temperatura

Tako bo okolica vaše hiše popolna
Ribnik na vrtu je zelo prijetna popestritev okolice, še posebno, če imamo zanj dovolj prostora in seveda primerno mesto.

Smrtno nevarna pasja bolezen se širi iz Italije v Slovenijo
V sosednji Italiji, na območju Furlanije – Julijske krajine, razsaja epidemija virusne pasje kuge, opozarjajo italijanski mediji. Zaznali so jo pri lisicah, bolezen, ki prizadene pse, pa ima najpogosteje za posledico smrt.

Morali bi jo pogosteje gojiti
V 8. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka podrobneje predstavili vrtno lobodo, rastlino, ki jo bomo težko našli v trgovinah. Lahko pa jo posejemo na vrtu, bodisi za okras bodisi za uživanje. Najbolj priljubljena je pripravljena kot špinača.

Katera toplotna črpalka za ogrevanje doma je že danes prilagojena za prihodnost?
Se odločate za nakup toplotne črpalke in v poplavi številnih proizvajalcev ne veste, po kakšnih kriterijih skrčiti izbor? Se mogoče sprašujete, katere toplotne črpalke so tiste, ki danes vsebujejo tehnologijo, ki bo v uporabi še mnogo let? V spodnjem besedilu najdete nekatera dejstva, ki vam bodo pomagala najti odgovore na ta vprašanja.

Za ljubitelje sladkega krompirja ...
V 3. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako lahko vzgojimo sadike sladkega krompirja, kje na vrtu bo najbolj uspeval ter kako ga skladiščiti.

Zanimiva dejstva o marmeladi
Priznajte ali ne, marmelade in džemi so res najbolj okusna oblika sadja, ki ga lahko zaužijemo. Toda medtem ko je sadje resda glavna sestavina marmelad in je njegov okus res naravnost božanski, se mnogi vseeno sprašujejo, je marmelada sploh zdrava?! Se z uživanjem marmelade v resnici samo zavajmo, da jemo nekaj zdravega in koristnega? Še preden skušamo odgovoriti na to vprašanje, poglejmo nekaj dejstev.

Na Dunaju gradijo toplotno črpalko za ogrevanje 25.000 gospodinjstev
V avstrijski prestolnici Dunaj gradijo toplotno črpalko, ki bo ogrevala 25.000 dunajskih gospodinjstev. Na ta način bodo izpuste ogljikovega dioksida zmanjšali za 40.000 ton letno. Gre za največjo in najzmogljivejšo toplotno črpalko v srednji Evropi, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani.

5 najpogostejših napak pri uporabi hladilnika
Ko se s polnimi vrečkami vrnemo iz trgovine, največkrat niti ne razmišljamo, kam bi katero živilo postavili, ampak zlagamo stvari tja, kjer je pač prostor. Da bi se izognili nepotrebnemu metanju hrane stran in tako tudi prihranili, se moramo izogibati najpogostejšim napakam pri uporabi hladilnika.

Poskrbite za živali
Letošnja zima bo glede na trenutne napovedi postregla z obilico snega in nizkimi temperaturami, zato Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na primerno skrb za živali. Tako hišnim kot rejnim živalim je treba namreč v času nizkih temperatur zagotoviti primerno okolje za bivanje, nuditi jim je treba tudi več hrane oz. krme.

Kako se pripraviti na praznovanje božiča?
Nikakor ne gre pozabiti, da praznično vzdušje v domu pričarajo tudi dobrote iz domače kuhinje. Z nekaj nasveti bomo skupaj premislili, kako kuhinjo pripraviti tako, da nam bo v prihajajočih dneh najbolje služila. Božični prazniki so res že skoraj pred vrati!

Čas je, da ukrepate
V hladnejših mesecih so prehladi in ostale težave z dihali nekaj povsem običajnega in eden izmed ’krivcev’ je tudi suh zrak v ogrevanih prostorih. Ukrepamo lahko tako, da poskrbimo za ustrezno vlažnost v domu z nekaj preprostimi triki ali z osvežilniki zraka, ki jih je na tržišču malo morje.

Gre za pogoste težave hišnih ljubljenčkov
Na zdravje in kakovost našega življenja v največji meri vpliva prehrana in nič drugače ni pri naših ljubljenčkih. A če se še tako trudimo in mu kupujemo ter pripravljamo uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini in minerali, sam ne ve, kaj je zanj dobro, in sledi svojemu smrčku. Tako lahko mimogrede med sprehodom zaužije kak kos mrhovine, poliže posoljen sneg ali ga obiski skrivaj hranijo z nezdravimi priboljški, vse to pa hitro lahko pripelje do zastrupitev ali drugih prebavnih težav.

To so letos najbolj energetsko prodorne občine
V Ljubljani je potekala že osma konferenca En.občina & En.management, na kateri so bile razglašene in nagrajene energetsko najbolj prodorne občine v Sloveniji. Častni naziv gre letos občinam Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje za aktivnosti na področju obnovljivih virov energije (OVE) in učinkovite rabe energije (URE) pa tudi Občini Divača.

Poznate vse razlike?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli kuhališča in razjasnili razlike med posameznimi modeli ter dodatne funkcije. Jih poznate?

Brez nje si več ne predstavljamo poletja, a lahko škodi našemu zdravju
Kot vsaka stvar ima tudi klima svoje dobre in slabe strani. Čeprav si brez nje skoraj več ne predstavljamo življenja, ta lahko resno ogrozi naše zdravje, v kolikor je redno ne čistimo in vzdržujemo, predvsem pa zna biti škodljiva, če je ne uporabljamo pravilno.

Zaradi ene neposekane okužene smreke do 150 milijonov novih lubadarjev na sezono
Visoke poletne temperature so kot nalašč za razvoj smrekovih lubadarjev, saj samica hitreje zalega jajčeca, veliko hitrejši pa je tudi celoten razvoj, je za STA pojasnila Andreja Kavčič z Gozdarskega inštituta Slovenije. Zaradi ene neposekane z lubadarji napadene smreke se lahko v sezoni število hroščev poveča za več kot 150 milijonov.

Kako skrbeti za vrt v visoki vročini?
V visoki vročini so pod velikim stresom tudi rastline na vrtovih. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije je za STA poudarila, da je najbolje vrtove zalivati zgodaj zjutraj in temeljito, če imamo možnost, lahko vrtnine tudi zasenčimo. Zalivamo lahko tudi po rastlinah, da se nekoliko ohladijo.

Ločevati perilo ali ne?
Tudi vi sodite med tiste, ki strogo ločujejo belo perilo od obarvanega oziroma svetlejše od temnejšega? Nekateri menijo, da dandanes, ko imamo tehnološko dovršene in energetsko varčne pralne stroje, to ni več potrebno, spet drugi se zlatih pravil ločevanja držijo do potankosti. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pojasnjujejo, da je najboljša srednja pot.

Noro, kakšna postelja!
Podjetje SmartDuvet je pred časom na Kickstarterju predstavilo posteljo, ki se pospravlja sama, sedaj pa so svojo inovacijo še nadgradili. Njihova najnovejša pogruntavščina bo navdušila predvsem pare, saj gre za posteljo, ki hkrati glede na želje prilagaja temperaturo.

Tudi zato jih morate imeti doma ...
Ne glede na to, da se pri večini zdravstvenih težav takoj obrnemo na farmacevtske proizvode, starih ljudskih zdravil ne gre kar takoj pozabiti. Številne raziskave namreč potrjujejo uporabnost zdravil naših prednikov.

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Kako pogosto zalivati rastline v posodah?
Vrtnarjenje je za marsikoga popoln užitek, a vendarle je pri vzgoji zelenjave in cvetja potrebna velika mera doslednosti, četudi nimate vrta in pridelek vzgajate v posodah in koritih na balkonu. Težava se pogosto pojavi pri zalivanju? Kdaj? Koliko? Kako pogosto?

Tudi vi na tak način vržete stran 250 evrov?
Po ocenah OZN za prehrano in kmetijstvo naj bi skupno na svetu odvrgli kar tretjino vse hrane, ki jo pridelamo oziroma, to je okoli 1,3 milijarde ton. Količina zavržene hrane se iz leta v leto povečuje tudi pri nas, skoraj polovico pa naj bi jo zavrgli v gospodinjstvih. V nadaljevanju preverite, kako lahko z majhnimi spremembami dosežete, da bo v smeteh pristalo manj hrane, na ta način pa lahko kar nekaj privarčujete.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Pozor, klopi na vas prežijo tudi na domačem vrtu!
Sezona piknikov in del na vrtu je že v razmahu. A za popolno sproščenost se moramo zaščititi pred nadležnimi malimi zajedavci, katerih ugriz nam lahko povzroči veliko nevšečnosti.

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!
Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Z rednim uživanjem boste ogromno naredili za svoje zdravje
V skrbi za zdravje se zatekamo k pripravkom iz rastlin, ki izvirajo iz daljnih krajev, pozabljamo pa na visoko zdravilno vrednost rdeče pese, ki čisti telo, pomaga pri nevtraliziranju in razstrupljanju globoko uskladiščenih strupov v jetrih ter ledvicah.

Ali dovolj pogosto menjavate posteljnino?
Britanska raziskava je pokazala, da mnogi zelo poredko menjajo posteljnino, zaradi česar se v in na njej razmnožujejo zajedavske stenice, ki nam ponoči pijejo kri in povzročajo srbečico. Na precej slab posteljno higieno vpliva tudi dejstvo, da številni v postelji tudi jedo.

Pri nas ni tako znana, a je božanskega okusa
Tudi tokrat sta se Tina in Metka odpravili v Prlekijo na obisk k prijateljici Anki, ki se med drugim posveča vzgoji pepina oziroma melonaste hruške. Ta eksotična rastlina je navdušila tudi simpatični vrtičkarici, zato sta se odločili, da bo našla prostor tudi na njunem vrtu.

Ljubitelji lubenic boste navdušeni
Vrtičkarji imamo radi izzive in marsikdo je že poskušal na domačem vrtu pridelati sočne lubenice. Žal pa jih večina izbere bodisi napačno sorto ali semena, pa jim zato rastline oziroma plodovi ne zrastejo, kot bi želeli, ali pa zaradi krajše pridelovalne sezone plodovi sploh ne dozorijo. Tina in Metka sta se odpravili v Prlekijo k prijateljici Anki, ki ju je seznanila z osnovnimi pravili o gojenju lubenic.