Dominvrt.si

čebele

Minevajo tri leta od razglasitve svetovnega dne čebel

Decembra 2017 je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan vsako leto še posebej opozorimo svetovno javnost na pomen ohranjanja čebel in drugih opraševalcev za celotno človeštvo, hkrati pa je to tudi priložnost za poziv h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.

Zajtrk z medom – super dan

Letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk izpostavlja slogan 'Zajtrk z medom – super dan' in se vrača k svojim začetkom.

Kako jeseni poskrbeti za čebele?

Tretjina svetovne proizvodnje hrane oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja, čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Čebele z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo. Po podatkih mednarodne študije iz leta 2016 opraševalci letno k vrednosti svetovne proizvodnje hrane prispevajo med 192 do 472 milijonov evrov.

Top ideje za jesensko dekoracijo

Če svoj dom radi okrasite v duhu letnega časa, potem je zdaj čas, da vanj vnesete tople barve jeseni. Najboljšo dekoracijo nam ponuja kar narava sama, le na sprehod v bližnji gozd, park ali na domači vrt se je treba odpraviti. Zbrali smo nekaj idej, kako z jesenskimi plodovi polepšati v svoj dom.

Če nas obletavajo, ne smemo brezglavo kriliti z rokami

V zadnjem času pogosto opazimo ose, ki nas rade obletavajo predvsem, medtem ko jemo ali pijemo. A vseeno jih ne ubijajte. Poglejte zakaj.

Obvestilo čebelarjem glede dveh javnih razpisov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča čebelarje, da sta v Uradnem listu RS objavljena dva dodatna javna razpisa za čebelarje za oddajo vlog pri ukrepih: Tehnična pomoč čebelarjem in Racionalizacija sezonske selitve panjev, v skupni vrednosti do 163.000 evrov.

Tako naredite tinkturo iz ameriškega slamnika

Na vrtu je že zelo lepo zacvetel ameriški slamnik, ki okrepi delovanje imunskih belih krvnih celic, ki se borijo proti vnetjem oziroma napadajo viruse in bakterije, ki so zašli v telo. Poglejte, kako si lahko sami pripravite tinkturo.

Svetovni dan čebel letos poziva k angažiranju

Danes tretje leto zapored obeležujemo svetovni dan čebel, ki so ga Združeni narodi na pobudo Slovenije razglasili leta 2017. Osrednji dogodek bo virtualna mednarodna konferenca z naslovom Angažiraj se za čebele, popoldne pa se bodo na slavnostni seji sešli tudi zaposleni na Čebelarski zvezi Slovenije (ČZS). Zvrstili se bodo tudi drugi dogodki.

Pislakov dan o varstvu in številu čebel

Strokovno združenje profesionalnih čebelarjev je v soboto, 8. februarja, v prostorih ljubljanske veterinarske fakultete pripravilo 3. Pislakov dan. Udeleženci, ki se ukvarjajo s čebelarstvom ter z boleznimi in drugimi težavami, povezanimi s čebelami, so se posvetili razpravi o tem, zakaj se število čebel in čebelarjev povečuje, donosi medu pa zmanjšujejo.

Svet za čebelarstvo o osnutku programa ukrepov do 2022

Svet za čebelarstvo se je prejšnji teden na prvi seji posvetil osnutku programa ukrepov na področju čebelarstva v Sloveniji v letih od 2020 do 2022. Cilji so ohraniti pasemsko čistost kranjske čebele, enakomerno poseljenost čebeljih družin po Sloveniji, ohraniti kakovost in varnost medu ter čebeljih pridelkov in povečati stopnjo samooskrbe z medom.

Vsestransko zelišče, ki ga je dobro imeti pri roki

Navadna melisa je zdravilna rastlina in začimba, ki izrazito uspeva v Sredozemlju, predvsem v vinorodnem podnebju. Je trajnica, ki ima vonj po limoni in je aromatičnega okusa. Poglejmo si, zakaj je odlična za naše telo.

Za zamudo letala so bile krive čebele

V nedeljo je imelo letalo indijske družbe Air India večurno zamudo, saj je na steklu pilotske kabine pristal roj čebel in napadel osebje, ki je čebele skušalo odstraniti.

Število čebel se iz dneva v dan povečuje

Čebelje družine so po oceni čebelarske zveze zimo, v povprečju gledano za celo Slovenijo, preživele dobro. Spomladi se v čebelji družini začne vzreja novih generacij čebel, saj se življenjska doba zimskih čebel počasi izteka, nove čebela pa so nujno potrebne za nadaljnji razvoj družine.

So prava zakladnica zdravja

V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Pozor, skrivajo se v travi

Nemogoče je imeti pse in mačke tako pod nadzorom, da bi preprečili vtikanje smrčkov v travo in nenaravno je pričakovati, da ne bodo sledili vonjavam v naravi. Ključen je zato čas, ki si ga za ljubljenčka vzamemo PO sprehodu.

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?

Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Odkrili, kaj škoduje čebelam

Nanodelci cerijevega oksida, ki so prisotni v avtomobilskih izpuhih in se v industrijsko razvitejših okoljih odlagajo na rastlinah ter tako pridejo v stik z opraševalci, vplivajo tudi na čebele, so odkrili raziskovalci biotehniške in kemijske fakultete. Čebele postanejo hiperaktivne in vznemirjene, prizadet je bil njihov osrednji živčni sistem.

Čebelarji pričakujejo slabo letino

Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

Čebelarji spodbujajo sajenje sončnic

Čebelarska zveza med svojimi aktivnostmi spodbuja tudi sajenje medovitih rastlin. Ob tem izpostavljajo, da s tem lahko vsak posameznik pomembno prispeva k ohranjanju narave in razvoja čebel. Z letošnjo vseslovensko akcijo sejanja sončnic želijo spodbuditi setev rastline, ki je koristna paša tako za čebele kot tudi ostale opraševalce.

Preprosto preženite komarje

Topel poletni večer, vi pa udobno zleknjeni v ležalniku na domači terasi uživate ob branju knjige ali v družbi prijateljev. In ko že mislite, da vam nič ne more pokvariti večera, se od nekod pojavi komar. In potem še eden. Pa še eden ... Da bi poletne večere preživljali brez skrbi, si v nadaljevanju lahko preberete, kako uspešno pregnati te male nadležne krvosese.

Čebelarji zaradi pozebe pričakujejo tretjino manj medu

Nedavna pozeba je med drugim močno prizadela akacijo, na kateri po besedah predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča letos paše za čebele ne bo. Ker je tretjina slovenskega medu akacijevega, čebelarji tako pričakujejo za tretjino manj pridelka. Na KGZS bodo podatke o škodi zaradi pozebe predvidoma zbrali do srede.

Je prava zakladnica zdravja

Boreč je na vsakem vrtu več kot dobrodošel. Njegovi cvetovi so namreč prava paša za oči, sicer pa je dober sosed številnim drugim rastlinam, rade ga imajo čebele, je pa tudi izjemno zdravilen in uporaben v kuhinji.

Vse bolj je priljubljena

Kmetijske površine, posejane z ajdo so se od leta 2011 povečale za osemkrat, je ob zaključku letošnjega projekta Kar sejemo, to žanjemo pojasnil Janko Božič z biotehniške fakultete v Ljubljani. S projektom želi Čebelarska zveza Slovenije spodbuditi setev predvsem medovite ajde.

Stanje je zaskrbljujoče

Vsako leto 4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali. Njegov namen je ljudi opozoriti na zaskrbljujoč položaj ogroženih živalskih vrst ter jih tako opomniti na pomembno vlogo živali v vsakdanjem življenju in pri ohranjanju pestrosti življenjskih okolij, so ob tej priložnosti zapisali na državnem statističnem uradu.

Čebelnjak odslej tudi v vladni stavbi

Premier Miro Cerar je danes v vladni stavbi iz rok predsednika Čebelarske zveze Slovenije Boštjana Noča prejel čebelnjak z dvema panjema. Gre za simbolično dejanje, s katerim Slovenija še dodatno podpira razglasitev svetovnega dneva čebel pri Organizaciji združenih narodov. Čebel sicer na vladi še ni, po Cerarjevih besedah jih pričakujejo spomladi.

Vsega tega gotovo še niste vedeli

Ena najbolj priljubljenih jesenskih rastlin pri nas je zagotovo buča – kako tudi ne, ko pa nam je na voljo tako pestra in raznovrsta paleta različnih sort, poleg tega pa lahko še izbiramo, ali bodo končale na krožniku ali kot dekoracija doma.

Razcvet urbanega čebelarjenja

V Mestni občini Ljubljana (Mol) deluje okoli 330 čebelarjev oziroma trije odstotki vseh čebelarjev v Sloveniji. Združujejo se v pet društev, čebelarji pa imajo v povprečju med 30 in 50 čebeljih družin. Vedno več je urbanih čebelarjev, katerih prednost je po besedah Maruške Markovčič z Mola predvsem kvalitetno okolje z manj pesticidi in insekticidi.

Tega o čebelah verjetno niste vedeli!

Znano je, da imajo višje razviti vretenčarji čustva. Biologi so ugotovili, da nismo edini! Raziskave so pokazale, da kompleksno čutijo tudi nekatere žuželke, natančneje naše največje 'brenčeče' prijateljice.

Če se bojite pajkov, se boste zgrozili

Peter Mazič iz okolice Ljubljane je velik ljubitelj eksotičnih živali. Doma ima med drugim strupene in nestrupene kače, jemenskega kameleona in druge vrste kuščarjev ter ptičje pajke iz različnih koncev sveta. Z ekipo smo ga obiskali in pobližje spoznali njegove hišne ljubljenčke, predvsem pajke.

Ta teden so v ospredju čebele

V Evropskem parlamentu v Bruslju se je včeraj začel Evropski teden čebel, v okviru katerega se bo zvrstila vrsta strokovnih srečanj in razprav, ki se jih bodo udeležili tudi slovenski čebelarji. Med drugim bo posvečen pomenu čebel v povezavi z biotsko raznovrstnostjo. Dogodek bo tudi priložnost za promocijo slovenske pobude za Svetovni dan čebel.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 984