vpliv na okolje

V neustreznih razmerah biva že vsak tretji Slovenec
Raziskava Healthy Homes Barometer, ki je bila izvedena v letošnjem letu, je razkrila slabo stanje evropskih nepremičnin pri nas. Po izsledkih omenjene raziskave je vsak tretji prebivalec izpostavljen potencialno škodljivemu ozračju v zaprtih prostorih, in sicer zaradi vlage, pomanjkanja dnevne svetlobe, prekomernega hrupa ali mraza.

S čim zamenjati plastiko?
V zadnjem času v medijih močno odmevajo razprave o plastiki, zmanjševanju njene uporabe in o alternativah, s katerimi bi lahko pripomogli k varovanju okolja. Na globalni ravni se veliko govori okoli tega, kako bi lahko številna podjetja zmanjšala svoj vpliv onesnaževanja s plastiko, posledično pa velikokrat s prstom kažemo prav na njih, čeprav bi lahko tudi kot posamezniki in navadni smrtniki storili marsikaj, da bi se onesnaževanje že ta trenutek prenehalo.

Kako se znebiti plastike v kopalnici?
Kopalnica je eden od prostorov v našem domu, v katerih proizvedemo največ odpadkov, še posebej takšnih, ki jih hitro po uporabi zavržemo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako prenehati uporabljati plastiko v kopalnici.

Out so stenski napisi in beli minimalizem
Ker sta za nami dve precej naporni leti, je dom postal še večji del našega življenja, spoznali smo tudi, kako pomemben je prostor, v katerem se počutimo udobno. Trendi notranje opreme v letošnjem letu odražajo prav to čustvo.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo
Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Se zavedate, kako nevarno je?
Živali imajo bolj občutljive čute kot ljudje, zato so zanje prazniki zelo stresno obdobje. Glasno pokanje petard in ostale pirotehnike je neprijetno že za nekatere ljudi, živali pa dobesedno trpijo. Njim namreč vsak glasen pok predstavlja grožnjo.

Je že skrajni čas za bolj trajnostna oblačila?
V povprečju vsak Slovenec na leto zavrže 12 kilogramov oblačil. Se ob tem zavedamo, kakšno škodo delamo okolju, kdo ta poceni oblačila in v kakšnih razmerah izdeluje? Je čas za bolj trajnostno obnašanje? Na to odgovarja novinarka Maja Sodja.

Pričarajte toplino doma s toplotnimi črpalkami zrak-voda
Če vas pozimi ob pogledu na račun za ogrevanje zaboli glava, potem zagotovo še ne poznate toplotnih črpalk. Gre namreč za energetsko zelo učinkovit in okolju prijazen način ogrevanja.

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi
Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove
Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Miniaturne hiške: klavstrofobija ali svoboda?
V zadnjih desetletjih je vse bolj priljubljen trend bivanja v miniaturnih hiškah. Koncept prihaja iz ZDA, kjer se je začel razvijati že v 70. letih prejšnjega stoletja, pravi razmah pa se je zgodil v času finančnega zloma pred dobrim desetletjem. Dandanes pa se za takšen način bivanja odločajo predvsem mladi, ki si želijo minimalističnega in okolju prijaznejšega bivanja.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!
Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Lastniki psov: v gozdu naj bo pes na povodcu
Čeprav so prostoživeče živali oz. divjad prilagojene na mrzli del leta, so takrat zaradi mraza in pomanjkanja hrane ogrožene. Divjad dodatno ogroža tudi človek s svojim neprimernim ravnanjem in posegi v njeno življenjsko okolje. Mednje štejejo predvsem sprehajanje psov brez povodca, pohodi stran od uhojenih poti, smučanje izven označenih smučišč in vožnja z motornimi sanmi izven poligona.

Predstavljamo trende za leto 2021
Pandemija covida-19 je vplivala tudi na oblikovanje novih trendov pri notranji opremi in dekoraciji. Nikdar še ni bilo tolikšnega poudarka na udobju. Moderni so postali interierji, ki dajejo vtis topline in domačnosti. Pomembnejša kot izgled je funkcionalnost. Če nekdaj nismo mogli prehvaliti odprtih tlorisov, se je sedaj pokazala praktičnost več (četudi manjših) sob. Nadaljuje se trend večje skrbi za okolje.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi –25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

S temi triki si boste močno olajšali delo
Zaradi nove realnosti, v katero nas je letos pahnila globalna pandemija covida-19, se niso močno spremenile zgolj naše navade, temveč tudi naši domovi. Za številne so se njihove kuhinje spremenile v restavracije, dnevne sobe v službene pisarne, spalnice v telovadnice, kopalnice pa v kozmetične ali celo frizerske salone. Novi načini bivanja pa s seboj prinašajo tudi več odvečne krame, več dviganja prahu in več stvari, ki jih doma sicer navadno ne uporabljamo. Ker so prav naši domovi tisti, v katerih zdaj preživljamo večino časa, je bistvenega pomena, da jih ohranjamo čiste in urejene, prav tako pa bo čistilna akcija prav prišla zdaj – pred postavljanjem drevesca in novoletnih okraskov.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Razmišljate o bolj ekološki vrsti pogreba?
Se kdaj vprašate, kakšen vpliv na okolje imajo najpogostejše vrste pokopov? Klasični pokopi zahtevajo vedno več prostora, pri upepelitvi nastaja veliko izpustov. Po svetu je zato vse več zanimanja za alternativne vrste pogreba in za naravni pogreb. Okoljsko osveščeni posamezniki namreč tudi po smrti ne želijo biti preveliko breme za naš planet.

Barve naj popestrijo stanovanje
Starejša stanovanja, kjer prevladujejo le nevtralne barve, rjavi, peščeni toni in so prostori poleg tega še natrpani z opremo in navlako, delujejo težko in se v njih ne počutimo prijetno. Po drugi strani lahko sodobno opremljeno zračno stanovanje brez navlake deluje sveže in lepo prav tako v nevtralnih barvah. Kako to?

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Arktični ocean umira
Največja raziskovalna odprava se je danes s severnega pola vrnila v Nemčijo, potem ko so več kot leto dni zbirali informacije in podatke o vplivu podnebnih sprememb na Arktiko. Raziskovalci iz 20 držav so na severnem polu preučevali, kako toplejše podnebje vpliva na taljenje ledenikov. "Arktični ocean umira," so raziskovalci povzeli ugotovitve.

Vrhnika z aplikacijo glede intenzitete smradu
Občina Vrhnika je vzpostavila brezplačno aplikacijo Občinski nos, ki je namenjena spremljanju smradu v občini.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil
V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

Tujerodni organizmi imajo močan negativen vpliv na lokalno okolje
Tujerodne rastline so škodljive, ker lahko tvorijo goste sestoje in popolnoma prerastejo domorodno rastlinstvo, hkrati pa jih zelo težko trajno odstranimo. Enako velja tudi za tujerodne živali, ki spodrivajo domače.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe
Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

Mednarodni teden gozdov
Včeraj se je začel Teden gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije poudarja nujnost spoštovanja Gozdnega bontona. Ta obiskovalcem gozdov posebej izpostavlja, da smo v gozdu gostje tako gozda kot tudi njegovega lastnika.

Mednarodni dan biotske raznovrstnosti
Letos pod geslom "Rešitve so v naravi!"

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?
Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.