sloveniji

Če ga opazite, morate o tem obvestiti pristojno službo
K nam je prispel škodljivec, ki si ga nihče ne želi - japonski hrošč. Prvič je bil opažen prav na istem mestu kot lani. Ker predstavlja resno grožnjo za številne rastline v Sloveniji, strokovnjaki pozivajo, da - če ga slučajno opazite - čimprej javite pristojnim službam.

Triki, kako na vrtu porabiti manj vode, v času, ko je zalivanje prepovedano
V teh dneh dneh, ko je v mnogih občinah po Sloveniji močno omejena poraba pitne vode in je med drugim prepovedano tudi zalivanje vrta, nam lahko koristi vsak nasvet, kako rastlinam kljub temu zagotoviti uspešno rast.

Risinja na območju Osrednje Slovenije povila naraščaj
Risi so srednje velike divje mačke, ki so še nekaj sto let nazaj v velikem številu naseljevale območje Evrope in tudi Slovenije. Toda predvsem zaradi osamitve in parjenja v sorodstvu se je populacija dinarskih risov v zadnjem času drastično zmanjšala – celo do te mere, da so bili tik pred izumrtjem. Na srečo pa zahvaljujoč projektu Life lynx za te zveri prihajajo boljši časi.

Oskrbniki Kamniške koče gostom: varčujte z vodo, koče niso hoteli!
Ste se kdaj med obiskom gorskih koč spraševali, zakaj imajo tako šibek vodni curek? Mnogi obiskovalci se celo jezijo, ker jim na nekaterih visokogorskih kočah niso na voljo tuši. Dejstvo je, da so v gorah odvisni od deževnice, ki jo shranjujejo v zalogovniku, ker pa je težko napovedati, kdaj bo spet deževalo, morajo z vodo ves čas varčevati. Tudi pri izbiri in pripravi obrokov.

Tu najdete najvišje ležečo knjižnico v Sloveniji
Na Uršlji gori, ki je visoka 1699 metrov in leži med Slovenj Gradcem in Črno na Koroškem, stoji najvišje ležeča cerkev v Sloveniji, cerkev sv. Uršule, po novem pa tudi najvišje ležeča knjižnica. A to ni še vse. Na Uršlji gori je postavljen tudi najvišje ležeči čebelnjak.

Zanimiv razlog, zakaj bi vsak vrt moral imeti vsaj eno sončnico
Poletje je tik pred vrati in čas je, da v cvetočem sijaju zaživijo tudi naši vrtovi, terase in balkoni. Sončnice niso le čudovit poletni okras, temveč tudi dragocena podpora naravi in prava izbira za vaš sončni kotiček.

Učenke osnovne šole na Krasu poskrbele za barvito prenovo šole
Barve so pomembne. Ne samo znotraj prostorov, ampak tudi na prostem, v okolju, ki nas obdaja. Tega se zavedajo tudi pri Merkurju, ki so se v ta namen tudi letos lotili projekta 'Za lepšo šolo'. Povezali so se s šolami po Sloveniji in učencem dali v roke škarje ali platno – ali bolje rečeno čopič in barvo ter priložnost, da polepšajo stene svoje šole.

Divje lilije - slovenski botanični zaklad
Lilije so med najbolj prepoznavnimi in očarljivimi cvetlicami v slovenski naravi. Medtem ko številne sorte lilij krasijo naše vrtove, imajo svoj poseben čar tiste, ki uspevajo povsem samoniklo. Divje lilije v Sloveniji so dragocen botanični zaklad, vse štiri avtohtone vrste pa so zavarovane in odražajo bogato naravno raznolikost naših gozdov, travnikov in alpinskih predelov.

Kakšno poletje nam napoveduje vremenska pratika?
Medtem ko vremenoslovci napovedujejo, da letošnje poletje prinaša nove vročinske rekorde in sušo, smo preverili, kaj za poletne mesece pravi vremenska pratika. Bo vroče in sušno ali nam grozijo obilne padavine, ki prinašajo ujme?

Razkrivamo mesta, kjer se lahko brezplačno odžejate
Voda je naše največje bogastvo, ki nam omogoča življenje. Medtem ko v nekaterih delih sveta nimajo dostopa do pitne vode, imamo pri nas to srečo, da nam iz pipe priteče čista voda, kadarkoli si to zaželimo. Ne samo v udobju svojega doma, ampak tudi na javnih krajih. Če vas zanima, kje se nahajajo javni pitniki, so Ekologi brez meja ob dnevu vode pripravili seznam, kjer se lahko odžejate.

Ustvarite vrt za čebele samotarke: Poziv prebivalcem Škofje Loke, Žirov in okolice
Čebele samotarke so izjemno pomembne opraševalke, ki pogosto ostanejo spregledane. V Sloveniji jih poznamo več kot 500 vrst, njihova učinkovitost pa je osupljiva – ena čebela samotarka lahko opravi delo kar stotih medonosnih čebel. Zakaj torej ne bi svojega vrta uredili tako, da bo prijazen tudi tem marljivim obiskovalkam?

Vremensko opozorilo: možne močne nevihte in debelejša toča
Vremenoslovci opozarjajo: nad severno Slovenijo se danes pričakujejo posamezne nevihte, ki jih lahko spremljajo močni nalivi, silovit veter in morebiti celo debelejša toča. Največja verjetnost za močnejša neurja je nad Prekmurjem in Slovenskimi Goricami, kjer bodo vremenske razmere lahko posebej neugodne.

Katere kače so v Sloveniji strupene?
V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene – modras, navadni gad in laški gad. Ugriz teh kač je lahko nevaren za zdravje ljudi, a da bi odrasel človek umrl zaradi ugriza strupene kače iz naših krajev, je zelo majhna verjetnost, poudarja Damjan Grenc, dr. medicine. Kaj storiti, ko srečate kačo ali v primeru, da vas ta ugrizne?

Trije konkretni primeri, ki dokazujejo, da se sončna elektrarna splača
V zadnjem času cene elektrike močno nihajo. In ko se soočamo z negotovostjo glede prihodnosti energetskih virov, Slovenci vse bolj iščemo trajnostne, zanesljive in dolgoročno ugodne rešitve za oskrbo svojih domov z energijo. Ena izmed najbolj priljubljenih izbir je investicija v sončno elektrarno. Še posebej v pametno zasnovane sisteme, ki združujejo proizvodnjo, hranjenje in učinkovito upravljanje z energijo.

V Sloveniji živi okoli 200 tisoč ljudi, ki so v svojih domovih ogroženi
Potres predstavlja resnično grožnjo prav za vsakega izmed nas. Če predpostavljamo, da je pred poplavami ali plazom vsaj v teoriji mogoče pobegniti ter da so tovrstne nesreče vezane na določeno mikrolokacijo, potresu ni mogoče ubežati. Ta se namreč zgodi hipno, v najslabšem primeru pa pod seboj pokoplje tudi ljudi in živali.

Po včerajšnjem napadu medveda na žensko se svetuje velika previdnost
Rjavi medved je v Sloveniji zavarovana živalska vrsta, katere populacija se hitro veča. Čeprav so srečanja z medvedi pri nas praviloma redka, pa se tudi to kdaj lahko zgodi, zato je pomembno, da veste, kako v teh primerih ravnati.

To so trendi na področju gradnje doma
Kot pri prehrani lahko tudi pri gradnji trende v zadnjih letih povzamemo z "bio in eko", če pri ustvarjanju doma z "bio" mislimo na kakovost oz. udobje bivanja, z "eko" pa označimo trajnostni način gradnje. V nadaljevanju se bomo dotaknili modernih smernic, ki jih obe področji narekujeta preko idej, materialov in tehnologij.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo
Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Slovenska sorta krompirja, ki jo pobiramo med prvimi
V Sloveniji smo s krompirjem samooskrbni le polovično. Domača pridelava temelji na tujih sortah krompirja, čeprav imamo kar lepo število starih in novih domačih sort. Nove jedilne sorte krompirja po pridelku in kakovosti presegajo številne tuje, a jih pridelovalci in kupci ne poznamo dovolj.

Mladi kot ambasadorji ekološke prehrane
Intervju s Špelo Kocjančič, perspektivno mlado podjetnico, ki se s proizvodnjo izdelkov iz kosti ekološkega goveda zavzema za boljši izkoristek surovin v mesni industriji in s svojimi izdelki aktivno vstopa v svet krožnega gospodarstva.

Posnetek naše največje zveri, ki vam bo stopil srce
Srečanja z medvedom v Loški dolini niso redka, zato so mnogi domačini nanje že precej navajeni. Tokrat pa je domačin v objektiv ujel ljubek prizor medvedje družine, ko je mama medvedka z dvema mladičema prečkala cestišče.

Konec delovne akcije je prinesel veliko presenečenje
Finalna oddaja Delovne akcije je prinesla ganljive zaključke zgodb družin, katerih domovi so se s pomočjo predanih mojstrov spremenili v topla in varna zatočišča. Ana Praznik je skupaj z delavci skozi vsa ta leta poskrbela za preobrazbe, ki so družinam vlile novo upanje in priložnost za boljšo prihodnost.

Presenečenje v zadnji oddaji Delovne akcije
Ana in njeni pridni mojstri so tudi letos uspešno zaključili svojo misijo – pomagati tistim, ki to najbolj potrebujejo. A v zadnji epizodi se Delovna akcija od običajne prenove poslovi nekoliko drugače. Ekipa se s kamperjem odpravi na posebno popotovanje po Sloveniji, kjer obišče družine, ki so jim v preteklih sezonah že pomagali.

So stare jablane res samo romantični ostanek preteklosti?
V času, ko v trgovinah kraljujejo bleščeča, uniformna jabolka popolnega izgleda, marsikdo pozablja, da imajo stare sorte jablan prav poseben čar – in številne prednosti. Ker niso intenzivno pridelane, namakane in podvržene velikemu okoljskemu stresu, take sorte veljajo za okusnejše, z več arome. Prav tako pa z njihovim sajenjem ohranjamo dragoceno dediščino naših prednikov. Prav zato si zaslužijo svoje mesto tudi na domačem vrtu.

Končno je jasno: o tem so bili mojstri Delovne akcije dolgo zelo skrivnostni!
Delovna akcija že 7 let riše nasmehe na obraze tistih ljudi, ki jim je življenje obrnilo hrbet. Tudi to pomlad Ana in njeni mojstri pridno prenavljajo domove tistih, ki se sami ne zmorejo lotiti tovrstnih projektov, in tako dajejo upanje na boljši jutri. Dobro uigrana ekipa v nekaj dneh opravi delo, ki bi sicer trajalo več mesecev, pri tem pa se ne bojijo umazati rok, niti delovne obleke. Pa ste se kdaj vprašali, kdo po vsaki prenovi, polni vlage, prahu in potu, poskrbi, da so njihova oblačila v naslednji oddaji spet kot iz trgovine?

Če tega ne boste upoštevali, se danes zvečer lahko zgodi katastrofa
Kresovanja na Slovenskem imajo dolgo in bogato tradicijo, ki sega že v poganske čase. Vendar pa na večer pred prvim majem, praznikom dela, kresove prižigamo zaradi drugega pomena. Da bo praznovanje varno, se držite naslednjih opozoril.

Rešite kviz: Kateri žar je najbolj primeren za vas?
Razprava o najboljši vrsti žara je stara toliko kot sam žar. Dejstvo je, da z namenom obstajajo trije najbolj priljubljeni – plinski, električni in tisti na oglje, prav vsak izmed njih pa ima svoje prednosti in slabosti. Namesto prerekanja o zmagovalcu, zato raje poiščimo tistega, ki se bo najbolje podal na vašo teraso ali balkon.

Energija za prihodnost
Tudi vi razmišljate o energetski učinkovitosti? Vsekakor pametna poteza preden se lotite novogradnje ali prenove doma. Tako ne boste le znižali stroškov energije, temveč si boste zagotovili bolj udobno in okolju prijazno bivanje.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo
Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Ste že slišali za prehranski gozd?
Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.