Dominvrt.si

zemlje

Kako koristno uporabiti posušeno božično drevo?

Ko je božičnih praznikov konec in so okraski ter lučke varno pospravljeni v škatlah, je čas, da razmislite o tem, kam boste odvrgli odsluženo božično smrečico. Namesto da jo zavržete, jo raje koristno uporabite.

Tako bi podnebno krizo rešil Bill Gates

Znanstveniki že desetletja poskušajo najti načine, kako ustaviti podnebne spremembe ali vsaj omiliti njene negativne posledice – med drugim tudi s črpanjem ogljikovega dioksida iz ozračja in shranjevanjem pod zemljo. Nekdanji lastnik in ustanovitelj podjetja Microsoft pa naj bi dobil zamisel, ki jo je navdihnila ena najbolj popularnih igrač na svetu – Lego kocke.

Sobna smreka je odlična alternativa večjemu božičnemu drevesu

Sobna smreka ali 'Norfolk pine tree' je boru ali smreki podobno drevo nežnega in ljubkega videza. Med prazniki je lahko čudovita alternativa večjemu božičnemu drevesu, vendar pa je poleg tega še veliko več kot le nadomestek praznične smrečice. Morda bo marsikoga presenetilo, da kljub videzu, imenu in vonju ta rastlina nima kaj dosti povezave s smreko. Je namreč tropska rastlina, ki izvira iz južnega Pacifika in v naravi zraste tudi do 60 metrov visoko. Sobne smreke, ki jih gojimo doma kot okrasne rastline, seveda ne dosežejo te višine, ampak vse življenje ostanejo bolj pri tleh, vendar jih ravno to dela tako posebne!

Trik z ledenimi kockami lahko reši vaše rože

Za propad sobnih rastlin je pogosto krivo nepravilno zalivanje. Preveč vode, ki zastaja na dnu lončka hitro povzroči gnitje korenin, zaradi premalo vlage pa se rastlina izsuši, kar je prav tako lahko usodno. Če ste eden tistih, ki jim gojenje sobnih rastlin nikakor ne gre od rok, morda še niste preizkusili zadnjega trika, ki vas lahko reši. Zanj boste potrebovali le nekaj zamrznjenih kock vode.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?

S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Igralec pokazal svoj skrivni dom v primeru apokalipse

Nobena skrivnost ni, da so zvezdniki vajeni razkošnega življenja, ki vključuje tudi večje število luksuznih nepremičnin po različni delih sveta. A le redki si poleg hiše priskrbijo tudi nepremičnino, kamor bi se zatekli v primeru 'sodnega dne'.

Načini, kako se znebiti strun na vrtu

Strune so ena izmed največjih nadlog, ki se naseli v zemlji in pošteno prizadene pridelek na vrtu. Tako kot pri mnogih drugih škodljivcih škode ne povzroča odrasla žival, ampak njene ličinke. Iz te ličinke se kasneje razvije hrošč pokalica, ki je ime dobil po značilnem zvoku, ki ga proizvaja in se sliši kot rahel pok.

Deluje protivnetno, lajša prebavne težave in zobobol ...

Pehtran je vsem dobro poznano zelišče z aromatičnimi listi in močnim, a prefinjenim okusom, ki nekoliko spominja na pikantni janež in baziliko. Spoznajte ga ...

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Poznate vinsko bučo?

Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Kako zelena je zelena energija?

Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Kaj delamo na vrtu oktobra?

Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Kaj prinaša žetvena luna?

V prihodnjih dneh bomo na nebu priča pojavu tako imenovane žetvene lune. Preberite, za kaj gre in zakaj je ne smete prezreti, če ste poleti navdušeno vrtičkali.

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon

Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Zdaj je čas, da posejete rukolo

Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Na računu imata milijone, živita pa na kmetiji

Mila Kunis in Ashton Kutcher sta eden redkih hollywoodskih parov, ki jima poročeno družinsko življenje uspeva več kot odlično. Spoznala sta se davno nazaj med snemanjem priljubljene televizijske serije, se zaljubila nekoliko kasneje in ljubezensko pravljico leta 2015 okronala še s poroko. V zakonu sta se jima rodila dva otroka, deklica Wyatt in deček Dimitri. Pred nekaj leti se je družina preselila v nov dom, katerega vrata je slavni par sedaj odstrl za javnost.

Solata, ki je najboljša jeseni

Endivija je zimska solatnica, ki je botanično najbližje radiču, saj oba spadata med cikorije. Je glavnata solata, ki je sicer v osnovi dvoletnica, čeprav jo obravnavamo kot enoletnico. Nekateri se ji zaradi značilnega, rahlo grenkega okusa raje izognejo, medtem ko jo drugi obožujejo. Če ste med slednjimi, boste v tem članku našli napotke, ki vam bodo v pomoč, da jo vzgojite na svojem vrtu ali balkonu.

Se bomo predramili?

Izumirajo živalske vrste, krči se gozd, kmetijstvo se sooča s točo, pozebo, sušo, poplave se bodo podeseterile, pod vodo bodo mesta. To bodo doživeli naši otroci. Kakšna prihodnost nas sploh čaka?

Veste, zakaj adam 'joče'?

Rastlina, ki privablja poglede s svojimi velikimi zelenimi listi, je drugo ime dobila ravno po tej značilnosti. Njeni listi namreč po obliki res rahlo spominjajo na velikanska slonova ušesa. Spada v rod alokazij, ki originalno izvirajo v tropskih krajih, zato za svojo rast potrebuje toploto. Sicer je za vzgojo precej nezahtevna rastlina in tako primerna tudi za tiste s pomanjkanjem časa ali znanja o botaniki.

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico

Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom

Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

To so rastline, zaradi katerih boste bolje spali

Ste vedeli, da večina sobnih rastlin kisik sprošča podnevi, ponoči pa ne? Naslednje štiri rastline pa so poznane po tem, da ne le prečiščujejo zrak, temveč so pri tej aktivnosti najbolj dejavne prav ponoči.

Še je čas, da svoj balkon spremenite v vrtiček

Vsi nimamo na voljo velikega vrta pred ali ob hiši, a to ne pomeni, da se ne moremo lotiti vrtnarjenja! Balkon, pa četudi majhen, je odlična rešitev za vse tiste, ki želite začeti z vzgojo lastnih vrtnin. Takšna oblika vrtnarjenja je sicer nekoliko zahtevnejša, vendar je odlična rešitev za vse, ki drugače do zelenjavnega vrta ne morete priti.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?

Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

So tudi vam pojedle solato?

Hrošč pokalica nam na vrtu ne dela in ne predstavlja bistvenih težav, problematične pa so njegove ličinke. Strune so deževnikom podobne živali, velike od pol do štirih centimetrov. Največ škode naredijo na koreninah rastlin, korenju in krompirju. Odrasle živali se nenehno razmnožujemo, zato je pomembno, da jih odstranimo, še preden ob sezoni zasadimo nove vrtnine. Toda brez skrbi. Nikoli ni prepozno!

Previdno z uporabo zastirke na vrtu

Zastirka je snov, ki jo že od nekdaj uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot okoli sadnega drevja. Zavaruje korenine in plodove predvsem v poletnih mesecih in poskrbi, da prst ostane vlažna. Za njo lahko poskrbimo že pred poletjem, vendar previdno. Toliko, kolikor ima dobrih lastnosti, moramo biti z uporabo tudi pazljivi.

Kaj je 'napadlo' vaš paradižnik?

Če ste eden izmed milijonov ljudi, ki imajo vrt, verjetno na njem raste tudi paradižnik, kajti nič ne premaga okusa svežega domačega paradižnika. Toda včasih naš paradižnik ne uspeva tako, kot bi si želeli.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?

Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

Soda bikarbona je tudi na vrtu nadvse uporabna

Soda bikarbona je izjemno uporabna in cenjena kot pripomoček za čiščenje. Pa ste vedeli, da je izjemno cenjena tudi za uporabo na vrtu?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984