temelji

Top ideje za sanjsko teraso
Preživljanje poletnih večerov na domači terasi je pravi balzam za dušo, pa naj gre za počitek ali druženje ob dobri hrani in pijači. Da pa bodo ti trenutki še lepši, lahko poskrbite z izbiro udobnega in kakovostnega vrtnega pohištva ter ostalih dodatkov, kot so ležalniki, senčniki, žari in razni dekorativni elementi. S premišljenim nakupom bo vaša terasa postala prava sanjska oaza.

Hiša, ki jo je mogoče postaviti v pičlih šestih urah
Ni nujno, da je gradnja hiše ali postavitev montažne različice dolgotrajen proces in velik finančni zalogaj. To je dokazal italijanski arhitekt Renato Vidal. Zasnoval je modularno hišo, ki jo je mogoče postaviti v pičlih šestih urah, stane pa tretjino manj kot podobne rešitve.

Ljubljanski projekt za koristno rabo tujerodnih rastlin
Mestna občina Ljubljana bo s projektom Applause (Alien Plant Species) naslovila nerešena vprašanja glede ravnanja z invazivnimi tujerodnimi rastlinami v smislu pristopa ničelnih odpadkov in krožnega gospodarstva. Gre za enega od 16 izbranih projektov, ki jih bo v okviru pobude Urban Innovative Actions (UIA) sofinancirala EU.

Tudi zato jih morate imeti doma ...
Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Številne raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

5 idej, kako vam Philips Hue polepša in poenostavi življenje
Philips Hue je inovativni brezžični svetlobni sistem, ki vam omogoča, da iz udobja naslanjača ali pa celo iz drugega prostora ustvarite popolno svetlobno atmosfero.

Za odvzem iz okolja letos predvidenih 113 medvedov in 10 volkov
Vlada je sprejela odlok o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave za leto 2017. Odlok predvideva odvzem desetih volkov ter 113 medvedov, od tega 93 z odstrelom in 20 zaradi izgub.

Spektakularen stanovanjski 'grad' jemlje dih
V kraju Lipnice nad Sázavou na češko-moravski meji se srečajo srednjeveške razvaline in sodobni gradovi v pokrajini, ki jemlje dih, ter dokazujejo, da se lahko zgodovinska lepota iz preteklosti odlično združi s sodobno arhitekturo.

Celo policisti niso mogli verjeti svojim očem
Ko je neimenovana brazilska družina nedavno obiskala družinski vikend v središču Cidreire, je imela kaj videti. Oziroma, če smo bolj natančni, ni imela česa videti. Na mestu, kjer je nekoč stala hiška, so ostali le še temelji.

Kdo nam danes vlada? Tehnologija in povezljivost.
Digitalno gospodarstvo je brez dvoma spremenilo naša življenja. Okoli dve milijardi nas svojega doma ne zapusti brez mobilnega telefon, preko spleta iščemo in kupimo čedalje več izdelkov. Digitalizacija spreminja tudi prej »nepovezane«, z enostavnejšim dostopom do znanja in idej pa tudi kapitala celo državljani »tretjega sveta« napredujejo bistveno hitreje, celo preskakujejo t. i. evolucijske korake.

Vsak si jih lahko ogleda od blizu
Med 15. in 17. aprilom bo potekal največji arhitekturno nepremičninski festival v Sloveniji - Odprte hiše Slovenije (OHS), kjer si lahko od blizu ogledate kar 100 objektov po vsej Sloveniji. Mi smo vsopili v Skandinavsko hišo nad Igom ter v prizidek Biotehniške fakultete v Rožni družini.

Februar v Ljubljani mineva v znamenju lokalne samooskrbe
Ljubljana je drugi mesec leta, v katerem se mesto ponaša z nazivom Zelena prestolnica Evrope, posvetila lokalni samooskrbi. V ta namen so za meščane pripravili vrsto delavnic, na katerih bodo predstavili pot od pridelave do nakupa lokalno pridelanih izdelkov. Eden izmed večjih projektov občine na področju samooskrbe so sicer ljubljanski vrtički.

Mladi arhitekti vam brezplačno svetujejo
Po izredno uspešni vseslovenski septembrski turneji se mladi arhitekti in krajinski arhitekti vračajo na teren. V sklopu tedna brezplačnih svetovalnic bodo med 23. in 27. novembrom obiskali 30 mest, v katerih bodo obiskovalcem nudili pomoč pri reševanju vseh vrst prostorskih zagat.

To je resnica o antibakterijskih milih!
Rezultati raziskave o uspešnosti mil pri uničevanju bakterij kažejo, da antibakterijska mila z nevarnimi kemikalijami niso nič boljša od običajnih mil. V antibakterijskih milih je največkrat prisotna nevarna kemikalija triklosan, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Hranite mačko z briketi? Pozor!
Zdravje, videz in počutje mačke so odvisni od uravnotežene prehrane. Dnevni obrok mora vsebovati beljakovine, maščobe, ogljikove hidrate, vitamine in minerale, zato je mačke potrebno hraniti s kakovostno hrano. Veliko lastnikov svoje kosmatinke hrani z domačimi priboljški, a strokovnjaki opozarjajo, da je kupljena, pa naj bodo to briketi, mokra ali srednje mokra hrana, primernejša, saj vsebuje ustrezno razmerje hranil. Tokrat so pri ZPS pod drobnogled vzeli brikete.

Arhitekti vam bodo pomagali pri prostorskih zagatah
Ta teden se skupina mladih arhitektov in krajinskih arhitektov odpravlja na turnejo brezplačnih svetovalnic po Sloveniji. V dveh tednih bodo obiskali 20 krajev, kjer želijo pomagati vsaj stotim ljudem pri njihovi prostorskih zagatah, ob tem pa se bodo zvrstila še praktična predavanja.

Kaj menite, koliko dreves raste na Zemlji?
Raziskava univerze Yale ocenjuje, da na svetu raste več kot tri bilijone dreves, kar je sedemkrat več, kot so znanstveniki ocenjevali v predhodnih raziskavah. Število dreves se je z razvojem človeške civilizacije sicer zmanjšalo za polovico, kar je odraz negativnih sprememb v naravi.

Predlog zakona o dimnikarjih v javno obravnavo
Ministrstvo za okolje in prostor je pred dnevi objavilo predlog zakona o dimnikarskih storitvah. S tem je predlog stopil v javno obravnavo, ki se bo zaključila 28. avgusta. S predlogom želi ministrstvo zagotoviti javni interes na področju izvajanja dimnikarskih storitev tudi po zaključku sedanje ureditve, ki je v veljavi do 31. decembra.

Takšnih cvetličnih lončkov še niste videli
Bike in Begum Ayaskan iz londonskega Studia Ayaskan sta po navdihu japonske umetnosti zlaganja papirja ustvarila prav posebne cvetlične lončke, ki pa niso le moderni in privlačni za oko, ampak tudi nadvse priročni, saj ’rastejo’ skupaj z rastlino.

Odlične ideje za popolno teraso
Pred nami je sezona posedanja na vrtu, terasah in balkonih, ki jih je seveda treba primerno opremiti. Trg ponuja pestro paleto vrtnih garnitur ter raznih dodatkov in da bo izbira lažja, smo za vas na enem mestu zbrali nekaj nasvetov, kako in kaj izbrati ter kam se odpraviti po svojo sanjsko teraso.

Dnevna svetloba se naj v prostoru kar najbolje izkoristi
Dnevna svetloba je za ljudi življenjsko potrebna, na kar želijo spomniti tudi Združeni narodi z »Mednarodnim letom svetlobe 2015«. Kako učinkuje svetloba na telo? Kje so razlike med dnevno in umetno svetlobo? In zakaj ne zadoščajo le velike okenske površine, da se dnevna svetloba tudi v notranjih prostorih kar najbolje izkoristi?

Morate jo imeti!
Tisti, ki nameravate v bližnji prihodnosti graditi novo hišo ali pa ste se tega projekta že lotili, veste, da je dolgoročno edina pametna izbira pasivna ali nizkoenergijska gradnja. A poleg osredotočenosti na samo energijsko učinkovitost je treba temeljito preučiti tudi spremenjene pogoje gradnje in posledično morebitne vplive na samo hišo. Eden izmed novih načinov gradbene prakse je vsekakor temeljenje na izolacijski podlagi; inovacija temeljne blazine na potresno ogroženih območjih je namreč prinesla veliko prednosti.

Za vedno se znebite plesni
Plesen v stanovanju oziroma hiši je zelo pogosta nadloga, ki pa ne povzroči le materialne škode, ampak tudi zelo negativno vpliva na naše zdravje. Da bi se je za vedno znebili, ni dovolj le, da odpravimo posledice, ampak je treba odpraviti tudi vzrok nastanka vlage. Imate tudi vi težave s plesnijo? Preverite, kaj vse morate vedeti!

Prenova, ki vam bo vzela sapo
Predstavljamo prenovo kmečke hiše iz 19. stoletja, pri kateri so želeli arhitekti ohraniti prvotno podobo objekta, njene zunanje elemente pa so upoštevali tudi pri urejanju notranjosti. Pri tem niso spreminjali velikosti hiše, ohranili so kamnito fasado in notranjost obložili z izolacijsko plastjo betona, ki med drugim zagotavlja dodatno toplotno izolacijo.

Ojoj! Streha je na enem delu popustila ...
V uredništvu Dominvrt.si ves čas spremljamo dela na 'Viški hiški', projektu Slovenske filantropije, ki je od Mestne občine Ljubljana v uporabo dobila staro in dotrajano hišo na Viču. Poklicali smo jih in povprašali, kako napredujejo dela. Njihov odgovor nas je presenetil …

Kaj pravite na mediteranski stil?
Južnoevropske kulture so v svoj arhitekturni slog in način notranje ureditve prostorov vključile vpliv celotnega Sredozemlja. Stili Španije, Francije, Italije, Hrvaške in Grčije se med seboj sicer razlikujejo, a mediteranski stil opremljanja združuje elemente vsake od teh držav po malem.

V trenutku bo osvojil vaše srce
Morda na prvi pogled kitajski goli pes res ni najbolj srčkan kuža na svetu, a ravno njegova nenavadna zunanjost ga naredi posebnega in simpatičnega. Ko pa spoznamo še njegovo izjemno naravo, je namreč prikupen, nežen in prilagodljiv pes, se lahko vanj v trenutku zaljubimo.

Ukrepajte, preden bo prepozno
Poškodovana streha ali plesen v stanovanju sta najpogostejši težavi, s katerimi se prej ali slej sreča večina lastnikov nepremičnin, še zdaleč pa nista edini. Vsaka stvar ima svoj rok trajanja in če niste dobro skrbeli za svoj dom in sproti odpravljali nevšečnosti, lahko majhne težave kmalu postanejo velike. Prepoznajte znake, ki opozarjajo, da je čas za sanacijo!

Znanstveniki osupli nad novim odkritjem!
Delfini si lahko značilne žvižge svojih živalskih prijateljev zapomnijo več kot 20 let, je pokazala pred kratkim objavljena študija. To pomeni, da imajo delfini od vseh živali najdlje trajajoči družbeni spomin, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Revolucija: Teh hiš ni treba ne ogrevati ne hladiti!
Gradbeno podjetje iz Srbije je našlo rešitev, kako graditi poceni, varne ter varčne hiše, in to le v nekaj dneh. Paneli za gradnjo so sestavljeni že v tovarnah, hišo, veliko 150 kvadratnih metrov, pa naj bi zgradili v le sedmih dneh. Trdijo tudi, da njihovih hiš ni treba niti ogrevati niti ohlajati.

Zakaj se takšni hiši reče 'hiša sedanjosti'?
Za pasivno hišo se je ukoreninilo prepričanje, da mora biti tudi videti kot "pasivna". Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa (arhitekture), potreb lastnika (koliko etaž in kateri prostori) ter danosti parcele ter včasih iz materiala.