Dominvrt.si

zdrave rastline

Skrivna sestavina, s katero obogatite vrtno zemljo

Zeolit je naravni mineral, ki lahko izboljša kakovost vaših tal in spodbudi rast rastlin. Če je vaša vrtna zemlja trda in zbita, pa zato ne more absorbirati in zadrževati vode ter hranil, lahko poskusite težavo rešiti z dodajanjem zeolita. Preverite, katere so še druge prednosti in kakšen je postopek dodajanja te snovi na vrt.

Drevo, ki tvori užitne plodove, podobne jagodam

Jagodičnica (Arbutus menziesii) je širokolistno zimzeleno drevo, ki spada v družino vresovk. Njeno naravno okolje so mešani gozdovi severozahoda ZDA. Pogosto jih najdemo poleg duglazij, sekvoj in drugih iglavcev. Ker so odporne na sušo, ne prenašajo pa zmrzali, so pri nas bolj primerne za predele ob obali, kjer zime niso tako ostre.

Zdravilna rastlina, ki smo jo jedli že kot otroci

Kislica je ena od številnih trdoživih trajnih zelišč iz družine ajdovk (Polygonaceae). Njeni listi so rahlo ostrega kislega okusa, kar je posledica vsebnosti oksalne kisline. Vse vrste so široko razširjene v zmernih regijah in v večini primerov rastejo kot plevel, glede na njihove zdravilne lastnosti pa jih je mogoče tudi gojiti.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?

Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Zdrav vrt se začne z zimskim obrezovanjem

Obrezovanje dreves in vzdrževanje vrta zagotavljata zdravje, bujnost in estetiko rastlin. S pravilnim obrezovanjem, drobljenjem in kompostiranjem bo vaš vrt postal prava oaza.

Kdaj je pravi čas za obrezovanje vrtnic?

Vrtnica je rastlina, znana po svojih čudovitih cvetovih, ki poleg lepega videza tudi prijetno dišijo. Grmičasta rastlina svojo lepoto skrbno varuje z ostrimi bodicami, ki so razporejene po celotnem steblu, na vrhu katerega se bohotijo rdeči, rožnati, marelični, rumeni ali beli cvetovi. Nekatere sorte vrtnic stojijo in rastejo pokončno, nekatere se razraščajo v razvejano grmičasto obliko, spet druge se vzpenjajo ob opori. Vrtnice slovijo kot razvajene in zahtevne rastline, a resnica je, da so precej trdožive in se tudi v težjih pogojih ne vdajo zlepa.

To morate upoštevati, da vam bo dracena uspevala

Kaj je dracena in kako lahko skrbeti zanjo, da bo v vašem domu kar najbolje uspevala? Predstavljamo vam vse, kar morate vedeti o negi te priljubljene sobne rastline, ki jo pogosto najdemo tudi pod imenom zmajevka.

Ali preveč deževnikov zemlji lahko škoduje?

Deževniki vašemu vrtu zagotavljajo naravno gnojilo in prinašajo številne druge koristi. Toda ali lahko preveč deževnikov v zemlji povzroča težavo? Bi jih morali v tem primeru odstraniti? Pretehtajte njihove prednosti in slabosti, da se boste lažje odločili, kaj je najbolje za vaš vrt.

Kaj delamo na vrtu oktobra?

Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Modra zvezdasta praprot: Nasveti za nego in vzgojo zdrave rastline

'Blue star' ali modra zvezdasta praprot je tropski epifit, ki ga prepoznamo po privlačnih zelenomodrih listih nepravilne oblike. Zaradi svoje nezahtevnosti in razmeroma preproste oskrbe je odlična izbira za začetnike in tudi bolj izkušene ljubitelje sobnih rastlin.

Kako gojimo melancane ali jajčevce?

Jajčevci so preprosti za gojenje, nekatere sorte pa so tako lepe, da jih lahko sadimo celo kot okrasne rastline. Cvetovi so vijolične ali bele barve s petimi režnji, iz njih pa se razvijejo plodovi vijolične barve. Sadimo jih od sredine do pozne pomladi, pri tem pa je priporočljivo upoštevati nekaj napotkov, ki jih podajamo v nadaljevanju.

Užiten plevel, ki ga najdemo na travniku ali celo na vrtu

Ali veste, da se med plevelom na vašem vrtu najverjetneje skriva pravo bogastvo? Medtem ko se trudite svoj vrt ohranjati kar se da čist in urejen ter vztrajno odstranjujete vsako zeleno bilko, ki se je zasadila brez vaše pomoči, je velika verjetnost, da ste spregledali številna okusna zelišča in zdrave rastlinice. Zelenje, ki ga označimo za neuporaben plevel, lahko v vaši kuhinji z nekaj dodatki spremenite v izvrstno jed, ki ima poleg vsega še zdravilne učinke.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje

Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.

So papagajčki res tako nevarni, kot pravijo?

Sirska svilnica, ki jo mnogi poznajo tudi po ukrivljenih plodovih z imenom 'papagajčki', je rastlina, ki razdvaja. Nekateri trdijo, da je izjemno nevarna in invazivna, spet drugi so nad njo navdušeni. Poglejmo, kaj sploh je sirska svilnica, kakšne pogoje potrebuje za rast ter kako je z njeno invazivnostjo.

Ste vedeli, da lahko nekatera zelišča gojite tudi v vodi?

Da bi lahko v aromi in vonju svežih zelišč uživali celo leto, ne potrebujete velikega vrta – nekatere je mogoče gojiti kar v steklenem lončku, v katerega nalijete nekaj vode. Poglejmo torej, kako si lahko kar na okenski polici v kuhinji ustvarite svoj zeleni zeliščni kotiček.

Tako je treba skrbeti za orhideje, da bodo uspevale

Te cvetoče lepotice se mnogim ljudem zdijo skoraj nemogoče za vzgojo, njihovo uspevanje pa je misija nemogoče, kajne? Resnica je, da so orhideje precej enostavne za vzgojo in nego, če se le spoznamo z osnovami.

Nasveti in triki za gojenje bazilike

Bazilika je eno najbolj priljubljenih zelišč in hkrati eno najbolj enostavnih za gojenje. Je tesna sorodnica mete, največkrat pa jo povezujemo z Italijo, čeprav marsikdo ne ve, da v resnici izvira iz Indije. Ne glede na to, ali ste izkušen vrtnar ali začetnik, vam bo naš vodnik za gojenje bazilike pomagal do bujnega dišečega zeliščnega vrta.

Poznate to orhidejo?

Tako kot mnoge druge vrste orhidej je tudi orhideja, iz katere pridobivamo nenadomestljivo začimbo vanilijo, tropska vrsta, ki za uspevanje potrebuje visoke temperature in vlažnost. V svojem naravnem okolju je epifit, ki živi na gostiteljskem drevesu, ne da bi iz njega črpal hranila, kar je še ena značilnost, po kateri se loči od preostalih sorodnic. Kaj pa, če jo preselimo v naše podnebje, ali bi jo želeli vzgajati kot sobno rastlino? Poglejmo, kako bi se obnesla v tem primeru.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode

Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Cvetoča spomladanska grmovnica, ki na vrt privablja metulje

Forzicija je listopadna cvetoča grmovnica, ki spada v družino oljk. Ti hitro rastoči grmi, ki zahtevajo malo vzdrževanja, imajo pokončno, rahlo ovalno obliko in so znani po svojih dolgih vejah, ki se zgodaj spomladi napolnijo z živahnimi rumenimi cvetovi. Če se sprašujete, katero rastlino, ki bi cvetela v tem času, posaditi na vrt, potem je odgovor kot na dlani.

Bambus sreče slovi kot skoraj neuničljiva rastlina

Bambus sreče ali 'lucky bamboo' je sobna rastlina, ki pravzaprav nima kaj dosti povezave s pravim bambusom. Njegovo latinsko ime Dracaena sanderiana nam pove, da spada med dracene ali zmajevke, čeprav tega najverjetneje ob pogledu nanj ne bi uganili. Priljubljen je tudi zaradi svoje sposobnosti uspevanja pri šibki svetlobi. Preberite več o tem, kako vzgajati bambus sreče ter s tem poskrbeti za dolga leta zdravja in sreče.

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju

Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?

Videz je lahko zavajajoč, in če je rastlina videti mrtva, še ne pomeni, da je mrtva tudi v resnici. Poskusite s temi vrtnarskimi triki oživiti svojo dragoceno rastlino.

Trik z majonezo za lepe in zdrave sobne rastline vas bo navdušil

Zagotovo ste že naleteli na več trikov za vzgojo bujnih in zdravih sobnih rastlin, med tiste najbolj preproste pa zagotovo sodi naslednji trik z majonezo, ki se je izkazala za zelo učinkovito, ko gre za skrb za rastline, ki krasijo vaš dom.

Solato lahko na balkonu gojite skozi vse leto

Gojenje solate na balkonu? In to skozi vse leto? Solatnice veljajo za manj zahtevno vrtnino. Poleg tega ne potrebujejo veliko prostora, zato dobro uspevajo tudi, če jih posadimo v lonec na terasi ali balkonu. Le nekaj napotkov se je dobro držati in skozi vse leto boste lahko jedli domačo solato z lastnega urbanega vrtička.

Mačehe niso samo za na grobove

Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Izberite pravi material za gojenje orhidej

Ljudje, ki se prvič lotevajo gojenja orhidej, kmalu ugotovijo, da zdrave orhideje ne rastejo v običajni prsti, ki je zanje običajno pregosta in vode ne odvaja dovolj temeljito. Večina orhidej v resnici nekako raste v zraku – medij oziroma substrat je tam samo zato, da se ga korenine lahko oprimejo.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet

Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984