toplote

Na Dunaju gradijo toplotno črpalko za ogrevanje 25.000 gospodinjstev
V avstrijski prestolnici Dunaj gradijo toplotno črpalko, ki bo ogrevala 25.000 dunajskih gospodinjstev. Na ta način bodo izpuste ogljikovega dioksida zmanjšali za 40.000 ton letno. Gre za največjo in najzmogljivejšo toplotno črpalko v srednji Evropi, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani.

Previdno s svečami
Sveče ustvarjajo prijetno, toplo vzdušje v domu, predvsem v hladnejših mesecih, ki so pred vrati. Če želite, da sveča gori dlje, pa jo pred uporabo nekaj minut hranite v hladilniku. Kaj pa madeži od voska? Voščeni madež boste s preproge najlažje odstranili s pomočjo likalnika.

Triki, ki jih morate poznati
Poleg posodobitve ogrevalnega sistema in zamenjave energenta je trikov, kako lahko do neke mere še znižate stroške ogrevanja, veliko. Pa tokrat ne govorimo o večjih investicijah, ampak o pametnih odločitvah in preprostih ukrepih. Preverite v nadaljevanju ...

Sodi med najugodnejše energente, je okolju prijazen in vsestransko uporaben
Ker menjava ogrevalnega sistema ni ravno projekt, ki se ga lotevamo vsako leto, je pred končno odločitvijo treba poznati tako prednosti kot slabosti posameznega sistema ogrevanja in energenta. Tokrat vam predstavljamo prednosti zemeljskega plina, ki sodi med med najugodnejše rešitve, poleg tega pa je okolju prijazen in vsestransko uporaben.

112,7 milijona evrov spodbud zelenim energijam
Okolju prijazni proizvodnji energije iz obnovljivih virov in visoko učinkovite soproizvodnje toplote in električne energije je bilo v prvih devetih mesecih izplačanih 112,7 milijona evrov spodbud, kar je 0,7 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. V shemo je bilo uvrščenih 3879 elektrarn.

Preprosti triki, ki so v tem času še kako dobrodošli
V hladnih zimskih mescih se pogosteje zadržujemo med štirimi stenami lastnega doma, saj je tam prijetno toplo. A četudi stanovanje ogrevamo, lahko na prvi pogled deluje ’hladno’ in obratno. Z izbiro ustreznih barv in dekorativnih elementov lahko namreč tudi v hladnem domu pričaramo ’toplino’ (ne toplote, da ne bo pomote).

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite
Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

16 milijonov evrov finančnih spodbud občanom
Eko sklad je pred dnevi objavil nove pozive s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila. Za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb je na voljo 16 milijonov evrov spodbud, za nakupe električnih vozil pa je pravnim osebam na voljo milijon evrov, občanom pa 700.000 evrov spodbud.

Slovenci smo največ energije porabili za ...
V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Ni vse v velikosti
Vprašanje, kako pomembna je v resnici velikost, je pomembno. A vsaj na področju arhitekture in oblikovanja ter opremljanja interierja so si številni strokovnjaki edini, da je premišljena funkcionalnost pomembnejša od gole kvadrature. Tu je pet dokazov za to, da večje ni nujno boljše!

Pet predmetov imate doma na napačnem mestu
Navajamo, katerih pet predmetov bi morali prestaviti, ker tam, kjer jih imate, propadajo, izgubljajo kakovost.

Poznate vse razlike?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pod drobnogled vzeli kuhališča in razjasnili razlike med posameznimi modeli ter dodatne funkcije. Jih poznate?

Razlika je očitna
Čeprav je steklo v arhitekturi nadvse priljubljen material, ima tudi svoje pomanjkljivosti. Predvsem v poletnih mesecih se zaradi prehajanja sončne svetlobe in energije skozi okenska stekla in druge steklene površine povečajo stroški energije, poleg tega pa je bleščanje lahko tudi zelo moteče za uporabnike bivalnih prostorov. Idealna rešitev za odpravljanje omenjenih težav je uporaba termoreflektivnih folij, ki dolgoročno zagotavljajo ne le udobnejše bivanje, temveč tudi velike prihranke.

Poznate vse razlike?
Pri nas je peka na žaru na piknikih precej popularna, a vse več potrošnikov s peko na žaru popestri tudi vsakdanje kuhanje, žar pa postavijo kar na balkon ali teraso. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu žara, kako se razlikujejo in kje so prednosti oziroma slabosti posameznih izvedb?

Preprosto preženite komarje
Topel poletni večer, vi pa udobno zleknjeni v ležalniku na domači terasi uživate ob branju knjige ali v družbi prijateljev. In ko že mislite, da vam nič ne more pokvariti večera, se od nekod pojavi komar. In potem še eden. Pa še eden ... Da bi poletne večere preživljali brez skrbi, si v nadaljevanju lahko preberete, kako uspešno pregnati te male nadležne krvosese.

Fasada kot naložba
Ali ste vedeli, da kar 78% vse porabljene energije v gospodinjstvu porabimo za ogrevanje? In da največ toplote (kar 35%) »uide« skozi zidove? Varčevanje z energenti je vse bolj pomembna tema še posebej zato, ker je to pomembna postavka vsakega družinskega proračuna.

Pravijo jim celo hrana angelov
Sladke, slastne, vsestransko uporabne, zdrave. Vse to so fige, ki si jih v poletnih mesecih le privoščite. A čeprav figa uspeva večinoma v slovenski Istri, na Goriškem in v Brdih, pa na Krasu in celo v Beli krajini, jo lahko poskusite vzgojiti tudi na domačem vrtu.

So idealne za slastne in zdrave prigrizke
Simpatične, pisane, okusne, zdrave ... Vse to so mini ali snack paprike, ki sta nam jih vrtičkarici med drugim predstavili v 14. oddaji 4. sezone Vrtičkanje, zaupali pa sta nam tudi recept za slastne mini prigrizke.

Zakaj ne bi izkoristili sončne energije in privarčevali?!
Zbiralniki sončne energije (ali sončni kolektorji) so najbolj poznan, preprost in učinkovit način izrabe sončne energije. Z njimi lahko v dnevih, obsijanih s soncem, zadostimo vsem potrebam po topli sanitarni vodi v gospodinjstvu. Ko je sončnih žarkov manj, zagotavljajo od 70 do 75 odstotkov potreb po topli vodi, spomladi in jeseni pa so dobrodošla podpora ogrevanju prostorov, pojasnjujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Pogled nanjo vam bo vzel dih
Na Norveškem so zasnovali hišo prihodnosti, ki proizvede kar trikrat več energije, kot jo porabi. Zgrajena je kot demonstracija za hiše s trajnostnimi materiali in popolnoma brez emisij.

Morda boste presenečeni, a tudi tako lahko privarčujete
V zadnjih letih je težnja po doseganju čim večje energetske učinkovitosti tako pri gradnji kot prenovi stavb postala nekaj samoumevnega. Če imate tudi vi letos v načrtu gradbena ali obnovitvena dela, posebno pozornost namenite predvsem izbiri kakovostne izolacije tako zunanjega ovoja stavbe kot notranjih sten, strehe, stropa kleti, dobro izolativnega stavbnega pohitštva, nikar pa ne zanemarite pomembnosti senčil. Na tem področju je namreč kar nekaj novosti, ki ravno tako lahko bistveno prispevajo k preprečevanju toplotnih izgub in posledično k prihrankom.

Izbrati notranja ali zunanja senčila?
Pri gradnji novega doma ali pri prenovi obstoječega je med drugim za udobje in varno bivanje zelo pomembna tudi izbira ustreznih senčil. Ta nam namreč že dolgo ne služijo le kot dekorativni element ter zaščita pred soncem, ampak lahko bistveno pripomorejo tudi k večji energetski učinkovitosti. A katera senčila izbrati? Notranja ali zunanja? Žaluzije ali rolete? Se odločiti za katero od inovacij?

Poznate to rastlino?
V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Ob upoštevanju teh trikov bo račun za elektriko nižji
Del našega računa za elektriko je v veliki meri odvisen od naših življenjskih navad. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako lahko že z manjšimi spremembami v vašem vsakdanu občutno zmanjšate porabo električne energije.

Ne zamudite setve!
Poznate božično pšenico? Danes jo imamo doma predvsem za okras in iz navade, nekoč pa so verjeli, da setev tega žita pred božičem pomeni obilnejšo letino prihodnje leto. Ne pozabite, sejemo jo 4., 8. in 13. decembra!

Nasveti, za katere boste še kako hvaležni
Namesto da bi se veselili zimske idile in prihajajočega prazničnega vzdušja, si mnogi v tem času belijo glavo s previsokimi stroški. Ker največjo težavo v zimskih mesecih predstavljajo stroški ogrevanja, je vsekakor pametno ukrepati. Če si ne morete privoščiti celotne energetske sanacije ali vsaj zamenjave ogrevalnega sistema, lahko s preprostimi triki do neke mere preprečite uhajanje toplote iz stanovanja in na ta način privarčujete kakšen evro.

Zakaj perila ne sušimo v prostoru, kjer bivamo?
Pa smo spet v tistem za mnoge najbolj nehvaležnem obdobju leta, ko so dnevi vse krajši, hladnejši in bolj vlažni, zaradi česar pa nismo le brezvoljni in nenehno utrujeni, da bi večino dni najraje kar prespali, ampak nam težave delajo še sicer povsem vsakdanja opravila, o katerih v drugih letnih časih niti ne razmišljamo, ampak jih počnemo povsem avtomatično.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Se vam zdi, da za ogrevanje plačujete preveč? Ukrepajte!
Astronomski zneski na računih za ogrevanje v hladnejših mesecih v marsikaterem gospodinjstvu močno osiromašijo družinski proračun, zato je vredno razmisliti o ukrepih, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiseln ukrep je seveda posodobitev ogrevalnega sistema, izmed najrazličnejših možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših ter v več pogledih učinkovitih rešitev preklop na zemeljski plin.

To morate prebrati vsi lastniki psov ...
Najbolj učinkovita rešitev, da se izognemo številnim vedenjskim nevšečnostim in zdravstvenim težavam pri psih in psičkah, hkrati pa preprečimo neželena legla mladičkov, je seveda kastracija oziroma sterilizacija. Oba posega namreč prinašata številne koristi za naše ljubljenčke, hkrati pa sta ključnega pomena tudi pri reševanju problematike zapuščenih živali.