Dominvrt.si

čebele

Dobra novica za čebelarje

V Uradnem listu sta objavljena dva javna razpisa, in sicer za oddajo vlog za sofinanciranje zdravil, dovoljenih v ekološkem čebelarstvu za zatiranje varoje in za financiranje didaktičnih pripomočkov organizacijam čebelarjev. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša do 57.000 evrov.

Prva pomoč za čmrlje

Medonosna čebela je sicer najbolj znana opraševalka, vendar še zdaleč ni edina. Vsaj polovico opraševanja v kmetijstvu – v naravi pa še več, opravijo divji opraševalci. To so v prvi vrsti divje čebele, torej čmrlji in čebele samotarke.

Posadite najstarejše poživilo

Mnogi so prepričani, da tobak lahko le kadimo in ker je kajenje nezdravo, niti ne pomislijo, da bi ga gojili doma. A brez skrbi, rastline bodo še kako popestrile vaš vrt, iz njih pa lahko pripravite škropivo, ki bo pregnalo uši.

Vsi čmrlji pomladi so matice

Pomlad se prebuja, z njo pa tudi žuželke, ki poskrbijo za opraševanje skoraj treh četrtin vseh rastlin, s katerimi proizvedemo 90 % svetovne hrane. Med pomembnimi opraševalci pa niso samo medonosne čebele, ampak tudi divji opraševalci.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Postal je najboljši mladi kmet Evrope

Osem let je od trenutka, ko se je Gregor preselil iz bloka na kmete. Prevzel je namreč kmetijo od dedka in babice in s trudom ter zanimivim pristopom ustvaril inovativno kmetijo, ki ga je pripeljalo tudi do nagrad.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake

Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno. 

V zimskih dneh si jih le privoščite

V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Čebela je razglašena za najpomembnejše živo bitje na planetu

Na naših vrtovih, travnikih in gozdovih je mnogo koristnih živali, izredno pomembno vlogo pa imajo tudi žuželke, ki oprašujejo. Znane so predvsem medonosne čebele, ki pridno oprašujejo naše rastline, nikakor pa ne smemo pozabiti na divje čebele oziroma čebele samotarke ter čmrlje.

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Že babice so ga kovale v zvezde

Kot eliksir zdravja so ga opevale že naše babice, še vedno pa se kljub poplavi najrazličnejših zdravil v primeru mnogih zdravstvenih težav priporoča uživanje medu, sploh v času, ko so na pohodu prehladi in druga sorodna obolenja.

Nevarni, a zdravilni

Pajki, škorpijoni, čebele, kuščarji in polži niso med najbolj priljubljenimi živalmi na tem planetu. Vendar pa nekateri v svojem strupu skrivajo tudi zdravilne snovi.

Teh rastlin raje ne sadite na svoj vrt

Nekatere rastline so strupene le, če zaužijemo njihove sadeže, druge so strupene že na dotik. Marsikatero najdemo tudi v naravi, vsekakor pa ni priporočljivo, kljub njihovim prelepim cvetovom, da jih sadimo na vrt. Poglejmo si nekatere izmed njih.

Ko boste prebrali, pri čem vse pomaga, ga boste zagotovo posadili

Poznate mačji rep? Gre za afriško zdravilno rastlino, ki vsebuje antibakterijske zdravilne učinkovine. Pomaga pri celjenju ran, pri opeklinah ali pikih žuželk, celo pri aknah.

Kako začeti s samooskrbo?

"Če pogledamo v preteklost, so preživela ljudstva, ki so bila samooskrbna, pomembne so bile voda, hrana in energija. Tisti, ki so zaradi različnih razlogov izgubili samooskrbo, so izumrli, tako da je povezava med samooskrbo in preživetjem zelo močna, bolj, kot si mislimo danes v tem globalnem svetu, ko je prav globalizem za ceno kapitala odvzel priložnosti samooskrbe," mi v pogovoru o tem, kako je samooskrba pomembna, razloži doktorica znanosti Ana Vovk Korže.

Ste že kdaj videli čebele, ki odpirajo plastenko?

Morda se sliši absurdno, toda video posnetek, ki se je po družabnih omrežjih razširil kot požar, govori drugačno zgodbo. Videa, na katerem dve čebeli odpirata plastenko, ne morete zamuditi.

Ni le odličen dodatek jedem ...

Poleg dveh osnovnih začimb – soli in popra – med najbolj priljubljene uvrščamo tudi drobnjak, trajnico, ki velja za pravo vitaminsko bombo in doda specifičen okus marsikateri jedi. Lahko ga gojimo na vrtu ali okenski polici in je zelo nezahteven za vzgojo.

Veste, kaj je senzorični vrt oziroma vrt čutil?

Naši glavni čuti so vid, dotik, voh, sluh in okus. Toda kaj, če oseba ne vidi? Senzorični vrt oziroma vrt čutil za slepe in slabovidne poskrbi za dotik, voh, sluh in okus. Takšen vrt imamo tudi pri nas, obiskal ga je Taiji Tokuhisa. Takšen zanimiv vrt pa lahko ustvarite tudi sami.

Pomagajmo opraševalcem

20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Čebelam trda prede, svoje zelenice pokosite čim kasneje

Letošnja pozeba je v sadovnjakih pustila katastrofalno škodo, ki pa ne bo vplivala le na plodove. Ta škoda pa bo zaznamovala celoten ekosistem.

Le malokdo jo pozna, a je izjemno zdrava in okusna

Pri nas je nekoliko manj poznana, a zelo okusna in ima tudi veliko blagodejnih učinkovin. Govorimo o žižoli, nad katero sta navdušeni tudi priljubljeni vrtičkarici in jo toplo priporočata vsem, ki imate prostor na svojem vrtu.

Želite imeti čudovit zeliščni vrt?

Vrtnarjenje z zelišči postaja vse bolj priljubljeno, saj se ljudje vedno bolj osredotočajo na hranljive, okusne in sveže obroke. Zelišča so nekatere izmed rastlin, ki jih je najlažje gojiti in rastejo zelo dobro. Poleg tega lahko posušena zelišča, če jih pravilno obdelamo in shranimo, zdržijo precej časa.

Skrivnosti čudovitega vrta

Vrt, dvorišče in travnik pred in okoli naše hiše so naš stik z naravo in kotiček, kjer se odpočijemo. Poglejte, kako z nasveti arhitektov, krajinarjev, oblikovalcev in ostalih strokovnjakov lahko ustvarite pomirjujoč raj okoli hiše.

10 let urbanega čebelarjenja v Ljubljani

Aprila 2021 mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Slovensko kulturno in kongresno središče je tako postalo eden od začetnikov sodobnega urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Jagodičevje, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu

Ste vedeli, da so maline prava vitaminska bomba, ki pomagajo tudi pri izgubi kilogramov in so odlična ’hrana’ za kožo? Če želite, da bodo krasile tudi vaš vrt in da bodo bogato obrodilo, je pametno upoštevati nekaj osnovnih napotkov.

V Kungoti našli velikansko sršenje gnezdo

V Kozjaku nad Pesnico je družina skupaj s sosedi naletela na prav posebno najdbo – orjaško sršenje gnezdo. Težko je štiri kilograme, obsega pa 180 centimetrov. Sršeni so ga sicer že zdavnaj zapustili, a so ustvarili velik panj, ki je pri nas redkost. Panj bo zdaj dobil tudi posebno mesto – razstavili ga bodo na osnovni šoli v Kungoti. To izjemno delo narave bo postalo tudi učni pripomoček za učence.

Čmrljev nikoli ne hranimo z medom ali raztopino medu!

Ko sonce pridobiva na moči, kaj hitro opazimo čmrlje, ki že aktivno raziskujejo cvetove. Včasih pa v naravi ali v hiši najdemo 'onemoglega' čmrlja. Kako ukrepati?

V Škocjanskem zatoku postavili hotel za žuželke

V naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru je zrasel hotel za žuželke. Gre za objekt iz naravnih materialov, ki različnim vrstam žuželk nudi primeren prostor za gnezdenje. Kot opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), je v naravi za to primernih območij zaradi človekovih posegov vse manj.

19 zanimivih hotelov za žuželke

Pikapolonice, pajki, čmrlji, čebele in številne druge in celo ogrožene vrste žuželk potrebujejo svoj mikrohabitat. Pri tem jim lahko pomagate tudi vi, če jim zgradite hotele, izdelane iz starih lesenih delov, opeke in celo plastičnih steklenic ...

Poziv čebelarjem k oddaji vlog za sofinanciranje nakupa čebelarske opreme

Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja poziva čebelarje k oddaji vlog na javni razpis za ukrep "Sofinanciranje čebelarske opreme v letu 2021" in na javni razpis za ukrep "Racionalizacija sezonske selitve panjev v letu 2021".

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984