Dominvrt.si

Čas za zemljo

Tajsko baziliko lahko gojimo tudi pri nas

Tajska bazilika je vrsta sladke bazilike, ki je še posebej priljubljena v tajski kuhinji in nasploh v predelih jugovzhodne Azije. Na naših vrtovih sicer pogosteje najdemo njeno sorodnico, italijansko baziliko, a vendar ne obstaja prav noben razlog, zaradi katerega tajska bazilika ne bi uspevala tudi pri nas – le zaščititi jo je potrebno v času mrzle zime.

Kako gojimo bob?

Bob je hitro rastoča enoletna stročnica, ki jo sadimo zgodaj spomladi ali pozno jeseni. Gojimo ga zaradi velikih ploščatih užitnih semen, ki zrastejo v strokih, čeprav so užitni vsi deli rastline. Sorte boba se razlikujejo glede na velikost in barvo semen, ki je lahko vse od bele, bež ali rjave do vijolične in črne.

Travniška cvetlica, ki lajša številne zdravstvene tegobe

Navadno marjetico, ki je morda ena naših najbolj znanih rož, lahko vidimo cveteti skoraj vse leto. Njena vztrajna in vsesplošna rast naznanja prihod pomladi v naše vrtove. Odkrijte vse o priljubljeni marjetici 'Bellis perennis' – tudi to, kako jo lahko uporabite za lajšanje zdravstvenih tegob.

Tako bodo vaše perunike uspevale dlje časa

Perunika je dobila ime po grški besedi za mavrico, kar je precej ustrezen izraz za rod, ki vključuje rastline s cvetovi v tako zelo široki barvni paleti in kombinaciji le-teh. Več kot 300 vrst in na tisoče kultivarjev te razkošne cvetoče rastline najdemo v rodu perunik, ki je del družine Iridaceae. Odkrijte lepoto gojenja cvetov perunike s tem izčrpnim vodnikom o sajenju in negi. Od priprave tal do obrezovanja in drugih uporabnih trikov za vzgojo lepih cvetov perunike.

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?

Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Čičerika – stročnica, ki jo lahko gojimo tudi pri nas

Čičerika je enoletna stročnica iz družine metuljnic, ki jo sadimo spomladi in po dolgi rastni dobi pobiramo pozno poleti, ko se stroki posušijo. To stročnico, čeprav na naših vrtovih ni tako zelo pogosta, z lahkoto gojimo tudi pri nas, saj odlično uspeva ravno v zmerno vročih podnebjih. Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako ustvariti popolno rastno okolje za čičeriko.

7 idej za urbani vrt, s katerim boste izkoristili vsak kotiček balkona

Če živite v mestu in za gojenje rastlin nimate na voljo veliko prostora, je vertikalni vrt prava izbira. Postavite ga lahko tako na dvorišče, teraso ali pa celo na balkon. Z idejami, ki vam jih predstavljamo, boste izkoristili prostor za zelenjavni, cvetlični ali pa kar kombinacijo cvetlično-zelenjavnega vrta.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo

Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Priprava zemlje pred prvim sajenjem je še kako pomembna

Eden glavnih dejavnikov pri urejanju vrta v začetku sezone je priprava ustrezne strukture tal. Ta je vedno mešanica peska, mulja, gline, najrazličnejših mikroorganizmov in drugih delcev. Vsaka izmed teh komponent igra pomembno vlogo in vpliva na to, kako dobro bodo rastline rasle, zato je pomembno, da pred prvim spomladanskim sajenjem poskrbimo zanjo.

Takšen je pravilen postopek presajanja sobnih rastlin

Ne glede na to, ali ste dolgoletni zbiratelj sobnih rastlin ali pa se s skrbjo za lončnice soočate šele kratek čas, vam bodo nasveti za presajanje prišli še kako prav. Prav vsaka sobna rastlina namreč po določenem času potrebuje nov lonček ali novo zemljo, morda pa kar oboje. Kaj o tem svetuje Katja Malovrh, strokovnjakinja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani, preverite v prispevku.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango

Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Sobne rastline, ki se ob razmnoževanju najhitreje ukoreninijo

Navdušenci nad sobnimi rastlinami vedo, da ni nič bolj prijetnega, kot opazovati, kako se njihove rastlinice množijo pred njihovimi očmi. Dobra novica je, da obstaja veliko sobnih rastlin, ki jih je enostavno razmnožiti – za njihovo razmnoževanje pa vam sploh ni treba biti profesionalec. Le izbrati morate prave, ki vam ne bodo povzročale sivih las.

Devet načinov, s katerimi preprečite šok rastline pri presajanju

Uspešno presadite svoje rastline na vrt in poskrbite, da bodo uspevale brez kakršne koli škode, tako da upoštevate teh devet uporabnih nasvetov za zmanjšanje šoka ob presajanju. Pri presajanju sadik na vrt se mnogi vrtičkarji poslužujejo postopka utrjevanja rastline, vendar pa spodnji nasveti lahko pridejo prav pri presajanju prav vseh rastlin, ne le sadik zelenjave, ampak tudi tistih, ki so že ukoreninjene v svoji zemlji in zanje postopek utrjevanja načeloma ni potreben.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika

Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Taščin jezik: zalivanje, svetloba in presajanje

Bolj znana je po svojem malo manj prijaznem imenu – taščin jezik, iz angleškega pa bi njeno ime v naš jezik lahko prevedli kot – kačja rastlina. Ti dve imeni in še kakšno podobno se nanašajo na značilne liste, ki rastejo pokončno in so trši, tanjši in špičasti. Sanseverija je rastlina, ki deluje kot skulptura.

Kako presaditi orhidejo?

Orhideje so čudovite tropske rastline, ki so odlične za gojenje v zaprtih prostorih. Čeprav je zanje kljub splošnemu prepričanju razmeroma enostavno skrbeti, je pri presajanju potrebna posebna previdnost. Pravilni koraki menjave rastnega medija, s katerimi preprečimo nadaljnje gnitje korenin, zagotavljajo rast novih cvetov in močnih, zelenih listov. Uporabite spodnje nasvete strokovnjaka Tomaža Jevšnika, da ohranite svojo orhidejo lepo in cvetočo.

Sobne rastline, s katerimi bo vaš dom izstopal

Ste naveličani vedno enakih, že rahlo dolgočasnih sobnih rastlin? Svet sobnih rastlin ponuja mnogo zanimivega in čas je, da raziščemo tudi tiste nekoliko bolj nenavadne in nevsakdanje. Zahvaljujoč spletnim dobaviteljem rastlin smo danes veliko manj omejeni pri izboru kot v preteklosti in prav nobena težava ni poiskati rastline, ki sicer rastejo na drugem koncu sveta.

Kako oživiti odmrlo ali umirajočo rastlino?

Videz je lahko zavajajoč, in če je rastlina videti mrtva, še ne pomeni, da je mrtva tudi v resnici. Poskusite s temi vrtnarskimi triki oživiti svojo dragoceno rastlino.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta

Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Napaka, ki jo pogosto delate pri zalivanju sobnih rastlin

Za sobne rastline, ne glede na to, za kakšno vrsto gre, je potrebno dobro skrbeti, da ne ovenijo ali se posušijo. Glavno vlogo pri tem pa ima pravilno zalivanje.

Ta očarljiva pikčasta sobna rastlina vas bo navdušila

Begonia maculata ali begonija polka-dot je prav očarljiva sobna rastlina. S svojimi edinstvenimi zelenimi listi, na katerih so prisrčno razporejene bele pikice, kot bi jih nekdo narisal, se bo prav gotovo odlično ujela z dekorjem vaše dnevne sobe.

Kumina – nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji

Kumina je začimba, ki je nepogrešljiva v kuhinji. Večina jo pozna le po njenih 'semenih', ki to v resnici niso, za obogatitev jedi pa jih lahko kupimo praktično v vsaki trgovini s hrano. Le malokdo ve, da jo je preprosto vzgojiti tudi doma in da ima posajena rastlina pozitiven vpliv na druge vrtnine, saj s svojimi cvetovi privablja številne žuželke.

Tako lahko uporabite odpadlo listje

Velikokrat se ob jesenskem delu na vrtu zmrdujemo ob količini listja, ki ga je vsakič znova treba pograbiti in odstraniti. Je res tako? Iz odpadlega listja lahko pravzaprav dobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za 'izdelovanje komposta pa je prav mesec oktober. To pa še ni vse. Poglejmo si, kaj lahko iz odpadlega listja še pridobimo.

Pripravite rastlinje na hladnejše temperature

Kaj je tisto, kar radi gojite na svojem vrtu? Kaj je tisto, za kar bi rekli, da se najbolj razveselite, ko prvo vzklije, ko pride pomlad? Za vse, od trajnic pa do vrtnic, lahko poskrbimo, če okrasne rastline pripravimo na hladnejše mesece. Pripravili smo nekaj nasvetov, ki si jih lahko preberete v nadaljevanju.

Mačehe niso samo za na grobove

Ker se jesen že počasi preveša v zimo in je dan že precej kratek, temperature pa se ponoči spustijo tudi skoraj do ledišča, je skrajni čas, da poletne cvetlice zamenjamo za nekaj bolj trpežnega. Čudovito cvetje, ki je ime dobilo po številnih zgodbah, v katerih nastopajo sebične mačehe, spada v družino vijolic. V preteklosti se je mačeh na domačem vrtu in okenskih policah marsikdo izogibal, saj naj bi veljale za cvetje, ki je bolj primerno za grobove, a dejstvo je, da so lahko čudovit in nezahteven cvetoči okras na balkonu ali okenski polici.

Prst pripravimo že zdaj

Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Zdaj je najugodnejši čas za setev trave

Najugodnejši čas za setev trave je spomladi aprila in maja ter jeseni septembra in oktobra. In če še niste tega storili, je zdaj zadnji čas, da poskrbite za vašo travo.

Katera zelišča je treba prestaviti na toplo?

Ko na vrata potrka jesen, z njo pa nizke temperature, je čas, da nekatera zelišča prestavite na toplo. Le tako vas bodo lahko razveseljevala tudi čez zimo. Za nekatera izmed njih pa je to nujno potrebno, v nasprotnem primeru ne bodo preživela.

Vse, kar morate vedeti pred gnojenjem vrta jeseni

Pri dolgotrajni uporabi je prst v zelenjavnem vrtu izčrpana in osiromašena s hranili, saj vrtnine v času rasti potrebujejo veliko hranilnih snovi. Da bi vrtnine tudi v prihodnji sezoni dobro obrodile, mu moramo vse te snovi nekako povrniti. Ob vseh informacijah in napotkih smo včasih lahko zmedeni - kaj pomeni mineralno gnojilo? Kaj označuje kratica NPK? Lahko z gnojenjem zažgemo korenine? Na vsa ta vprašanja odgovarjamo v spodnjih vrsticah.

Čudovite zasaditve za jesen in zimo, ki očarajo

Rastline domu dajo poseben značaj in škoda bi bilo, če ne bi tudi jeseni in pozimi, ko se narava pripravlja na počitek, uživali v lepotah narave. Kaj lahko posadimo v balkonsko korito pozimi?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1030