Dominvrt.si

Avtor
STA

Kako boste vedeli, da gre za nadstandardno kakovosten proizvod?

Kmetijsko ministrstvo je potrdilo prvo specifikacijo za kmetijske pridelke in živila iz nove sheme izbrana kakovost, in sicer za goveje in perutninsko meso. V naslednjih tednih pa bodo imenovani še certifikacijski organi. V postopku potrjevanja pa je tudi specifikacija za mleko in mlečne izdelke.

Do subvencije bodo letos prvič upravičeni tudi lastniki stanovanj

Eko sklad bo v kratkem objavil javni poziv za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb, tj. stavb s tremi ali več stanovanji. Za energetsko sanacijo bo na voljo 10 milijonov evrov, prvič pa bodo na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove teh stavb.

Istrski kmetje že čutijo posledice suše

Do zdaj precej sušno poletje v Slovenski Istri se že pozna tudi na kmetijskih pridelkih. Najbolj prizadete so plodovke, kot sta paradižnik in paprika, pa tudi jajčevec. Dež pa bi bil dobrodošel tudi za zimsko-jesensko proizvodnjo zelenjave, ocenjuje predsednica Kmetijske zadruge Agraria Jožica Bolčič. Nevšečnosti blažijo s kapljičnim namakanjem.

Trenutni obseg lubadarja predstavlja naravno katastrofo

Stanje na območju gozdnogospodarskega območja Bled je alarmantno, polovico gozdov je prizadel lubadar, je za STA opozoril vodja območja Andrej Avsenek. Izpostavil je, da je obvladovanje lubadarja ušlo izpod nadzora, da gre za naravno katastrofo in da lubadar že ogroža tudi največje gozdove - Jelovico in Pokljuko.

Dunajski živalski vrt dobil mladička pande

Živalski vrt Schönbrunn na Dunaju je v nedeljo dobil pandji naraščaj, so sporočili iz agencije za stike z mestom Dunaj Compress. Samica velike pande Yang Yang je skotila drobcenega mladička, ki zaenkrat meri le 10 centimetrov in tehta okoli 100 gramov. V Schönbrunnu so sicer edini v Evropi, ki jim uspeva parjenje pand po naravni poti.

Podatki statističnega urada RS razkrivajo ...

V prvi polovici letošnjega leta v Sloveniji nismo dobili nobenega novega naselja. Je pa na novo nastala ena ulica, določenih je bilo skoraj 2100 novih hišnih številk, kažejo podatki Statističnega urada RS (Surs).

Nova osupljiva atrakcija za turiste

V mestu Brighton na angleški obali je zrasel najvišji premikajoči se razgledni stolp na svetu. 162 metrov visok stolp je sodobna interpretacija viktorijanskih zabaviščnih pomolov, ki so značilni za britanska obmorska mesta.

Anglija bogatejša za novo turistično atrakcijo

V mestu Brighton na angleški obali je zrasel najvišji premikajoči se razgledni stolp na svetu. 162 metrov visok stolp je sodobna interpretacija viktorijanskih zabaviščnih pomolov, ki so značilni za britanska obmorska mesta.

Župan Zagreba napovedal nove ukrepe

Zagrebški župan Milan Bandić je napovedal, da bodo uredili problem neodgovornih lastnikov psov, ki ne pospravljajo iztrebkov svojih hišnih ljubljenčkovz javnih površin. Nameravajo vzpostaviti bazo DNK vseh čipiranih psov v Zagrebu, potem pa bodo analizirali iztrebke z javnih mestnih površin in kazni pošiljali na naslove lastnikov psov.

Plačali 1.150 evrov za apartma na Krku, ki ne obstaja

Družina Reiss iz nemškega mesta Ennigerloh na severozahodu Nemčije je po prihodu na počitnice v Punat na hrvaškem otoku Krk ugotovila, da je bila žrtev internetne prevare. Na eBayu so plačali 1150 evrov za tritedenski najem apartmaja s petimi sobami, a ko so prišli na Krk so ugotovili, da hiša s fotografije na navedenem naslovu ne obstaja.

Razcvet urbanega čebelarjenja

V Mestni občini Ljubljana (Mol) deluje okoli 330 čebelarjev oziroma trije odstotki vseh čebelarjev v Sloveniji. Združujejo se v pet društev, čebelarji pa imajo v povprečju med 30 in 50 čebeljih družin. Vedno več je urbanih čebelarjev, katerih prednost je po besedah Maruške Markovčič z Mola predvsem kvalitetno okolje z manj pesticidi in insekticidi.

Bo odslej manj hrane pristalo v smeteh?

Preden odidemo na daljši poletni dopust, običajno zavržemo veliko hrane iz hladilnika, ki bi se do naše vrnitve domov že pokvarila. Na Dunaju obstajajo javni hladilniki, kamor lahko meščani prinesejo živila, ki bi sicer pristala v smeteh. Ta marsikomu, ki si dopusta ne more privoščiti, pridejo še kako prav.

Veste, kako nastanejo biseri v školjkah?

Biser v školjki nastane, ko plenilec v školjko zvrta luknjo in se začne školjka braniti, je na predstavitvi knjige Polži in školjke iz Jadranskega morja povedal njen soavtor Miha Jeršek. Ob tem sta avtorja predstavila tudi smrtonosnega polža iz družine stožcev. Zaradi njegovega pika je do zdaj umrlo že 30 ljudi, živi pa tudi v Jadranskem morju.

Policija svetuje večjo previdnost

Vlome in tatvine je največkrat mogoče preprečiti z ustreznimi samozaščitnimi ukrepi, opozarjajo policisti. Kot so povedali na novinarski konferenci v Škofji Loki, se število premoženjskih kaznivih dejanj v Sloveniji zadnja leta zmanjšuje, kljub temu policisti ljudem svetujejo odgovorno ravnanje.

Neodgovorni lastniki bodo kaznovani

Primeri, ko neodgovorni lastniki živali puščajo v razgretih vozilih, niso redki. Društva za zaščito živali opozarjajo, da so pristojni neusklajeni, ko je treba ukrepati, zato se sprašujejo, ali lahko sami razbijemo steklo vozila, da bi rešili ujeto žival. Policisti navajajo, da ima življenje v takih primerih prednost pred materialnim premoženjem.

Notranje ministrstvo prodaja službene pse

Ministrstvo za notranje zadeve je objavilo javno zbiranje ponudb za prodajo šestih službenih psov, ki bo potekalo do 23. avgusta. Ponovno prodaja tudi nepremičnino v naselju Beka v občini Hrpelje-Kozina, piše na spletnih straneh ministrstva.

Ne boste verjeli, kaj naj bi pregnalo komarje

Vonj po živih piščancih bi lahko ljudi pomagal zaščiti pred malarijo, so ugotovili etiopski in švedski znanstveniki. Ti pravijo, da se komarji, ki prenašajo malarijo, načeloma umikajo piščancem in drugim pticam.

Preverite cene stanovanj

V Sloveniji je za 200.000 evrov mogoče kupiti 118 kvadratnih metrov (m2) veliko stanovanje, kar Slovenijo uvršča v evropsko povprečje, ki je pri 114 m2, kaže letošnja Deloittova študija o cenah stanovanj. V Ljubljani je medtem za 200.000 evrov na voljo 80 m2, v večjih evropskih mestih pa 90 m2 veliko stanovanje.

Naprodaj Trumpova rojstna hiša

Na trgu se je za 1,65 milijona dolarjev (1,5 milijona evrov) znašla hiša, v kateri je svoje prve dni preživel republikanski kandidat za ameriškega predsednika Donald Trump.

Previdno s klimatskimi napravami

Uporaba klimatskih naprav lajša preživljanje vročih dni, vendar s pretiranim hlajenjem lahko dosežemo nasprotni učinek, kot je slabše počutje in celo zdravstvene težave. Pomembno je tudi zavedanje, da z uporabo klimatske naprave ne moremo nadomestiti občasnega zračenja bivalnih prostorov, so zapisali na spletni strani NIJZ.

Kako bodo reševali stanovanjski problem mladih?

Stanovanjske zadruge ponujajo alternativno obliko reševanja stanovanjskega problema mladih, prepoznavajo tako mladi kot pristojni odločevalci, zato so deležniki na posvetu na fakulteti za arhitekturo želeli spodbuditi oblikovanje pravnih in finančnih okvirov ter podpornih politik za vzpostavitev in razvoj stanovanjskih zadrug v Sloveniji.

Izstopajo jabolka in paradižnik

Jabolka so bila sadje, paradižnik pa zelenjava, ki so ga v EU lani pridelali največ. Med proizvajalkami sadja in zelenjave so izstopale Španija, Italija in Poljska, je ta teden objavil evropski statistični urad Eurostat.

Višje temperature povečujejo zanimanje za nakup klimatske naprave

Prvi letošnji vročinski val s temperaturami nad 30 stopinj Celzija bo po pričakovanjih povečal zanimanje za klimatske naprave. Na podlagi trenutnega trenda naj bi se julija povpraševanje po njih povečalo do šestkrat. Lani se je med vročinskim valom zanimanje za klimatske naprave povečalo za več kot 500 odstotkov.

Lani zgradili manj stanovanj

V letu 2015 se je v Sloveniji gradilo 8789 stanovanj, od katerih jih je bilo do konca leta končanih 2776, to pa je 12 odstotkov manj kot leto prej. Fizične osebe, ki so gradile kar 93 odstotkov vseh stanovanj, so jih dokončale pet odstotkov manj kot predlani, pravne osebe pa celo 42 odstotkov manj.

Ta teden so v ospredju čebele

V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

Pridelek bo za kar petino manjši

Pridelek poljščin bo zaradi pozebe konec aprila v Pomurju povprečno manjši za približno petino, vendar pa so nekatera območja zelo prizadeta, druga pa sploh ne. Podoben izpad pričakujejo tudi pri pšenici, vendar opozarjajo, da bo resnična škoda znana šele ob spravilu.

Številke vas bodo presenetile

V najslabšem primeru kar četrtina psov še vedno ni označenih in registriranih. V najboljšem primeru v Ljubljani ni označenih in registriranih 2200 psov, v najslabšem pa kar 5500, je razvidno iz letnega poročila o delovanju Zavetišča za zapuščene živali Ljubljana. Tam so v lanskem letu med drugim sprejeli pet pitonov in 12-člansko družino podgan.

Zanimivosti o slovenskih naseljih

V Sloveniji je 1. januarja letos živelo 2.064.188 prebivalcev v 5977 naseljih; 59 naselij je bilo brez prebivalcev. Najgosteje naseljeno naselje je bil Piran z več kot 5600 prebivalci na kvadratni kilometer. Novoustanovljeno naselje Marendol v občini Sevnica je imelo 17 prebivalcev, kažejo podatki republiškega statističnega urada (Surs).

Pomembno opozorilo za vinogradnike

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja vinogradnike, naj bodo pozorni na pojav ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice. Pravočasno zatiranje je obvezno v razmejenem območju te bolezni, ki zajema večino vinogradov na Primorskem, Dolenjskem, v Beli Krajini, Posavju, na Štajerskem in v Prekmurju.

Razmišljate o nakupu klimatske naprave? Pozor!

Vedno bolj ekstremne poletne temperature številne potrošnike `prisilijo´ v nakup klimatske naprave. A sodobne klimatske naprave niso namenjene samo hlajenju, pač pa lahko prostore z njimi dovolj učinkovito tudi ogrevate, kar je priporočljivo zlasti pozno jeseni ali zgodaj spomladi, ko se temperatura ne spusti pod ledišče in je zagon celotnega sistema centralnega ogrevanja bolj potraten.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984