Dominvrt.si

vej

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kaj je treba jeseni postoriti na vrtu?

Zlata in pa tudi mokra jesen je prišla v naše domove in na vrtove. Ste prepričani, da ste na vrtu postorili prav vse, da bo prihodnje leto še bolj zeleno in rodovitno? Vabimo vas, da še enkrat preletite seznam jesenskih vrtnih opravil in preverite, če morebiti niste na katerega od njih pozabili.

Jih poznate?

Nežni pergamentni lampijončki so eden najzanimivejših okrasov na naših vrtovih in so ponekod že od nekdaj prisotni. Krhke lupine pa skrivajo jagode, ki so včasih rumene, drugič oranžne ali skoraj rdeče in so zelo zanimivega okusa in izjemno koristne za zdravje. Veste, o katerem sadežu govorimo?

Na vrtu si omislite citruse

Od sredine jeseni do konca pomladi citrusi pri nas ne morejo uspevati na prostem. V preostalem, toplem delu leta, pa jim odgovarjajo južne pozicije z veliko svetlobe. Potrebujete poletni izziv? Poskusite!

Veste, koliko jih je v Sloveniji?

Bobri, katerih mednarodni dan obeležujemo danes in ki smo jih sredi 18. stoletja v Sloveniji iztrebili, sedaj znova naseljujejo porečja Krke, Sotle, Drave, Mure in Save. Pri nas po nekaterih ocenah živi nekaj sto bobrov, še vedno pa čakajo monitoring in usmeritve okoljskega ministrstva.

Preverite, katera dela vas marca čakajo na vrtu!

Marec je pred vrati ... V nadaljevanju preberite, kaj vse morate postoriti na vrtu!

Neverjetno, kaj je preživel!

6. avgusta je minilo natanko 70 let od prvega napada z jedrskim orožjem. Na Hirošimo je na ta dan leta 1945 bombnik oboroženih sil ZDA vrgel bombo, poimenovano Little Boy, ki je uničila mestno središče in povzročila okoli 140.000 smrtnih žrtev. Med redkimi preživelimi so bili člani družine Yamaki, brez hujših posledic pa jo je odnesel tudi danes 390 let star bonsaj, ki se trenutno nahaja v Washingtonu in ga nekateri označujejo kot najbolj trpežno drevo na svetu.

Raste tudi pri nas! Uganete, kaj je to?

Nežni pergamentni lampijončki so eden najzanimivejših okrasov na naših vrtovih in so ponekod že od nekdaj prisotni. Krhke lupine pa skrivajo jagode, ki so včasih rumene, drugič oranžne ali skoraj rdeče in so zelo zanimivega okusa in izjemno koristne za zdravje. Veste, o katerem sadežu govorimo?

Kako vzgojiti zdrave paradižnike?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Spustite pomlad v svoj dom

Po starem julijanskem koledarju je 12. marec veljal za prvi pomladni dan. Gregorjevo, ki ga poznamo kot dan, ko se ženijo ptički, je torej pravšnja priložnost, da pozdravimo pomlad, predvsem če nas zunaj že božajo topli sončni žarki.

Smrečica - naravna ali umetna?

Odločanje med naravno in umetno oziroma plastično smrečico je v zadnjih letih ena najpogostejših predprazničnih dilem, zato za začetek predstavljamo nekaj prednosti in slabosti vsake od njih.

Pričarajte si čisto pravo noč čarovnic

Čeprav se ’praznik’ noč čarovnic v Sloveniji ne praznuje prav pogosto, niti ne na tak način kot v angleško govorečem svetu, pa smo kljub temu prevzeli nekaj ’čarovniškega’ duha in se tudi pri nas radi pozabavamo z izrezovanjem buč. Nekaj predlogov si lahko ogledate tudi v spodnji fotogaleriji!

Tako to delajo pri Urši

Bralka Urša Mlinarič je v naše uredništvo poslala fotografije treh adventnih venčkov, ki jih je izdelala sama. Poglejte, kako lahko je z malce domišljije in ročnimi spretnostmi izdelati unikatno ’adventno kreacijo’.

Česa takšnega še niste videli!

Čeprav na prvi pogled zaradi svoje razraščenosti ni videti kot popolno drevo, je Paul Barnett v dvajsetih letih vzgojil jablano, ki bi si jo na svojem vrtu želel ne samo vsak vrtnar, pač pa sleherni ljubitelj sočnih sadežev.

KIM - ČILI

Čili je ptičji pajek- brachypelma smithi, star je dobro leto zelo je živahen in aktiven.

Donna Karan je za spiritualno

Tokrat vas vabimo, da z nami pokukate v dom znane ameriške modne oblikovalke Donne Karan. Vzhodnjaški dom na Manhattnu prevevajo mir, tišina in spokojnost, o katerih večina v New Yorku le sanja!

VIDEO: Aranžma iz borovih vej

Bliža se december, in v času prednovoletnih praznikov je prav, da nekaj blišča privoščimo tudi okenskim policam. Z malo truda bo praznična podoba notranjosti vašega doma zasijala tudi na okenski polici. Poglejte, kako!

VIDEO: Jesenska dekoracija za vsak dom

Pogled skozi okno kaže na preobrazbo narave. Pisano listje, sladki lešniki, pečen kostanj, zrelo grozdje in svež piš vetra nakazujejo na spremembe. Jesen je tu. Ta je s svojo razkošnostjo in bogastvom barv že vstopila, zato naj vam bo narava, ki jo ta letni čas ponuja, navdih za ureditev doma.

VIDEO: Buča za noč čarovnic

V našem video prispevku nam bo cvetličar Tomaž Smrtnik iz ljubljanske cvetličarne Emporia pokazal, kako izrezati bučo za prihajajočo noč čarovnic. Poskusite, nič težkega ni. Zabava zagotovljena!

Pa to ni res!

Ob pogledu na fotografije le nekaj dni starih ježkov se prav vsakdo razneži. Pogled na ljubke klobčiče večina pospremi z zelo glasnim 'aaaaaahhhhhh'. Res so tako prisrčni!

Moj projekt: Hiška za paradižnike

Naš vsestransko ustvarjalen bralec Žiga Dermitz nam je poslal fotografije izdelave hiške za paradižnik, ki jo je postavil za svojo mamo, strastno vrtnarko. V fotogaleriji poglejte, kako je iz ostankov orehovih vej nastal nadvse uporaben izdelek!

Ptički se ženijo!

Po starem julijanskem koledarju je 12. marec veljal za prvi pomladni dan. Gregorjevo, ki ga poznamo kot dan, ko se ženijo ptički, je torej pravšnja priložnost, da pozdravimo pomlad.

Les v gradnji

Slovenija se ponaša z velikimi zalogami lesa, ki predstavljajo pomemben potencial za vse tiste, ki se odločajo o gradnji ali opremi doma. O lesu smo se pogovarjali s prof. dr. Katarino Čufar, strokovnjakinjo s področja lesarstva. Povprašali smo jo o prednostih in slabostih te naravne surovine.

Kopenske želve

Vrste rodu testudo naseljujejo obalna področja Mediterana, Jadranskega morja in Črnega morja. Najdemo jih vse od Portugalske na zahodu do Turčije na vzhodu, preko male Azije vse preko severne Afrike do Maroka na zahodu.

Prenova kmetije: Kmetija je zablestela!

Zmagovalca resničnostnega šova Kmetija išče lastnika, Mateja Drečnika, je pričakala popolnoma prenovljena kmetija - od tal do stropa urejena hiša in pripomočki za vzdrževanje posesti bodo novemu lastniku služili še mnogo let.

Skrivnostna živalca zmedla vse po vrsti

Neznan moški je v živalski vrt v mestu Wenling na Kitajskem prinesel živalco, ki je popolnoma zbegala tamkajšnje delavce. Njenega izvora namreč niso znali določiti.

Boris Valant: Praznični aranžmaji

V naše uredništvo smo dobili fotografije projekta gospoda Borisa Valanta, ki je za svoje praznično vzdušje navdih našel v naravi. Poglejte si njegove stvaritve!

Z drobilnikom vej bo vrt vedno urejen

Matej je poleg kmetije v last dobil tudi velik vrt, ki bo gotovo brez težav lepo urejen, saj je kot zmagovalec resničnostnega šova v dar dobil nadvse uporabno napravo - drobilnik vej.

Dih jemajoče tajsko letovišče

Podobe turkiznega morja in sence zelenih palmovih vej so dobrodošle v vseh letnih časih. Zakaj se ne bi kar ta trenutek predali domišljiji?

Najlepši adventni venčki

Tradicionalno rdeč, elegantno zlat, nežno bel ali drzno vijoličast ... Poglejte nekaj izvirnih idej adventnih venčkov cvetličarke Nataše Hren.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030