vrt pozimi

Na vrtu si omislite citruse
Od sredine jeseni do konca pomladi citrusi pri nas ne morejo uspevati na prostem. V preostalem, toplem delu leta, pa jim odgovarjajo južne pozicije z veliko svetlobe. Potrebujete poletni izziv? Poskusite!

Jih poznate?
Poznate netreske? So zelo zdravilni, nezahtevni za vzgojo in odličen dekor v vsakem stanovanju in na vrtu. Omislite si jih in posnemajte Tino in Metko, ki sta naredili iz njih prave umetnine.

Ne pozabite na zaščito
Za večino okrasnih rastlin na vrtu lahko rečemo, da dobro prenašajo zimske razmere, vseeno pa je vsaj tiste občutljive med njimi potrebno zaščititi. Na kakšen način in katere rastline potrebujejo največ zaščite, si preberite v našem članku.

Ni še prepozno!
Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Zakaj si ga ne bi omislili?!
Ni ga slajšega sadeža zemlje od tistega, ki je zrasel pod delom naših rok. Takšni so tudi najbolj zdravi, njihova pridelava je ekološko najbolj prijazna in so najcenejši. Da boste imeli na svojih krožnikih pozimi poleg kislega zelja in repe še kakšno domačo zelenjavo, si omislite rastlinjak.

Pripravite ga na zimo
Leto se počasi bliža koncu in če še niste, je sedaj skrajni čas, da poskrbite tudi za ribnik in ga pripravite na ’zimski počitek’. Če ga boste dobro očistili in ribam zagotovili udobno bivanje tudi v hladnejših mesecih, ne boste imeli pozimi, ko bo ribnik miroval, nobenih skrbi.

Poznate pravila zamrzovanja sadja in zelenjave?
V tem času nas naš vrt razveseljuje z bogatim pridelkov, a se velikokrat zgodi, da vsega sadja in zelenjave preprosto ne moremo pojesti svežega, zato je najbolje, da ga zamrznemo. A pred tem je dobro poznati nekaj osnovnih pravil, da bodo tudi zamrznjena živila ohranila hranilne vrednosti, okus in čvrstost.

Kako se je njuno življenje spremenilo v zadnjih mesecih?
Sezona vrtičkanja je na vrhuncu in marsikateri slovenski vrt je po zaslugi Tine in Metke letos lepši, večji in bogatejši za kakšno bolj eksotično rastlino. Ker se druga sezona oddaje Vrtičkanje počasi približuje h koncu, smo dekleti povabili na klepet in zaupali sta nam marsikaj zanimivega.

Navdušila vas bo!
V drugi oddaji druge sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka med drugim govorile o dveh prav posebnih grmovnicah, in sicer aroniji ter majski jagodi. Več o prvi smo pisali že pred dnevi, tokrat pa smo se posvetili majski jagodi, sibirski borovnici oziroma kovačniku.

Čudovit okras v domu in na vrtu
Naši najbolj znani vrtičkarici v drugi oddaji druge sezone Vrtičkanje govorita o grmovnicah, poleg tega pa nam je Tina zaupala tudi, da je njena najljubša roža primula, ki se je vsako leto razveseli za rojstni dan. Ta trajnica, ki je pogosto gojena kot enoletnica, znana pa je kot belo slezenasta, rožnata ali rdeča, je zelo enostavna za gojenje. Če razmišljate, da bi razširili svojo zbirko cvetja, si jo le omislite.

Katero senčilo izbrati?
Prava mera svetlobe v prostorih je ključna za dobro počutje in s tem povezano udobno bivanje. Pri tem ima prava izbira senčil glavni pomen. Vgraditi rolete, žaluzije ali kaj tretjega? Je bolje slediti modnim smernicam ali se raje orientirati glede na praktičnost in funkcionalnost? Ta odločitev ni več tako težka kot morda deluje na prvi pogled, zagotavljajo strokovnjaki iz podjetja ROLTEK.

Vzgojite kalčke kar v kuhinji
Ko bo pozimi naš vrt počival in nam bo začelo primanjkovati z vitamini bogate zelenjave, lahko na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Preberite, o kateri zakladnici zdravja govorimo!

Hitro pripravljena in noro dobra
Jabolčna čežana je izjemno okusna, zaradi vsebnosti številnih vitaminov in mineralov v jabolkih tudi zdravju prijazna, za piko na i pa jo lahko izjemno hitro in enostavno pripravimo. V 8. oddaji Vrtičkanje sta nam Tina in Metka zaupali njun domači recept.

Na kaj paziti pri gojenju motovilca?
Motovilec je ena izmed najbolj priljubljenih zelenih ’listnatih’ poslastic, ki nam v zimskih mesecih odlično popestri jedilnik, predvsem zato, ker nam sicer pozimi sveže, doma pridelane zelenjave primanjkuje. Je izjemno okusen, bogat z vitamini in minerali ter nezahteven za gojenje. Zapriseženi vrtičkarici Tina in Metka sta nam v 3. oddaji Vrtičkanje razkrili nekaj trikov, kako vzgojiti zdrav motovilec.

Novosti, ki vas bodo popolnoma navdušile!
Čeprav vrtnarjenje in urejanje okolice hiše marsikomu predstavljata popoln način sproščanja, pa vendarle ob vedno bolj napornem življenjskem tempu mnogim zmanjka časa za vsa vrtna opravila. Spet drugi bi z veseljem doma vzgajali zelenjavo ali začimbe, a se zato, ker živijo v bloku ali pa ob hiši nimajo ustreznega prostora, tega ne lotijo. A vendar vrtnarjenje še nikoli ni bilo tako enostavno!

Najbolj priljubljene so iz Afrike!
Nihadi Prnjavorac, ki je ena izmed mnogih UNICEF-ovih Staršev otrok sveta, so v Vid in Pero šovu izpolnili dolgoletno željo. Priključila se bo UNICEF-ovi ekipi in obiskala Zambijo ter tamkajšnje otroke. Potovanje bo prav gotovo nepozabno, saj je Zambija kraj, kjer so Viktorijini slapovi in neskončno bogata narava, ki je presenetljivo močno vplivala tudi na videz slovenskih domov. Ugotovili smo, da ene izmed najbolj priljubljenih okrasnih rož slovenskih vrtov, izhajajo ravno iz srednje in južne afriške celine.

VIDEO: Priprava lojne pogače za ptice
Pozimi se ptice, ki ne odletijo v južne kraje, v iskanju hrane bolj približajo našim prebivališčem. Preberite, kako in s čim jih nahranimo in si v video prispevku oglejte napotke Vojka Havlička iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) za izdelavo lojne pogače.

Se spomnite tople grede?
Ker smo navajeni vse leto kupovati sadje in zelenjavo v trgovini, so tople grede na naših vrtovih vse redkejše. Pa vendar so te lahko na vrtu zelo uporabne, zato se preizkusimo v pridelovanju zelenjave v njih! O topli gredi, njeni postavitvi in o tem, katere vrtnine sodijo vanjo, smo povprašali Mišo Pušenjak, strokovnjakinjo za zelenjavni vrt.

VIDEO: Izdelava ptičje krmilnice
Ste se že kdaj lotili izdelave ptičje krmilnice? Za vas smo posneli prav poseben video prispevek, v katerem lahko iz prve roke dobite natančne napotke o izdelavi te za ptiče izjemno pomembne hišice v času, ko jim je pot do hrane otežena.

VIDEO: Vrt vse povrne!
Oblikovanja vrta in zelenice si ni mogoče predstavljati brez prezimnih grmičkov in okrasnih krošenj, ki s svojim cvetenjem prve naznanijo pomlad, s svojo senco vabijo na poletni počitek, pozimi pa pod snežno odejo mirno čakajo na novo brstenje ... Koliko pa vrt pomeni vam?

FOTOGALERIJA: Ptice v sadovnjaku
Če se spoštljivo in odgovorno obnašamo do narave, v svoje življenje privabimo tudi ptice, ki razveseljujejo s svojo prisotnostjo in nam pomagajo pri boju proti škodljivcem. V fotogaleriji poglejte nekaj rednih ptičjih obiskovalcev sadovnjaka naravovarstvenika Ivana Esenka.

Kunci na prostem
Eden najlepših in tudi najbolj naravnih načinov nastanitve hišnih kuncev je na prostem. Lahko izberemo prostor na vrtu in tudi na balkonu, če je ta le dovolj velik in nudi zaščito pred dežjem in soncem. Ne smemo tudi pozabiti, da različni kunci rabijo različne pogoje. Več si preberite v članku strokovnjakov.

VIDEO: Senca na domačem vrtu
V našem video prispevku si lahko pogledate, kako pravilno zasaditi, obrezovati in škropiti vinsko trto na domačem vrtu, pa tudi, kako jo privezovati in usmerjati, da nam bo v vseh vročih dneh nudila gosto, hladno senco.

Okus po češnjah
Ko češnjevo drevo zeleni in nato še cveti, je prava paša za oči. Ne potrebuje pretirane nege, le malo pozornosti. V zameno za njo pa naša življenja obogati s slastnimi, sočnimi un hrustljavimi sadeži, ki nas razvajajo skozi vroče poletje. Češnje so tudi pravo poživilo in zdravilo za mnogo težav. Preberite!

FOTOGALERIJA: Vrtnice 2012
Vrtnica izvira iz Azije, kjer obstaja okrog 250 različnih vrst in več kot 10 000 različnih hibridov. Velja za kraljico med rožami, poleg lepote cveta in omamnih vonjav pa vsaka barva nosi tudi nek simbolen pomen. Naše bralke in bralce smo pozvali, da z nami podelijo svoje letošnje kraljice.

VIDEO: Posadimo kapusnice
Zelje, ohrovti, brokoli, cvetača – vse spadajo med kapusnice in člane velike družine križnic. Sadimo jih spomladi, njihove plodove pa uživamo takrat, ko se zaključi sezona poletne zelenjave. Vrtnarska strokovnjakinja Miša Pušenjak nam razloži, kako kapusnice pravilno saditi.

Leteči obiskovalci vrta
Ptice in netopirji so pogosti obiskovalci slovenskih vrtov, ki pomembno prispevajo k naravnemu ravnovesju. Ivan Esenko, pisatelj, fotograf, naravovarstvenik in čebelar odgovarja na vprašanja o (ne)povabljenih živalskih gostih v našem vrtu.

VIDEO: Do biovrta s pomočjo ptic
Če želite svoj vrt oživiti s pticami, lahko gnezdilnice zanje izdelate kar sami – v pomoč vam bo naš video in priložena skica za izdelavo. Postopek je preprost in nezahteven, zato nam pri tem lahko pomagajo tudi otroci.

VIDEO: Do biovrta s pomočjo ptic
Če vam bo uspelo v vrt privabiti čimveč različnih vrst ptic, vam ne bo več treba skrbeti za zatiranje škodljicev, saj bodo ptice to naredile namesto vas.

Izgovorov za sivino ni!
Če si spomladi želite na vrtu ali balkonu cvetenja pisanih tulipanov, narcis, hiacint in drugih spomladanskih čebulnic, je dobra novica ta, da za spomladansko cvetenje v vašem zelenem kraljestvu še ni prepozno! Le prave čebulice je treba izbrati. Preberite!