sloveniji

Šokantno odkritje v lastni hiši
Spletna platforma AirBnB, preko katere je mogoče popotnikom za krajši čas oddajati sobe, stanovanja, koče in celo čolne, je po svetu izjemno priljubljena, a vendarle vedno obstaja dvom, ali ljudem, zaupati, da bodo za seboj pustili vse čisto in ne bodo česa ukradli. Da obstajajo tudi taki, dokazuje video, ki je pred kratkim zaokrožil po spletu.

Zavarujem zvestega prijatelja
Če imate doma prijetnega štirinožnega mešančka, ste lastnik najpogostejše pasje pasme v Sloveniji. Teh je namreč kar 43 odstotkov od vseh 230 tisoč registriranih psov. In čeprav večina gospodarjev za svoje pasje ljubljenčke lepo skrbi, jih le dva odstotka poskrbi tudi za njihovo zavarovanje.

To morate vedeti!
Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cvete v aprilu in maju v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu! Več o čemažu nam bosta zaupali Tina in Metka v 9. oddaji Vrtičkanje druge sezone.

Privoščite vašemu domu pomladno osvežitev
Ker ljudje ne glede na številne obveznosti še vedno veliko časa preživimo za štirimi stenami doma, je zelo pomembno, da se v njem dobro počutimo. Kot vemo, pa v veliki meri na naše počutje vplivajo prav barve, zato je vsake toliko, predvsem pa v pomladnem času, pametno ’preobleči’ stene našega stanovanja v sveže barve in tako posledično v dom vnesti nov val pozitivne energije. V podjetju JUB, ki slovi kot najstarejši proizvajalec barv za dom in vsekakor tudi eden najkakovostnejših, so se ob častitljivi obletnici, letos namreč obeležujejo že 140 let obstoja, odločili nekomu izmed vas polepšati dom.

Harvey Norman in Gorenje plačata 100€* za vaš stari gospodinjski aparat!
Harvey Norman je v sodelovanjem z podjetjema Gorenjem GSI in Zeos pripravil veliko slovensko akcijo zbiranj a starih gospodinjskih aparatov, ki bo potekala v aprilu in začetku maja.

Kupujete likalnik? Pozor!
Pred kakšnimi 30 leti so likalniki še veljali za preproste gospodinjske pripomočke, ki jih je bilo enostavno uporabljati, uporaba pare pa je bila rezervirana za kemične čistilnice in profesionalne delavnice. Danes si že skoraj ne predstavljamo likalnika brez pare in ob poplavi najrazličnejših in z vsemi mogočimi funkcijami opremljenih naprednih likalnikov je težko izbrati takega, ki nam bo dobro in dolgo služil.

Stanovanja spet cenejša
Cene nepremičnin v Sloveniji so tudi v letu 2014 upadle. Cene stanovanj so se znižale četrto leto zapored, in sicer za okoli sedem odstotkov. Promet s stanovanjskimi nepremičninami se je krepko povečal in dosegel najvišjo raven od dna v letu 2009, kaže poročilo Gursa o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2014.

To prenovo morate videti!
V Zupančičevi jami se nahaja stanovanje, namenjeno mlademu kreativnemu paru, ki tam preživi večino svojega časa, saj v njem opravlja tudi svoje delo. Prvotno stanje stanovanja, kljub dobri ohranjenosti, ni bilo primerno za tovrstno uporabo, dokler se ekipa kreativnih arhitektov ni lotila projekta popolne prenove, rezultat pa je naravnost fantastičen.

Morate jo imeti!
Tisti, ki nameravate v bližnji prihodnosti graditi novo hišo ali pa ste se tega projekta že lotili, veste, da je dolgoročno edina pametna izbira pasivna ali nizkoenergijska gradnja. A poleg osredotočenosti na samo energijsko učinkovitost je treba temeljito preučiti tudi spremenjene pogoje gradnje in posledično morebitne vplive na samo hišo. Eden izmed novih načinov gradbene prakse je vsekakor temeljenje na izolacijski podlagi; inovacija temeljne blazine na potresno ogroženih območjih je namreč prinesla veliko prednosti.

Da bo vaša kuhinja popolna ...
Nakup kuhinje ni odločitev, ki bi jo lahko sprejeli čez noč. Za začetek moramo vedeti, kakšna bi bila glede na naš prostor najbolj primerna, pomembna je tudi sama razporeditev elementov, pa izbira materialov, barv, čim bolj funkcionalnih dodatkov ter seveda bele tehnike. Da bi bila odločitev lažja, si v nadaljevanju preberite nekaj nasvetov, kako izbrati pravo kuhinjo.

Vabimo Vas na 21. Gregorjev sejem
Gregorjev sejem je prvi in največji spomladanski kmetijski sejem v Sloveniji. Naše vodilo že 21. Gregorjevega sejma želi na vaših mizah pričarati pridih domačnosti. Doma pridelano, z znanim poreklom in načinom pridelave, je to, v kar zaupamo. Zato je NOVOST LETOŠNJEGA SEJMA šotor »Domače.Najboljše!« s predstavitvijo pridelkov in izdelkov s slovenskih kmetij.

Če želite kakovostno streho nad glavo ...
Vsi si želimo kakovostno streho nad glavo, zato je v primeru pokrivanja ali prekrivanja hiše ali stanovanja še kako pomembno, da izberemo materiale, ki nam bodo služili vse življenje. Mednje zagotovo sodi tudi aluminij, saj je lahek, prilagodljiv, odporen na vremenske vplive ter izjemno kakovosten.

Ustvarite si poletni raj v lastnem vrtu!
Hiter tempo življenja in vsakdanjik, zapolnjen s številnimi obveznostmi, nam pogosto ne omogoča, da bi si vzeli trenutek zase in se sprostili. Zato je ideja o bazenu na domačem vrtu ali kar znotraj doma še toliko bolj privlačna. Morda pa se odločite in boste proste trenutke v lastnem sprostitvenem kotičku preživljali že letos. Samo še namig – pomlad je najprimernejša za vgradnjo bazena!

Dobro premislite, preden sprejmete odločitev!
Pri prenovi stanovanja ali hiše je prava izbira talnih oblog eden izmed ključnih dejavnikov in tudi eden izmed večjih finančnih vložkov. Kakovostne talne obloge nudijo dobro zvočno in toplotno izolacijo ter poudarjajo estetiko notranje ureditve. Ne glede na to, za katero vrsto talnih oblog se odločite, je njihova vloga enaka – ustvariti lepši, toplejši in udobnejši dom.

Izvor mesa več ne bo uganka
S 460 glasov za in 204 glasov proti je Evropski parlament izglasoval resolucijo o obveznem označevanju porekla mesa v mesnih izdelkih, na primer klobasi, začinjenih predpripravljenih perutničkah, pripravkih iz mletega mesa ali celo lazanji. Tako mora Evropska komisija pripraviti zakonodajo o obveznem označevanju mesa v mesnih izdelkih in pripravkih.

Stanovanjski stroški so vedno večje breme
Stanovanjski stroški so lani po začasnih podatkih Statističnega urada RS predstavljali veliko breme za 37 odstotkov gospodinjstev, srednje veliko breme za 52 odstotkov, za 12 odstotkov gospodinjstev pa ti stroški niso predstavljali bremena. Stopnja resne materialne prikrajšanosti je bila 6,6-odstotna in je ostala skoraj na isti ravni kot leto prej.

Zakaj izbrati les?
Njegova lepota in toplina sta morda najpogostejša razloga, zakaj se ljudje pri opremljanju doma odločamo za les. Pa vendar ta naravni material nudi še veliko več. Preberite, kateri so še drugi razlogi za bogatenje doma z lesom.

Strokovnjaki korak bližje ...
Strokovnjaki Jamskega laboratorija Tular iz Kranja so razvili inovativno metodo detekcije sledi človeške ribice v podtalnici in jo skupaj s partnerji iz tujine že preizkusili. S tem so bližje vzpostavitvi monitoringa človeške ribice in spremljanju stanja njene dejanske razširjenosti in ohranjenosti v naravi.

Prijavi se in osvoji 50.000 evrov!
Prihaja najbolj kreativno kuharsko tekmovanje, ki je popolnoma zasvojilo gledalce po vsem svetu. Končno smo ga dočakali tudi v Sloveniji: MasterChef Slovenija. Oddaja, v kateri se bodo pomerili najboljši ljubiteljski kuharji, najboljši pa bo prejel naziv MasterChef Slovenije in 50.000 EUR!

Tudi vi plačujete preveč? Ne dovolite tega!
Vseh stroškov res ni mogoče zmanjšati, med tiste, ki jih lahko, pa zagotovo sodi račun za elektriko. V enem letu namreč lahko prihranimo celo več kot 100 evrov, če samo zamenjamo dobavitelja električne energije.

Število kmetijskih gospodarstev se zmanjšuje
V Sloveniji se je število kmetijskih gospodarstev od leta 2000 do 2013 zmanjšalo za 16 odstotkov. V domači prireji se je leta 2013 najbolj zmanjšala količina prašičjega mesa, najmanj pa količina perutninskega mesa. Pridelali smo tudi manj pšenice in namolzili manj mleka, je v statističnem pregledu Statopis objavil državni statistični urad.

Kaj jemo v Sloveniji?
Dnevna potrošnja mesa, krompirja in žit na prebivalca se je v preteklih 10 letih zmanjšala, po drugi strani se je povečala dnevna potrošnja druge zelenjave, a še vedno ne dosega prehranskih določil, kažejo statistični podatki, zbrani v brošuri Nekaj ščepcev podatkov o hrani. Stopnja samooskrbe s hrano, zlasti z zelenjavo, krompirjem in žiti, upada.

Ogabno odkritje inšpektorjev v kitajski restavraciji
Katastrofalne razmere v eni izmed kitajskih restavracij v Londonu so šokirale celo vsega hudega vajene inšpektorje. Ščurki, mišji iztrebki, povsod olje od cvrtja, smeti ...

Kako najbolje poskrbeti za zdravje našega psa?
''Ko se odločimo za novega štirinožnega družinskega člana, se moramo zavedati, da bo ta delil svoje življenje z nami naslednjih deset, petnajst ali več let. Potrebuje naš čas, našo ljubezen in to vsak dan, ne le ob koncu tedna ali ko imamo ravno čas in voljo. Biti pasji lastnik je nekaj najlepšega na svetu, a je hkrati tudi obveza in odgovornost,'' je v pogovoru z nami izpostavila dr. Zlata Čop, dr. vet. Med. iz Vet klinike Lesce.

Zavarovanje zvestega prijatelja
Pravijo, da so psi naši najboljši prijatelji. Biti lastnik psa je verjetno res nekaj najlepšega na svetu, ampak moramo se zavedati, da je to tudi velika obveznost in odgovornost.

Pozor, nikar ne kurite lesa!
V petek in soboto je velika verjetnost preseganja mejne vrednosti trdih delcev PM10 v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Novem mestu, Trbovljah, Zagorju, Ljubljani, Kranju in Hrastniku. Na Primorskem so preseganja možna, so sporočili z Agencije RS za okolje.

Slovenci še vedno 'bežijo' iz domovine
V zamejstvu in po svetu živi zunaj meja Slovenije okoli 500.000 ljudi s slovenskimi koreninami. Svetovni dan izseljencev, 17. november, je tudi njihov dan.

In to kar v lastni spalnici?!
Tudi v Sloveniji imamo veliko čebelarjev, ki imajo svoje pridne čebelice seveda v čebelnjaku, ta pa je ponavadi nekje zunaj. A nek 68-letni možakar iz Turčije jim je namenil prav posebno mesto; čuva jih namreč kar v svoji spalnici.

Juhuhu, čas martinovanja je tu!
Praznovanje Sv. Martina je slovenska folklora, s katero že tradicionalno obeležimo praznik mladih vin, je povedal uveljavljeni slovenski enolog Bojan Kobal. Kot je poudaril, gre za obdobje, ko se vinarji zahvalijo za pridelek, vino pa ljudi ob tem običaju še dodatno poveže.

Pričarajte si čisto pravo noč čarovnic
Čeprav se ’praznik’ noč čarovnic v Sloveniji ne praznuje prav pogosto, niti ne na tak način kot v angleško govorečem svetu, pa smo kljub temu prevzeli nekaj ’čarovniškega’ duha in se tudi pri nas radi pozabavamo z izrezovanjem buč. Nekaj predlogov si lahko ogledate tudi v spodnji fotogaleriji!