Dominvrt.si

rože za vrt

Tega o hrenu niste vedeli

6. oddaja 5. sezone Vrtičkanje je bila velikonočno obarvana. Tina in Metka sta nam med drugim podrobneje predstavili hren, za katerega pravita, da bi ga morali uživati vse leto.

Naravne barve za jajca

Velika noč je pred vrati, kar pomeni, da nas v teh dneh med drugim čaka barvanje jajc. Pametneje je, da namesto kupljenih za ta namen uporabljate kar domača barvila, ki se najdejo v vsaki kuhinji. Nekaj idej za naravno barvanje pirhov sta nam zaupali Tina in Metka. Preverite v videu ...

To morate vedeti ljubitelji vrtnic ...

V 5. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka med drugim pod drobnogled vzeli kraljice med rožami. Vrtnice so tiste, ki skorajda ne manjkajo na nobenem vrtu, saj so naravnost čudovite in relativno nezahtevne za vzgojo.

Nikar ne zavrzite olupkov!

Metka in Tina vedno kupujeta le ekološko pridelane pomaranče, saj tako lahko koristno uporabita tudi lupino, med drugim za pripravo okusnih čokoladnih sladic. Tokrat vam bosta pokazali, kako lahko olupke katerih koli pomaranč uporabite za izdelavo omamno dišečih svečk.

Mlada čebula: to morate vedeti!

V 4. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nas Tina in Metka med drugim poučili o vzgoji in uporabi mlade čebule. Nekaj trikov vam razkrivamo v nadaljevanju ...

Idealna popestritev vsakega doma

Če razmišljate, da bi svoj dom še dodatno popestrili s sobnimi rastlinami, vedite, da s kalanhojami ne morete zgrešiti. Kje najbolj uspevajo in kako zanje skrbeti sta nam v 3. oddaji 5. sezone zaupali Tina in Metka.

Koža vam bo še kako hvaležna

Naša koža je v času ogrevalne sezone izsušena, zato potrebuje osvežitev. V ta namen ji lahko pripravimo masko kar iz sestavin, ki jih imamo doma. V videu preverite, kakšno masko uporabljata Tina in Metka!

Mraz prizadel tudi mlade oljke in zgodnje sadje

Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zrmzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Za ljubitelje sladkega krompirja ...

V 3. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako lahko vzgojimo sadike sladkega krompirja, kje na vrtu bo najbolj uspeval ter kako ga skladiščiti.

Zakladnica koristnih snovi, ki naj ne manjka na vašem vrtu

Tina in Metka sta v 2. oddaji 5. sezone Vrtičkanje med drugim pod drobnogled vzele črno redkev. Več o vzgoji pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Preprosto ga lahko naredite sami doma

Metka in Tina v vseh pogledih prisegata na naravne izdelke, večino teh pa izdelata kar sami. V spodnjem videu si tako lahko ogledate, kako preprosto lahko sami doma naredite sirup proti kašlju, ki bo v tem času zagotovo prišel še kako prav.

Ga poznate?

Tina in Metka sta se odpravili na Goriško na obisk k Mojci, ki jima je podrobneje predstavila okrasni ameriški slamnik. Več o njem izveste v 2. oddaji 5. sezone Vrtičkanje, ki je na ogled na VOYO!

Super ideja, kako lahko uporabite kozarce za vlaganje

V vsakem gospodinjstvu se zagotovo najde kup praznih kozarcev za vlaganje, bodisi od kumaric, vloženih paprik, marmelad … Ker so izjemno vsestranski za uporabo, jih je škoda zavreči. Naš vsestranski mojster Aleš vam bo tokrat pokazal, kako z malce spretnosti iz njih lahko naredite vrtiček, ki je lahko tudi čudovita stenska dekoracija. Kot nalašč za v našo dnevno sobo!

Cene kmetijskih pridelkov višje

Kmetijski pridelki pri slovenskih pridelovalcih so se v zadnjem četrtletju lani podražili. Cene so se po izračunih statističnega urada v primerjavi z zadnjim trimesečjem 2016 v povprečju zvišale za 7,9 odstotka - rastlinski pridelki so bili dražji za 7,2 odstotka, živali in živalski proizvodi pa za 8,4 odstotka.

Končno smo jo dočakali ...

Od danes so nedelje rezervirane za ljubitelje vrtičkanja. Vračata se namreč Tina in Metka, ki nas bosta vsako nedeljo ob 18.15 v oddaji Vrtičkanje na POP TV razveseljevali s svojimi nasveti, triki, recepti in še marsičim zanimivim. Tik pred začetkom nove sezone smo poklepetali z Metko, ki nam je malce namignila, kaj sta nam tokrat pripravili.

Dobra novica za sadjarje in vinogradnike

Sadjarji in vinogradniki, ki jih je aprila lani prizadela pozeba, bodo kmalu lahko začeli vlagati zahtevke za dodelitev pomoči najbolj ogroženim kmetijskim gospodarstvom. Upravičenci bodo lahko zahtevke za dodelitev pomoči vlagali od 5. februarja in do 6. marca.

Ljubitelji vrtnarjenja boste navdušeni

Novica, ki ste jo čakali vsi ljubitelji urejanja gredic – oddaja Vrtičkanje se vrača, in sicer bo prva oddaja 5. sezone na sporedu že v nedeljo, 18. februarja ob 18:15 na POP TV.

Še vedno smo najmanj samooskrbni z zelenjavo

V Sloveniji ostajajo najnižje stopnje samooskrbe za rastlinsko prehransko bilanco, saj smo pri zelenjavi le 41,7-odstotno samooskrbni, kažejo podatki državnega statističnega urada. Prebivalec Slovenije sicer povprečno porabi letno 122 kilogramov žit, 113 kilogramov zelenjave in 72 kilogramov svežega sadja.

Vam sobne rastline ne uspevajo? Tu je rešitev!

Se tudi vam dogaja, da se vam sobne rastline prej ali slej posušijo ali pa zgnijejo? Jih pogosto pozabite zaliti ali enostavno ne znate skrbeti zanje? Potem boste navdušeni nad policami, ki same ’vzgajajo’ rastline.

Niso le za na grobove ...

Včasih so podobne nežnim vijolicam, včasih s svojimi barvami spominjajo na eksotične kraje. Cvetijo skoraj vse leto in so že dolga leta redne spremljevalke na slovenskih cvetličnih gredicah, balkonih in terasah ter nepogrešljive na grobovih. To so seveda nežne lepotice mačehe.

Poskrbite tudi za okrasni vrt

Oktobra je med drugim potrebno poskrbeti ne le za zelenjavni, ampak tudi za okrasni vrt. V nadaljevanju preverite, kaj vse je pametno postoriti, da bo po koncu zime vaš okrasni vrtiček zacvetel v vsej svoji lepoti.

Odstranite jih z vrta in zavrzite!

Ministrstvo za okolje na podlagi ugotovitev inšpekcijskega nadzora opozarja, da obstaja možnost, da so bile na slovenskem trgu prodane gensko spremenjene oranžne petunije, ki jih ni dovoljeno razmnoževati in morajo biti uničene. Potrošnikom zato svetujejo, da konec rastne sezone zavržejo vse oranžne petunije med biološke odpadke.

Niso le čudovit jesenski okras ...

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

Posadite čebulnice

Po koncu vročega poletja so cvetovi živahnih barv vse redkejši. Vendar naj vas vse bolj prazne okrasne gredice ne razžalostijo. Čas je, da začnemo jesensko sajenje čebulnic rož, ki nas bodo prve razveselile spomladi. Preberite, kam in kako sadimo.

Napovedan nadzor pri vinogradnikih

Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo bo v času trgatve izvajal nadzor nad prometom z grozdjem in prevozi grozdja med obrati. Hkrati bo izvajal tudi nadzor nad prijavo pridelka grozdja v register pridelovalcev grozdja in vina, so danes sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Si želite več denarja? Omislite si jo!

Po feng shuiju naj bi crassula ovata oziroma rastlina, imenovana tudi ’drevo denarja’, v hišo prinašala energijo blaginje, bogastva in denarja. Na njej sicer v resnici ne raste denar, a mesnati listi, ki spominjajo na kovance, naj bi bili tisti, ki privlačijo bogastvo.

Tako bo vaš vrt čudovit tudi po koncu poletja

Pogled na cvetlični vrt v poletnih mesecih je pravi balzam za oči, a kaj ko številne rastline z jesenjo izgubijo svoj čar. Da bi bil vaš vrt cvetoč vse do pozne jeseni in s tem polepšal okolico hiše tudi po koncu poletja, predlagamo, da zasadite nekaj trajnic. Tri vam predstavljamo v nadaljevanju ...

Privoščite si jo v izobilju

Cvetača je zelenjadnica, ki jo gojimo zaradi čudovitega cveta, imenovanega tudi roža. Ta je lahko raven ali sestavljen iz posameznih ’rož’. Cvetača je po navadi bele barve, lahko pa je tudi rumena, oranžna, zelena ali vijolična. Je izjemno okusna in vsestranska za uporabo, zato si jo le privoščite.

Pri suši se bližamo ekstremnemu stanju

Sredina lokalna neurja, ki so za nekaj ur osvežila ozračje in ponekod prinesla nekaj kapelj dežja, niso pomagala pri blaženju suše. Kot je za STA pojasnila agrometeorologinja z Agencije RS za okolje (Arso) Andreja Sušnik, kaže, da bo to spet leto, ki bo blizu ali celo na vrhu lestvice najmočnejših suš v državi.

Kako skrbeti za vrt v visoki vročini?

V visoki vročini so pod velikim stresom tudi rastline na vrtovih. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije je za STA poudarila, da je najbolje vrtove zalivati zgodaj zjutraj in temeljito, če imamo možnost, lahko vrtnine tudi zasenčimo. Zalivamo lahko tudi po rastlinah, da se nekoliko ohladijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984