AvtorSTA

Čaka nas nas najdaljši popolni mrk v tem stoletju
V petek zvečer bomo lahko opazovali popoln Lunin mrk. To pomeni, da bo Zemlja natančno med Soncem in Luno, s čimer bo Luna povsem v Zemljini senci. Dogodek bo po napovedih astronomov najdaljši popolni Lunin mrk v tem stoletju, zanimiv pa bo tudi zaradi posebnih barv in postavitve ostalih nebesnih teles.

Kmetje se držijo za glave
Večja količina dežja letos ne greni počitnic le vsem tistim, ki so pričakovali sončne dni, da bi uživali ob morju. Negativne učinke prepogostega deževja čutijo predvsem slovenski kmetje.

Pozabite na ta prizor
Vse leto skrbite zanje, nato pa med dopustom propadejo? Naši južni sosedje imajo prvi hotel za rastline.

Razjasnili, zakaj to počnejo
Ptice selivke se v tople kraje in nazaj selijo, da prihranijo energijo, so ugotovili mednarodni znanstveniki. S hrano, ki jo dobijo na poti in na cilju, namreč pridobijo več energije, kot je izgubijo na poti tja in nazaj, ali kot bi jo dobile brez selitve.

Kakšen luksuz! A en detajl ...
Štiri desetletja je uživala na tem posestvu, sprejemala zvezdnike, kot sta bila Frank Sinatra in Elizabeth Taylor, zdaj pa se ta zares razkošna nepremičnina prodaja. Vas zanima, za koliko?

Tako so se lotili obnove stare kmečke hiše
Kar dve stoletji že stoji stara logaška kmečka hiša. Pri projektu obnove s hišo Pr' Petrov sodelujejo tudi študenti kamnoseštva s sežanske višje strokovne šole, ki so se stebrov lotili kar na star način – ročno. In rezultat?

Groza, kaj so potegnili iz Save!
Če bi vsak počistil za seboj in pravilno ločeval odpadke, bi vsi skupaj veliko bolje živeli. Nedavna čistilna akcija, v sklopu katere so tokrat čistili strugo in nabrežje Save, je nov dokaz, da se tega številni ne zavedajo.

Rušenje hiše, o katerem se bo še dolgo govorilo!
Rušenje objektov (vsaj v Sloveniji) velikokrat ni ravno pozitiven dogodek. No, razen če objekt rušimo, ker želimo postaviti novega, boljšega ... ali če imamo takšno srečo kot gradbeniki v Franciji.

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?
Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Nova gradbena zakonodaja: to so novosti!
S 1. junijem so se začeli uporabljati prenovljeni zakoni s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov. Med drugim naj bi novi zakoni prinesli racionalnejše in krajše postopke, lažje usklajevanje različnih interesov, večjo pravno varnost vlagateljev in bolj učinkovit nadzor.

O psih vodnikih slepih sedaj tudi v priročniku
Ob mednarodnem dnevu psov vodnikov slepih je Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije izdala Priročnik za uporabnike psov vodnikov in njihove svojce. Priročnik predstavlja praktične napotke za nego psa vodnika in opisuje njihov pomen. Slepemu pes vodnik omogoča varno in hitrejše gibanje po poteh, ki jih slepa oseba že pozna.

Previdno v naravi!
Pomlad ni le čas, ko se prebujajo rastline, temveč je tudi čas, ko medvedi zapuščajo svoje brloge in se poveča možnost konflikta s to največjo slovensko zverjo. Ob upoštevanju nekaj osnovnih pravil - pomembno je, da se izogibamo krajem, kjer bi utegnili biti brlogi, in psov ne spuščamo s povodca - se možnost konflikta z medvedom zelo zmanjša.

Z glasbeno terapijo nad stres policijskih psov
Policijski psi v Madridu so dobili klimatizirane prostore z glasbeno terapijo, s čimer želijo izboljšati njihovo zdravstveno stanje in zmanjšati stres.

Velika noč - največji in najpomembnejši krščanski praznik
Kristjani bodo v prihodnjih dneh obhajali svoj največji in najpomembnejši praznik - veliko noč, s katerim se spominjajo Jezusove smrti in vstajenja od mrtvih. Dogajanje bo vrhunec doseglo z velikonočnim tridnevjem, ki se bo začelo na veliki četrtek in končalo na velikonočno nedeljo. Sledil bo velikonočni ponedeljek, ki je dela prost dan.

Predpisana kazen je od 100 do 1000 evrov
V Mariboru so začeli s sistematičnim preverjanjem ločevanja in odlaganja odpadkov na ekoloških otokih. Opažajo namreč, da je napačno odloženih odpadkov še vedno veliko. Predpisana kazen za takšno početje je od 100 do 1000 evrov.

Pomembno za lastnike mačk in psov
Sterilizacija in kastracija sta najboljši način za zmanjševanje mačjih in pasjih legel ter števila zapuščenih živali. Vsaka občina je po zakonu o zaščiti živali dolžna poskrbeti za zavržene živali. V občini Medvode se je letošnja akcija začela pred kratkim, v nekaterih občinah poteka celo leto. Za poseg občine prispevajo od 20 do 25 evrov.

Daljinski sistemi ogrevanja pred izzivi zaradi manjše rabe energije
Daljinski sistemi ogrevanja se soočajo z izzivom manjše rabe energije in nizkih cen drugih možnosti ogrevanja, vendar pa pri tem ni "enotne poti njihovega razvoja in vsak mora najti svoj model delovanja," je na ponedeljkovi konferenci ocenil državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek.

Zanimivosti o slovenskih gozdovih
Medtem ko za najvišje drevo na svetu velja 115 metrov visoka sekvoja v narodnem parku Redwood v Kaliforniji, se z naslovom najvišjega v Sloveniji ponaša Sgermova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra. Za primerjavo: Grajski hrib skupaj z Ljubljanskim gradom je visok približno 100 metrov.

To je najboljše mesto za življenje
Avstrijska prestolnica Dunaj je znova pometla s konkurenco in se obdržala na vrhu lestvice mest, ki ponujajo najboljšo kakovost življenja na svetu. Tudi neslavno dno lestvice, ki jo sestavlja mednarodno svetovalno podjetje Mercer, sicer ostaja enako, saj še naprej, tako kot že desetletje doslej, pripada iraški prestolnici Bagdad.

Alergiki, pozor!
Obremenitev zraka s cvetnim prahom bo v prihodnjih toplih dneh narasla, so napovedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Prevladoval bo cvetni prah jelše, v Primorju cipres. V zraku bo prisoten cvetni prah leske in v manjši meri drugih nizko alergenih vrst.

Tako peremo Slovenci
Število energetsko varčnih pralnih, pomivalnih in predvsem sušilnih strojev v slovenskih gospodinjstvih se od leta 2010 neprestano povečuje. Pralni stroj uporablja 93 odstotkov gospodinjstev, sušilni stroj pa tretjina gospodinjstev, manj kot polovica aparatov je mlajša od pet let, ugotavlja raziskava REUS.

Previdnost je nujna!
Kljub prihajajočim toplejšim dnevom je treba še naprej zagotavljati varno uporabo kurilnih naprav, uporabnike kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav opozarja sekcija dimnikarjev pri OZS. Treba je poskrbeti, da ne bo prišlo do zastrupitve z dimnimi plini, dimniškega požara ali do prevelikega onesnaževanja okolja z dimnimi plini.

Mraz prizadel tudi mlade oljke in zgodnje sadje
Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zrmzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Kmetje s ponedeljkom lahko oddajo vloge za letošnje subvencije
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja bo v ponedeljek začela kampanjo zbiranja vlog za kmetijske subvencije, ki jih morajo kmetje oddati do 6. maja. Kmetje lahko za pridobitev plačil prijavijo le površine, ki jih obdelujejo zase, direktor agencije Benedikt Jeranko pa pričakuje, da bo letos oddanih približno 57.000 vlog.

Cene kmetijskih pridelkov višje
Kmetijski pridelki pri slovenskih pridelovalcih so se v zadnjem četrtletju lani podražili. Cene so se po izračunih statističnega urada v primerjavi z zadnjim trimesečjem 2016 v povprečju zvišale za 7,9 odstotka - rastlinski pridelki so bili dražji za 7,2 odstotka, živali in živalski proizvodi pa za 8,4 odstotka.

V slovenskih gozdovih lani posekali pet milijonov kubičnih metrov lesa
Posek v slovenskih gozdovih je lani znašal nekaj manj kot pet milijonov kubičnih metrov, kar je manj kot leto prej in manj od možnega poseka, je danes v Slovenj Gradcu ob robu licitacije lesa povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Ob tem je napovedal, da bo do konca tedna pripravljen načrt sanacije po decembrskem vetrolomu.

V Murski Soboti ogrevanja z geotermalno vodo za zdaj ne bo, v Lendavi ga hvalijo
V Pomurju že dolgo načrtujejo ogrevanje stanovanj z vročo podzemno vodo, a novi sistem koncesij za geotermalno vodo je načrte za tako ogrevanje v Murski Soboti kljub novim vrtinam v ta namen povsem podrl. V Lendavi, kjer sistem deluje že več let, pa trdijo, da je izkoriščanje gospodarsko in okoljsko upravičeno.

Lastniki pričakujejo nov zakon o upravljanju etažnih nepremičnin
Stanovanjska zakonodaja je zaradi preohlapnih določb, pomanjkanja vsebin, neustrezno oziroma sploh neopredeljenih osnovnih pojmov, nedoločenih pristojnosti in odgovornosti etažnih lastnikov, upravnikov in stanovanjske inšpekcije potrebna celovite prenove, opozarjajo predstavniki etažnih lastnikov. Želijo nov zakon o upravljanju etažnih nepremičnin.

Na Dunaju gradijo toplotno črpalko za ogrevanje 25.000 gospodinjstev
V avstrijski prestolnici Dunaj gradijo toplotno črpalko, ki bo ogrevala 25.000 dunajskih gospodinjstev. Na ta način bodo izpuste ogljikovega dioksida zmanjšali za 40.000 ton letno. Gre za največjo in najzmogljivejšo toplotno črpalko v srednji Evropi, so sporočili s predstavništva mesta Dunaj v Ljubljani.

Petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o spremembi načina ogrevanja
Dobra petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o prehodu na drugačen način ogrevanja prostorov ali dopolnitvi obstoječega načina ogrevanja, saj jim to predstavlja največji strošek za energijo. Vse več gospodinjstev pri tem motivira tudi zmanjšanje vplivov na okolje, ki jih povzročajo z gretjem, kažejo izsledki letošnje raziskave REUS.