Dominvrt.si

Čas za zemljo

Kam s čebulicami v jeseni, da bodo spomladi znova zacvetele?

Medtem ko z vrtov pobiramo še zadnje vrtnine in razmišljamo o tistih, ki jih bomo posadili za zimo, ne moremo mimo čebulnic. Pravzaprav tistih čebulnic, ki nas bodo, če bomo zanje pravilno poskrbeli sedaj, s svojimi čudovitimi cvetovi razveselile že zgodaj spomladi.

Tako lahko shranimo tudi večjo količino korenja

Korenje je zahvaljujoč svoji vsestranskosti, sladkemu okusu in razmeroma dobri obstojnosti eden najpomembnejših vrtnih pridelkov. Predpogoj, da se bo obdržal in ga bomo lahko uporabljali še več mesecev zatem, ko smo ga pobrali z vrta, je pravilno shranjevanje in skladiščenje. Naredite si zalogo svežega, ali pa ga očistite in skuhajte ali zamrznite ter tako pripravite, da vam bo pri kuhanju na voljo tudi pozimi.

Ob svetovnem dnevu ajde: Kakšne pogoje za rast in uspevanje potrebuje?

Ajda je vsestranska in hranljiva poljščina, ki lahko uspeva v različnih talnih in podnebnih razmerah. V nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, kako zagotoviti pogoje, s katerim omogočimo dober pridelek te nadvse uporabne in hkrati izjemno hranljive žitarice.

Poznate ta poletni sadež, imenovan mrgolana?

Cimber, ringlo, mrgolana in še cel kup izrazov, ki so bolj ali manj točni za poimenovanje tega sadeža, najdemo, a še najbolj pravilen je mirabela. Torej, kaj sploh je sliva mirabela? Kakšnega okusa je? Vse to izveste v nadaljevanju, ko razkrijemo tudi, kakšni so idealni pogoji za gojenje tega sadeža na lastnem vrtu.

Če boste v prihodnjih mesecih nabirali gobe, morate vedeti to

Čeprav na splošno velja prepričanje, da se gobarska sezona zares začne šele jeseni, v resnici gobe rastejo prav skozi vse leto. Bolj kot letni čas je namreč pomembna količina padavin v določenem obdobju – več dežja pomeni boljšo rast. A če predpostavimo, da se vrhunec nabiranja gob vseeno zgodi po koncu poletja, potem je morda na mestu, da opozorimo na nekatere napake, ki se jim velja zavoljo sebe in drugih obiskovalcev gozda raje izogniti.

Jesensko sadje, ki je nekakšna mešanica jabolka in hruške

Azijska hruška z latinskim imenom Pyrus pyrifolia spada v družino rožnic tako kot slive in breskve. Gre za vrsto sadnega drevesa, ki v ugodnih pogojih ob koncu poletja obrodi okusne, hruškam podobne sadeže. Drevo obiramo v jeseni, sadeže pa lahko skladiščimo tudi do pol leta. Drevesa so odporna proti škodljivcem, preprosta za nego in obrodijo že nekaj let po sajenju.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka

Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Vse, kar morate vedeti o gojenju aronije

Gojenje aronije je lahko koristna izkušnja, vendar morate pred sajenjem upoštevati nekaj ključnih stvari od idealne vrste tal in ravni pH do globine sajenja in ukrepov za zatiranje škodljivcev. V nadaljevanju boste našli vse informacije, ki jih potrebujete za uspešen začetek gojenja aronije.

To je skrivnost velikanskih buč

V jeseni se marsikdo rad pohvali z velikimi bučami vseh barv, oblik in velikosti. Medtem ko je večini izmed nas dovolj, da iz nje pripravimo okusno juho ali drugo kulinarično poslastico ali pa jo uporabimo kot čudovit jesenski okras, drugi vidijo zabavo v tekmovanju in primerjanju, komu bo zrasla večja. Ampak, kako sploh priti do takšne buče?

Ali veste, kaj je kivano?

Kivano je tropski sadež nenavadnega videza, ki ga pri nas imenujemo tudi afriška kumara ali rogata melona. Njegova domovina je Afrika, zlasti južni in osrednji del, vendar je danes precej priljubljen tudi na Novi Zelandiji. Spada v družino bučevk, kar pomeni, da so njegove sorodnice kumare, buče in melone. Zaradi neobičajnega videza je priljubljen tudi kot dekorativni element, vseeno pa vam priporočamo, da ga poskusite in se prepričate tudi o njegovem okusu.

Pripravite marmelado iz teh izjemno zdravilnih plodov

Dren je rastlina, ki obsega večjo skupino sorodnih cvetočih grmovnic. Gre za hitro rastočo lesnato rastlino, ki pozimi običajno odmre do tal in ponovno zraste iz mladih brstov. Zaradi svojih zdravilnih plodov je izjemno cenjen že vrsto let.

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev

Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice

Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Kdaj je najprimernejši čas za pobiranje jajčevcev?

Jajčevec je odlična poletna zelenjava, polna vitaminov in mineralov, marsikdo pa ne ve, da se nekatere sorte uporabljajo celo kot okrasne rastline. Čudoviti cvetovi v vijolični ali beli barvi se spremenijo v bele ali temno vijolične plodove, slednji pa se na naših vrtovih znajdejo najpogosteje.

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti

Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Urejanje okolice: kaj vse je treba upoštevati?

Včasih poslušam znance, ki načrtujejo dom in kaj vse so si zamislili, a gredo pri tem res v podrobnosti. In lagal bi, če bi rekel, da je z mano kako drugače. Sem se pa zalotil, da sam in tudi ostali pogosto posvečamo bolj malo pozornosti temu, kaj se bo zgodilo z okolico, kar pa ni najbolje. Še posebno, če si naknadno zamislite veliko dodatkov na zemljišču oziroma posegov, ki bi potrebovali ponovne izkope in si s tem nepotrebno delate dodaten strošek.

Čudovita sobna rastlina, ki spominja na srebrne kamenčke

Mesečev kamen ali Pachyphytum Oviferum je rastlina, ki jo pri nas najdemo pod imenom tolstovec. Izvira iz Mehike, kot lončnica pa lahko raste tudi pri nas. Gre za sočnico ali sukulento, ki je lahko čudovit dodatek vaši zbirki rastlin, saj se ponaša z mesnatimi srebrnkastimi, včasih tudi rahlo roza ali zelenimi listi.

Skrivnostni sadež, ki po okusu spominja na grozdje in kivi

Josta je razmeroma nov hibrid jagodičastega sadja, ki po okusu spominja na nekakšno mešanico grozdja, borovnic in kivija. Dobro se obnese v toplejših podnebjih, sicer pa je razmeroma nezahteven za vzgojo. Preberite vse, kar morate vedeti o tem zanimivem sadežu!

So vaš vrt napadli bolhači?

Bolhači so precej pogosta vrtna bitja. Najdemo jih na vrtnih gredicah, v kompostnem kupu in celo v cvetličnih loncih in koritih. Gre za majhne, le nekaj milimetrov velike, a zelo uničujoče škodljivce. Na vrtu za seboj pustijo pravo razdejanje, saj v zelene dele vrtajo drobne luknjice, zaradi katerih je uničena praktično cela rastlina.

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje

Predstavljamo vam nekaj najpogostejših napak pri gojenju orhidej, za katere svetujemo, da se jim izognete, če želite, da bo vaša orhideja kot iz cvetličarne! Preverite, če katero od teh napak delate tudi sami in je morda to razlog, da vaša orhideja ne uspeva tako lepo, kot bi si želeli.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča

Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Skriva sestavina, ki bo vaše vrtnice spodbudila k cvetenju

Trikov, ki bodo pomagali našim rožam bujno in zdravo cveteti, ni nikoli preveč, še posebej pa imamo radi takšne, ki ne zahtevajo nevarnih kemikalij in dragih gnojil. Ko gre za nego vrtnic, pa moramo biti še posebej previdni – poskusite lahko s tem naravnim gnojilom, ki ga enostavno izdelate sami.

Flamingovec: sobna rastlina z zanimivimi 'nepravimi' cvetovi

Anthurium, pri nas bolj znan kot flamingovec, je eksotična sobna rastlina z rdečim 'cvetom' in velikimi, sijočimi listi. Rod obsega okoli 1000 trajnic, ki izvirajo iz Amerike in Karibov. Medtem ko jih je v toplih podnebjih mogoče gojiti na prostem na vrtu, se pri nas dobro obnesejo kot sobne rastline. Poglejmo, kakšne pogoje za to potrebujejo.

Trik z aspirinom, ki ga morate preizkusiti na vrtu

Ali ste vedeli, da lahko uporaba aspirina na vrtu blagodejno vpliva na vaše rastline? Aspirin, ki ga lahko najdemo v vsaki domači lekarni, ima namreč neverjetne učinke na rast rastlin.

Zelišče, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu

Meta je zelo trpežna trajnica, ki jo je enostavno prepoznati ne samo zaradi njenega svežega, rahlo ostrega vonja, temveč tudi po specifični obliki listov in stebel. Vsi predstavniki rodu 'mint' imajo namreč nekoliko zaobljena stebla in zelo značilno razporeditev listov. Dolga stebla, ki rastejo v višino in se hitro razraščajo, rastlini omogočajo precej agresivno širjenje. Poleti meta razvije majhne bele ali vijolične cvetove, ki privabljajo čebele, metulje in številne druge opraševalce.

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo

Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem

Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Ali veste, kaj so čajote?

Ste že slišali za čajoto? Gre za vrsto bučke nekoliko nenavadnega videza, ki spominja na hruško in je nežnega, rahlo sladkega okusa. Spada med bučevke, enako kakor lubenice, kumare, cukini bučke in jesenske buče. Posebno priljubljena je v državah srednje Amerike, od koder tudi izvira, zaradi nezahtevne pridelave, preprostega skladiščenja, zelo ugodne hranilne sestave in vsestranske uporabnosti v kuhinji pa se je razširila tudi v drugih kulturah.

Kardamom: Začimba, ki pri nas uspeva kot sobna rastlina

Kardamom (Elettaria cardamomum) spada v družino ingverjevk, tako kot, pričakovano, ingver. Iz ostre, aromatične, zelnate trajnice pridobivamo začimbo za začinjanje slanih in sladkih jedi. Kardamom se najpogosteje uporablja v indijski, bližnjevzhodni, arabski in švedski kuhinji. Poglejmo, kako raste in ali ga je mogoče gojiti tudi pri nas.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030