okolje

V Luciji brezplačna uporaba tržnice za kmete-prodajalce kmetijskih pridelkov ter proizvodov lastne pridelave
Vsi kmetje in lokalni pridelovalci, ki prodajajo svoje kmetijske pridelke in živila, bodo lahko brezplačno koristili tržnico v Luciji in Piranu.

S praznično okrasitvijo nad pandemijo: kakšni so trendi?
Razmišljate o tem, da bi svoj dom že zdaj praznično okrasili, da preženete depresijo zaradi pandemije? Psihologi pravijo, da lahko zgodnja okrasitev doma pozitivno vpliva na naše počutje, zato si boste s tem zagotovo polepšali te negotove čase. Kakšni pa so letošnji trendi pri okraševanju?

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna
Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

2,55 milijona evrov za sanacijo gozdov, ki so jih poškodovale naravne ujme
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo 5. javni razpis za aktivnost Dela za odpravo škode in obnovo gozda iz Programa razvoja podeželja. Za ta namen je razpisanih 2,55 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Zajtrk z medom – super dan
Letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk izpostavlja slogan 'Zajtrk z medom – super dan' in se vrača k svojim začetkom.

LG-jeve toplotne črpalke za vrhunsko učinkovitost gretja z obnovljivim virom energije
LG Electronics (LG) na slovenskem trgu predstavlja novosti na področju svojih sistemov za gretje LG Therma V. Gre za toplotne črpalke zrak/voda, ki prinašajo številne možnosti za prihranke energije pri nadgradnji ogrevalnega sistema v domovih. Črpalke opravljajo isto nalogo kot peči na plin ali kurilno olje, vendar na energetsko in stroškovno učinkovitejši način. Uporabljajo se za talno ali radiatorsko ogrevanje in oskrbo s toplo sanitarno vodo celo pri zunanji temperaturi –25 °C. Z zamenjavo ali dopolnitvijo tradicionalnega sistema gretja na plin ali kurilno olje toplotna črpalka zrak/voda občutno zmanjša izpuste CO2 in porabo energije, saj za gretje vode uporablja obnovljiv in brezplačen vir – naravno toplotno energijo zunanjega zraka.

Pozor, kopalnica skriva kup nevarnosti
Se sploh zavedate vseh nevarnosti, ki na nas prežijo v kopalnici? Kljub temu, da redno čistimo kopalniške površine, se zna zgoditi, da pozabimo na predmete, ki se nam na prvi pogled ne zdijo sporni, a lahko ogrožajo naše zdravje, če jih ne očistimo temeljito ali se jih ne znebimo pravočasno.

V veljavo stopa vmesna rešitev za ravnanje z odpadno embalažo
V veljavo je stopila novela zakona o varstvu okolja, ki prinaša več novosti, med najpomembnejšimi pa je vmesna rešitev problematike na področju odpadne embalaže. Letos namreč stroške odvoza embalaže, ki je niso odpeljale pooblaščene družbe, krije država, v prihodnje pa naj bi to padlo na ramena podjetij.

S temi triki si boste močno olajšali delo
Zaradi nove realnosti, v katero nas je letos pahnila globalna pandemija covida-19, se niso močno spremenile zgolj naše navade, temveč tudi naši domovi. Za številne so se njihove kuhinje spremenile v restavracije, dnevne sobe v službene pisarne, spalnice v telovadnice, kopalnice pa v kozmetične ali celo frizerske salone. Novi načini bivanja pa s seboj prinašajo tudi več odvečne krame, več dviganja prahu in več stvari, ki jih doma sicer navadno ne uporabljamo. Ker so prav naši domovi tisti, v katerih zdaj preživljamo večino časa, je bistvenega pomena, da jih ohranjamo čiste in urejene, prav tako pa bo čistilna akcija prav prišla zdaj – pred postavljanjem drevesca in novoletnih okraskov.

Mislite, da lahko tudi vam uspe to?
Vse več posameznikov se zaveda, kako pomembno je naše obnašanje, ko pride do smeti oziroma odpadkov, potrošnje ter skrbi za naš planet. Toda že z majhnimi koraki lahko poskrbimo za manj odpadkov, s tem pa prihranimo čas in denar ter se počutimo bolje.

Ko zavlada megla
"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

Smeti ne sodijo v gozd!
Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

Z bančnimi storitvami lahko ohranjamo gozd in okolje
Z digitalizacijo bančnih storitev in donacijo 10.000 evrov Gorenjska banka aktivno pristopa k varovanju slovenskih gozdov in okolja.

Preživimo čas tudi v jesensko obarvanem gozdu
Lepi jesenski dnevi vabijo na obisk gozdov, ki so obarvani v najrazličnejše odtenke jesenskih barv in so prava paša za oči.

Razmišljate o bolj ekološki vrsti pogreba?
Se kdaj vprašate, kakšen vpliv na okolje imajo najpogostejše vrste pokopov? Klasični pokopi zahtevajo vedno več prostora, pri upepelitvi nastaja veliko izpustov. Po svetu je zato vse več zanimanja za alternativne vrste pogreba in za naravni pogreb. Okoljsko osveščeni posamezniki namreč tudi po smrti ne želijo biti preveliko breme za naš planet.

Razbijamo mite o pomivanju posode na roke
Marsikdo razmišlja, kaj je bolj ekonomično in higienično - pomivanje posode na roke ali uporaba pomivalnega stroja? Ste se kdaj vprašali, koliko vode porabimo pri enem in drugem?

Potrošnike pozivajo k trajnostnemu ravnanju
Slovenci na leto prižgemo okoli 16 milijonov nagrobnih sveč – od tega dve tretjini ob 1. novembru –, ki končajo kot odpadek, ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Količina sveč, poslanih na trg, po njihovih navedbah sicer nakazuje trend zmanjševanja: lani jih je bilo 15 odstotkov manj kot predlani.

Finančna pomoč, ki vam bo v hipu olajšala življenje
Ste podedovali staro kmetijo, ali pa sanjate o življenju in delu na kmetiji, toda ne veste, kako bi prišli do financ za obnovo ali posodobitev kmetije? V nadaljevanju si preberite več o tem, kje lahko najdete finančno pomoč, da bo kmetija zaživela, tako, kot si vi želite.

Onesnažen zrak Ljubljančane stane 434 milijonov, Mariborčane 107 milijonov evrov letno
Družbeni stroški onesnaženja zraka so v Ljubljani leta 2018 znašali 434 milijonov evrov letno oz. 1502 evra na prebivalca. V Mariboru je skupna škoda dosegla 107,2 milijona evrov oz. 965 evrov na prebivalca, kaže raziskava organizacije CE Delft. Največja družbena škoda je sicer zaradi slabe kakovosti zraka v tem letu v Evropi nastala v Londonu.

Pevec naveličan zvezdniške Kalifornije
Veliko zvezdnikov se je odločilo, da ne želi več živeti v Kaliforniji, med njimi je tudi slavni glasbenik, ki je že prodal svoje domovanje v Los Angelesu, ker je našel zavetje v naravi Wyominga.

Z zaščitnimi maskami bodite pazljivi
Maske so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Zato se znova nizajo opozorila – maske ne sodijo med embalažo!

Barve naj popestrijo stanovanje
Starejša stanovanja, kjer prevladujejo le nevtralne barve, rjavi, peščeni toni in so prostori poleg tega še natrpani z opremo in navlako, delujejo težko in se v njih ne počutimo prijetno. Po drugi strani lahko sodobno opremljeno zračno stanovanje brez navlake deluje sveže in lepo prav tako v nevtralnih barvah. Kako to?

Kadilci pozor: ogorki niso nedolžna smet!
Cigaretni ogorki v družbi veljajo za eno najbolj sprejemljivih oblik onesnaževanja okolja. Kadilci jih največkrat ugašajo kar na tleh, mečejo v odtoke in različno vodovje, nekateri 'junaki' jih ugašajo celo na travi, kar je še posebej nevarno v vročih, poletnih mesecih. Zakaj smo do kadilcev in uničevanja okolja na takšen način popustljivi, ko pa so raziskave pokazale, da cigaretni ogorki vodo in okolje onesnažujejo skoraj bolj kot sama plastika?

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Ruski medved, ki ima cvetočo manekensko kariero
Spoznajte Stepana, udomačenega medveda, ki živi s svojimi ‘starši’, Svetlano in Jurijem Panteleenkom, v Rusiji.

Arktični ocean umira
Največja raziskovalna odprava se je danes s severnega pola vrnila v Nemčijo, potem ko so več kot leto dni zbirali informacije in podatke o vplivu podnebnih sprememb na Arktiko. Raziskovalci iz 20 držav so na severnem polu preučevali, kako toplejše podnebje vpliva na taljenje ledenikov. "Arktični ocean umira," so raziskovalci povzeli ugotovitve.

Princ William: Za 'popravilo' planeta imamo le 10 let
Britanski princ William je ustanovil okoljsko nagrado za inovativne rešitve za največje okoljske težave našega planeta. Kot so sporočili iz njegovega urada v Londonu, bodo naslednjih deset let vsako leto podelili pet nagrad Earthshot po milijon funtov (1,1 milijona evrov) za spodbujanje sprememb in pomoč pri odpravljanju škode na planetu.

Novi koronavirus lahko pod določenimi pogoji preživi na površini telefona
Novi koronavirus lahko pod določenimi laboratorijskimi pogoji ostane na površinah, kot so bankovci ali telefoni, kužen do 28 dni, so opozorili znanstveniki. S tem so ugotovili, da je virus lahko kužen dlje, kot so doslej domnevali.

Več kot pol milijona evrov za tesnejše medsebojno povezovanje
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu RS objavilo tretji javni razpis za ustanavljanje skupin in organizacij proizvajalcev v kmetijskem in gozdarskem sektorju.

Balkon: naj bo lep tudi jeseni!
Ni treba, da jeseni vaš balkon, terasa ali vrt popolnoma izgubi ves žar. Jesen je pravzaprav idealen čas, da nekaj pozornosti namenimo okrasnemu vrtu.