Dominvrt.si

sadno drevo

To so drevesa, ki odlično uspevajo na balkonu

Sadna drevesa običajno povezujemo z domačimi sadovnjaki, velikimi vrtovi in podeželjem. Toda ali ste vedeli, da lahko marsikatero sadno drevo uspeva tudi v koritu na balkonu ali terasi? Z izbiro pravih vrst in sort ter nekaj prilagoditvami pri oskrbi je to povsem mogoče in celo zelo priročno!

Razlog, zakaj vaša sadna drevesa odvržejo plodove – in kako to odpraviti

Normalno je, da sadno drevje zgodaj poleti odvrže nekaj plodov, da ostane zdravo in uravnoteženo. Toda nekateri dejavniki lahko povzročijo, da drevesa začnejo pretirano izgubljati plodove, še preden ti dozorijo.

Poznate vse vrste kakijev?

Tanja Postružnik Koren se je v oddaji Zelena dežela odpravila v slovensko Istro, kjer se je sprehodila po nasadih kakija in bolje spoznala tako imenovani zdravilni sadež Daljnega vzhoda. Poklepetala je s kraljem kakijev, Frankom Giassijem, ki jo je poučil o različnih sortah kakijev in njihovih blagodejnih učinkih na naše telo.

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?

S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

Recept za nešpljev liker, ki ga morate preizkusiti

Nešplja zanesljivo rodi vsako leto, saj se razcveti šele po tem, ko cvetovom ne grozijo več pozne zmrzali.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad

Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Kdaj se obrezuje sadno drevje? Vse kar morate vedeti o obrezovanju sadnega drevja

Obrezovanje dreves je postopek, ki zahteva kar nekaj znanja in izkušenj. Velja opozoriti, da prav vsa drevesa ne bodo hvaležna vašemu spomladanskemu rezanju. Nekatera drevesa rezi sploh ne potrebujejo, razen, če jih želimo oblikovati ali jim odstraniti suhe veje.

Le malokdo jo pozna, a je izjemno zdrava in okusna

Pri nas je nekoliko manj poznana, a zelo okusna in ima tudi veliko blagodejnih učinkovin. Govorimo o žižoli, nad katero sta navdušeni tudi priljubljeni vrtičkarici in jo toplo priporočata vsem, ki imate prostor na svojem vrtu.

Tako bo vaše sadno drevje bogato obrodilo

Vrtovi so naš ponos, z njimi pa tudi drevesa, ki jih krasijo. Ne glede na to, ali gre za jablano, češnjo ali slivo, vsako drevo si zasluži našo pozornost in nego. Obrezovanje drevja je tako med pomembnejšimi vrtnimi opravki in z nekaj nasveti in triki lahko to postane vaše najljubše opravilo!

Čeprav ni tako znana, ima kup blagodejnih učinkov

Čeprav pri nas niso tako razširjene in tudi v trgovinah ter na tržnicah jih je včasih težko dobiti, so kutine nadvse aromatične in okusna popestritev marsikatere jedi, sploh sladic, zaradi hranljivosti pa so posebno mesto dobile tudi v kozmetiki. Kutino lahko gojite na domačem vrtu.

Kaj delamo na vrtu septembra?

September že pridno trka na vrata. Počasi se zaključuje čas dopustov, za šolarje in dijake se začenja pouk, za vrtičkarje pa se prijetno delo, ki traja že vse od zgodnje spomladi, še ne končuje. Ni še čas, da damo vse štiri od sebe in pridno čakamo na novo sezono. September je mesec, ko je treba na vrtu še marsikaj postoriti.

Opravilo, na katerega ne pozabite!

Na naših vrtovih se najpogosteje od sadnih dreves znajdejo jablane in hruške, ki so razmeroma preproste za vzgojo in dobro uspevajo na področju cele Slovenije. Kako jih pravilno obrezati, da bo drevje tudi bogato obrodilo?

Potegujte se za praktično nagrado!

Že od leta 2010 na spletnem portalu Dominvrt.si svojim bralcem ponujamo številne uporabne nasvete s področja notranje in zunanje ureditve doma, vrtnarjenja, kako živeti udobno in kakovostno, a hkrati okolju prijaznejše življenje. Čas je, da stopimo še en korak naprej in vam vse vsebine ponudimo na še bolj sodoben in očem še bolj prijazen način, zato smo si omislili novo, še lepšo podobo!

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?

Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Čeprav ni tako znana, ima kup blagodejnih učinkov in je vsestransko uporabna

Čeprav pri nas niso tako razširjene in tudi v trgovinah ter na tržnicah jih je dokaj težko dobiti, so kutine nadvse aromatične in okusna popestritev marsikatere jedi, sploh sladic, zaradi hranljivosti pa so posebno mesto dobile tudi v kozmetiki. Kutino lahko gojite na domačem vrtu.

Se je še spomnite?

Barvito drevo s privlačnimi cvetovi in razvejano široko krošnjo je včasih na slovenskih vrtovih raslo zaradi zanimivih plodov. Ljubki cvetovi pa so marsikoga prepričali, da jo goji kot okrasno rastlino. Govorimo o nešplji, ki jo imate lahko na vrtu ali v sadovnjaku tudi vi, saj je za gojenje zelo nezahtevna.

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast S primerno pripravo podlage, bodisi pri sajenju dreves ali sejanju trave, zagotovimo rastlinam optimalno rast. Pomagamo si z izdelki Urbanscape.

VIDEO: Izdelajte netopirnico

Netopirji v našem okolju opravljajo nevidno vlogo, saj zaživijo šele z nočjo. So edini aktivno leteči sesalci in edini lovci mrčesa, ki letajo ponoči in uničujejo mrčes, medtem ko ljudje (in ptiči) spimo sanje pravičnega.

VIDEO: Uspešno cepljenje sadnih dreves

Cepljenje sadnih dreves je uspešno, če ga izvajajo strokovni in natančni ljudje. Postopek se lahko opravi tudi avgusta, mi pa smo za vas pripravili video prispevek, v katerem nam Matjaž Maležič iz drevesnice Studenec pokaže dva načina.

Dela v sadovnjaku še ni konec

Čeprav prihajajo hladnejši dnevi, za sadjarje še ni čas počitka. Prav ta čas je namreč najbolj primeren za osnovno jesensko varstvo, poskrbeti pa moramo tudi za zaščito pred glodavci.

Zaplana - iz vrtače ravnina

Želimo si prostor za otroško igro in poligon za psa

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030