Dominvrt.si

Avtor
STA

Nikar se ne dotikajte vab!

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin začenja jesensko akcijo cepljenja lisic proti steklini. Akcija bo trajala predvidoma do konca oktobra.

Letos smo pridelali ...

Krušnih strnih žit (pšenice in pire ter rži) smo letos pridelali 146.000 ton ali za 13 odstotkov manj kot lani, krmnih strnih žit (ječmena, ovsa in tritikale) pa 126.000 ton ali za štiri odstotke več kot lani. Oljne ogrščice je bilo za pet odstotkov več, marelic pa za 41 odstotkov. Obeta se slabša letina koruze za zrnje in silažo.

To je letošnja najtežja buča

Buča z Dolenjske, težka kar 639 kilogramov, je zmagovalka sobotnega državnega tekmovanja v tehtanju buč v Mozirskem gaju. Organizatorji so sicer upali na nov rekord in da bo katera od prijavljenih buč težja od 700 kilogramov. Lanska najtežja buča je tehtala 697 kilogramov, je zapisano na spletnih straneh Mozirskega gaja.

Predviden odvzem 108 medvedov in 10 volkov

Osnutek odloka o odvzemu rjavega medveda in volka do 30. septembra 2018 predvideva odvzem 108 medvedov in 10 volkov. Odstrel, ki je del odvzema, je usmerjen na manjše in mlajše živali, so sporočili z okoljskega ministrstva.

Uporabljate lesne pelete? To morate vedeti ...

Kakovost lesnih peletov, ki kot obnovljiv vir energije predstavljajo alternativo sistemom ogrevanja na kurilno olje, se je po slabših rezultatih testiranja izpred dveh let vendarle izboljšala, z zadovoljstvom ugotavlja Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS). Z ustreznimi peleti je ogrevanje po njihovem prijazno do okolja, varčno in udobno.

Eko sklad s posojili za različne okoljske naložbe

Eko sklad je v uradnem listu objavil javni poziv, katerega predmet so ugodni krediti občanom za različne okoljske naložbe. Za naložbe je namenjenih šest milijonov evrov, najvišji znesek dodeljenega posojila na posamezno vlogo pa je 40.000 evrov oz. najmanj 1500 evrov.

Kmetje danes lahko pričakujejo izplačilo

Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo v danes 2742 slovenskim kmetijam izplačala enkratno pomoč zaradi mlečne krize v letu 2016. Povprečno izplačilo bo 824,22 evra, je prek družbenega omrežja Twitter sporočil minister za kmetijstvo Dejan Židan. Skladno z lani sprejeto uredbo je za pomoč skupno namenjenih 2,3 milijona evrov.

Čebelarji pričakujejo slabo letino

Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

Ponudba tega hotela prava senzacija na družbenih omrežjih

Gostje belgijskega hotela Van Der Valk Charleroi Airport, ki leži približno 70 kilometrov južno od Bruslja, lahko za 3,5 evra na dan najamejo zlato ribico. Ponudba hotela je zaradi zadovoljnih in navdušenih gostov postala prava senzacija na družbenih omrežjih, poročajo tuje tiskovne agencije.

Napovedan nadzor pri vinogradnikih

Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo bo v času trgatve izvajal nadzor nad prometom z grozdjem in prevozi grozdja med obrati. Hkrati bo izvajal tudi nadzor nad prijavo pridelka grozdja v register pridelovalcev grozdja in vina, so danes sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Policija potrebuje najmanj šest psov

Policija želi za potrebe svojega dela kupiti najmanj šest psov. Na svojih spletnih straneh so zato objavili poziv k oddaji ponudb. Pes mora po zunanjosti ustrezati pasemskemu tipu delovnih službenih psov pasem nemški ovčar, belgijski ovčar ali rottweiler, star mora biti najmanj deset mesecev in največ tri leta, rodovnik pa za nakup ni pogoj.

Suša bo oklestila tudi pridelek oljkarjev

Letošnje neugodne vremenske razmere za kmetovalce so prizadele tudi oljkarje v Slovenski Istri. Pridelek bo za več kot 40 odstotkov manjši kot v povprečnih letih, ocenjuje Viljanka Vesel iz Poskusnega centra za oljkarstvo. Se pa oljkarji letos ne pritožujejo nad škodljivci.

Večina občin beleži trend odseljevanja

Petletni podatki, ki so jih pripravili strokovnjaki v okviru Zlatega kamna, kažejo, da slovenske občine v povprečju beležijo trend odseljevanja. Največ ljudi se je sicer priselilo na Škofljico, največ rojstev beležijo v občini Gorenja vas - Poljane, največ smrti pa v Gornjem Gradu.

Cene dimnikarskih storitev: kaj je res in kaj ne?

V sekciji dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) zavračajo poročanje nekaterih medijev o apokaliptičnem dvigu cen dimnikarskih storitev. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, v tem trenutku sploh ni realno govoriti o dvigu cen, saj se od leta 2004 konstantno umetno znižujejo.

Nov škodljivec v Sloveniji

Na območju Slovenije, natančneje v Podsabotinu v Goriških brdih, so potrdili najdbo azijskega ambrozijskega podlubnika, novega škodljivca iz družine podlubnikov, ki z izvrtavanjem rovnih sistemov pod lubjem in v lesu ter vnosom simbiotske glive povzroča poškodbe na drevesih. Rastlina lahko zaradi tovrstne izčrpanosti propade.

Dogodek bo velika promocija za Ajdovščino

V Ajdovščini bodo prihodnje leto zadnji aprilski teden pripravili svetovno prvenstvo belgijskih ovčarjev, ki ga organizira Športno kinološko društvo Ajdovščina. Predsednik društva Roman Hoefferle ocenjuje, da se bo prvenstva udeležilo okrog 700 tekmovalcev, z njimi pa bodo prišle številčne spremljevalne ekipe.

To je najboljše mesto za bivanje

Avstralski Melbourne je glede na raziskavo britanskega tednika Economist že sedmo leto zapored najboljše mesto za bivanje na svetu. Med najslabšimi mesti pa je sirski Damask.

Ponovno odprte možnosti za pridelavo sladkorne pese

Po opustitvi pridelave pred desetletjem so letos slovenski pridelovalcev na 75 hektarjih površin ponovno posejali sladkorno peso. Kljub za kmetijstvo stresnim vremenskim razmeram letos pričakujejo dober pridelek, je STA povedal predsednik zadruge Kristal Miroslav Kosi. Za zdaj imajo z družbo Viro sklenjeno enoletno pogodbo, želijo si vsaj petletne.

Nikar ne prinašajte rastlin iz eksotičnih dežel!

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da bi se morali potniki zavedati, da ob povratku iz eksotičnih dežel zaradi radovednosti, kaj bo doma zraslo iz skrivaj prinesenega gomolja, korenike ali vejice, lahko ogrožajo zdravje rastlin v deželi, kjer živijo.

Sprehajate psa po Ljubljani? Pozor!

V vročih poletnih dneh nekateri lastniki psov v prestolnici skušajo za njihovo osvežitev poskrbeti s kopanjem v fontanah. Vendar pa na Mestni občini Ljubljana (Mol) lastnike psov naprošajo, naj hišnih ljubljenčkov ne vodijo v vodnjake, saj to povzroča mašenje vodnih filtrov zaradi dlak.

Kmetijsko gozdarska zbornica za dosledno gospodarjenje z divjadjo

Gozdovi se na več območjih po Sloveniji tudi zaradi objedanja jelenjadi ne morejo naravno pomlajevati, opozarja kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Zato pozivajo k doslednemu izvajanju načrtov za gospodarjenje z divjadjo za uskladitev populacije jelena z okoljem.

Na evropski ravni zaščiten tudi štajerski hmelj

Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila registracijo štajerskega hmelja kot proizvoda z zaščiteno geografsko označbo. Ta je tako že 24. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji. Glede zaščite omenjenega hmelja sta se Slovenija in Avstrija dogovorili že v začetku marca.

Pri suši se bližamo ekstremnemu stanju

Sredina lokalna neurja, ki so za nekaj ur osvežila ozračje in ponekod prinesla nekaj kapelj dežja, niso pomagala pri blaženju suše. Kot je za STA pojasnila agrometeorologinja z Agencije RS za okolje (Arso) Andreja Sušnik, kaže, da bo to spet leto, ki bo blizu ali celo na vrhu lestvice najmočnejših suš v državi.

Zaradi ene neposekane okužene smreke do 150 milijonov novih lubadarjev na sezono

Visoke poletne temperature so kot nalašč za razvoj smrekovih lubadarjev, saj samica hitreje zalega jajčeca, veliko hitrejši pa je tudi celoten razvoj, je za STA pojasnila Andreja Kavčič z Gozdarskega inštituta Slovenije. Zaradi ene neposekane z lubadarji napadene smreke se lahko v sezoni število hroščev poveča za več kot 150 milijonov.

Kako skrbeti za vrt v visoki vročini?

V visoki vročini so pod velikim stresom tudi rastline na vrtovih. Kristina Ugrinović s Kmetijskega inštituta Slovenije je za STA poudarila, da je najbolje vrtove zalivati zgodaj zjutraj in temeljito, če imamo možnost, lahko vrtnine tudi zasenčimo. Zalivamo lahko tudi po rastlinah, da se nekoliko ohladijo.

Čebelarji spodbujajo sajenje sončnic

Čebelarska zveza med svojimi aktivnostmi spodbuja tudi sajenje medovitih rastlin. Ob tem izpostavljajo, da s tem lahko vsak posameznik pomembno prispeva k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce.

Preverite, koliko boste največ plačali za dimnikarske storitve

Najvišja dovoljena cena izvajanja dimnikarskih storitev znaša 33 evrov na uro izvajanja pri uporabniku, je sklenila vlada. Cena ne vključuje davka na dodano vrednost. Znesek za izvedene dimnikarske storitve vključuje tudi potne stroške, kadar je uporabnik od sedeža dimnikarske družbe oddaljen 25 kilometrov ali manj.

Cene stanovanj naraščajo

Stanovanjske nepremičnine so se v prvem četrtletju na letni ravni v območju z evrom podražile za štiri, v EU pa za 4,5 odstotka. Na četrtletni ravni je bila podražitev v območju z evrom 0,4-odstotna, v EU pa 0,7-odstotna, je objavil evropski statistični urad Eurostat. V Sloveniji so cene v letni primerjavi višje za skoraj šest odstotkov.

Povpraševanje po zemeljskem plinu in nafti se bo povečalo

Povpraševanje in oskrba z zemeljskim plinom bosta v naslednjih petih letih v povprečju zrasli za 1,6 odstotka letno, zalog pa bo do 2022 za 3986 milijard kubičnih metrov. Zaradi povečane porabe v Indiji, ZDA in Nemčiji je letos pričakovati nekoliko več povpraševanja po nafti, napoveduje Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Kmetijska suša na jugovzhodu že drsi v ekstremne razmere

Lokalne padavine so ponekod sicer popravile stanje vodne bilance površinskega sloja tal, a kmetijska suša se od aprila predvsem na jugovzhodu države močno zaostruje. Na Dolenjskem, delu Posavja (Krško-Brežiško območje) in v delu Bele Krajine stanje površinskega sloja tal tako že od sredine junija drsi v ekstremne sušne razmere, opozarjajo na Arsu.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984