, da ne bo niti cvetov.

Če vrtnice zalivate v tem času, bodo najlepše uspevale

Dejstvo je, da prav vse rastline za svoje življenje potrebujejo vodo. Toda medtem ko nekatere lahko preživijo tudi krajša ali daljša obdobja suše, so druge bolj zahtevne. Vrtnice, denimo, imajo celo zahteve ne samo po določeni količini vode, ampak tudi po ustreznem urniku. Poglejmo, kdaj jih je priporočljivo zalivati – in predvsem kdaj ne.

Divje lilije - slovenski botanični zaklad

Lilije so med najbolj prepoznavnimi in očarljivimi cvetlicami v slovenski naravi. Medtem ko številne sorte lilij krasijo naše vrtove, imajo svoj poseben čar tiste, ki uspevajo povsem samoniklo. Divje lilije v Sloveniji so dragocen botanični zaklad, vse štiri avtohtone vrste pa so zavarovane in odražajo bogato naravno raznolikost naših gozdov, travnikov in alpinskih predelov.

Limonini olupki za lepši in bolj zdrav vrt

Želite izboljšati svoj vrt na naraven način? Limonini olupki so več kot le odpadek! Preberite, kako jih uporabiti za bogatenje komposta, zaščito rastlin pred škodljivci in celo za razkuževanje vrtnega orodja. Bodite pozorni na pravilno uporabo in ohranite vaš vrt zdrav ter uspešen.

Zunanje rastline, ki bodo v toplih dneh prijetno odišavile vaš vrt

Le kaj je prijetnejše kot stopiti na svojo teraso in vdihniti svež, pomirjujoč vonj najljubših rož, obsijanih s toplim spomladanskim soncem? Za vse, ki iščete rastline, ki bodo vaš vrt prijetno odišavile, smo zbrali osem najbolj dišečih.

Kdaj je najboljši čas za obrezovanje sivke?

Sivka nima samo nebeškega vonja, ampak je tudi ena najdlje cvetočih trajnic, ki jih lahko posadite na svojem vrtu. Čeprav ta odporna rastlina ne potrebuje veliko vzdrževanja, je pravilno obrezovanje ob pravem času ključnega pomena za ohranjanje lepe rasti – in nenazadnje čudovitih šopkov. Če želite izvedeti, kako obrezati sivko in kateri je najboljši čas za to, berite naprej.

Junija na vrtu že pobiramo prve pridelke

Junij je mesec, ko vrt že začenja kazati sadove preteklih mesecev, toda po drugi strani se pravo delo sedaj šele začne. Poglejte, kaj vse je potrebno postoriti v naslednjih nekaj tednih.

Je junija že prepozno za sajenje pelargonij?

Pelargonije sodijo med najbolj priljubljene okrasne rastline za balkone, terase in okenske police. S svojimi živahnimi barvami, bujnim cvetenjem in raznolikimi oblikami listov krasijo zunanje prostore od pozne pomladi do jeseni. So enostavne za vzdrževanje in izjemno hvaležne rastline, zato jih najdemo skoraj na vsakem slovenskem balkonu.

Kako se znebiti črnih pik na vrtnicah?

Ste v zadnjem času na listih vrtnic začeli opažati črne pike? Gre za tako imenovno črno listno pegavost vrtnic, ki lahko postane resna težava, če ostane brez nadzora. A ne skrbite, obstaja kar nekaj načinov, kako to bolezen zajeziti.

Je sobne rastline priporočljivo zalivati s sladkorno vodo?

Ko gre za rastline, obstajajo številni triki, ki naj bi podpirali njihovo rast in pripomogli do boljšega uspevanja. Eden izmed teh je zalivanje s sladkano vodo. Torej, ali je sladkana voda dobra za rastline? In kakšne so koristi tega početja? Obstaja nevarnost, da s tem rastlini celo škodimo? Odgovore na ta vprašanja razkrivamo spodaj.

Teh rastlin ne sadite v bližino sivke

Sivko s svojimi aromatičnimi listi in sladko dišečimi cvetovi pogosto štejemo med zelišča ali začimbe, a je v resnici zelnata trajnica. Če iščete ideje in nasvete, kaj posaditi zraven nje, in še bolj pomembno, česa ne, ste na pravem mestu.

Ta opravila so v maju nujna za bogat pridelek

Maj je za domače vrtičkarje zagotovo najpomembnejši in najbolj delaven mesec. S strokovnimi pristopi, pravočasnim sajenjem in ustrezno zaščito pred poznimi slanami, plevelom in škodljivci, postavite temelje za bujno rast in obilen pridelek poletni pridelek.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Maj v znamenju dveh čudovitih cvetov

Maj je mesec, ko narava doživi svoj pravi razcvet – ozelenele krošnje, vonj po sveži zemlji in prvi topli sončni žarki v začetku maja so dokaz, da se je ta zares prebudila. Med številnimi rastlinami, ki v tem času zacvetijo, izstopata dve prav posebni – šmarnica in glog. Ne le, da sta čudoviti na pogled, ampak nosita tudi lepo simboliko.

Edina metoda, ki zares učinkuje proti polžem na vrtu

Polži so zelo pogosti vrtni škodljivci, ki lahko zdrave rastline praktično čez noč spremenijo v naluknjan švicarski sir. Čeprav se premikajo po polžje, je njihov požrešni apetit dovolj, da vrt uničijo v samo nekaj dneh. Domači vrtičkarji se v boju proti njim poslužujejo najrazličnejših sredstev – toda le eno lahko zares zagotovi uspeh.

Jiaogulan: Tradicionalno kitajsko zelišče nesmrtnosti

Jiaogulan je tradicionalno kitajsko zelišče, ki mu zaradi številnih zdravilnih lastnosti pravimo kar zelišče nesmrtnosti. Med drugim kaže potencial za obvladovanje sladkorne bolezni, izkaže pa se tudi kot dobrodošla pomoč pri hujšanju in lajšanju stresa. Dobra novica je, da ga kljub njegovemu azijskemu izvoru lahko gojimo tudi pri nas.

Teh rastlin ne sadite poleg hortenzij

Hortenzije so ene izmed najlepših cvetočih grmovnic. Znane po svojih spektakularnih cvetovih v različnih barvah se odlično obnesejo na vrtu pozno poleti ali zgodaj jeseni. Vendar se izkaže, da se nekatere druge rastline z njimi zelo slabo ujamejo.

Vsestranska uporabnost kokosovih vlaken na vrtu

Kokosova vlakna so stranski produkt kokosovih orehov, ki pa imajo široko uporabno vrednost. Vlaknato zunanjo lupino namreč predelujejo in uporabljajo za izdelke, kot so preproge, vrvi, krtače in celo polnilo za blazine. Izkaže se, da je ta material izjemno uporaben tudi v vrtnarstvu.

Naredite si uslugo in v tem času ne kosite trave

Čeprav je večina že opravila prvo letošnjo košnjo, morda celo dve, trenutne razmere za to opravilo nikakor niso primerne. Veste, zakaj je, četudi odmislimo deževne razmere, v tem trenutku priporočljivo svojo vrtno kosilnico pustiti nekoliko ob strani?

To zakopljite pod hortenzijo, da bo imela lepše cvetove

Hortenzije za rast potrebujejo veliko vode, poleg tega pa je zanje zelo pomembna tudi ustrezna zemlja. Toda če želimo, da ustvarijo čudovite mogočne cvetove, nam prav lahko pride tudi en – sicer nekoliko nenavaden – nasvet.

Česen posadite zraven teh rastlin

Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

Viseča pelargonija je hit letošnjega poletja

Pelargonije so ene tistih manj zahtevnih rastlin, ki so stalnica na naših okenskih policah. Čim posije nekaj sonca in je čas primeren za sajenje spomladanskih rož, se znajdejo tam samostojno ali v kombinaciji z drugimi vrstami. Če želite letos poskrbeti za najbolj trendovsko zasaditev, si omislite viseče pelargonije!

To storite z narcisami, ko odcvetijo

Pomlad je v polnem zamahu, o čemer pričajo tudi gredice ter korita, ki so polna čudovitih rumenih narcis. Toda v naravi ima vse omejeni rok trajanja, žal tudi narcise. Kaj storiti z njimi, ko odcvetijo – in predvsem – česa ne, preberite v nadaljevanju.

Cvetoči 'pirh' atrakcija v Prekmurju. Ste si ga že ogledali?

Velikonočni prazniki so v polnem teku, v Bodoncih v občini Puconci, pa si bodo letošnje praznike še kako zapomnili. Namreč, že od sredine aprila je v tamkajšnji cerkvi na ogled prav posebno jajce.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo

Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Teh 7 rastlin bo mravlje zanesljivo pregnalo iz vaše kuhinje

Ko gre za škodljivce, so mravlje eden pogostih nezaželenih gostov. Te majhne, a vzdržljive žuželke se kaj hitro naselijo v našem domu in v nekaj dneh zelo razmnožijo. Čeprav nimajo neposrednega škodljivega učinka, jih v svojem domu seveda ne želimo. Če jih opazite, zato ne čakajte, ampak ukrepajte takoj. Da pa mravlje zavetja sploh ne bi iskale v vašem domu, lahko dosežete s sajenjem nekaterih rastlin.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984