okolje

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi
Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

Majhni triki za velike prihranke
Vsaka sprememba se začne z majhnimi koraki. Tako obstaja kar nekaj vsakodnevnih 'majhnih' stvari, ki jih lahko naredite ter s tem prihranite energijo in denar, hkrati pa naredite tudi nekaj dobrega za okolje.

Prosto živeče ptice ne sodijo v ujetništvo
Seznam ptic v Sloveniji navaja 380 prosto živečih vrst ptic, ki so bile potrjeno opažene na našem ozemlju med letoma 1800 in 2011. Razen sive vrane, šoje in srake pa so na celotnem območju Slovenije zavarovane vse domorodne vrste skupine pevci, ki nikakor ne sodijo v ujetništvo!

Naredite doma več za bolj zdravo okolje
Dobra stran prizadevanja za bolj zdravo okolje je nemalokrat še prihranek denarja. Velikokrat bi se pred nakupom morali vprašati, ali to res potrebujete. Boste stvar uporabljali dolgo časa ali bo hitro končala v smeteh? Bi si kakšno orodje lahko denimo od koga izposodili? Boste komu kupili darilo, ki ga morda ne bo nikoli uporabil? Treba je začeti razmišljati drugače.

Nov javni razpis za ohranjanje in razvoj majhnih kmetij
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, ki je namenjen razvoju majhnih kmetij. Razpisanih je 15,4 milijona evrov nepovratnih javnih sredstev.

Cene zemeljskega plina in električne energije so bile višje
Najbolj pa se je zvišala cena električne energije za gospodinjske odjemalce, in to za 7 odstotkov.

Za njimi ostalo na tone odpadkov
Glasba je pomembna in uživati v njej prav tako. Tako se vsako leto ogromno ljudi odloči, da bodo odšli na glasbeni festival, kjer si bodo postavili šotor in več dni uživali v dobri glasbi. Toda ko je festivala konec, ne ostanejo samo lepi spomini, na festivalu v Angliji so polja po festivalu ostala prekrita z odpadnimi šotori in smetmi ...

Vstopili smo v meteorološko jesen
S prvim septembrom se je začela meteorološka jesen, ki nam po hladnem zaključku avgusta prinaša letnemu času dokaj primerne temperature. Tako so jutra sveža, ponekod meglena, temperature so nekje pod desetimi stopinjami, čez dan pa se še vedno dvignejo na bolj poletne.

Vas Zavrate – prva samooskrbna vas v Sloveniji
Vas v občini Radeče bo uradno postala prva samooskrbna in podnebno nevtralna vas v Sloveniji, kajti s pomočjo sončne energije bodo proizvajali dovolj elektrike za potrebe celotne vasi. Pridelali pa naj bi celo trikrat več elektrike, kot je bodo porabili.

Nezakonito odloženo komunalno blato dokončno sanirano
Gradbeno-prevozniško podjetje, ki je bilo dogovorno za nezakonito odloženo komunalno blato, ki ga je odložilo na zemljišče v Vodulah pri Dramljah, je v celoti odstranilo blato, so sporočili z inšpektorata za okolje.

V Sloveniji julija manjša proizvodnja električne energije
V Sloveniji se je julija proizvedlo 1146 gigavatnih ur (GWh) električne energije neto, kar je v primerjavi z junijem devet odstotkov manj, v primerjavi z julijem lani pa 21 odstotkov manj. Poraba se je medtem ustavila pri 1097 GWh, kar je na mesečni ravni enoodstotna rast, na letni pa dveodstotna, je objavil statistični urad.

Naveličani svojega interjerja, a brez veliko denarja?
Zaželeli ste si sprememb, a kaj, ko v tem trenutku ne bi radi zapravljali za novo opremo niti dekoracijo. Kaj lahko vseeno storite, da bi imeli občutek, da živite nekje drugje?

Dončićeva psa zvezdi Instagrama
Oboževalci košarkarskega zvezdnika Luke Dončića poznate prikupno kosmato kepico, ki sliši na ime Hugo Šmeker? Kaj pa Gio, veliko belo lepotico? Psa, katerega lastnika sta Luka in Anamarie Goltes, imata na Instagramu skoraj 30 tisoč sledilcev.

Dunajski raziskovalci v kravjih vampih našli rešitev za plastične odpadke
Avstrijski raziskovalci so v prebavnih sokovih kravjega želodca odkrili mikrobe, ki učinkovito razgrajujejo plastiko. Na podlagi tega odkritja bi lahko v prihodnosti s stranskim proizvodom mesne industrije na naraven način reciklirali plastiko.

Spoznajte Veliki koralni greben
Strokovnjaki, ki so preučevali Veliki koralni greben med letoma 1995 in 2017, so ugotovili, da so vse vrste koral utrpele več kot polovični upad, najbolj prizadete pa so razvejane in mizaste korale, ki so dom mnogih vrst rib in drugih živali. Težava je tudi beljenje koral, kar pa po mnenju strokovnjakov povzročajo ekstremno visoke temperature in onesnaževanje okolja. Strokovnjaki že leta opozarjajo, da lahko Veliki koralni greben že čez nekaj desetletij popolnoma odmre.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan
Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

V Ljubljani postavili prvo pametno pasjo uto
V velikih nakupovalnih središčih običajno psi niso dovoljeni, puščanje psa pred vhodom pa je mnogim neprijetno. Toda od zdaj naprej bo v nakupovalnem središču v BTC za naše kosmatince poskrbljeno malce drugače, kajti pred vhodom v središče so postavili pametno pasjo uto, imenovano Pasja vila. Gre za prvi takšen projekt v srednji Evropi, v poletnem času pa je pasja vila celo klimatizirana.

Pospravljanje je vstopilo v wellness kategorijo
Lahko čiščenje prispeva k psihofizičnemu ravnovesju? Med to pandemijo so se namreč mnogi v iskanju duševnega miru zatekli k poslavljanju.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine
Odbor za svetovno dediščino Unesca je na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine vpisal izbrana dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani. Nominacijo Dela Jožeta Plečnika v Ljubljani – urbano oblikovanje po meri človeka je pod vodstvom ministrstva za kulturo koordiniral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO).

Vode iz sistema Golo-Zapotok ni treba več prekuhavati
Občina Ig je preklicala ukrep prekuhavanja vode na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok. Še vedno pa ostaja v veljavi ukrep varčevanja z vodo, je objavljeno na spletni strani občine.

Kačja invazija na Hrvaškem - gasilci: Ne ubijte jih, pokličite nas!
Na Hrvaškem oziroma v Slavoniji poročajo, da je prišlo do invazije kač, ki zaradi iskanja hrane in vode vse pogosteje končajo na domačih dvoriščih.

Vroči počitniški dnevi nas vabijo tudi v gozdove
Kot obiskovalci pa moramo z gozdom ravnati spoštljivo in skrbno! Preplet gozdne in kmetijske krajine, raznovrstnost rastlinskih in živalskih vrst v gozdu, izjemnost posameznih dreves, obnovljivi viri energije in surovin ter blagodejen vpliv na celotno okolje so le najvidnejše dobrine gozda. Kaj nam pomenijo, bi se verjetno začeli zavedati šele, ko gozda in njegovih koristi v našem okolju nenadoma ne bi bilo več.

Jeseni nepovratna sredstva za gradnjo ničenergijskih stavb
Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu).

Proizvodnja električne energije v juniju manjša
Proizvodnja električne energije se je v juniju 2021 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta zmanjšala za 8 %, oskrba z energenti pa se je povečala.

Konoplja ima v sebi več kot 1000 biološko aktivnih snovi
Konoplja oziroma Cannabis Sativa L. je vsestransko uporabna rastlina. Industrijska in medicinska konoplja se razlikujeta po vsebnosti tetrahidrokanabinola (THC). Prvo lahko vključimo v naš jedilnik, jo uporabimo pri gradnji, ogrevanju, v kozmetiki in še kje, druga je znana po svojih zdravilnih učinkih in seveda kot najbolj uporabljena droga na svetu.

Razlogi za uporabo konoplje - ni jih malo
Lahko jo jeste, se z njo zdravite, zgradite hišo in se ogrevate, se vanjo oblečete, z njo negujete telo, slikate in še in še. Konoplja je kraljica rastlinskega sveta, zato so restrikcije v zvezi z gojenjem in uporabo marsikomu velik trn v peti.

Kako se znebiti neprijetnih vonjav?
Včasih ni dovolj, da prižgete dišečo svečko, treba je poiskati vir neprijetnih vonjav in se z njim spopasti. Kateri so najpogostejši krivci?

Morska bitja niso igrače!
"Starši naj pazijo, da njihovi otroci zaradi radovednosti ali zabave ne bi prinašali živih živali iz morja in jih uporabljali kot igrače," razna društva naprošajo starše in skrbnike radovednih otrok, ki se igrajo na obali.

Miti in resnice o klimatskih napravah
Rekordno vroče poletne temperature so v zadnjih letih mnoge prisilile k nakupu klimatske naprave. Te tako niti slučajno niso več luksuz, temveč nujno potrebna rešitev vsakega domovanja. Nekateri se jih kljub temu še vedno otepajo, tudi zaradi številnih mitov, ki krožijo med ljudmi in so, kot bomo pojasnili v nadaljevanju, daleč od resnice in v praksi dokazanih dejstev.