vrste rastlin

Tulipani so prvo cvetje, ki nas razveseli spomladi
Tulipani so med najstarejšimi kulturnimi rastlinami, danes pa jih zaradi hibridizacije najdemo v skoraj vseh barvah. Cvetlice imajo od dva do šest širokih, podolgovatih listov z voskasto prevleko, ki jim daje značilno temno zeleno barvo. Večina tulipanov ima na steblu po en cvet, redkejši so tisti, ki razvijejo več cvetov naenkrat.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Ljubka majhna rastlinica, ki je primerna za vsak prostor
Eševerije so hitro rastoče sukulente, priljubljene zaradi svojega edinstvenega videza in nezahtevnosti za vzdrževanje. Njihova osupljiva oblika rozete, debeli listi in široka raznolikost barv dajejo vtis, kot da tvorijo en sam velik cvet. Najlepše so poleti, ko se na njih lahko pojavijo čudoviti cvetovi. Čeprav v svojem naravnem okolju zraste tudi do 60 centimetrov, večina sobnih eševerij vse svoje življenje ostane ljubka majhna rastlinica, primerna prav za vsak prostor.

Najpogostejša napaka, ki jo delate pri presajanju
Nekatere rastline s časom prerastejo svoj lonček ali pa iz zemlje izčrpajo vsa hranila. Ko vidimo, da rastlina v svojem dosedanjem okolju ne uspeva več tako, kot bi morala, je čas za presajanje. Kako se tega lotiti in na kaj biti pozoren, nam je zaupala Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.

V hišo naj bi prinašal pozitivno energijo, srečo in bogastvo
Večina ljudi ob besedi bambus pomisli na pridih Orienta, po vsej verjetnosti pa tudi na simpatične pande, ki obožujejo bambusove liste. A bambus je veliko več. Morda boste presenečeni, a obstaja več kot 1.000 sort in nekaj jih odlično uspeva tudi pri nas.

Tako bi morali skrbeti za orhidejo, ko ta cveti
Cvetoča orhideja je vse, kar si ljubitelj te sobne rastline lahko želi. A pot do tja je pogosto težka in naporna, še posebno če je orhideja enkrat že cvetela in jo želite pripraviti do ponovnega cvetenja. A ko vam to uspe, je pomembno, da cvetove in celotno rastlino ustrezno negujete. Ključ do tega, da orhideja ostane živa in razvije lepe, bujne cvetove, ki se obdržijo čim dlje, je zagotoviti najboljše možno rastno okolje in se pri tem držati dosledne rutine.

Trik z ledenimi kockami lahko reši vaše rože
Za propad sobnih rastlin je pogosto krivo nepravilno zalivanje. Preveč vode, ki zastaja na dnu lončka hitro povzroči gnitje korenin, zaradi premalo vlage pa se rastlina izsuši, kar je prav tako lahko usodno. Če ste eden tistih, ki jim gojenje sobnih rastlin nikakor ne gre od rok, morda še niste preizkusili zadnjega trika, ki vas lahko reši. Zanj boste potrebovali le nekaj zamrznjenih kock vode.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?
S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Feng šuj: Umetne rastline v hiši ustvarjajo negativne vibracije
Ne glede na to, kako naravno je videti, naj bi – vsaj tako pravijo zagovorniki feng šuj filozofije – umetno cvetje imelo eno veliko napako, zato bi se ga morali v svojih domovih na veliko izogibati. A ne le plastične rastline, ta starodavna veda, ki ve povedati marsikaj o ureditvi doma v povezavi z dobrimi in slabimi energijami, pravi tudi, da v dom nikakor ne bi smeli vnašati niti suhega cvetja. Ko boste prebrali zakaj, vam bo vse jasno.

Kako se lotiti načrtovanja zunanje razsvetljave?
Zunanja razsvetljava je pomemben vidik oblikovanja dvorišča in okrasnega vrta. Ustrezna izbira in namestitev lahko dodata prijetno vzdušje, hkrati pa zagotavljata funkcionalnost, ki je pri osvetlitvi dvorišča še kako pomembna tudi z vidika varnosti. Preberite praktične rešitve, kako osvetliti teraso, garažni dovoz in druge površine okoli hiše.

Vam je zmanjkalo gnojila? Uporabite vžigalice.
Svet vrtnarstva je poln idej in trikov, ki so, čeprav so na prvi pogled lahko nekoliko nenavadni, še kako uporabni. Želite izvedeti, zakaj bi morali v zemljo poleg rastlin postaviti vžigalice? Za to obstaja več razlogov.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

K nam prispela invazivna vrsta mravelj: "Vedeli smo, da bo prišel ta dan"
Dolgo smo se jih uspešno branili, a zdaj so tu, pravijo strokovnjaki. Rdeče ognjene mravlje, namreč. Gre za eno najbolj invazivnih živalskih vrst na svetu, ki prihaja iz južne Amerike, v zadnjih dneh pa so jo prvič opazili tudi v Evropi.

Laški fižol: Razveseli z okusnimi plodovi in polepša vrt
Laški ali tudi turški fižol je ne le izredno hranljivo živilo, a tudi vizualno zanimiva stročnica, ki s svojo dramatično vijolično barvo popestri vsako jed. Nekateri pa to rastlino gojijo celo le zaradi njenih privlačnih rdečkasto-oranžnih cvetov.

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico
Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni
Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Drevesa, grmovnice in druge rastline, ki se odlično obnesejo kot živa meja
Postavitev ograje ali zidu okoli parcele ni edini način za ustvarjanje zasebnosti. Če želite radovedne poglede zadržati stran od vašega dvorišča, lahko to storite tudi z rastlinami – pogled na zelenje je vedno lepši kot pogled na betonsko ograjo, kajne?

Kako pogosto poleti zalivati sobne rastline?
Tudi na rastline, ki prebivajo med štirimi stenami, vplivajo zunanje spremembe letnih časov. Če želimo, da se v najtoplejšem delu leta počutijo čim boljše, moramo prilagoditi svojo skrb zanje. Še posebej ključno je primerno zalivanje.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Tako morate skrbeti za palmo
Lahko bi rekli, da je palma sinonim za tople kraje in počitnice. Zakaj nekaj takšnega sproščujočega pridiha ne bi pripeljali kar v svoj dom? Omislite si takšno lončnico.

Kako se lotiti trajnostnega vrtnarjenja?
Za povečane izpuste toplogrednih plinov v zraku, onesnaženo vodo, zemljo in ozračje je odgovoren predvsem človek s svojim delovanjem. Pri tem pogosto veliko škodo naravi povzročamo z netrajnostnimi kmetijskimi praksami. Zato je treba stremeti k temu, da se zemlja povrne v bolj zdravo stanje. To pa lahko vsak na svojem koščku zemlje doseže s trajnostnim vrtnarjenjem.

Se tudi na vašem vrtu pojavljajo takšne tvorbe?
Ste na svojem vrtu, trati ali v cvetličnem koritu opazili nenavadno tvorbo, nekakšno penasto kepo, ki se je tam pojavila praktično čez noč? Nenavadna gmota, ki na pogled ne deluje nič kaj privlačno, je znana pod imenom čreslov cvet.

Kako se znebiti plevela na vrtu?
Za lep, urejen cvetlični vrt je vzdrževanje ključnega pomena, to pa vključuje tudi odstranjevanje nezaželenih rastlin. Poglejte, kako se lahko znebite nekaterih najbolj motečih plevelov.

Znate izbrati pravi lonec za svoje rastline?
Na trgu najdemo toliko ljubkih lončkov in posod za lončnice, da se je včasih kar težko odločiti za eno samo. Večina izmed njih je primerna za uporabo v zaprtih prostorih, na terasah, verandah in celo na vrtu. Toda kako izbrati pravega, ne da bi gledali samo na zunanjost in videz?

Kaj posaditi na vrt zraven paprike?
Medtem ko so se tehnike spremljevalnega sajenja v preteklosti bolj zanašale na ljudsko izročilo kot na znanost, se sodobne metode, po katerih se ocenjuje učinkovitost različnih rastlinskih partnerstev, danes veliko bolj učinkovite in znanstvene. Poglejmo, kateri sosedje na vrtu lahko pripomorejo k lepši rasti paprike in obratno, katerim rastlinam lahko boljše rastno okolje nudi paprika.

Ste vedeli, da lahko nekatera zelišča gojite tudi v vodi?
Da bi lahko v aromi in vonju svežih zelišč uživali celo leto, ne potrebujete velikega vrta – nekatere je mogoče gojiti kar v steklenem lončku, v katerega nalijete nekaj vode. Poglejmo torej, kako si lahko kar na okenski polici v kuhinji ustvarite svoj zeleni zeliščni kotiček.

Paprika je eden najbolj barvitih pridelkov na vrtu
Paprika je morda eden najbolj barvitih pridelkov na vrtu. Najpogosteje jo gojimo v odtenkih rdeče, rumene, oranžne in zelene, medtem ko so bele, vijolične in rjave sorte nekoliko manj pogoste. Izbirate lahko med številnimi sortami paprike, od sladke do pikantne, v nadaljevanju pa vam predstavljamo nekaj dejavnikov, ki vam bodo pomagali zožiti možnosti in izbrati najboljšo sorto paprike za vaš vrt.

Cvetje, ki se najpogosteje znajde na balkonih in okenskih policah
Pelargonije so brez dvoma ene izmed najbolj priljubljenih okenskih rož v spomladanskem in poletnem času. Razlog za to gre najverjetneje pripisati tudi dejstvu, da so precej enostavne za gojenje in zahtevajo zelo malo nege, hkrati pa niso občutljive na škodljivce ali bolezni, niti na poletno vročino. Gojenje v loncu je zanje zelo ugodno, saj lepše cvetijo, če so korenine nekoliko stisnjene.